Anasayfa SEO W3 HTML hataları ve SEO

W3 HTML hataları ve SEO

Yazan Can Cankıran
W3 HTML hataları ve SEO

Öncelikle HTML Çeşitlerinden Bahsedelim. Birçok html türünün olduğunu biliyoruz. Burada sadece işimize yarayacak olanlar üzerinde değinip diğerleri hakkında kısa kısa bilgiler vereceğim.

HTML Standartları neden var ?

Hepimiz görüyoruz web siteleri her geçen yıllarda çok daha dinamik, hoş ve kullanılması kolay hale geliyor. Şuanda flashta yapılabilen bir çok şeyi Normal CSS ve HTML ile yapabiliyoruz. Hatta ve hatta bazen o kadar çok hareket görünce içinde olduğumuz siteyi flash sanıyoruz ve bir bakıyoruz ki yapılan antin kuntin hareketler tamamiyle CSS yardımıyla yapılmış. İşte HTML standartları bu yüzden var yıllar geçtikçe site yapımında yardımcısı olan CSS dili gelişiyor ve CSS dilinin HTML’e uyarlanması gerekiyor. Eskiden hatırlayın formlar sadece düz kutucuklardı şimdi o form kutuları garip şekillere sokulup insanların göz zevkine göre tasarlanabiliyor.

Peki Bunların Arama Motorları ile ne alakası var ?

Evet asıl konumuz aslında bu.. HTML standartlarının arama motoruyla anlaşması zorunludur çünkü web sitenize gönderilen arama motoru’nun botu web sitenizin kaynak kodlarına gidip sol üstten en aşağıya doğru hiyerarşik bir şekilde basamak basamak okumaya başlıyor. Botun siteyi çok daha anlaması hızlı okuması için bu kodları çok iyi bir şekilde anlaması gerekiyor. Örneğin bir liste oluşturuyorsunuz. Botun sitenin içerisindeki yazdığınız makalede bir sıralı liste olduğunu çok hızlı bir şekilde kavrayabilmesi için onu hatalarda bekletmemelisiniz. Örneğin 1 adet html hatasında takılan bot belkide 000.04 saniselik bir beklentiye giriyor ve diğer HTML dilleriyle karşılaştırıp yoluna devam ediyor.

Siteniz XHTML şekilde kodlanmış ise kaynak kodlarınızın en üstüne öncelikle DOCTYPE adı verilen belirteci yerleştirmeniz gerek. Aksi taktirde arama motorları sizin sitenizin dilini otomatik belirleyecektir. Sitenizin en üstünde DOCTYPE HTML5 kuralını belirttiğinizi varsayalım. Siteye giren google botu ilk olarak belirttiğiniz kuralı alıp kendi kütüphanesiyle karşılaştıracaktır. Eğer ki farklı bir dil seçseydiniz o dili getirip o dil ile sitenizi dolaşacaktı.

Google’nin en çok anlaştığı HTML standardı hangisi?

Eskiden XHTML Dünya standardı iken şuanda halen geliştirilmekte olan HTML 5 tüm arama motorları tarafından çok daha seviliyor. Bunun sebebi son olarak çıkan kütüphanelerin(CSS3, jquery vb) hepsiyle rahatlıkla anlaşması ve o kütüphaneler ile birleşince site açılış hızını büyük bir oranda etkilemesidir. Bunların arasındaki asıl fark hepsinin bir yeni güncelleme olmasıdır. Örnek vermek gerekirse XHTML de olmayan bir kodu HTML5 de bulabilirsiniz. Diğer uç nokta farklardan birisi de HTML 5’in XHTML e göre dahada basitleştirilmiş olmasıdır.

Sitenizin bu alanda hangi dile sahip olduğunu, hatalarının ne olduğunu ve nasıl giderebileceğinizi öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayın

Aynı zamanda şuanda var olan tüm HTML dillerini görebilmek için linke girdiğinizde More Options’dan Document Type seçicisine gelip inceleyebilirsiniz. Tabi tecrübeli bir SEO Uzmanı tarafından sunulan hizmetlerden faydalanan kişilerin buna benzer teknik konularda kafalarını yormaları gerekmeyecektir.

htmlhatalari2

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

WhatsApp chat