Anasayfa E-ticaret Viral Reklam Nedir?

Viral Reklam Nedir?

Yazan Can Cankıran
Viral Reklam Nedir?

Viral reklam; internet kullanımının artmasıyla birlikte, virüse benzer bir şekilde kendi kendine yayılan, ağızdan ağıza yayılan bir reklam metoduna verilen isimdir. E-mail yolu kullanılarak ya da video paylaşım sitelerinde yayınlayarak (genellikle video paylaşımları şeklindedir), tanıtılan ürün hakkındaki bilgilerin internet kullanıcıları arasında ağızdan ağıza yayılmasını hedefleyen bir yöntemdir. Youtube, Twitter gibi ortamlar viral reklam metodundan faydalanmak isteyenler için iyi adreslerdir.

Viral içerik genellikle arkasında iyi planlanmış bir viral stratejiyi, kısmen de şansı barındırır, ancak yaratıcılık ve hazırlık da son derece önemlidir. Bu nedenle, bu yazımızda size bu kavramın tanımının gerçekte ne olduğunu, bir viral kampanyanın nasıl çalıştığını, avantajlarını veya viral pazarlamanın nasıl çalıştığını anlatmak, en sevdiğimiz örnekleri göstermek istiyoruz. Viral pazarlama kampanyalarının yapılması son derece basittir: hedef kitleye çekici gelen bir video veya başka bir içerik türü oluşturun, internete koyun ve onu harekete geçirmek için ilk adımları planlayın. Bundan sonra yapacağınız iş, reklamın yayılmasını sağlamak ve  kullanıcıların deliler gibi paylaşmaya başlamasını beklemektir.

Viral reklam örnekleri genellikle Youtube, Twitter gibi ortamlarda paylaşılan amatör video çekimlerinden ya da firmalar tarafından çekilen ama amatör video izlenimi veren, markaya hikayenin arka planında yer veren videolardan oluşmaktadır.

 

Viral Reklamın Avantajları

Bu metodun sağladığı avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

Maliyet Avantajı

Pronet için çekilen ‘akıllı olsun’ klibi/videosu, başarılı viral reklam örneklerinden birisi olarak gösterilebilir.

Viral reklamın hedefi ürünü tanıtmak değil, ürün ya da hizmet hakkında konuşulmasıdır. Dolayısıyla son kullanıcılardan birisi tarafından çekilen amatör bir video kaydı ya da amatör video kaydı olduğunu düşündürecek şekilde profesyonel ajanslar tarafından çekilen görüntüler kullanılır. Marka ön plana çıkartılmadan işlenen hikâyenin içinde (marka-ürün) geçer, slogan haline gelir ve kulaktan kulağa yayılır. Viral reklam çalışmaları başarılı bir şekilde kurgulandığında bu hedefe ulaşabilir. Ya da geniş bir e-mail adresi arşivine sahipseniz, adreslere gönderdiğiniz mesajlara ağızdan ağıza yayılan bir slogan da ekleyebilirsiniz. Her durumda oldukça düşük maliyetlerle milyonlarca kişiye ulaşabilirsiniz.

Satın Alma Kararlarını Olumlu Yönde Etkilemesi

Lassa – Don Duran-Titre Bakalım reklamı, akılda kalmayı başaran başarılı viral reklam örnekleri arasında bulunmaktadır.

Arka planda verilen marka, mesajı alan müşterilerin zihnine yerleşir, onları ürüne, markaya ve tanıtımı yapılan web sitesine yönlendirir. Verilen mesaj üstü kapalı olarak ve marka öne çıkarılmadan verildiğinden, ürün-marka hakkındaki güvenilirlik fikri ve kaliteli bir ürün-marka olduğu düşüncesi bilinçaltına yerleşir. Dolayısıyla internette sitenize ulaşan kişiler veya başka yollardan ürüne ulaşan kişiler, satın alma kararlarını (büyük ihtimalle) sizi memnun edecek şekilde verirler.

Marka Bilinirliğinin Artmasını Sağlaması

Viral reklamlar satışları artırır ama asıl önemli yönleri, marka bilinirliğinin artmasını sağlamasıdır. Bu yöntem markanızı ve ürününüzü çok kısa sürede sayıları milyonlara varan kişiye tanıtabilir.

Bütçeye Oranla Verimli ve Etkili Bir Yöntem Olması

Pek çok avantaj sunan viral reklamlar, bütçeye oranla çok verimli olduğu görülebilen reklamlardır.

Sağladığı bu avantajların tamamı hesaba katıldığında, viral reklam yönteminin kullanılan bütçeye oranla çok etkili ve verimli bir metot olduğu söylenebilir. Bu kampanya sonunda sağladığınız dönüşlerin oranı %1 gibi düşük düzeylerde kalsa bile bir milyon kişiye ulaşmayı başarmışsanız; %1’i 10 bin potansiyel müşteri tarafından ziyaret edilmeniz demektir.

Bu yönteme benzer özellikleri bulunan Transmedya hikaye anlatıcılığı ismi verilen yöntem hakkındaki bilgilere de linki tıklayarak ulaşabilirsiniz. Tabi yine farklı bir dijital pazarlama yöntemi hakkında bilgi verdiğim Influencer Marketing Nedir? makalesini incelemenizi de tavsiye edebilirim.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap