Anasayfa Analiz UTM Nedir?

UTM Nedir?

Yazan Can Cankıran
UTM Nedir?

Bugünkü makalede Kısaca UTM olarak adlandırılan ve açılımı “Unified Threat Management” olan bilgisayar güvenlik sistemlerinden biri olan bir sistem konusunda bilgiler vermeye çalışacağım. UTM nedir sorusunu cevaplayarak giriş yapalım. UTM internet sitenize başka sitelerden gelen link bağlantılarının Google’nin analytics servisi üzerinden takip ederek buralardan gelen davranışları analiz etmenize yarayan kod parçacıkları olarak tanımlanmaktadır.

Sitenize gelen bağlantılara yerleştireceğiniz UTM kod parçaları yardımıyla bu linklerden sitenize gelen ziyaretçilerin mobil cihazlardan ya da bilgisayardan mı geldiğini tespit etmeniz mümkündür. UTM olarak kısaltılan bu servis URL builder olarak ta bilinmektedir. Bu servis 2005 yılından bu yana sitenize gelen bağlantıları analiz etme hizmeti sunmaktadır.

UTM Kod Parçaları ve Kullanım Şekilleri

Sitenize gelen bağlantılarını takip için bunlara vereceğiniz UTM kodlarını oluşturmak için herhangi bir ekstra program kullanmanız gerekmez. Bu işlemi gerçekleştirmek için online araçlar kullanabilirsiniz. Ayrıca kullanacağınız online araçlar tamamen ücretsiz olarak hizmet sunmaktadır. UTM nedir sorusunun cevabını kısa da olsa aldığınıza göre şimdi bu uygulamanın yapılma aşamalarına geçebiliriz.

  • Utm_campaign bileşeni: Bu bileşen kampanyanın adını gösterir. Örneğin, sosyal medya kampanyaları için utm_campagin=sosyal, elektronik posta ile paylaşım kampanyası için utm_campagin=email , reklam amaçlı olarak paylaşılan kampanyalar için utm_campaign=reklam şeklinde kullanılır
  • Utm_source bileşeni: Bu bileşen pazarlama için kullanılan aracı gösterir. Örneğin sayfanızı ziyaret edenler Facebook’tan geliyorsa utm_source=facebook, Google üzerinden yapılan aramalardan ziyaretçi geliyorsa utm_source=google, hazırladığınız bülten aracılığı ile ziyaretçi alıyorsanız utm_source=newsletter biçiminde kullanılır
  • Utm_medium bileşeni: Pazarlama işlemi için kullanılan aracı gösterir. Örneğin link şeklinde kampanya eklemişseniz utm_medium=link, elektronik posta kullandığınız linkten ziyaretçi alıyorsanız utm_medium=link, banner olarak kampanya hazırlamışsanız utm_medium=banner şeklinde kullanılır
  • Utm_term bileşeni: Anahtar kelime kullanarak reklam yapmakta iseniz bu bileşen kullanılır. Yorumlama amaçlı eklenmişse utm_term=yorum, reklam şeklinde eklenmiş ise utm_term=reklam biçiminde kullanılır
  • Utm_content bileşeni: Kampanya içeriklerini belirtmektedir. Örnek A firmasına ait kampanya için utm_content=areklam1, B firması kampanyası için utm_content=breklam1 biçiminde kullanılır.

UTM tanımından sonra kod parçalarının kullanım şekli yukarıda anlatıldığı gibidir. Şimdi UTM kod parçalarının nasıl oluşturulduğuna bakalım.

İlgili araçlarda UTM builder seçeneğini kullanarak UTM kodlarını oluşturmaya ve yönetmeye başlayabilirsiniz.

UTM Kodlarını Oluşturma

UTM kod parçalarını oluşturmak için Google tarafından sunulan online hizmetleri kullanabilirsiniz. UTM linklerini oluşturmak ve web sitenize reklam oluşturmak için “Google analytics campaign url builder” servisine gidilmelidir. Bu servise giriş yaptıktan sonra ekrana gelen yönergeler takip edilerek kolaylıkla UTM kodlarını oluşturabilirsiniz. Buradan kod parçaları oluşturduktan sonra kodların nasıl izlenebileceği konusu gündeme gelir. UTM nedir açıklamasından sonra oluşturulan linklerin izlenmesi için Google analytics kullanılarak işlem yapılabilir. Nasıl izleyebileceğinize gelirsek Google’nin analytics servisine giriş yaptıktan sonra edinme-kampanyalar-tüm kampanyalar yolunu takip ederek ilgili sekmeden izleme işlemlerini yapabilirsiniz.

UTM kod oluşturma sistemi dijital pazarlama olarak tanımlayabileceğimiz aşamada işlerinizin verimlilik derecesini ölçmeye yarayan bir uygulama olduğu için bu sistemin verimli olarak kullanılabilmesi önemlidir. Çünkü ilk başlarda kafanızın karışmasına neden olabilmektedir. Zaten bu nedenle Google işinizi kolaylaştırmak için online bir araç kullanarak bu işlemi yapabilmenizi sağlamaktadır.

UTM kodlarını oluşturan online aracın kullanımının ücretsiz olması ve kullanımının kolay bir online araç olması dijital pazarlama ile ilgilenen kişiler için vazgeçilmez araçlardan yapmakta. Nedeni ise internet üzerinden yapılan pazarlama işlemlerinde verimliliğin tespit edilerek takip edilmesi gerekmesidir.

UTM kodlarını Google Analytics’te oluşturabilir ve takip edebilirsiniz.

UTM Kodlarını Kullanmanın Avantajları

UTM nedir noktasında yapılan açıklamalar ile aslında bu işlemin ne denli basit ama bir o kadar da gerekli olduğu anlaşılabilmektedir. İnternet üzerinden yapılan işlerin içeriği ne olursa olsun ölçülmesi işlemi mutlaka yapılması gereken bir işlemdir. Çünkü bu sayede elde edilen veriler anlam kazanabilmektedir. UTM kod sistemi tam olarak bunu sağlamaktadır.

UTM kodlarını kullanmanın sağladığı en önemli avantaj yapılan işlemler sonucunda elde edilen veriler ışığında performans analizi yapılabilmesini sağlamasıdır. Örnek olarak internet üzerinde pazarlama ağınızı güçlendirmek amacıyla reklam verdiğinizi düşünün. Vermiş olduğunuz reklam kampanyaların ne ölçüde verimli olduğunu ölçmenizi sağlamaktadır.  Verim derecesi ölçülürken de sitenize gelen ziyaretçi kaynakları hakkında bilgi sunması da ayrı bir güzelliğidir. UTM hakkında bilgi edinirken sağladığı avantajlara göz atmanızı öneririm. Bu noktada sadece Google analytics kullanarak da bilgi edinebilirsiniz ama UTM kodları ile daha ayrıntılı bilgiler elde edersiniz. Elde ettiğiniz bilgileri E-ticaret sitelerinde ve diğer web sitelerinde geliştirmeler yapmak için kullanabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap