Anasayfa Google Türkiye’de Arama Motorlarının Kullanım Oranları

Türkiye’de Arama Motorlarının Kullanım Oranları

Yazan Can Cankıran
Türkiye’de Arama Motorlarının Kullanım Oranları

Tüm dünyadaki ve ülkemizdeki internet kullanıcıları, aradıkları konulara ve satın almayı düşündükleri ürünlere arama motorlarını kullanarak ulaşıyorlar. Yapılan az miktarda yatırımla, web sitelerini (belirlenen anahtar kelimelerde)  arama motoru sonuç sayfasında (SERP) üst sıralara çıkarmayı başaran kurumlar/kuruluşlar büyük avantajlar elde ediyorlar. Türkiye’de İnternetten Alışveriş Yapma Oranları ve onları yönlendiren arama motorları, e-ticaret sitelerinin doğru arama motoru üzerine çalışmalar yapmasının ne kadar gerekli bir iş olduğunu ortaya koyuyor.

Arama motorlarında yapılan aramalar, dünya çapındaki internet kullanıcılarının ilgilendikleri konular hakkında bilgi edinmek veya ürün satın almak amacıyla ziyaret edecekleri web sitelerini belirliyor.

Ülkemizde arama motorlarında yapılan günlük arama sayısı 125 milyona yaklaşıyor. Yaklaşık 13,6 milyon (günlük ortalama) internet kullanıcısı tarafından yapılan bu aramalar, ürünlerini satmak isteyen ya da farklı amaçlarla hedef kitlelerine ulaşmak isteyen web sitesi sahipleri/kuruluşları açısından büyük önem taşıyor. Çünkü arama motoru sonuç sayfalarında ilk sayfada ve özellikle ilk 3-5 sırada bulunan siteler, toplam ziyaretçilerin %90’ını sitelere çekiyorlar. Dolayısıyla arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralarda yer almayı hedefleyen-sağlayan SEO çalışmalarından faydalanmaları gerekiyor. Tabi bu çalışmalara başlamadan önce, hedef kitlelerinin kullandığı arama motorunun hangisi olduğunu tespit etmek gerekiyor. Bunun nedeni her arama motorunun farklı algoritmalar kullanması. Yani iki farklı arama motorunda aynı kelimelerle yapılan aramalarda ulaşılan sonuçlar farklı oluyor.

Arama motorları farklı algoritmalara göre arama sonuç sayfalarını oluşturuyorlar. Farklı algoritmalar kullanmaları ise, farklı arama motorlarında aynı kelimelerle yapılan aramalar sonucunda ekrana gelen arama sonuç sayfalarındaki sıralamaların farklı olmasına neden oluyor.

Arama Motoru Kullanım Oranları

Ülkemizde en çok kullanılan arama motorlarını aşağıda verdiğimiz sıralamada görebilirsiniz:

1.Google

Google 11.836.184 kişi günlük ziyaretçi sayısı (ortalama) ve 118.953.659 günlük sayfa görüntüleme sayısıyla ülkemizde en çok kullanılan arama motoru olmakla kalmıyor, ülkemizde en çok ziyaret edilen web sitesi olmayı da başarıyor. Bu rakamlara göre arama yapan kişi sayısında ülkemizde %87 oranıyla lider arama motoru olan Google, günlük sayfa görüntülenme sayısına göre sahip olduğu oranı %90’ın üzerine taşıyor. Çünkü Google arama motorunu tercih eden kullanıcıların günlük yaptıkları arama sayısı 10’un üzerinde. Ülkemizde daha az tercih edilen arama motorlarında kişi başına görüntülenen ortalama sayfa sayısı ise 2,5-3 sayfa aralığında bulunuyor. Yani sıralama günlük sayfa görüntüleme sayısına göre yapıldığında ülkemizde Google kullanım oranı %96 seviyesine çıkıyor.

2.Yandex

Uyguladığı agresif pazarlama stratejileri ile Pazar payını artıran Yandex, 1.407.456 günlük ortalama ziyaretçi sayısı ile %10,4 oranla ülkemizde en çok kullanılan ikinci arama motoru oluyor. Fenerbahçe Spor Kulübüne sponsorluk yapması ve uyguladığı diğer pazarlama stratejileriyle yükselmeyi başaran Yandex, günlük sayfa görüntülenme sayısına göre yapılan değerlendirmede ise ancak %3 oranında kalıyor. Ama bu oranla bile Türkiye’nin en çok kullanılan ikinci arama motoru olmayı başarıyor.

3.Bing

Ülkemizde en çok kullanılan 3.arama motoru olan Bing, Günlük ziyaretçi sayısına göre %2’lik bir orana sahip. 250-300 bin kullanıcının günlük görüntüledikleri sayfa sayısı ise 600-700 bin civarında bulunuyor. Bu da Bing’i (günlük görüntülenen sayfa sayısına göre) %0,6’ya yaklaşan bir oranla aynı sırada tutuyor (üçüncü).

4.Yahoo

Türkçe destekli hizmet sunmayan Yahoo, aslında Google öncesinde hizmet vermeye başlayan ve uzun yıllar boyunca dünyada en çok kullanılan arama motoru olmayı başaran bir arama motoru. Halen Amerika’da Google’dan sonra en çok kullanılan arama motoru olan Yahoo, ülkemizdeki kullanıcıların %1’inden daha azına ulaşıyor. Yahoo’yu tercih eden ülkemizdeki kullanıcıların günlük (ortalama) görüntüledikleri sayfa sayısı ise 200 bin civarında bulunuyor. Bu da Yahoo’nun ülkemizdeki kullanıcıların görüntüledikleri günlük sayfa sayısına göre %0,2 oranla, en çok kullanılan dördüncü arama motoru olmasını sağlıyor.

Diğer Arama Motorları

Ülkemizde kullanılan arama motorlarının yukarıda listelenen 4 arama motoruyla sınırlı kaldığını söyleyebiliriz. ‘Aol (American OnLine) veya ask’ gibi arama motorlarının binde bir, on binde bir gibi oranlarla ifade edilebilen oranlarda kullanıcıları bulunuyor.

Arama yapan kişi sayısına göre değerlendirildiğinde %87 oranla en çok kullanılan arama motoru olan Google, günlük sayfa görüntüleme sayısına göre %96 orana sahip bulunuyor. Diğer arama motorlarının toplamdan çok daha fazla kullanılan Google, SEO ve SEM çalışmalarında odaklanılması gereken arama motoru olarak görünüyor.

En çok kullanılan 4 arama motoru haricinde kalan bu arama motorlarını kullanan kişi sayısı toplam 30-40 bini geçmiyor. Yani bu arama motorunu kullanan kişilerin toplam sayısı listemizde 4. Sırada bulunan Yahoo’nun bile altında kalıyor. Dolayısıyla bu arama motorlarını istatistiklerin dışında bırakabiliriz ve yardım alacakları SEO Uzmanı tarafından verilen SEO desteği, SEO çalışmaları konusunda Google arama motoru üzerine yoğunlaşmayı tercih edebiliriz.

İlginizi Çekebilir

1 yorum

Türkiye'de Arama Motoru Kullanım Oranları 1 Ekim 2019 - 16:32

[…] Arama Motoru Kullanım Oranları […]

Reply

Yorum Yap