Anasayfa Genel Trello Nedir? Nasıl Kullanılır?

Trello Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yazan Can Cankıran
Trello Nedir? Nasıl Kullanılır?

Herhangi bir proje çalışmasında ya da ekip olarak çalışma durumunda yapılan işlemlerin aksamaması için düzenli olarak yürütülmesi gerekir.  İşte bu aşamada “Trello nedir? Nasıl kullanılır?” sorusunu sormak ve cevabını almak bir gereksinim haline gelir.  Çünkü bahsi geçen işlerin aksamaması ve düzenli yürütülmesi görevini, bahsettiğimiz uygulamanın özellikleri sayesinde tamamlayabilirsiniz. Bu yazımda Trello uygulaması ve bu uygulamanın kullanım şekli konusunda bilgi aktarmaya çalışacağım.

 

Trello uygulaması yapacağınız işleri organize edebilmesini sağlayan bir araçtır. Bu uygulama Google drive ve dropbox ile uyumlu olarak çalışabilmektedir. Bu özellikler sayesinde işinizi kolaylıkla takip edebilirsiniz. Hangi aşamaları geçtiğinizi ve sonuca ulaşabilmek için neler yapmanız gerektiğini görebilirsiniz.

Üyeliğiniz başladıktan sonra karşınıza gelen ilk ekranda Panoya yani projenize isim vermeniz gerekiyor.

Ekip olarak çalışmanız durumunda kimin hangi aşamaları yapması gerektiğini organize edebilirsiniz. Teslim tarihlerini belirleyebilirsiniz. Kısacası trello projelerinizi planlamanızı ve takip etmenizi sağlayan ücretsiz bir proje yönetim aracıdır. Ayrıca isterseniz bu uygulamanın internet sürümünü kullanabilir ya da tablet, telefon gibi mobil araçlardan da yararlanabilirsiniz.

Makalenin giriş kısmında verilen bilgiler sayesinde trello nedir ve nasıl kullanılır konusunda az da olsa bilgi sahibi oldunuz. Şimdi bu uygulamanın nasıl kullanılacağı ile ilgili detaylara geçelim.

Trello Uygulamasını Nasıl Kullanabilirim?

 • Bu uygulamayı kullanabilmeniz için ilk olarak trello.com adresinden üyelik hesabı açmalısınız. Üyeliğinizi sadece isminizi ve mail adresinizi vererek, kullanacağınız şifreyi belirleyerek başlatabilirsiniz. Hesabınızı oluşturduğunuzda karşınıza çıkacak olan ilk görüntü, makalemizin ana görseli olarak kullandığımız görüntü olacaktır.

  Listeler oluşturduğunuz projeyi belli başlıklar altında takip etmenizi sağlayan alt bölümler olarak düşünülebilir. İşlerin hangi aşamada olduğunu, o işlerden kimlerin sorumlu olduğunu, projenin uygulama aşamalarını, tamamlanan ve devam eden görevleri görmenizi, planlamanızı ve gerekli düzenlemeleri yapmanızı sağlayan alt başlıklar olarak kabul edilebilirler.

 • Üyelik hesabı açtıktan sonra sisteme ilk girdiğinizde fazla kullanıcı dostu bir arayüz olmasa da yine de kolay şekilde kullanabileceğiniz arayüz ile karşılaşacaksınız. Ana görselde göreceğiniz biçimde panomuza yani projemize isim vermemiz isteniyor. Ben “trello nedir makalesi” ismini verdiğim panoyla yani projeyle işe başladım.
 • Trello uygulaması temel olarak 3 ana kısımdan oluşmaktadır. Panolar kısmı, listeler kısmı ve kartlardan oluşan kısım. Bu üç kısmı iyi kullanabilmeniz, Trello uygulamasından daha iyi biçimde yararlanmanızı sağlayacaktır.

  Projemdeki işleri listeler bölümünde ana başlıklar yani listeler şeklinde ekledim.

Trello Kısımları ve Açıklamaları

 • Panolar: Panolar kelimesi aslında yönettiğiniz farklı projeleri gösteren bölümdür. İstediğiniz kadar çok pano açabilirsiniz yani istediğiniz sayıda proje oluşturabilirsiniz. Bu konuda sınırlama bulunmamaktadır. Organize bir biçimde yürütmek istediğiniz işleriniz için farklı panolar açarak organize işlemine geçebilirsiniz. Örneğin haftalık planlama, tatilini planlama ya da günlük yaşamını planlama projeleri oluşturarak aracı ve performansını denemeye başlayabilirsiniz. Ben panoya yani projeme “trello nedir makalesi” ismini verdim. Yani sadece kişisel yaşamınıza ilişkin projeler değil, iş hayatınızla ve ekibinizle ilgili projeler (trello diliyle panolar) oluşturabilirsiniz.
 • Listeler: Listeler pano içerisindeki bölümlerdir. Bir liste pano içinde yapılması gereken işlemlerin bölümler halinde sunulduğu kısımlardır. Listeler ile işlerinizi hangi aşamada olduğunu, ekip çalışması söz konusu ise kimlerin hangi işlerden sorumlu olduğunu görmeniz mümkündür. Bir panoda liste oluşturabilmek için o panoya giriş yapmış olmanız gereklidir. Listelerse verilen görevler, projenin uygulama aşamaları, tamamlanan ya da devam eden bölümleri şeklinde veya daha farklı biçimlerde düzenlenebilir. İstediğiniz sayıda liste oluşturabilirsiniz. Bu tercih tamamen sizin çalışma sisteminize bağlı olarak şekillenecektir. Ben Trello araştırma, görseller ve siteye ekleme şeklinde listeler oluşturdum. Araştırma kısmı trello uygulamasının kullanımı, görseller uygulamayı kullanırken aldığım ekran görüntüleri. Bu deneyimi yani uygulamayı kullanma deneyimini ekran görüntüleriyle birleştirince, makalemi kendi sitemde yayınlamaya hazır hale getirmiş olacağım. Yani proje başarıyla tamamlanmış olacak.

  Listelerin altında yer alan kartlar sayesinde, listedeki görevi tamamlamak için yapılması gereken işleri belirleyebiliyorsunuz. Bu kartlar görevleri, sorumluluk verdiğiniz kişiyi, görev teslim süresini ve benzeri işleri belirlemenizi, takip etmenizi sağlayacaktır.

 • Kartlar: Trello uygulamasının en fazla detay içeren kısmıdır. Çünkü bu kısım listeler ile parçalara ayrılmış bölümlerin alt bölümleri olarak nitelenebilir. Yine belirtmeliyim ki ekip çalışması olan bir listenin içinde kart oluştururken o karta görsel atama, iş için bitiş tarihi ekleme, işin önemine göre sıralayabilme ve o karta görevli atayabilme gibi işlemler yapabilirsiniz. Bunun için etiket oluşturmanız gereklidir. Bu sayede yürütülmesi gerekli işleri bir plan dahilinde yapmanız mümkündür. Örneğin görevler listesinin altındaki kartlar projede belli işleri yapmak üzere görevlendirdiğiniz kişileri, işin teslim süresini, görevin tamamlanması için o başlığın altında bitirilmesi gereken işleri ve maddelerini, atayacağınız etiketler sayesinde bu işlerin öncelik – önem sıralamasını belirleyebilirsiniz. Ben “trello araştırma şeklinde oluşturduğum listemin altında “hesap oluştur”, “uygulamayı kullan” ve “izlenimlerini not et” şeklinde kartlar oluşturdum. Ekran görüntüleri listemin altında da kartlar oluşturabilirdim ama gerekli değil, aşamaları geçtikçe zaten ekran görüntülerini alıyorum, liste olarak kaydetmiştim. Keza siteye ekleme başlığı altında da kart oluşturmadım. Ama bu başlığın altında “makalenin yazım denetimi yapılacak”, “görseller siteye eklenecek” “title ve description eklenecek” gibi kartlar, etiketler oluşturabilirdim. Bu başlıkları yapılan iş sırasında kontrol etmem mümkün olurdu. Tabi makaleyi ekledikten sonra sitede yayınlanması işi için başka birisini de görevlendirebilirdim. Böylece yapılan işin aşamalarını takip etme imkanına kavuşmuş olurdum. Ama kendi kendimi takip etmem pek mantıklı olmayacaktır!

Trello Uygulamasını Hangi Cihazlarda Kullanabiliyoruz?

Trello uygulaması ücretsiz olarak kullanılabilmektedir. Bu nedenle bazı avantaj ya da dezavantajlarının olması mümkün.

Kartlara o işle ilgili açıklamaları, yorumları, bitiş süresini yani o görevle ilgili tüm ayrıntıları ekleyebiliyorsunuz.

Trello uygulamasını hangi platformlarda kullanabileceğiniz konusuna gelirsek; bu uygulamayı kullanabilmek için bilgisayarınıza herhangi bir kurulum yapmanız gerekmemektedir.  İnternet tarayıcı programınıza uygun bir eklenti ekleyerek çalışmalarınızı online olarak yapabilirsiniz. Tarayıcı programınızın chrome, firefox, safari ya da internet Explorer olması fark etmiyor.

Trello uygulamasını mobil cihazlarınızda kullanmak isterseniz; o zaman da trello uygulamasını app store ya da google play üzerinden ücretsiz olarak indirip kullanabilirsiniz. Ekip ile çalışmalar yapmanız durumunda ilgili kişiler (otomatik olarak) sistem tarafından yollanan mail ile bilgilendirilmektedirler.

Buraya kadar yapılan uygulamalar aslında sistemin işleyişini anlamanızı sağlamak amacıyla atmanızı istenen adımlar. Bunların sonunda “artık uzmanlaştınız” yazısını görüyorsunuz ve devam ettiğinizde karşınıza görselde arka planda görünen yeşil ekran geliyor. Bu ekranda panolar (projeler), listeler ve kartlar toplu halde görüntülenebiliyor. Ekrandaki bu ögelerden birine tıkladığınızda ise, görselin ön planında yer alan form veya benzer formlar karşınıza çıkıyor. Bu formları kullanarak projelerinize detaylar ekleme, görevleri takip etme ve kaydedilen ilerlemeyi görme şansını yakalıyorsunuz.

Trello nedir? nasıl kullanılır? konularında işinize yarayacak bilgiler bu kadarla sınırlı kalmaktadır. Uygulamayı kullanırken elde edeceğiniz performans ise sizin uygulamaya ne kadar hâkim olabildiğinize ve Trello’yu nasıl kullandığınıza göre (ihtiyaçlarınıza göre) değişebilir. Örneğin bir SEO Uzmanı olarak yeni bir web sitesi için yaptığımız çalışmaları panoya eklemem ve altında yapılması gereken çalışmaları listeler, kartlar biçiminde detaylı hale getirmem, ekipte görevlendirme yapmam ve eklediğim tüm bu görevleri takip etmem, yönetmem mümkün olabilir.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap