Anasayfa Deneyim TİB Nedir?

TİB Nedir?

Yazan Can Cankıran
TİB Nedir?

TİB, ülkemizde telekomünikasyon vasıtasıyla yapılan iletişimin içeriğini kontrol etmekle görevlendirilmiş olan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın kısaltmasıydı. Kapatıldığı 15.08.2016 tarihine kadar Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) bağlı olarak hizmet veren TİB; kurulduğu 2005 Ağustos’undan kapandığı tarihe kadar geçen sürede yaklaşık 20 bin web sitesine erişimi engellemiştir.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), faaliyette olduğu yaklaşık 11 yıllık süre içinde 20 bin civarında web sitesine erişimi engellemişti.

5651 Sayılı Kanun’a göre diğer görevlerinin yanı sıra İnternet içeriğinin izlenmesi/denetlenmesinden sorumlu olan TİB’in görevleri arasında yargıç, mahkeme ve Cumhuriyet savcıları tarafından verilmiş erişim engelleme kararlarını uygulamak da bulunuyordu. Ülke dışında barındırılan içeriği erişimi alınan idari kararla engelleme yetkisine sahip olan kurum, faaliyet gösterdiği süre boyunca haber sitelerini, spor sitelerini,  forumları ve çeşitli kuruluşlar tarafından desteklenen sendika siteleri gibi siteleri de kapatmıştı. Erişimi engellediği sitelerin %70’i müstehcenlik yüzünden (pornografik siteler) kapatılan sitelerden oluşan TİB, farklı konularda yayın yapan ve sayıları binlerce olan diğer siteleri de kapatmıştı.

TİB tarafından kapatılan haber sitelerinden birisinin adresinde görülen kapatma kararı.

TİB kapatıldı ama sitelerin alınan idari kararlarla erişimlerinin engellenmesi riskleri ortadan kalkmadı. 2016 Ağustos’unda Bakanlar Kurulu kararıyla kapatılan TİB’in görev ve yetkileri, kapatılana kadar bağlı olduğu Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) aktarıldı.

TİB’in görev ve yetkileri kapatılmadan önce bağlı olduğu Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) aktarıldı.

Türkiye dışında barındırılan içeriği idari kararla engelleme yetkisine sahip olan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın kapatılması yerinde bir karar olarak kabul edilebilir. Yetişkin T.C. vatandaşlarının yerine karar alan ve hangi siteye gireceklerini bildiren bir kurumun ortadan kalkması doğru bir karar olarak yorumlanabilir. Ama sahip olduğu görevlerin ve yetkilerin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) aktarıldığı düşünülürse, alınan kapatma kararının etkili bir karar olup-olmadığı tartışma konusudur.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap