Anasayfa Genel TBM Nedir?

TBM Nedir?

Yazan Can Cankıran
TBM Nedir?

TBM, Tıklama Başına Maliyet (İngilizce: Cost Per Click-CPC, Türkçe: Tıklama Başına Maliyet ya da İngilizce: Payment Per Click-PPC, Türkçe: Tıklama Başına Ödeme) kelimelerinin baş harflerini yan yana getirmek suretiyle elde edilen bir kısaltmadır. Google tarafından sunulan Adwords ve Adsense hizmetlerinde (reklam verme ve reklam yayınlama olarak anlatılabilir) reklamlara tıklandığında ödenen (reklam verildiğinde) ya da tahsil edilen (reklam alındığında) birim fiyat olarak da tarif edilebilir.

TBM, eylem başına (tıklama başına) ödeme yapılmasını ya da ödeme alınmasını sağlayan fiyat olarak anlatılabilir.

Google Adwords ve TBM

Reklam verenler kampanyalarını oluşturdukları süreçte bir TBM belirlerler. Bu tutar, her tıklama için gözden çıkardığınız ve reklam sıralamasında kullanılan maksimum TBM olarak tanımlanabilir. Gerçek TBM ise, genellikle maksimum TBM rakamından çok daha düşük olan bir tutardır, reklamlarınıza tıklandığında belirlediğiniz maksimum TBM miktarından daha düşük olan bu tutarı ödersiniz. Çünkü Google reklamın yayınlandığı siteyle ilişki derecesi, web sitenize doğru şekilde yönlendirme yapması gibi çok sayıda kriteri değerlendirir ve TBM’nizi aşağıya çeker. Adwords açık artırmasında belirlediğiniz maksimum TBM, reklamınızla birlikte gösterilen site bağlantıları gibi reklam biçimlerini ve reklam konumunuzu korumak için gerekli olan en düşük tutardır. Dolayısıyla ödemelerinizin belirlenmesinde kullanılan gerçek TBM rakamı, sizin belirlediğiniz maksimum TBM rakamından daha düşüktür.

Reklam verenler kampanyalarını oluşturdukları aşamada anahtar kelimelerle ilgili olan bir TBM (maksimum TBM) değeri belirlerler.

Google Adwords’e yeni başlayan ve Adwords uzmanlarından yardım almayan kişiler, genellikle standart özellikleriseçerler ve birçok özelliğin Adwords tarafından otomatik olarak yönlendirilmesine izin verirler. Adwords tarafından yapılan yönlendirme (yani geliştirilmiş TBM, gerçek TBM rakamını ortaya çıkartan sistem), reklam bütçenizin daha iyi şekilde değerlendirilmesini sağlar. Tabi Google Adwords uzmanıyla çalıştığınızda sağlayacağınız avantajlar çok daha fazladır. Çünkü Adwords Uzmanı (yaptığı analizler sayesinde), tıklamaların dönüşümle sonuçlanmasını sağlayacak ve maliyetlerinizi azaltacak ya da sabit tutacak düzenlemeleri yapabilir.

Adwords kampanyasını oluşturma aşamasındaki her adım (TBM miktarını düşürmek dahil), bu konuda tecrübeli bir Adwords Uzmanı/SEO Uzmanı tarafından atılmalıdır.

Google Adsense ve TBM

Adsense, web sitelerinin site içeriğiyle ilgili reklamları yayınlamalarını ve gelir elde etmelerini sağlayan bir Google ürünüdür. Yayınlanan reklamlar sitenin ziyaretçilerine ilgi duydukları konulardaki fırsatları gösterir ve site içeriğini zenginleştirir. Adsense sitemindeki TBM (tıklama başına maliyet) ise, sitenizde yayınladığınız reklamlara tıklandığında almayı hak ettiğiniz birim ücrettir.

Google Adsense, site sahiplerinin siteleriyle ve bulundurdukları içerikle ilgili reklamları yayınlayarak maddi kazanç elde etmelerini sağlayan bir sistemdir.

Tüm reklamlar için geçerli olan bir TBM yoktur. Adwords bölümünde anlattığımız gibi TBM maliyetleri ve oranları, reklam verenlerin verdikleri teklifler doğrultusunda belirlenmektedir. Dolayısıyla farklı ürün ve hizmetlerin reklamını yayınladığınızda ve ziyaretçileriniz bu reklamlara tıkladıklarında, elde ettiğiniz ücret farklı olur.

Google Adsense sisteminden en iyi şekilde faydalanmak istiyorsanız, sistemi iyi bilen ve gerekli düzenlemeleri yapma becerisine sahip olan uzmanlardan yardım almalısınız.

Sitenizden elde ettiğiniz geliri artırabilirsiniz. Bunun en kolay yolu da TBM miktarını artırmaktır. Tabi TBM rakamını doğrudan değiştirmek mümkün değildir. Site performansı, reklam yerleşim kalitesi ve benzeri hususlar, TBM miktarı daha yüksek olan reklamları yayınlamanızı sağlayabilir. Bir web sitesinin kategori seçimi, reklam alanı ve diğer bazı unsurlarda yapılan değişiklikler ile reklam gelirini ikiye katlaması mümkündür. Yani Adsense için geçerli olan TBM, sitenin kategorisi, reklam yerleşimi, site performansı ve benzeri unsurlarla ilgili verilerin değerlendirilmesi sonucunda tıklama başına ne kadar kazanacağınızı saptayan bir veridir. Sitenizin reklam gelirini artırmak istiyorsanız, bir SEO uzmanından (Adwords konusunda tecrübeli olan) yardım almanızı öneririm. Reklam verme konusunda bilgi edinmek için SEM Nedir? yazımı inceleyebilirsiniz. Google reklamları hakkında bilgi edinmek içinse Detaylı Google Reklam Verme Rehberi makaleme göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap