Anasayfa E-ticaret Target Market Nedir?

Target Market Nedir?

Yazan Can Cankıran
Target Market Nedir?

Target Market, “hedef pazar” biçiminde Türkçe ’ye çevirebileceğimiz terim, pazarlama alanında ‘”hedef kitlenin” ve “doğru hedef kitlesinin” belirlenmesi sürecini anlatmak amacıyla kullanılan bir terimdir.

Dijital pazarlama alanında da önemli bir kavram olan target market – hedef Pazar, “web sitenizin hitap etmek istediği kişiler ya da gruplar” olarak tanımlanabilir. Yani potansiyel müşteri olarak gördüğünüz kişilerin tamamını “target market – hedef Pazar” olarak gösterebilirsiniz.

Target Market Nasıl Belirlenir? Faydaları Nedir?

Pazarlama alanında ve dijital pazarlama dalında target market – hedef pazar belirlerken bazı faktörleri dikkate almak gerekir. Bu faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Sunulan ürünün özellikleri ve müşterilerin hayatında tuttuğu yer,
 2. Pazarın yapısı ve rekabet durumu,
 3. İşletmenizin / web sitenizin sahip olduğu kaynaklar.

  Target Market seçiminde coğrafi bölümlemeler, ilgi alanları ve davranış şekilleri, psikolojik ve sosyolojik özellikler, demografik özellikler gibi segmentler dikkate alınmalıdır.

Bu faktörleri dikkate alarak pazarı bölümlendirmeniz ve hedef kitlenizi küçültmeniz, pazarı bölümlendirmeniz, pazarlama ve reklam çalışmalarınız doğru biçimde yönlendirmenizi sağlayacaktır. Target market belirlemesini doğru biçimde yaptığınızda, reklam ve pazarlama çalışmaları için ayırdığınız kaynakları daha verimli şekilde kullanabilirsiniz. Bunun sonucunda satışlarınızı artırmanız ve gelirinizi yükseltmeniz mümkün olur.

Target market belirlenirken hedef kitlenizi kolay biçimde küçültmenizi sağlayabilecek olan yaş, cinsiyet, lokasyon gibi unsurların dikkate alınması yerinde olacaktır. Yani target market belirlemesinde coğrafi bölümlemeler, ilgi alanları ve davranış şekilleri, demografik özellikler, psikolojik ve sosyolojik özellikler gibi segmentlerin kullanılması uygundur.

Target Market (Hedef Pazar) Belirleme Stratejileri

 • Farklılaştırılmamış Pazarlama (tüm pazar) Stratejisi: Tüm pazarın homojen olduğunun düşünüldüğü, Pazar içinden belli bir bölümü seçmeye gerek görülmediği durumlarda uygulanan stratejidir. Planlar ve uygulamalar pazarın tamamını hedefleyerek yapılır.
 • Farklılaştırılmış Pazarlama (çok pazar) Stratejisi: Seçilen birden fazla Pazar bölümünün bulunduğu ve yine her bir bölüm için birden fazla ürünün ve birden fazla pazarlama yönteminin kullanıldığı stratejidir.

  Bahsedilen segmentler, doğru target market belirlemesi yapmanızı yani doğru kişilere, hedef kitleniz içinde bulunan kişilere ulaşmanızı sağlayacaktır.

 • Yoğunlaştırılmış Pazarlama (tek bölüm) Stratejisi: Pazar bölümlendirilmiştir ama bu bölümlerden sadece birisi hedeflenir. Tek bir ürün ve pazarlama karması olarak adlandırılan farklı pazarlama yöntemleriyle bu pazara odaklanılır.
 • Dar Dilimli Pazarlama (niş pazarlama) Stratejisi: Çok özel ihtiyaçları olan ya da büyük işletmelerin girmeye değer bir Pazar olarak görmedikleri dar kapsamlı ihtiyaçları olan kişileri hedefleyen stratejidir. Yani bölümlenen pazarların daha küçük parçalarına odaklanarak yapılan çalışmalardır. Rekabet olmayan bu pazarda ürün ve hizmet farklılaştırması esastır.

  Target market mesaisi, daha az sayıda kişiye ulaşmanızı gerektiren pazarlama/reklam çalışmaları yapmanızı sağlayacaktır. Dolayısıyla reklam-pazarlama bütçenizi daha verimli kullanmanızı sağlayacak ve gelirinizin artmasına neden olacaktır.

Dijital Pazarlama – Target Market Seçimi ve Uygulamalar

Hedef kitlenizi belirlerken yani target market seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlar daha önce de belirttiğimiz gibi coğrafi bölümlemeler, ilgi alanları ve davranış şekilleri, psikolojik ve sosyolojik özellikler, demografik özellikler gibi segmentler olacaktır. Antalya bölgesinde hizmet veren ve makyaj ürünleri satan bir firmanın (Antalya-kadın-15 ile 50 yaş arası) kişileri hedeflemesi işlerini kolaylaştırabilir. Daha sonra diğer bazı özellikler dikkate alınarak hedef kitle daha da küçültülebilir. Erkek spor ayakkabısı satan bir e-ticaret sitesi ise (Türkiye-erkek-18 ile 50 yaş arası) gibi bir belirleme yaparak işe başlayabilir.

Dijital pazarlama araçları ve platformlar, target market yapmanızı kolaylaştıran ve uygun pazarlama stratejileri belirlemenizi sağlayan kanallar olarak gösterilebilirler.

Dijital pazarlamada mail ve SMS gönderimleri target market belirlemesinde önemli unsurlar olabilir. Hedef kitle içinde olabileceğini düşündüğünüz kişilere mail ve SMS gönderimi sonucunda gelen geri dönüşler target market seçimine ve pazarlama stratejinizi belirlemeye yardımcı olan önemli verilerdir. Tabi bu gönderileri planlı biçimde yapmanız, spam yapmamanız ve tüketicilerin duygusal yönlerine, hassas yönlerine erişebilmeniz gerekir.

Sosyal medya platformları target market seçiminde ve stratejinizde önemli rol oynayabilen kanallardır. İnternet kullanıcılarının neredeyse tamamı aktif sosyal medya kullanıcıları olduğundan, bu kanallardan elde edilen demografik bilgileri target market belirlemesinde kullanabilirsiniz. Demografik gruplama, ölçülebilir istatistiklere dayanır, örneğin:

 

 • Cinsiyet
 • Yaş
 • Gelir düzeyi
 • Medeni hal
 • Eğitim
 • Irk
 • Din gibi kriterler çok önemlidir.

Demografik gruplama, genellikle hedef pazarları belirlemek için en önemli kriter olarak göze çarpar ve birçok işletme için demografik bilgiler çok önemlidir.

Youtube başta olmak üzere video yayınlayan siteler ve bu kanallardan elde edilen veriler de hem target market seçiminde hem de pazarlama stratejilerinde önemli yer tutabilen unsurlardır. Farklı pazarlama stratejileri hakkında bilgi edinmek için Viral reklam nedir? yazımı okuyabilirsiniz. Marketing kategorisinde bulunan diğer makalelerim arasında Affialiate Marketing Nedir? ve Cross Marketing Nedir? gibi çalışmalarımı da incelemenizi tavsiye ederim.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

WhatsApp chat