Anasayfa Sosyal Medya Uzmanı

Sosyal Medya Uzmanı

Yazar Can Cankıran

Sosyal Medya Uzmanı Kimlere Denir?

Sosyal medya uzmanı, edindiği deneyim ve sahip olduğu donanım sayesinde, az sayıda fiziksel kanıta ya da teze sahip olmasına rağmen, firmanıza ya da markanıza maksimum fayda sağlayan kişi olarak tarif edilebilir. Firmamızın bünyesinde yer alan sosyal medya uzmanlarımız, yeterli deneyime ve bilgiye sahip olan, ellerinde bulunana firmanıza ait kısıtlı sayıdaki materyali en verimli ve kendilerine özgü biçimde kullanabilecek olan kişiler olarak gösterilebilir.

Sosyal medya uzmanı yetiştirmek amacıyla faaliyet göstermekte olan 4 yıllık lisans bölümleri henüz üniversiteler bünyesinde yer almamaktadır. Ama özellikle vakıf üniversiteleri tarafından düzenlenen sertifika programları ve özel kursların hazırladığı bazı eğitim programları sosyal medya danışmanları yetiştiriyor. Ayrıca bazı üniversitelerde bulunan ‘Yeni Medya’ bölümleri de sosyal medya uzmanları yetiştirilmesine katkıda bulunuyor. Tabi üniversitelerin gazetecilik, iletişim, halkla ilişkiler, reklamcılık, halkla ilişkiler ve tanıtım gibi bölümlerinden mezun olan ve internet teknolojisini takip eden, reklamcılık, pazarlama ve halkla ilişkiler konularında kendilerini eğiten kişiler de sosyal medya uzmanı olarak görev yapabiliyor. Bünyemizde sosyal medya uzmanı olarak görev yapmakta olan arkadaşlarımız, bahsedilen yöntemlerden biri ile eğitimini tamamlamış ve minimum 5-7 yıllık tecrübeye sahip olan personelimizdir.

Söz konusu olan eğitim programlarında işlenen konular ise itibar yönetimi, marka yönetimi, yeni medya, sosyal medya ve sosyal ağ, dijital pazarlama, sosyal medyada PR stratejileri oluşturma ve geliştirme, kriz yönetimi, sosyal medya raporlama, viral pazarlama, satın alma sonuçları gibi kavramların işlendiği ve öğretildiği konular olarak öne çıkıyor. Dolayısıyla gerekli eğitimleri alan sosyal medya uzmanları, web üzerindeki yer alan sosyal medya ağlarındaki hesaplarınızın oluşturulması, stratejilerin belirlenmesi, gerekli olan çalışmaların yapılması, takip edilmesi ve raporlanması, gerekli olan geliştirmelerin tespit edilmesi ve uygulanması, gerekli olan durumlarda kriz yönetimi stratejilerinin belirlenmesi ve uygulanması konularında gerekli bilgilere sahip olan kişiler oluyor. Kısacası temsil ettiği kurumun stratejilerini belirler, potansiyel müşterileri ile iletişim kurmak için kullanacağı dili ve ses tonunu belirler, şartların ve elindeki kaynakların izin verdiği en etkili şekilde bunları kullanır.

sosyal-medya-uzmani

Sosyal Medya Uzmanlarımız Neler Yapar?

İşletmemizde görev yapan sosyal medya uzmanlarının yapacağı işler çok fazla olsa da, temel görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İşletmenizin sosyal medyada yer alan ağlardaki hesaplarını açar, eski hesaplarınız varsa bunların belirlenen stratejilere uygun hale gelmesi için gerekli olan çalışmaları yapar.
 • Sizin için en uygun stratejiyi belirler ve bu konular hakkında sizi bilgilendirir, düzenli raporlamalar yapar.
 • Rakip firmaları ve yaptıkları çalışmaları analiz eder, buna uygun stratejilerin belirlenmesini sağlar.
 • Sosyal medya ağlarında yer alan hesaplarınızın takipçi sayısının artmasını sağlayacak olan uygulamaları belirler ve hayata geçirir.
 • Sosyal medya ağlarındaki takipçilerinizle sağlıklı bir iletişim kurmanızı sağlayacak olan iletişim yöntemlerini belirler ve gerekliyse geliştirmeleri yapar.
 • Açacağı paravan bloglar aracılığı ile firmanızın ve ürünlerinizin tanıtımını yapar.
 • Web üzerinde ve farklı cihazlar kullanılarak yapılan faaliyetleri, yeni trendleri takip eder ve bunlarla ilgili olarak yeni reklam ve tanıtım çalışmalarının yapılmasını sağlar.
 • Ürün deneyimi ve satın alma sonuçları üzerine çalışmalar yapar ve raporlar.
 • Bloglara içerik hazırlanması ve bu içeriklerin yayınlanması işlerinden sorumludur.
 • Firmanız ile ilgili olarak yayınlanan sosyal medya hesaplarınızda yayınlanan içerikleri takip eder, bunların durumlarını, tepkileri ve izlenimleri inceler, uygun olmayan içerik tespit ettiğinde müdahale eder.
 • Bu görevleri en iyi şekilde yerine getirmek için tüm sosyal medya ağlarını takip eder, sosyal medya uzmanlığı hakkındaki gelişmeleri takip eder ve kendisini geliştirmek için çaba gösterir.
 • Algı Yönetimi alanında profesyonel olarak gelişmiştir. Psikolojik olarak yönetim alanında uzmandır.

Sizin için fazlasını yapabiliriz!

Sonuç olarak, şirketimizde görev yapan sosyal medya uzmanı arkadaşlarımız, firmanızın ve markanızın ismini en iyi şekilde duyurabilmek, imajınızı geliştirmek ve en iyi noktada konumlandırabilmek için gerekli olan çalışmaları yaparlar. Sosyal medya uzmanı olarak görev yapabilmek için ise sadece sosyal ağlarda etkin olmak ve burada çok sayıda takipçiye sahip olmak yeterli değildir. Belirlenen stratejilere uygun çalışmaları yapmak ve gelişimin ani ama üst seviyede olmasını sağlamak değil, sosyal medyadaki üyelerinizle ya da hayranlarınızla aranızda bağ oluşturmak, gelişim ve ilerleme sürecinin sürekli olmasını, sadakat ve iletişim sürdüğü müddetçe gelişimin devam etmesini sağlamaktır. Bu nedenle bazı kuruluşlarda görev yapan sosyal medya uzmanlarının kısa vadede yapabileceği geliştirmeleri çok fazla önemsememeli, bizim gibi sosyal medyadaki etkinliğinizin uzun süre devam etmesini, kalıcı olmasını sağlayacak olan işletmelerle çalışmayı tercih etmelisiniz.

Sosyal medya uzmanlarının yapacağı çalışmalardan elde edeceğiniz kazançlar söz konusu olduğunda ise yine çok büyük avantajlar sağlandığını görebilirsiniz. Sosyal medya ağlarında yer almaya karar vermek çok mantıklı bir seçim olacaktır. Çünkü dünya nüfusunun yarısından fazlası aktif olarak interneti kullanıyor ve bunların %80-90 gibi bir oranı da yine aktif olarak sosyal ağlarda yer alıyor. Dolayısıyla sosyal ağlarda yer alarak, inanılmaz boyutlardaki potansiyel müşteri sayısına ulaşma ve diğer yöntemlerle kıyaslandığında çok daha küçük bütçelerle daha etkili sonuçlar elde etme imkânına kavuşmuş oluyorsunuz. Tabi yine de bu çalışmalar için yeterli miktarda bütçe ayırmanız ve firmanızın ya da markanızın ulaşmak istediği noktanın, beklentilerinizin ne olduğunu doğru bir şekilde anlatmanız gerekecektir. Bu noktadan sonra ise bünyemizde yer alan sosyal medya uzmanı arkadaşlarımızın yaptıkları çalışmaları ve sonuçlarını izleyebilirsiniz.

Sosyal medya uzmanı arkadaşlarımız, sosyal medya hesaplarınızı oluşturacak ve aktif bir şekilde faaliyetlerini sürdürmelerini sağlayacaklardır. Tabi takip edilecek olan reklam, tanıtım ve pazarlama stratejilerini de belirler ve yönetirler. Markanızı ve şirketinize ait olarak sunulan kampanyalar ya da anketler gibi etkinlikler hakkındaki verileri toplar, analiz eder ve raporlamalarını yaparlar. Böylece ilerleyen zamanlardaki stratejileri belirler, yapılması gereken çalışmaları tespit eder ve uygulamalarını yapar. Sosyal ağlarda yer alan hesaplarınızın, sayfaların içeriklerini ve görsel malzemelerin kullanımlarını, tasarımlarını yönetir. Sektörünüzdeki ve rakip firmaların çalışmalarındaki gelişmeleri takip eder, bunları size bildirir ve duruma uygun projeler, kampanyalar geliştirir ve size sunar. Markanızın güncel kalmasını sağlayacak olan çalışmaları yapar. Sosyal medya ağlarındaki takipçilerinizin sayısını artırmak için gerekli olan çalışmaları tespit eder ve uygular. Takipçilerinizden ve hayranlarınızdan gelen beğenileri ya da yorumları analiz eder, raporları size sunar. Bu üyelerinizin, hayranlarınızın ya da takipçilerinizin sadakatlerinin artmasını sağlar, onlarla iletişim kurmak ve aranızdaki bağın kuvvetlenmesini sağlamak için gerekli olan çalışmaları yapar.

Kısacası bünyemizde yer alan sosyal medya uzmanı arkadaşlarımız takipçilerinizin sayısının ve marka bilinirliğinizin artması için gerekli olan bütün çalışmaları yaparlar. Bu da direkt olmasa bile dolaylı olarak satışlarınızın yükselmesini sağlar. İmajınızın sağlamlaşması ve satışlarınızın artması sayesinde de, firmanızın ve markanızın geleceğini sağlamlaştırma ve uygun stratejiler belirleyerek geliştirme olanağına kavuşursunuz. Bizimle çalışmayı tercih ederek, geçici bir süre internette adınızdan söz ettirmiş olmazsınız. Şu anda ve gelecekte başarılı bir firma olmayı, gün geçtikçe büyüyen ve kendinden söz ettiren bir firma olmayı sağlamış olursunuz. Tabi bu çalışmaların kapsamlı Kurumsal SEO çalışmaları ile desteklenmesi yerinde olacaktır.

 

WhatsApp chat