Anasayfa SEO Sitenizin SEO’su ile uğraşmayı bırakıp uzman kiralamanız için 7 sebep

Sitenizin SEO’su ile uğraşmayı bırakıp uzman kiralamanız için 7 sebep

Yazan Can Cankıran
Sitenizin SEO’su ile uğraşmayı bırakıp uzman kiralamanız için 7 sebep

Okuyacağınız bu metin reklam ajansı Hangeldiyev tarafından yazılmıştır.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) kurumsal başarı için önemli bir stratejidir. Sayısız insan masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarını bırakıp mobil cihazlarını daha çok kullanmaya başladı, ve akıllı telefonlardaki aramaların dönüşüm oranları, sosyal medya önerilerinden 15 kat daha yüksektir.

Arama motoru optimizasyonu çok değer sağlayabilir, bu yüzden kendiniz yönetmeniz gerekip gerekmediğini biraz düşünün. İşte bir uzman (veya firma) kiralamak için 7 sebep:

 1. Arama motoru optimizasyonu kolay değildir

Birkaç site içi optimizasyon ayarlarını yaparak SEO yaptığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Fakat gerçek şu ki, site içi optimizasyon arama motoru optimizasyonunun %10’udur, %90’ı da site dışı optimizasyon. İçerik optimizasyonu, kullanıcı deneyimi ve etkili backlink inşası gibi web sitenize özgü teknik konular mevcuttur. RankBrain ve sosyal sinyaller gibi diğer sıralama faktörlerinden bahsetmiyoruz bile. Peki ya yerel arama motoru optimizasyonu çabalarınız? SEO uzmanı her biri için uygun stratejileri önerebilir ve uygulayabilir.

 1. Kurallar sürekli değişmeye devam ediyor

Arama motoru optimizasyonu ile ilgili 5 kitap okuyup, 10 seminere katıldıysanız bile, en iyi ihtimalle geçici bir uzmanlığa sahip olmuş olursunuz. Google algoritmasını sürekli olarak güncellemektedir. Google’ın algoritmik değişikliklerinin çoğunu açıklamamaktadır.

Google’ın yaptığı her değişikliğini tespit etmek, anlamak ve ona göre optimize etmek için zamana veya kaynaklara sahip olmayabilirsiniz. Bunların hepsi SEO uzmanının işidir.

 1. Yaptığınız en ufak hata her şeyi mahvedebilir.

Günümüzde yapılan arama motoru optimizasyonu çalışmalarının çoğu sitelere zarar vermektedir. Bazı taktikler sıralamalarınızı mahvedebilir veya daha da kötüsü algoritmik ceza almanıza sebep olabilir, bu tür teknikler genelde sitelere kalıcı zararlar vermektedir. Bazılarından bahsedelim:

 • Doğal olmayan backlinkler
 • Anahtar kelime optimizasyonu
 • Alakasız anahtar kelime kullanımı
 • Kopya veya kalitesiz içerik

SEO uzmanı/firması bu görünmez tehlikelerden nasıl kaçınıldığını ve yaptığınız uygulama hatalarını nasıl düzeltebileceğini bilir.

 1. SEO uzmanları doğru araçlara sahiptir

Etkili bir arama motoru optimizasyonu kampanyası geliştirmenize yardımcı olacak bol miktarda kaynak mevcuttur. Ancak siz firma sahibi veya pazarlamacı olduğunuz için bunlara ayıracak zamanınız olmayabilir, bu yüzden bazılarını duymamış bile olabilirsiniz. Diğerleri de bütçenizi aşabilir.

Gelişmiş analiz araçları Google Analytics’in sağlayamadığı özellikleri sunar. Premium anahtar kelime araştırma araçları, anahtar kelime alaka düzeyi, rekabet, arama hacmi gibi değişkenler ile ilgili daha fazla bilgi sağlar.

Becerikli SEO uzmanıları arama motoru optimizasyonunuzu geliştirmek için önemli yazılımlara yatırım yaparlar. Ve bu gelişmiş araçları etkili şekilde kullanabilirler.

 1. Güçlü analizler sunarlar

Bazı SEO araçları hangi anahtar kelimelerin ve yerleşim stratejilerinin sonuç sağladığını ve hangilerinin sonuç sağlamadığını belirler. Bu bilgiler çok değerlidir çünkü SEO çalışmalarınızı belirli hedef kitleniz üzerinde maksimum etki yaratacak şekilde ayarlayabilmenizi sağlar.

Fakat optimizasyon araçlarının sağladığı analizler genellikle karmaşıktır. Örneğin, açılış sayfanızda (landing page) hemen çıkma oranının yüksek olduğunu tespit edebilirsiniz, ancak nedenini kolay kolay öğrenemezsiniz.

Uzmanlar temel performans göstergeleriniz arasındaki ilişkileri anlarlar. Bu bilgiyi, çevrimiçi görünürlüğünüz aracılığıyla müşteri yolculuğunu geliştirecek bir stratejiyi ortaya çıkarmak için kullanırlar.

 1. Rakiplerinizi devamlı analiz ederler

Rakip analizi, genel arama motoru optimizasyonu çabalarınızdan en iyi şekilde yararlanmanın büyük bir parçasıdır. SEO uzmanı sizi rakiplerinizden ayırmak için en iyi stratejileri belirleyebilir. Daha da önemlisi, sektörünüzdeki deneyime sahip bir SEO uzmanı, benzer işletmeler için neyin işe yarayıp yaramadığını bilir. Bu analizler, kurumsal çabalarınızın diğer yönleri ile ilgili bilgi sağlayabilir. SEO uzmanınız benzersiz satış teklifleri oluşturmaya yardım edebilir, hangi hedef kitleleri hedeflemeniz gerektiğine karar verebilir, dijital pazarlama konusunda ve diğer önemli konularda yardım edebilr.

 1. Ciddi yatırım getirisi potansiyeli mevcut

Arama motoru optimizasyonu yatırım getirisi için eşsiz bir fırsat sunmaktadır. Başka herhangi bir çevrimdışı veya çevrimiçi reklamdan farklı olarak, arama motoru optimizasyonu özellikle sunduğunuz ürün ve hizmetleri arayan kişileri hedefler. Geleneksel reklamlar – ve hatta tıklama başına ödeme modelleri (PPC) – değerli bir finansal yatırım gerektirebilir. Diğer yandan, etkili bir arama motoru optimizasyonu hizmeti ise bütçenize uygun olabilir.

Arama motoru optimizasyonunun nasıl doğru bir şekilde yapılacağını bilen ve diğer pazarlama stratejilerinden daha fazla kar elde etmeyi bilen bir SEO uzmanı/firması ile çalışmanızı öneririz.

NOT: Sitemizde yayınladığımız Schema.org Nedir başlıklı makalemiz bile SEO uzmanlarının işlerinde ne türde teknik ayrıntılarla ilgilendikleri hakkında fikir edinmenizi sağlayabilir. Tabi Canonical URL Nedir? makalemde bahsettiğim konular da SEO uzmanlarının yaptığı çalışmalar hakkında ve ilgilendikleri ayrıntılar hakkında önemli bilgiler edinmenizi sağlayabilir. 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

WhatsApp chat