Anasayfa SEO Sitemap.xml Nedir? Kullanımı

Sitemap.xml Nedir? Kullanımı

Yazan Can Cankıran
Sitemap.xml Nedir? Kullanımı

Site haritası ya da yaygın bilinen İngilizce adıyla site map, web sitenizin arama motorlarında daha üstlerde sonuç vermesini ve daha görünür olmasını istiyorsanız mutlaka dikkatle üzerinde durmanız gereken bir konudur. SEO çalışmaları için son derece önemli bir konu olan site haritası hazırlamanın nasıl yapılacağı hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Site haritası gerçekten bir site için son derece önemlidir. Zira, site map, kısa bir şekilde açıklamak gerekirse, çeşitli arama motorlarına, sitemizdeki sayfaları iletmek için kullanılacak bir araçtır. Site map sayesinde, Google veya başka bir arama motoru, sitemizdeki normalda ulaşması zor olan kısımlara ulaşabilir. Böylece o bölümlerdeki içerikleri arama sonuçlarında listeler. İstatistiklere göre, arama motorları, bir sitede yer alan ve listeye aldığı sayfaların %78’lik bir kısmını site haritası sayesinde buluyor.

Site Map Hangi Bilgileri İçerir?

 Site mapin içinde, kategoriler, görsel URL’leri ya da video URL’leri yer alabilir. Fakat her site haritası birbirinden farklı olmalııdır.  Bir örnekle açıklamak gerekirse, site haritası şu şekilde hazırlanabilir:

<?xml version=”1.0″ encoding=”UTF-8″?>

<urlset xmlns=”http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9″>

<url>

<loc>https://www.sayfaniz.com/</loc>

<lastmod>2015-11-04</lastmod>

<changefreq>weekly</changefreq>

<priority>1</priority>

</url>

Site map hazırlamak işte bu kadar basittir. Bütün sayfalar aynı bu örnekteki gibi hazırlanır. Dosyanın açılış ve kapanış cümleleri de eklenince, dosya hazır hale gelmiş olur.

Sitamap.xml etiket tanımları

Site Map’te Yer Alan Kavramlar  Ne Anlama Geliyor?

<?xml version=”1.0″ encoding=”UTF-8″?>

<urlset xmlns=”http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9″> 

Protokol kısmını referans olarak kullanılmasını sağlar.

<loc>https://www.sayfaniz.com/</loc>

En baştaki bu kısım, Google’a ilettiğiniz yani indexlenmesini istediğiniz sayfa.

<lastmod>2015-11-04</lastmod>

Bu da, sayfanızın en son güncellenme tarihi ile ilgili bilgileri ilettiğiniz kısım.

<changefreq>weekly</changefreq>

Bu alan da, sayfanızın güncellenme sıklığını belirttiğiniz bölümdür.

<priority>1</priority>

Bu da, bahse konu sayfanın sizin için ne kadar önemli olduğunu, yani taramada kaçıncı sırada yer almasını istediğinizi belirttiğiniz kısımdır. Bu kısım son derece önemlidir çünkü eğer bütün sayfalara aynı önem değerini girerseniz, Google, gerçekten önemli olan sayfalarınıza sıra gelmeden sitenizden ayrılabilir.

Otomatik Site Map Oluşturma

Sitesine her gün yeni içerikler ekleyen bir kullanıcı olduğunuzu ele alalım. Her gün site map güncelleme işiyle mi uğraşacağım diye kendinize soruyor olabilirsiniz. Tabii ki uğraşmayacaksınız. Şimdi de, site map oluşturma işini sizin adınıza yapan uygulamalar hakkında bilgi vereceğim.

1.xml-sitemaps.com

Eğer kullandığınız yayın aracı eklenti kurmaya müsait değilse ya da kullanabileceğiniz eklentiler ücretli eklentilerse, o zaman bu servisi kullanmak sizin için en uygunudur. Sitenizin ana sayfasının URL’sini  gerekli alana yazdıktan sonra,

change frequency seçeneğini “daily”,

Last Modification seçeneğini, “user server’s response” olarak seçip,

Use this date/time kısmına da günümüzün tarihini ve saatini yazıyoruz.

Daha altta yer alan priority seçeneğini de Automatically Calculated Priority olarak işaretleyip işlemi tamamlıyoruz.

2. Blogger Site Map

Blogger kullananlar diğer site altyapılarını kullanan kullanıcılara göre biraz daha şanslı. Çünkü Google, site map oluşturma işini sizin adınıza yapıyor. Blogunuzu açtığınız andan itibaren bir site haritasına sahipsiniz.

Blog URL’nizin sonuna aşağıdaki uzantıyı girdiğinizde site mapiniz karşınıza çıkacaktır.:

site adresi/atom.xml?redirect=false&start-index=1&max-results=500 => 500’den az sayıda makale

site adresi/atom.xml?redirect=false&start-index=501&max-results=500 => 500’den fazla -1000’den az sayıda makale.

3. WordPress için Site Map

WordPress kullanıcıları için önerebileceğim iki yöntem bulunmakta:

WordPress SEO:

Her wordpress kullanıcısı bu eklentiyi edinmelidir. WordPress SEO sadece site map işine değil birçok işe yaramaktadır. Arama so nuçlarında üst sıralara çıkmanızı sağlayacaktır. Bu eklentinin kurulumunu yaptıktan sonra yapmanız gereken tek iş, WordPress menüsü altında bulunan SEO başlığından XML sitemaps seçimi yaparak site map’i aktfileştirmektir. Bu işlem tamamlandıktan sonra, site mapinizi aşağıda olduğu gibi görebilirsiniz:

https://www.siteadi.com/sitemap_index.xml

Google XML Sitemaps:

WordPress SEO eklentisini kullanmayacaksanız, GOOGLE XML sitemaps eklentisi sizin için uygundur. Kurulumu yapıp aktifleştirdikten sonra, site haritanız aşağıda olduğu gibi karşınıza çıkacaktır.

https://www.siteadi.com/sitemap.xml

Yukarıda verdiğim adreste site adı yerine kendi sitemizin adını yazınca bu sayfayı görüntüleyebiliyoruz.

Site Haritası Google’a Nasıl Tanıtılır ?

                Site haritanızı hazırladınız. Çok güzel. Fakat bu site haritasını bir de Google’a veya önemsediğiniz arama motoruna tanıtmak gerekir. Bunu nasıl yapacaksınız ? Tabii ki bunun için kullanılacak bir araç var: Webmaster Tools. Şimdi, Webmaster Tools’u nasıl kullanabileceğiniznden bahsedeceğim.

  • İlk olarak Webmaster Tools’a (google search console’a gireceğiz) giriş yapmanız gerekmekte.
  • Giriş yaptıktan sonra, sol tarafta açılan menüde tarama seçeneğini, daha sonra da bir alttaki seçenek olan Site Haritaları’nı seçiyoruz.
  • Daha sonra, sağ tarafta görülebilecek alandan site haritası ekleme-test etme seçeneğini seçiyoruz.
  • Ve az önce oluşturduğumuz URL’yi, karşımıza çıkacak alana giriyoruz.
  • Tebrikler, böylece site haritanızı Google’a bildirmeyi başardınız.

    Araca giriş yaptıktan sonra 1,2 ve 3 adımlarını takip ederek sitemizi ve site haritamızı Google’a tanıtmış oluyoruz. (her bir site için işlem yapmak için bu araçta mülk olarak eklemelisiniz. Google hesabınızla bu sayfaya girdiğinizde karşınıza çıkan ilk işlem mülk eklemek olacaktır. Site adresini eklemeniz ve doğrulama yöntemleri arasında seçim yaparak mülkü doğrulamanız gerekir).

Kısacası, SEO çalışmasının etkili bir şekilde yapmak ve sitenizi arama sonuçlarında daha üst sıralara çıkartmak istiyorsanız, sitenizde bir site map çalışması yapmanız elzemdir.  Site map’iniz olmasa bile sonuçlarınız indexlenecek olabilir. Fakat çok az bir çabayla bu işlemi çok daha hızlı bir hale getirme seçeneği mevcutken bundan neden yararlanmayasınız?

SEO, titizlikle yapılması gereken bir çalışmadır ve site map kullanımı da dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir.  Bu konuyla alakalı olarak Robots.txt konusunda bilgi verdiğim makalemi de okumanızı tavsiye ederim. SEO konulu diğer yazılarımla, web sitenizi arama sonuçlarında nasıl daha üst sıralara çıkartabileceğiniz hakkında bilgi vermeye devam edeceğim.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

WhatsApp chat