Anasayfa Analiz Rakiplerinizin Site Trafiğini Öğrenmenizi Sağlayacak 4 Araç

Rakiplerinizin Site Trafiğini Öğrenmenizi Sağlayacak 4 Araç

Yazan Can Cankıran

 Web sitenizin trafiğini gözlemlemek, SEO çalışması için son derece önemlidir. Bu sayede, yaptığınız çalışmaların işe yarayıp yaramadığını anlayabilirsiniz. Web site trafiğini öğrenmek, doğru adreslere gidildiğinde zor bir işlem değildir. Maalesef, web sitelerinin çoğu,  istatistiklerini tam olarak doğru bir şekilde kamu oyuna açık şekilde paylaşmaz. En iyi ihtimalle, sitenin ‘’tanıtım sayfası’’ bölümüne bakabilirsiniz. Belki bu bölümlerde karşınıza, pazarlama ile ilgili materyaller, site trafiği hakkında demografik bilgi ve belki de son olarak, aylık trafik verisi çıkabilir. Fakat bu mümkün olmadığında, kullanabileceğiniz tek yöntem, web site trafiği tahmin araçlarından ya da bu amaca yönelik hizmet veren   sitelerden yararlanmaktır. Bu web siteleri %100 doğru sonuç vermese de, yaklaşık olarak doğru sonuçlar verirler ve bu yüzden web siteler arası trafik karşılaştırması için kullanılabilir.

SimilarWeb

SimilarWeb

SimilarWeb, web sitesi trafiği takip etmek için kullanılabilecek siteler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. SimilarWeb aracılığı ile bir web sitesinin trafiğini kontrol etmek istediğinizde, ilk olarak karşınıza üç farklı bilgi çıkacaktır; küresel sıralama, ülke çapında sıralama ve kategoriye göre sıralama. İlk bakışta, rekabetçi bir SEO çalışması için bu bilgiler harikadır. Fakat sayfanın biraz altlarına inerseniz, daha fazla bilgiyi de görebilirsiniz. Aylık trafik, ortalama ziyaret süresi ve bounce rate bunlar arasındadır. Daha aşağı inmeye devam devam ederseniz, en çok referans veren siteler, sosyal medya trafiği, ziyaretçi kitle demografisi ve daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. Bunların hepsi ücretsizdir ve bu da siteyi, web sitesi trafiği gözlemlemek için en iyi site haline getirir.

Quantcast

Quantcast

Quantcast, web sitesi trafiği konusunda aslında en iyi tahminleri yapan sitedir. Fakat, bu avantajına maalesef iki dezavantaj eşlik etmektedir. Bu nedenle pek tercih edilmez. İlk olarak, Quantcast tahminlerinin başarı oranı, siteden siteye değişmektedir. İkinci olarak; sitenin sunduğu bilgiler, SimilarWeb ve Alexa karşılaştırıldığında ciddi şekilde sınırlıdır. Bu dezavantajların nedeni, avantajların nedenleri ile aynıdır. Quantcast’ın çalışma sistemi,   web sitelerinin, Quantcast’ın veri toplama feed’ine yer vermeleri üzerine kuruludur. Bu sayede,  Quantcast, bu sistemin yerleşik olduğu siteler hakkında çok iyi veriler toplar ve çok yerinde tahminler yapabilir.   Fakat bu sisteme katılmayan siteler için de tam tersi şekilde çok doğru tahminler ortaya çıkmaz. Bu sebeple, az bilinen siteler hakkında iyi verilere ulaşmanız zordur.

Alexa

Alexa

Listemin son sırasında ise  Alexa bulunuyor. Alexa, bundan birkaç yıl öncesine kadar Web site trafiği denince akla gelen ilk siteydi ve SEO çalışması yapmayan, sadece bir web sitesinin ziyaretçi sırasını merak eden kişiler tarafından kullanılacak kadar bir popülerlik yakalamıştı.  Fakat son zamanlarda verdiği kararlarla, akla gelen ilk tercih olma statüsünü kaybetti.  Site, seçtiğiniz web siteyle ilgili, Global sıralama ve ülkeye göre sıralama sunar. Bununla birlikte, sitenin bir önceki yıldaki düşüşü veya yükselişi ile ilgili de bilgiler verilir. Aynı zamanda kısıtlı şekilde demografik bilgiye ve anahtar kelime bilgisine de rastlanır.  İki sitenin popülerliğini karşılaştırmak isterseniz de, kısıtlı şekilde de olsa yine bilgi sunar.  Yani aslında site, kullanışlı bir trafik takip aracıdır fakat paralı olması büyük bir dezavantaj oluşturur. Eğer kısıtlı bilgiden daha ötesini istiyorsanız, aylık 79 $ gibi ciddi bir miktar ödemeniz gerekmektedir.

Ahrefs

Yukarıdaki araçlar dışında ücretli hizmet veren Ahrefs de web siteniz hakkında kapsamlı verilere ulaşmanızı sağlayan ve SEO uzmanlarının çoğu tarafından tercih edilen bir araçtır.

3 aracın dışında bahsedilmesi gereken Ahrefs, rakiplerinizin hangi anahtar kelimelerden trafik aldığını saptadığı gibi ortalama trafik değerini de tahmin etme konusunda oldukça başarılı bir araç. Fakat bu aracın diğerlerinden farkı ücretli olmasıdır. Şu anda haftalık 7 dolar fiyatı ile deneme sürümünden faydalanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap