Anasayfa E-ticaret Site Hızı Arttırma Teknikleri

Site Hızı Arttırma Teknikleri

Yazan Can Cankıran
Site Hızı Arttırma Teknikleri

Bir web sitesinin hızı, sitenin internetteki gücü üzerinde şüphe götürmeyecek biçimde etkili bir faktördür. Dünya çapında ortalama internet hızı arttıkça da daha önemli hale gelmektedir.  Hem mobil cihazlarla hem de masa üstü bilgisayarlar ile internete bağlanan kullanıcılar, yavaş web sitelerine daha az tolerans gösterir hale gelmektedir.

Yapılan araştırmalara göre, mobil cihazlarla internete bağlanan kullanıcıların %53’lük bir kısmı, eğer web sitesinin yüklenmesi 3 saniyeden daha fazla zaman alıyorsa siteyi terk ediyor. Masa üstü kullanıcılar içinse bu süre 2 saniye. Her saniyenin önemli olduğunu buradan da anlayabiliriz. Google da arama sonuçlarının sıralanmasında sayfanın yüklenme hızının önemli bir faktör olduğunu belirtmiştir.

Kısacası, site hızının artırılması SEO çalışmalarında büyük bir öneme sahiptir. Başka bir deyişle, site hızını artırarak, Google arama sonuçlarında üst sıralarda belirir ve daha fazla ziyaretçi elde edersiniz. Sitenizin kısa sürede yüklenmesi sayesinde ziyaretçilerin sitenizi hemen terk etmemesini sağlar ve onları müşteriye dönüştürebilirsiniz.  Bu nedenle bugünkü yazımda site hızınızı nasıl artıracağınıza dair ipuçları vereceğim. Bu sırada sitenizin hızını test etmek amacıyla Google Pagespeed Insights gibi araçları kullanabileceğinizi de hatırlatayım.

Google PageSpeed Insights ve diğer bazı araçlar site hızınızı test etmenize imkan sağlayacaklardır.

Görsellerinizi Optimize Edin

Bir ziyaretçi web sitenizi her ziyaret ettiğinde, internete bağlanmak için kullandığı tarayıcı, sayfanın tüm parçalarını yüklemektedir. Birçok sayfada, en çok yeri kaplayan içerikler görsellerdir. Bu nedenle yüklenmesi en uzun süren parçalar da onlardır.  Yani sayfanızın yüklenme hızını artırmak için en iyi yol, sayfanızdaki görselleri optimize etmektedir. Görsel optimizasyonu için kolayca atılabilecek iki adım vardır.

Görselleri optimize etmekte kullanabileceğiniz Rotation Pilot gibi araçlar site hızını iyileştirmek amacıyla kullanabileceğiniz araçlardır.

1.Adım: Yüklemeden önce görsellerinizi yeniden boyutlandırın

Eğer WordPress ya da Joomla gibi bir içerik yönetim sistemi (CMS) kullanıyorsanız, içeriklerinizi tam boyutlu olarak yükleyip daha sonra web sitenizin sunucu uygulaması ile sitenizde görüneceği boyutu ayarlayabileceğinizi fark etmişsinizdir. Bu yöntem kolay ve kullanışlı olabilir fakat bunun web tarayıcılarını aynı anda birkaç komutu çalıştırmaya zorladığını bilmeniz gerekir. Bu yöntemi kullanırsanız, web tarayıcıları sitenize girerken ilk önce görselin ilk halini yükleyip bir yandan da küçültmeye çalışır. Bu da sitenizin hızını düşürür.

Microsoft işletim sistemli cihazlarda Paint, Macintosh cihazlarda ise Preview programı gibi hazır gelen programlar ve bulabileceğiniz diğer bazı programlar görselleri yeniden boyutlandırmanızı sağlayacaklardır.

Bunu önlemek için, bir görsel düzenleme programı kullanarak, web sitenize yüklemeden önce görsellerinizi olmaları gereken boyuta getirebilirsiniz.  Sadece SEO uzmanları ve web sitesi sahipleri  değil, her bilgisayar kullanıcısı, görsel düzenleme programlarına sahiptir. Microsoft işletim sistemli cihazlarda Paint, Macintosh cihazlarda ise Preview programı bilgisayarlarda yüklü gelmektedir. Bu programları ya da Rotation Pilot gibi kullanışlı diğer programları kullanarak görselleri çok kolay şekilde yeniden boyutlandırabilirsiniz.

2.Adım: Görsellerinizi sıkıştırın

Görselleri sıkıştırmak da görselleri optimize ederek web sitenizin yüklenme hızını artırmak için tercih edebileceğiniz başka bir yoldur.  Görsel sıkıştırma araçları arasında bunun için kullanılabilen ve en çok tanınanlarından biri, internet üzerinden hizmet veren ImageResize isimli araçtır.  Tek yapmanız gereken, siteye gitmek ve yeniden boyutlandırılmış görselinizi yüklemektir. Araç, çözünürlüğü düşürmeden görselin boyutunu düşürecektir. Boyutu düşmüş görseli kolayca indirebilir ve sitenize yükleyebilirsiniz.

Online olarak hizmet veren ImageResize, sunduğu seçeneklerle görsellerinizi optimize etmenize yardımcı olacaktır.

Günümüzde web sitelerinin çok büyük kısmı wordpress altyapısı kullanarak hizmet vermektedir.  WordPress, görsel boyutlarını düşürmeye yönelik eklentileri de web sitesi sahiplerine sunmaktadır. TinyPNG eklentisi kullanarak, görsellerinizin otomatik olarak optimize edilmesini sağlayabilirsiniz.  Programın çalışma prensibi de basit şekilde işlemektedir. Bu eklentiyi yüklemenizden sonra, WordPress tabanlı web sitenize yerleştirdiğiniz her resim, otomatik olarak TinyPNG servisine yüklenir. Görselniz, mümkün olan en iyi optimizasyon için analiz edilir. Görselinizin içeriğine bağlı olarak, en uygun strateji seçilir ve resim optimize edilir. İşlemin sonucunda ortaya çıkan yeniden boyutlandırılmış görsel web sitenize yerleştirilir. Ortalama olarak JPEG uzantılı görseller %40-60 oranında, PNG uzantılı görseller de %50-80 oranında küçültülür. Boyut küçülürken bir kalite kaybı da yaşanmaz. Böylece hem kaliteli görsellere web sitenizde yer vermiş olursunuz hem de web sitenizin daha hızlı bir şekilde açılmasını sağlarsınız.

TinyPNG, 500 görsele kadar ücretsiz olarak kullanılabilir. Daha sonraki işlemleriniz için lisans anahtarı almanız gerekmektedir. Kolay kullanımı ve sitenizin açılış hızına yaptığı katkı düşünüldüğünde, özellikle sitesine gelen ziyaretçilerin büyük kısmını müşteriye dönüştürme gibi büyük hedefleri olan web sitesi sahipleri için, lisanslı versiyonu kullanılmaya değerdir. Yapılan ödemenin karşılığını verecektir.

Eklenti Düzenlemesi Yapın

Çok sayıda eklenti (plug in) web site sahiplerinin kullanımı için ücretsiz bir şekilde sunulmaktadır. Bu durumun faydaları olduğu gibi, birçok web site sahibini ihtiyaç duyduklarından daha fazla eklentiyi siteye eklemelerine neden olabilir.  Sitenizde yer verdiğiniz her eklentinin, daha fazla kaynak çalıştırdığını aklınızda tutun. Daha fazla kaynak kullanımı da daha yavaş bir site anlamına gelmektedir.

Eğer sitenizin olması gerekenden daha yavaş çalıştığını fark edersiniz, eklentilerinizi gözden geçirmeniz yararlı olabilir. Sitenizdeki eklentileri gözden geçirin ve hali hazırda kullanmadığınız, web sitenize bir katkı sunmayan eklentileri tespit edin, bu eklentilerden kurtulun.

Gt Metrix gibi online hizmet veren bir aracı kullanarak site hızınızı test edebilir ve sayfa yüklenme hızı hakkında ayrıntılı raporlar alabilirsiniz.

Bu eklentileri sildikten sonra web sitenizin hala gerektiği kadar çabuk yüklenmediğini tespit ederseniz, problemin nerede olduğunu tespit etmek için bir test yapın. Sitenizdeki tüm eklentileri tek tek engelleyin, her engellediğiniz eklentiden sonra siteyi, GT Metrix gibi bir araç kullanarak çalıştırın ve hızı test edin.  Bir eklentiyi engelleminizden sonra web sitenizin çalışma hızında yükselme görülüyorsa, sitenizin yavaşlamasına sebep olan eklentiyi tespit ettiniz demektir.  Eğer bu eklentinin web sitenize sağladığı bir fayda söz konusuysa,  eklentinin, web sitenizi yavaşlatmayan bir muadilini bularak onu kullanmaya başlayın.

Site Scriptlerinizi Güncel Tutun

Sitenizin kullandığı içerik yönetim sistemi (CMS) ya da e-ticaret platformuna göre, sitenizin scriptinin güncel bir versiyonunun çıkıp çıkmadığını düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Eğer yeni bir versiyon varsa, mümkün olan en kısa sürede güncelleme yapmanız gerekmektedir (Bu işlemi yapmadan önce sitenizin bir yedeğini aldığınızdan emin olun). Script geliştiricileri, sürekli olarak kodlarını daha ileriye taşımaya çalışmaktadır. Sayfa hızı konusunda da sürekli iyileştirmeler yapılmaktadır. Bu yüzden, sitenizde kullandığınız scriptleri en güncel versiyonuna getirmek, sitenizi, sayfa hızını düşüren hatalı kodlamalardan kurtarabilir.

Site scriptlerinizi güncel tutmak site hızının en iyi durumda olmasına yardımcı olacaktır. WordPress göstege panelinden güncellemeleri kontrol edebilmeniz ve mevcut güncellemelerin otomatik olarak yüklenmesi önemli bir avantajdır.

Eğer kullandığınız script WordPress ise, güncellemeleri, WordPress gösterge panelindeki ‘’Güncellemeler’’ kısmından kontrol edebilirsiniz. Eğer mevcut bir güncelleme varsa, siteniz son güncellemeyi yükleyecektir. Sizin yapmanız gereken başka bir işlem yoktur.

Tarayıcı Önbelleğine İzin Verin

Tarayıcı önbelleği, bir ziyaretçinin kullandığı web tarayıcısının, site tekrar ziyaret edildiğinde daha hızlı yüklemek için  sitenizdeki belirli sayfaların kopyalarını saklamasına izin veren bir özelliktir. Tarayıcı, sayfayı her ziyarette yeniden yüklemek yerine, önbellekteki veriye başvurur ve site daha hızlı şekilde yüklenir.  Eğer WordPress altyapısını kullanıyorsanız,  tarayıcıların sitenizi önbelleğe kaydetmesine, W3 Total Cache aracı ile kolayca izin verebilirsiniz. Aracı yüklemek için, sitenizin gösterge paneline gidin, eklentiler kısmından, yeni eklenti butonuna tıklayın ve W3 Total Cache aramasını yapın. Eklenti karşınıza çıkınca, önce yükle butonuna sonra da etkinleştire tıklayın. Eklenti aktif olduktan sonra, Performance sekmesine gidin. Buradan, eklentinin sunduğu tüm özellikleri kontrol edebilirsiniz.

WordPress altyapısını kullanıyorsanız, W3 Total Cache aracını kullanarak tarayıcıların sitenizi önbelleğe kaydetmesine ve kullanıcıların sitenize daha hızlı biçimde ulaşmasına izin verebilirsiniz.

WordPress kullanan sitelerin hızını artırmak için kullanılabilecek eklentiler arasında önerebileceğim başka bir araç da  WP Fastest Cache olacak.  Tercih eden kullanıcılardan her zaman beş yıldız alan eklenti, önbellek işlemini kendi üstüne alır ve bu şekilde sitenizin üstünden büyük bir yükü alarak, yüklenme hızını artırmayı başarır. Kullanımı da son derece kolaydır.

WordPress tabanlı sitenizde kullanabileceğiniz ücretli bir cache (önbellek) eklentisi de WProcket isimli eklentidir.  WP Rocket Cache, en çok sadeliği ve kolay kullanımı ile öne çıkmaktadır. Gerçek anlamda kullanıcı dostu bir eklentidir. Birçok cache eklentisinin aksine, kullanırken ince detaylar üzerinde zaman harcamanıza gerek kalmaz. Ayrıca eklenti, tüm CDN servisleriyle ve CloudFlare ile tamamen uyumlu şekilde çalışmaktadır.  Bununla birlikte, e-ticaret siteleri ile de uyumlu şekilde çalışmaktır. Bu sayede, farklı alanlarda hizmet veren web sitelerinde kullanılabilir. Eklenti ayrıca birçok veritabanı optimizayon aracını da beraberinde WordPress kullanıcılarına sunmaktadır. Çoklu dil yapısına sahip sitelerde de hiçbir sorun yaşatmadan stabil bir şekilde çalışır.  Sitenizde yer alan sayfalarınıza yönelik önbellek özelleştirmesini de yapar. Bu çok kullanışlı eklenti için üç farklı ödeme planı mevcuttur.

  • Yıllık 39$ karşılığında, bir web sitesi için 1 yıl destek ve güncelleme olanağı sunulur.
  • Yıllık 99$’lık ödeme planını tercih ederseniz, 3 web sitesi için 1 yıllık destek ve güncelleme olanağına sahip olursunuz.
  • Yıllık 199$ ödeme ile ise, istediğiniz sayıda web sitesi için bir yıllık destek ve güncelleme olanağına sahip olursunuz.

İçerik Dağıtım Ağları Kullanın

İçerik dağıtım ağları (Content Delivery Networks – CDN), dünyanın birçok yerine yerleşmiş ağ sunucularıdır. Eğer CDN kullanmıyorsanız, siteniz, (her bir ziyaretçi için ve bağlandıkları coğrafi konum fark etmeksizin) hosting hizmeti aldığınız servisin merkezi konumundan yüklenecektir.  Bu da tahmin edildiği gibi, sayfa yüklenme hızlarının yavaşlamasına neden olabilir. Özellikle ziyaretçileriniz, sunucunuzun merkezi konumundan uzakta bir yerden sitenize girmeye çalışıyorsa  yavaşlık daha da artacaktır. Ek olarak, eğer tek bir sunucu kullanıyorsanız, siteye kaldırabileceğinden daha fazla ziyaretçi tarafından yüklenildiğinde siteniz çökebilir.

İçerik dağıtım ağları her iki problemi de kullanıcılarınızın, kendilerine en yakın hosting  servisinden gelecek önbelleğe alınmış versiyondan sitenize bağlanmalarını sağlayarak çözer. Bunun ötesinde, eğer bir sunucunuza farklı yük binmişse, yeni bir sunucu adresine geçilebilir ve böylece sayfanızın her yerdeki yüklenme hızı yükselir. Eğer web sitesi oluşturma işinde yeniyseniz, Sitelock Truespeed ve MaxCDN tarafından sunulan CDN hizmetlerine göz atabilirsiniz.

Hosting Servisinizi Yükseltin

Web sitenizi ilk oluşturduğunuzda, muhtemelen bütçeniz için en uygun olacak hosting seçeneğini tercih ettiniz. Bu yeni açılan ve yeni yeni görünürlük kazanan, trafik oluşturmaya başlayan bir web sitesi için son derece doğal bir tercihtir. Fakat pazarlama çabalarınız sonuç verip web sitenizin trafiği yükseldikçe, hosting değiştirmeniz gerekebilir. Eğer web sitesi trafiğiniz gözle görülür biçimde yükseldiyse ve trafiğinizin yükselişiyle uyumlu olacak şekilde hostinginizi geliştirmiyorsanız, sitenizin hızı düşebilir.

Shared (Paylaşımlı) Hostingden Bulut (Cloud) Hostinge ya da Sanal Özel sunucuya (VPS) geçmek, site yükleme hızının önemli miktarda gelişmesini sağlayabilir.

Shared (Paylaşımlı) Hostingden Bulut (Cloud) Hostinge, ya da VPS’e (Sanal Özel Sunucu) geçmek, ziyareçilerinizin web sitenizi yükleme hızına büyük etki edebilir. Bu sebeple, yükseltme zamanı gelip gelmediğini ya da başka bir sağlayıcıya geçme zamanı gelip gelmediğini anlamak için sağlayıcınızı devamlı olarak kontrol edin.

 Gereksiz Kodları Temizleyin

Bir web sitesinin yavaş çalışmasının birçok farklı nedeni olabilir. Bunlardan birisi de, sayfa kaynak kodundaki gereksiz kodlardır. CSS, JS, html kodlarını çağırabildiğiniz kütüphaneler, yazılım geliştiriciler tarafından önceden hazırlanmış yapılardır. Kütüphanelerin bir arada bulunduğu yapılar olan Frameworkler ise form kontrolü, veri tabanı bağlantısı, kullanıcı giriş çıkış, mail atma, tema motoru gibi farklı başlıklardaki kütüphanelerin yanı sıra projenizin daha okunabilir hale gelmesini sağlayan MVC (Model, View, Controller) gibi bölümler içerirler. Asıl konumuza dönersek; ana sayfa kaynak kodunda gereksiz css, js ve html kodlarının kullanılmaması ve bu kodların farklı kütüphanelerden çağrılması da site hıznın artırılmasını sağlayan yöntemlerden birisidir.

Kullanılmayan CSS, JS, html vb. kodları tespit edip sitenizden çıkartmak için birçok yöntem mevcuttur.  Gereksiz CSS’leri tespit edip sitenizden çıkartmak için kullanabileceğiniz yöntemlerden birisi Unused CSS.  Unused CSS, sitenizi bir kez taradıktan sonra, gereksiz CSS kodlarını tespit eder ve temizler. Daha sonra, indirmeniz için temiz bir CSS dosyasını size sunar.  Program, aylık abonelik modeli ile çalışmaktadır.

UnusedCSS, sayfanızdaki gereksiz kodları tespit etmek ve temizlemek amacıyla kullanabileceğiniz araçlardan birisidir.

HTML washer programı da kod temizliği için kullanılabilecek araçlardan birisidir.   Bir web uygulaması olan HTML washer, gereksiz CSS ve JS kodlarını temizlemek için de kullanılabilir. Sadece tek bir tıkla, bir HTML kodunu otomatik şekilde temizleyebilirsiniz.

Sonuç

Kısacası, web sitenizin yüklenme hızı hem sitenizin Google arama sonuçlarında elde edeceği sıralama hem de ziyaretçileri müşteriye dönüştürme oranınız açısından büyük öneme sahiptir. Yukarıda bahsettiğim yöntemler, basit birkaç dokunuş ve birkaç eklenti ile web sitenizin hızını artırmanızı sağlayacaktır. Bu yöntemler Bounce Rate  (Hemen Çıkma Oranı) gibi verilerde de iyileşme sağlayacaktır. Tabi Dönüşüm Oranı Optimizasyonu çalışmalarında da önemli bir yer tutacaktır.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

WhatsApp chat