Anasayfa Pazarlama Sıralama Takip Araçları

Sıralama Takip Araçları

Yazan Can Cankıran
Sıralama Takip Araçları

Sıralama takip araçları, Google tarafından yapılan sıralamada kaçıncı sırada olduğunuzu öğrenmek amacıyla kullanabileceğiniz araçlardır. SEO Uzmanlarının sürekli kullandığı bu araçları kullanmak için SEO Uzmanı olmanız gerekmez. Takip etmek istediğiniz web sayfasının sıralamasını merak ettiğiniz kelime veya kelime gruplarını bilmeniz yeterlidir. Hem SEO uzmanlarının hem de sitelerinin kaçıncı sırada bulunduğunu öğrenmek isteyen web sitesi sahiplerinin kullanabilecekleri araçlar şunlardır:

Bazı Sıralama Takip Araçları

SEO uzmanları tarafından kullanılan sıralama takip araçları, bu konuda uzman olmayan ama sorumlu oldukları web sitesi hakkında bilgi edinmek isteyen site yöneticileri tarafından da kullanılabilir.

Sıralama takibi için kullanabileceğiniz araçları bilgisayar programları, online araçlar ve sıra bulucu mobil uygulamalar şeklinde inceledim:

1.Sıralama Takibi İçin Kullanabileceğiniz Bilgisayar Programları

Ücretli ve ücretsiz sıralama takibi yapan programlardan yani bilgisayarınıza kurarak kullanabileceğiniz araçlardan bazıları şunlardır (yapılan sıralama program kalitesine göre yapılmamıştır):

A.)Free Monitor for Google

Arama motoru uzmanları ve site sahipleri/yöneticileri için tasarlanmış olan ücretsiz bir programdır. Sitenin belirlenen kelimelerde ve ülkelere göre yapılan aramada kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir. Windows işletim sistemine sahip olan bilgisayarlara kurarak kullanabildiğiniz program, istediğiniz sayıda web sitesini ve kelimeyi eklemenize izin veriyor. En eski sıralama takip aracı olan bu program uzun süredir güncellenmedi ama bilgisayarınızda bulunması tavsiye edilebilir.

Ahrefs gibi SEO uzmanları tarafından başka amaçlarla da kullanılan profesyonel sıra bulucu araçların yanı sıra, bilgisayarınıza kurarak kullanabileceğiniz masaüstü sıralama takip araçları da bulunmaktadır.

B.)Cuterank

Masaüstü (bilgisayara kurulan) sıralama takip araçlarından birisi olan program, ücretsiz sürüme ve pro sürüm seçeneğine sahip olan araçlardan birisi. Anahtar kelime veya site sayısı konularında sınırlaması olmayan program, Bing ve Yahoo desteği de sağlıyor. Dünyadaki tüm Google arama motorlarında sıralama takibi yapabileceğiniz Cuterank programını Google Türkiye’de de kullanabilirsiniz.

C.)Rankerizer

Ücretsiz ve hızlı bir program olan Rankerizer, Google , Yahoo ve Bing arama motorlarında sıralama takibi yapmak için kullanabileceğiniz masaüstü anahtar kelime sıralama bulucu programlardan birisidir.

2.Sıralama Takibi Amacıyla Kullanabileceğiniz Online Araçlar

Sıralama takibinde kullanabileceğiniz ücretli ve ücretsiz online araçlardan bazıları şunlardır:

A.)Ahrefs

Oldukça başarılı bir araç olan Ahrefs, 2017 yılından itibaren web sitesinin hangi kelimelerde hangi sırada olduğunu takip edebildiğiniz bir araç haline geldi. Başlangıç paket sürümünde eş zamanlı olarak 5 projeyi takip etmenizi sağlayan araç, uygun miktarda anahtar kelimenin takip edilmesini sağlıyor. Araç rakip analizi, bağlantı araştırması, içerik analizi gibi konularda da hizmet veriyor. Ahrefs, dijital pazarlama uzmanlarının ve SEO uzmanlarının hemen her ihtiyacını karşılayan ve bu uzmanlar tarafından en çok kullanılan araç olarak görünüyor.

B.) Scriptalicious

Php scrpitler tasarlayan ve satan sitenin demosunu sitesi üzerinden yayınlaması, herhangi bir üyelik ya da mail kaydı gerekli olmadan bu aracı anahtar kelime-pozisyon bulma aracı olarak kullanabilmenizi sağlıyor.

Online olarak kullanabileceğiniz çok sayıdaki sıralama takip aracı, Google tarafından yapılan sıralamaları (ülke bazında ya da lokal olarak) görmenizi sağlayan araçlardır. Bu araçların bazıları Bing, Yahoo gibi arama motorlarına da destek vermektedirler.

C.)Whatismyserp

Ücretsiz hizmet veren bu site, istediğiniz ülkenin arama motorunda arama yapmanızı sağlıyor. Anahtar kelime pozisyon değişikliklerini gösteren araç, grafik şeklinde site geçmişini görmenizi ve hangi sitenin hangi sırada bulunduğunu kontrol edebilmenizi sağlıyor.

D.)Seomoz Rank Tracker

Ücretli ve online araçlar arasında bulunan bu araç ülke bazındaki sonuçların yanı sıra lokal sonuçlara ulaşmanıza da izin veriyor. Geçmişe yönelik sıralama t6akibi de yapmanızı sağlayan araç oldukça doğru sonuçlar veriyor.

Serps.com, Allorank, Keyrow, Colibri Rank Tracker, Vacval, Web Seo Analytics gibi araçlar/siteler de sıralama takibinde kullanabileceğiniz online araçlar arasında bulunuyorlar.

3.Sıra Bulucu Mobil Uygulamalar

Android (Samsung gibi) veya iOS (iPhone gibi) işletim sistemini kullanan mobil cihazlar için tasarlanmış olan sıralama takip araçları (uygulamaları) da mevcuttur.

iOS İçin ücretli ve ücretsiz sürümü bulunan SEO Edge başarılı. Serp Mojo, Pro Rank Tracker (Sadece Android), Seo Serp App gibi araçlar da tercih edilen sıra bulucu mobil uygulamalar arasında yer almaktadırlar.

Tavsiyem: ProRankTracker

Sıra geldi benim tercihim olan PRT yani proranktracker adlı uygulamaya. Bu uygulama gerek fiyat gerek fonksiyonellik açısından en iyi uygulama denilebilir. Özellikle SEO hizmeti verenlerin daha çok tercih edebileceği uygulama ProRankTracker, müşterilerinize dinamik sıralama takibi yapmalarını sağlıyor. Her müşteriniz için alt hesaplar oluşturabiliyorsunuz ve bu hesaplar aracılığıyla sadece kendi sitelerinin aylık, haftalık ve günlük gelişimlerini takip edebiliyorlar. Arama sonuçlarında uygulamaya eklenen anahtar kelimelerin başlangıç sıralaması ve gelindiği en üst sıralama gibi alt tabloları mevcut. Ayrıca anahtar kelime önerileri de sunan PRT, bütün lokasyonlara özel sorgulamalar da gerçekleştirebiliyor. Youtube dahil bütün arama motorlarının konumlarını bütün lokasyonlara göre çekebiliyor. Pro Rank Tracker uygulamasına bu bağlantıdan kaydolarak hem bana hem de kendinize uygun plan almanızı sağlayabilirsiniz. Bu uygulamanın tamamen Türkçe destekli olması da Türkler için ayrı bir artı sağlıyor.

Web sitenizi geliştirmek ve sıralamalarda yükselmek için göz önünde bulundurmanız gereken unsurlar hakkında bilgi edinmek için ise TrustRank Nedir? Nasıl artar? makalemi okumanızı önerebilirim. Bağlantılı olan diğer bir konu, kısaca Google’ın sitelerin değerini belirlemek için kullandığı algoritma olarak tarif edebileceğim Pagerank hakkındaki yazımı da okuyabilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir

1 yorum

Avatar
Sezer 2 Kasım 2019 - 23:34

whatismyserp programını faydalı buldum. paylaşımınız çok iyi olmuş

Reply

Yorum Yap