Anasayfa SEO SEO’da Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

SEO’da Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Yazan Can Cankıran
SEO'da Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Kapsamlı bir SEO çalışmasının birçok parçası vardır ve bunlardan birisi de rakip analizidir. SEO hizmeti alacak birçok firma ya da marka, sektöründe rakipsiz değildir ve internette daha görünür hale gelmek için rakiplerini geride bırakması gerekir. Bu yazımda, rakiplerinizi nasıl analiz edebileceğinizi ve sitenizi rakiplerinizin üzerine nasıl çıkarabileceğinizi bulacaksınız.

Anahtar Kelimeleri Tespit Edin

Rakiplerinizi analiz etmenizi ve onların önüne geçmenizi sağlayacak bir SEO çalışması için atılması gereken ilk adım, gerçekçi bir biçimde hedef seçebileceğiniz anahtar kelimeleri tespit etmek ve onlara göre çalışmalar yapmaktır. Örneğin, spor malzemeleri ürünleri satan bir firma sahibiyseniz ‘’spor ayakkabı’’ kelimeleri kullanılarak yapılan aramalarda üst sıralarda çıkmak istiyor olabilirsiniz. Bunu başarmak için ilk yapmanız gereken Google’da ya  da hedef aldığınız diğer arama motorlarında ‘’spor ayakkabı’’ aramasını yapmak ve en üst sıradaki sonuçlara bakarak rakiplerinizi tespit etmektir. 

Bu işlemi tamamladıktan sonra, atmanız gereken adımlar firmanızın ya da sitenizin hacmine göre değişebilir. Eğer ‘’spor ayakkabı’’ alanında dev bir firmaysanız ve rakiplerinizin hiçbirinden çekinmenize gerek yoksa, bu anahtar kelime grubunu seçebilir ve arama sonuçlarında yükselişinizi izleyebilirsiniz. Fakat daha küçük bir firmaysanız ve hedeflerinize daha kısa sürede, daha garanti yollar ile ulaşmak istiyorsanız,daha düşük rekabete ama daha yüksek arama hacmine sahip ve müşteri kazandırma ihtimali daha fazla olan uzun kuyruklu anahtar kelimeleri tercih etmelisiniz.

SEO analizi ve SEO rakip analizi yapılırken birçok farklı özellik ve kriter dikkate alınır.

En Büyük Rakiplerinizi Tanıyın

Anahtar kelime aramasının bir başka avantajı da en büyük rakiplerinizin kimler olduğunu size net olarak sunmasıdır. Anahtar kelimelerinizi belirledikten sonra, Google veya diğer arama motorlarında bu anahtar kelimelerin hepsine yönelik arama yapın ve her anahtar  kelime araması için ilk 10’da çıkan siteleri tespit edin. Aralarından en çok karşınıza çıkanlar en büyük rakiplerinizdir.

Rakipleriniz Hangi Anahtar Kelimeleri Hedefliyor Bilin

Rakiplerinizin hedef aldığı diğer anahtar kelimeleri tespit etmek de büyük öneme sahiptir.  Bu kelimeleri tespit etmenizi sağlayan bazı araçlar vardır. SEMrush bu araçlar arasından en kullanışlı olandır.  Araçta bulunan ‘’Competetive Research’’ sekmesinde görülebilecek Domain Overview seçeneğine  tıkladıktan sonra, rakibinizin URL’sini yazın. Daha sonra, Organic Reseach Tab kısmına gidip ve Positions seçeneğini tıklayın. Rakibinizin hangi anahtar kelimeleri hedeflediğini göreceksiniz.

SEMrush sayfasındaki ‘’Competetive Research’’ sekmesinin altında bulunan “Domain Overview” seçeneği, rakiplerinizin hedefledikleri anahtar kelimeleri tespit etmenizi sağlayacaktır.

Rakiplerinizin Sitelerini Analiz Edin

Bir başka önemli adımsa, rakiplerinizin zayıf ve güçlü yönlerini tespit etmektir.  Böylece, onları geçmek için yapmanız gerekenler de daha net şekilde açığa çıkmış olur. Rakip analizi için mutlaka üzerinde durmanız gereken noktalar şöyle sıralanabilir

  • Anahtar kelime yoğunluğu: Rakiplerinizin anahtar kelime yoğunluğunu yine SEMrush aracılığı ile anlayarak, yapmanız gereken çalışmalarda ne kadar atılgan olmanız gerektiğini tespit edebilirsiniz.
  • Metadata: Rakiplerinizin kullandıkları Metadata’yı analiz etmek de önemlidir. “LSI anahtar kelimeler kullanıyorlar mı ? sayfalarında meta açıklamalarına yer veriliyor mı ?” gibi sorular önemlidir. Eğer bu noktalardan birinde bir eksiklikleri varsa, kendi çalışmanızda o noktaları güçlendirerek rakiplerinizi geçme ihtimaliniz vardır.
  • Backlink: Sitelerinde ne kadar backlink kullandıklarını tespit ederseniz, sizin onları geçmek için ne kadar sayıda kaliteli backlink ihtiyacınız olduğunu öğrenebilirsiniz.
Dikkatli biçimde yapılan SEO Rakip Analizi, SEO çalışmalarınızı ne şekilde yönlendirmenizin uygun olacağını belirlemenizi sağlayacaktır. Bu analiz ve değerlendirme sonrasında stratejinizi belirleyebilir ve yapacağınız SEO çalışmalarını planlayabilirsiniz.

İçeriklerini Analiz Edin

İyi bir rakip analizi için rakiplerinizin sadece teknik çalışmalarını değil, içeriklerini de analiz etmelisiniz. Bloglarında ne sıklıkla yeni içeriklere yer verdikleri, sosyal medyadaki takipçi sayıları ve gönderileri, özgün içerik sayısı vb. bilgileri tespit ederek, sitenizi bu açıdan nasıl geliştirebileceğiniz hakkında daha net fikirlere sahip olabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarındaki faaliyetler, sitelerinde kullandıkları anahtar kelimelerin yoğunluğu vb. bilgiler rakiplerinizi doğru ve faydalı biçimde tartmanızı sağlayacak olan verilerdir.

Bu adımların her birini başarıyla yerine getirdiğinizde, artık rakiplerinizi geride bırakmaya hazırsınız.  Çünkü onların bütün zayıf noktalarını biiyorsunuz.

Anahtar kelimelerin tespiti, rakip analizi ve diğer SEO Analizi çalışmaları hakkında daha ayrıntılı bilgiler edinmek için verdiğim linki takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

WhatsApp chat