Anasayfa Google SEO’da Meta Title ve Description Uzunluğu

SEO’da Meta Title ve Description Uzunluğu

Yazan Can Cankıran
SEO'da Meta Title ve Description Uzunluğu

Meta title  ya da meta başlığı, bir web sitesinin başlığını belirten HTML elementidir. Meta title, arama motorları sonuç sayfalarında, bir sonucun tıklanabilir başlığı olarak gözükür ve kullanılabilirlik açısından önemlidir. Bir web sitesinin meta title’ı, sayfanın içeriği ile uyumlu ve  doğru olmalıdır.

Meta Title (meta başlık) Neden Önemlidir ?

Meta title etiketleri, arama motorlarının, sayfanızın neyle ilgili bilgi verdiğini anlayabilmesi açısından önemlidir. Daha ötesinde, insanlar, arama motoru sonuç sayfalarında sitenizi gördüklerinde onlarda kalan ilk izlenimi oluşturur. Title tagler üç anahtar noktada kullanılabilir. Bu noktaları, arama motoru sonuç sayfaları, web tarayıcılar ve sosyal ağlar olarak sıralayabiliriz.

Uygun tiitle uzunluğu maksimum 60, description uzunluğu maksimum 160 olarak verilebilir. Ama bu tam olarak doğru değildir. Çünkü Google karakter sayısını değil, piksel uzunluğunu-sayısını dikkate alır. Görselde 160 karakter olarak hazırladığımız description yani meta açıklama bölümünün önizlemesine baktığımızda metnin tamamının yansımadığı görülüyor. Bir sonraki görselde metnimizi kısaltacağız. Tabi bu örnekte metnin bu şekilde görüntülenmesinin anlam bozukluğu yaratmadığı, böyle kalacağı söylenebilir. Ama kullanıcılarınıza ilk temasta iyi bir izlenim vermek istiyorsanız bu durumu düzeltmenizi tavsiye ederiz.

Meta Title İdeal Uzunluk

Google, genel olarak, title tag’in ilk 50-60 arası karakterini gösterir. Bu da, başlıklarınızı 60 karakter altında tutarsanız, başlığınızın %90’lık kısmının düzgün şekilde arama motoru sonuç sayfasında görüleceği anlamına gelir. Kesin bir karakter limiti yoktur çünkü karakterler, genişlik açısından değişebilir. Fakat ideal bir meta title en fazla 60 karakter olmalıdır.

Meta Açıklamaları (Description)

Meta açıklamaları ya da İngilizce adıyla description, bir web sayfası hakkında arama motorları sonuç sayfasında, kısa bir özet denecek bilgiyi içeren HTML sembolleridir. Kullanıcıların, sayfaya tıklayıp tıklamayacakları kararı üzerinde önemli bir etkileri vardır.

Yukarıdaki görselde önizlemede tamamının yansımadığı görülen description yani meta açıklama bölümünden son kelimeyi çıkartıp daha önceki kelimenin sonuna ünlem işareti koyduk. Böylece metnin anlam bütünlüğü bozulmadı ve arama sonuç sayfalarında sergilenecek olan title ve description uygun bir uzunluğa gelmiş oldu. Tabi bu metinde piksel bakımından daha az yer kaplayan karakterleri kullanmak da mümkün olabilirdi. Yani daha çok karakter hatta 200’ün üzerinde karakter içeren metinler bile arama sonuç sayfalarında uygun biçimde görünebilirdi. Ama genel olarak kabul edilen uzunluklar title için 60 karakter, description için 160 karakter olarak verilebilir. Tabi çeşitli ön izleme araçlarından faydalanarak yazılan başlığı ve açıklamayı kontrol etmeniz yerinde olabilir.

Description İdeal Uzunluk

Meta açıklamaları herhangi bir uzunlukta olabilir, fakat Google genelde açıklamaları 155-160 karakter civarında sınırlı tutar. Açıklamaları, kullanıcıların yararlanabileceği kadar uzun tutmak yeterlidir. Bu da 50-160 arası karakter anlamına gelir, maksimum 160 karakter olarak kullanılmalıdır. Bu olması gereken uzunluk olarak gösterilebilir ama aslında daha uzun veya daha kısa olması durumunda da Google tarafından kullanılabilir. Çünkü bu uzunluk masa üstü bilgisayarlar için 920 pikseldir. Yani 200 karakteri aşan bir açıklama bile Google tarafından kullanılabilir ama 155 karakterlik bir açıklama kullanılamayabilir. Bu nedenle 50-160 karakter arasında ve çeşitli araçlardaki ön izlemelerden de faydalanarak uygun bir description hazırlamanız tavsiye edilebilir.

Title ve description uzunluğu dışında bu elementlerin önemi hakkında bilgi edinmek isterseniz; Google Aramalarda Üst Sıralarda Çıkmak İçin 5 Önemli Kriter makalemi okumanızı tavsiye ederim.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap