Anasayfa SEO SEO Nedir? A-Z SEO Rehberi

SEO Nedir? A-Z SEO Rehberi

Yazan Can Cankıran
SEO Nedir?

SEO, Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı da “arama motoru optimizasyonu” demektir.

Yazılım ve bilgisayar alanında SEO, internet sitelerinin ve sayfaların arama motorlarının belli başlı kurallarına uygun hale getirilmesi işlemidir. Google, arama sonuçlarında herhangi bir sorgu ile alakalı en iyi sonucu kullanıcılara göstermeyi hedefler. Eğer siteniz bir arama ile ilgili alakalı sonuçları içeriyorsa ilk kriterden geçmişsiniz demektir. Görünürlük seviyenizi daha fazla artırmak için farklı birçok kriteri karşılamanız gerekir. Google sitemizi kolayca tarayabiliyor mu? Kullanıcıya iyi deneyim yaşatabilecek performansta bir site mi? Ne kadar popüler veya ne kadar otoriter bir site? Bütün bu ihtiyaçları karşılamak için yapılan işlemlere SEO diyoruz.

Bugün başta Google olmak üzere bütün arama motorlarında milyonlarca internet sitesi bulunuyor ve bu siteler internette aratılan anahtar kelimeler aracılığıyla görüntüleniyorlar. Geçmişten bugüne bakıldığında bir çok sektörün tamamen değiştiğini, fiziksel dünyadan karşılanan ihtiyaçların çoğunun İnternet aracılığıyla karşılandığını görüyoruz. Devasa bir hızla büyüyen dijitalde SEO, en önemli dijital pazarlama alanlarından bir tanesidir.

SEO Hizmeti Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

SEO çalışmaları geçmişten günümüze çok büyük gelişim kaydetmiş ve halen de gelişimini sürdürmektedir. Günümüzde her geçen gün web sitelerinin sayısı arttığı için SEO hizmetlerine de daha fazla gereksinim duyulmaktadır. Temel hedef, web sitenizin daha önemli bir konuma getirilmesi, bu sayede hedef kitle tarafından görünürlüğün arttırılması, ziyaretçi sayısının yükseltilmesidir. Fakat SEO hizmetinde hedeflere ulaşabilmek için en önemli detay, doğru SEO uzmanı ile çalışmak ve işin çok farklı detaylarının olduğunu göz ardı etmemektir. Bu bakımdan SEO hizmeti almadan önce bilmeniz gerekenler bulunuyor.

Site içi SEO, on page SEO olarak adlandırılır. Bu kalıp sitenizdeki sayfalarının en ince detayına kadar optimize edilmesini ifade eder. Sitenizdeki bütün sayfalarınızın arama motoru uyumlu içeriklerle donatılması yapılır. Tabi sitede kullanılan teknik detaylar da SEO uyumlu hale getirilir (url’ler, domain vb). Hedef kitle, sektör, anahtar kelime, web sitenizin analiz edilerek organik trafiğiniz olabildiğince arttırılmaya çalışılır. Bu sayede başta Google olmak üzere bütün arama motorlarındaki sıralamalarda daha yukarılarda olmanız sağlanır. Tüm siteniz site içi SEO yöntemleriyle optimize edildiği taktirde kaliteli, etkili kodların kullanıldığı, müşteri sayınızın artacağı, iş potansiyelinizin yükseleceği bir site ortaya çıkar.

Site içi optimizasyon başarılı yapıldığı taktirde sizlerin müşterilerinize kendinizi tanıtmak, hizmetlerinizi aktarmak için harcayacağınız çaba, minimuma iner. Çünkü müşterileriniz sizi zaten ilk elden görme fırsatı yakalar. Site içi SEO çalışmaları yapılırken alan adının yaşı, site geçmişi, domain kayıt süresinin kaç yıllık yapıldığı önemlidir. Yine sitenin blacklist’e girip girmediğine, sunucu ve siteye ait IP’ye, sunucunun kalitesine, lokasyonuna ve güvenliğine dikkat edilmelidir. Sitenin ara yüz tasarımının kullanıcı deneyimini hedefleyerek yapılması gerekir. Site açılış hızının Page Speed kriterlerine uygun olmasına, sitenin mobil uyumlu olmasına, SSL sertifikasının bulunmasına dikkat edilmeli, ziyaretçilerin sitede kalma oranları, sayfalar arasında geçiş analizleri yapılmalıdır.


Dolayısıyla site içi SEO çalışmalarında analizler oldukça önemlidir. Analizler sorunun tespitini sağlar. Sorun tespit edildikten sonra da arama motoru dostu olacak kaliteli içeriklerin üretilmesi, düzenlenmesi gerekir. Bunlar yapıldığı taktirde web siteniz arama sonuçlarında en yukarılara çıkacaktır.

Bir web sitesinin Google, Bing, Yandex gibi arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmesi için kullanıcı odaklı yapılan markalaşma çalışmalarına site dışı SEO adı verilir. İnternet üzerinde yayın hizmeti sunan bloglar, forumlar, sosyal medya kanalları, sözlükler, video platformları, haber siteleri, PDF doküman ekleme ve paylaşma siteleri, TV, Gazete, Radyo, Billboard gibi tüm mecralarda firma ismi, ürünler, hizmetler, anahtar kelimeler ve sloganlarla hazırlanmış olan tüm reklam ve tanıtım çalışmalarına site dışı SEO adı verilir. Site dışındaki kaynaklar aracılığıyla ziyaretçilerin sitelerinizi ziyaret etmesi için açık url bırakma, anahtar kelime backlink çalışmaları yapma, yorum yapma, tanıtım çalışmaları gibi detayları kapsar.

Site dışı SEO’nun bir sitenin arama motorlarında üst sıralarda yer almasında payı, bütün SEO çalışmalarında yarıdan fazladır. Backlinkler ve bağlantı linkleri de site dışı SEO’nun temelini oluşturur. Özellikle sosyal medya platformlarının site dışı SEO çözümlerinde önemi yadsınamaz. Kullanıcı odaklı, okuyucularda paylaşma dürtüsü yaratacak içerikler üretmek site dışı SEO çalışmalarında en önemli detaydır. Çünkü bu şekilde organik ziyaretçi trafiği sağlanır. Fakat burada en önemli detay, tıklama alınamayacak linkler ile link çöplüğüne dönüşmüş sitelerde tanıtım yapmamaktır. Bu tür sitelerden uzak durmak gerekir. Reklam verirken Google Ads, Adwords, Yandex Direct ve sosyal medya platformları özellikle tercih edilmelidir.

SEO’nun önemi her geçen gün daha da artıyor ve kurumlar SEO’ya daha faza yatırım yapıyor. Çünkü dijital dünya her geçen gün büyüyor ve büyüdükçe rekabet artıyor. Artık bir web sitesi sahibi olmak ayrıcalık olmaktan çıkmıştır. Küçük, büyük, orta segment bütün firmaların, şirketlerin birer web sitesi bulunuyor. Bu yüzden de web sitenizle ayrıcalıklı hale gelmek istiyorsanız SEO optimizasyonlarına yatırım yapmanız, farkınızı burada göstermeniz gerekiyor. Bugün hemen her sektörde belli markalar dünyanın her yerinde benzer anahtar kelimeler yapıldığında arama motorlarında en üst sıralarda çıkıyor. Bu da o web sitlerinin SEO uyumluluklarının çok iyi yapılmış olmasından kaynaklanıyor.

Eğer bir hizmet veriyorsanız ve sektörünüzdeki en kaliteli hizmeti, en uygun fiyata müşterilerinize ulaştırıyorsanız bunu hedef kitlenize duyurmadıktan sonra hiçbir önemi yoktur. Kaliteli ve uygun fiyatlı hizmetlerinizden hedef kitlenizi haberdar edebileceğiniz en kolay ve en etkili yol ise web sitesidir. Bugün insanlar hemen her ihtiyaçlarını internet üzerinden karşılamaya başlamış, bu da interneti etkin kullanan kişileri çok ciddi bir müşteri potansiyeli haline getirmiştir. Dolayısıyla SEO çalışmaları başarıyla yapılmış web sitenizle markanızı çok daha geniş kitlelere ulaştırabilir, dünyanın her yerinde tanıtımınızı yapabilir, müşteri potansiyelinizi katlayabilirsiniz. Arama sonuçlarında sektörün lider markalarını geride bırakıp marka prestijinizi çok üst seviyelere çıkarabilirsiniz.

SEO fiyatları farklı şekillerde oluşturulur. Dolayısıyla tek bir SEO hizmeti fiyatı hiçbir zaman olmaz. En temelde iki farklı fiyatlandırma vardır. İlk yöntemde SEO hizmetini bir SEO uzmanından alabilirsiniz. SEO danışmanı olarak adlandırılan bu kişiler çalışma yapacakları sektörü inceleyerek ve geçirecekleri zamanı göz önünde bulundurarak fiyat teklifi sunarlar. Kişilerin deneyimleri, tecrübeleri ve prestijleri de verecekleri teklifte etkili olur.
İkinci olarak bir ajanstan da SEO hizmeti alabilirsiniz. Ajanslar teklif sunarken alan adının geçmişini, sektörünüzle alakalı geçmiş deneyimlerini, kaynaklarını, hedeflerini göz önünde bulundururlar. Firmanızın hedefleri, bulunduğu konum vb. detaylar da alacağınız fiyat teklifinde etkili olacaktır.
SEO fiyatlarında kelime bazlı ya da aylık ödeme seçenekleri alternatiftir. Dilerseniz bir kelime belirler bu kelime üzerinde SEO yapılmasını kararlaştırırsınız. İlk ödemeyi iş başlangıcında yaparsınız. Yapılan çalışmalar sonunda hedef kelime belli bir sıraya gelirse yeniden ikinci bir ödeme yapabilirsiniz. SEO çalışmalarına devam etmek isterseniz yeni bir sözleşme yapasınız.
Kimi zamansa aylık SEO ücreti karşılığında hizmet alınır. Bu durumda sektördeki rekabet gücüne göre SEO çalışmalarının zorluk derecesi tespit edilir. Ona göre her ay düzenli ödeme yapılır. Genel olarak her web sitesine ve anahtar kelimenin zorluk derecesine, faaliyet alanındaki rekabete göre SEO fiyatlarının değiştiğini unutmamak gerekir. Kimi sektörlerde alt düzey SEO çalışmalarıyla zirveye oynanabilirken kimi sektörlerde çok güçlü rekabet olduğu için ileri seviye SEO çözümleri üretmek gerekir. İşin zorluğuna göre de fiyat belirlemesi yapılır.
Yerel bir işletme sahibiyseniz ya da online pazarlama yapıyorsanız; alacağınız uygun SEO hizmeti, lokal SEO olacaktır. Lokal SEO, ortalama bir SEO hizmetinden son derece farklıdır ve yerel arama sonuçlarında başarıyı daha kolay yakalamanıza yardımcı olur. Örneğin güzellik merkezi salonu sahibiyseniz SEO çalışmalarınızı genel olarak güzellik merkezi üzerine yapmak yerine, bulunduğunuz Nişantaşı’na özelleştirip Nişantaşı güzellik merkezi anahtar kelimesi üzerine inşa edebilirsiniz. Bu size daha uygun fiyatlarla daha verimli sonuçlar alma imkânı tanır. Lokal SEO için isim, adres, telefon numarası gibi ayrıntılar önem taşır ve buna göre şablon kullanılması gerekir.
SEO, yukarıda da belirttiğimiz gibi bir optimizasyon, bir iyileştirme çalışmasıdır ve bu çalışmalar devasa bir rekabetin olduğu alanda yapılıyor. Dijital ortam her geçen gün daha da büyüyor ve yeni teknikler, yöntemler ortaya çıktığı gibi arama motorları da kendilerini geliştirmeyi sürdürüyor. Kendilerini geliştirirken aynı zamanda yeni kriterler, işleyiş koşulları belirleyip eskilerini devre dışı bırakabiliyorlar. Dolayısıyla SEO çalışmalarının daima en güncel şartlara göre yapılması gerekse de bu şartlarda değişimler olabilmektedir. Bu yüzden SEO çalışmalarından hiçbir zaman ilk sayfa ya da ilk sıra garantisi verilemez. Böyle bir garantide bulunan kişi ya da kurumlarla çalışılması sağlıklı değildir. Tahmin yürütülebilir; fakat vaat verilmesi doğru bir yaklaşım tarzı değildir.

SEO çalışma süresi konusunda hiçbir sınırlandırma yapılamaz. Çünkü web siteleri her zaman birbirleriyle rekabet halindedir ve sizin SEO desteği aldığınız bir ortamda, aynı sektörde mücadele ettiğiniz diğer web sitelerinin de SEO desteği alabileceğiniz unutmamanız gerekir. Bu yüzden SEO çalışmaları sonunda siteniz ilk sayfaya, ilk sıralara yüksekse de burada kalıcı olacağının garantisi yoktur. Bir süre sonra başka siteler sizin önünüze geçebilir. Dolayısıyla profesyonel kişi ve kurumlar SEO çalışmalarının süresi hakkında bir vaatte bulunmazlar. Doğru stratejiler takip edildiği taktirde büyüme sonsuza kadar gidebilir ve SEO adına yapılabileceklerin sınırı yoktur.
SEO hizmetleri site içi ve site dışı olduğu için belli noktada her web sitenin değişmez temel yapıları vardır. Bunların SEO yöntemlerine göre ayarlanması yapılırsa site, sağlam temeller üzerine oturmuş olur. Fakat süreklilik için düzenli SEO kontrollerinin yapılması gerekir.

Kendim sitemde SEO yapabilir miyim diye merak ediyorsanız böyle bir soruya “evet” şeklinde cevap verebiliriz. İnternette SEO’nun nasıl yapılacağı konusunda pek çok detay bulabilirsiniz. Fakat unutmamalısınız ki SEO, son derece uzmanlık gerektiren bir iştir ve bir web sitesi kurmaktan dahi apayrı detaylar barındırır.
Eğer hedefleriniz büyükse ve kalıcı, etkili, otorite bir web sitesine sahip olmak istiyorsanız mutlaka işi uzmanına bırakmanızda fayda var. Bu sayede siz zamanınızı ve enerjinizi asıl işinize verirsiniz. Sizi rakiplerinizin arkasına düşürebilecek hatalardan kurtulmuş olur ve profesyonel destekle arama sonuçlarında çok daha iyi yerlere gelebilirsiniz. Her SEO çalışmasıyla da temellerinizi daha sağlamlaştırmış olursunuz.

SEO çalışmalarında yapılabilecekler oldukça fazladır. Bugün itibariyle yaklaşık 250 civarında SEO kriteri bulunuyor. Dolaysıyla yapılabilecekler çok uzun bir süreci kapıyor. Bazı uygulamaları şu şekilde sıralayabilir:
 1. Anahtar kelime analizi ve yerleştirme
 2. İçerik Oluşturma
 3. Backlink alma
 4. Site hızlandırma
 5. Sitemap uygulaması
 6. Semantik İçerik
 7. URL yapısı
 8. Uygun görsel iyileştirmesi
 9. Breadcrumb oluşturma
 10. Sayfada geçirilen süreleri artırma
 11. Robots.txt Oluşturma
 12. Mobil uyumluluk

Site içi ve site dışı SEO çalışmalarına başlamadan önce mutlaka kurulu bir web sitesi olmalı, web sitesi üzerinden planlama yapılması gerekir.
Yine dijital pazarlama için planlanmış bir bütçe gerekiyor. Her yıl dijital pazarlamaya ayrılan bütçelerin arttığı bir alanda sizin de bir bütçe planı çıkarmanız, optimizasyon çalışmalarına bir bütçe ayırmanız gerekir. Bütçenizi alacağınız hizmetlerin kalite ve devamlılığını etkileyecektir.
Ayrıca bir de IT (Information Technologies-Enformasyon/Bilgi Teknolojileri) ile ilgilenebilecek personele ihtiyaç vardır. Gereksinime göre personel sayısı arttırılabilir; fakat en azından bir personeli görevlendirmek şarttır.

SEO çalışmaları için bir kişiden ya da ajanstan hizmet alabilirsiniz. Fakat her kimle çalışacak olursanız olun referanslarını talep edin. Referanslardan teyit alarak ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamayacağını değerlendirin.
Eğer SEO çalışmalarını bir kişiden alacaksanız elinde başka çalışma olup olmadığı, sürekli kontrol etmek zorunda olduğu büyük işler olup olmadığı değerlendirilmelidir. Aksi taktirde sizin işinize zaman ayırmada sorun yaşayabilir. Bu da hem işinizin aksamasına hem de alacağınız hizmetin kalitesinin düşmesine yol açabilir.
Eğer SEO çalışmalarını bir ajanstan alacaksanız mutlaka çalışma sistemleri hakkında bilgi almalısınız. Her detayın sadece size özgün olmasına hassasiyet göstermeli, alan adının sıralamalarda hızlıca yükseltilmesine odaklanan teknikleri kullanan ajanslardan uzak durulmalıdır. Bu tarz suni başarılar hem kalıcı olmaz hem de arama motorlarının yaptırımlarıyla karşı karşıya alma riski doğurur. Alacağınız hizmetlerle alakalı rapor örneği talep etmeniz avantajınıza olacaktır.

İnternette yer alan adınız, sizin kimliğinizdir. Marka değerinizdir. SEO çalışmaları yapan kişi ya da ajansların yanlık yöntemleri alan adınız üzerinde kritik sonuçlar doğurabilir.
Bu nedenle kişinin/ajansın çalışma şeklini öğrenmeli, aylık raporlamalar talep etmeli, sözleşme detaylarını sağlıklı belirlemelisiniz. Eğer sitenizde doğal olmayan çalışmalar yürütülürse bu durum Google ve diğer arama motorlarınca rahatlıkla anlaşılabilir. Bu durumda da yaptırımlara maruz kalabilirsiniz. Yaptırımlar, görünürlüğünüzü azaltmaktan başlayıp arama sonuçlarından tamamen silinmenize kadar gidebilir. Bu durum alan adınıza, markanıza ve imajınıza büyük zarar verir.

Evet, SEO çalışmalarının sürekli devam etmesi gerekir. Çünkü internet ve dijital dünya sürekli büyümeye devam etmekte, rekabet hız kesmeden sürmektedir. Bu sebeple rakiplerinizle mücadele edip marka değerinizi korumak ve görünürlüğünüzü yüksek tutmak için SEO çalışmalarından ödün vermemelisiniz. Belirli periyotlarla SEO kontrolleri yaptırmalısınız.

SEO’nun mu SEM’in mi daha avantajlı olduğu sorusuna çok farklı cevaplar verilebilir. İnternette bütün web sitelerinin amacı daha fazla görüntülenmek, daha fazla ziyaretçi almaktır. Hem SEO hem de SEM bu amaca hizmet eder. Her ikisi de web sitelerin görünürlükleri arttırır. Eğer her ikisine yönelik destek alabilirseniz sitelerinizin görünürlüğünü çok daha üst seviyelere çıkarabilirsiniz.
SEM, kısa vadeli yüksek geri dönüşümler getirir. SEO ise daha uzun vadede görünürlüğünüzü arttırır. Fakat SEO ile yakalayacağınız başarı uzun vadede daha yüksek olacağı gibi başarıyı yakalamak için harcamalarınız da daha az olacaktır. SEM’de her anahtar kelime üzerinden fiyatlandırma yapılır ve rekabete göre fiyat değişir. SEO genel bir çalışma olacağı için rekabeti düşük anahtar kelimelerle daha kolayca yükselebilir, ilerleyen dönemlerde ödeme yapmadan (organik olarak) daha fazla ziyaretçi alabilirsiniz.

Reklam çalışmaları doğru şekilde yapılırsa SEO’ya olumlu etkisi vardır. Fakat doğru reklam türlerinin tercih edilmesi gerekir. Örneğin pop-up reklamlar Google’ın en rahatsız olduğu reklam türleridir. Google yeni browserı ile pop-up reklamlarını tamamen engellemeyi düşünüyor. Çünkü kullanıcılar sürekli araya giren reklamlardan nefret ediyor ve bu da Google’ın prestijine zarar veriyor. Google bu reklamları engelleyerek kullanıcılarına daha iyi deneyim sunmayı hedefliyor.

Doğru yapılan reklam tercihleri ise marka bilinirliğinin artmasını ve sitenizin doğal yöntemlerle ziyaretçi almasını sağlar. Popüler bir marka veya alan adının doğal aramaları diğerlerine nazaran daha fazla olacağından, SEO çalışmalarına doğrudan olumlu etki yaratır. Marka bilinirliğinin oluşması SEO çalışmalarında çok ciddi etki yapar. Marka bilinirliği oluşunca doğal yollardan backlink kazanılabilir ve sosyal medyada daha fazla paylaşılarak Google'da daha hızlı yükselebilir. Google ve diğer arama motorlarının en sevdiği sayfalar da internette dolaşımı fazla olan site ve sayfalardır. Bu yüzden doğru reklamlar SEO çalışmalarıyla birlikte web sitelerini çok daha iyi konuma getirebilir.

Dijital ortamda her konuda olduğu gibi SEO çalışmalarında da yıldan yıla farklı kulvarlar ortaya çıkıyor. Markaların da bu değişime ayak uydurması gerekiyor. Kullanıcı deneyimleri arama motorlarının kendilerini geliştirmek için en çok tercih ettikleri kaynaktır. Bu yüzden kullanıcı deneyimlerinden yola çıkarak yenilikler yaparlar.

Mobil Aramaların Yükselişi

2020 yılında mobil cihazlardan internete erişim geçen yıllarda olduğu gibi yine artacak. Bu da SEO çalışmalarında sitelerin mobil optimizasyonlarının yapılmasını adeta zorunlu kılacak. Mobil optimizasyonu yapılmayan sitelerin kullanıcılar nezdinde güvenilirliği düşüp ziyaretçi sayısı azalacak. Bu da marka bilinirliğini mobil uyumlu sitelerin daha üst düzeylere çekmesini sağlayacak.


Popülarite İhtiyacı

Reklam çalışmaları yeni yöntem ve alanlarda her geçen gün daha da yaygınlaşıyor ve markaların SEO çalışmalarında reklamlara ağırlık vermeleri önümüzdeki yıl daha da artacak. Bu da bütçesi fazla olan ve reklamlara daha fazla bütçe ayıran markaların görünürlüğünü arttıracak. Dolayısıyla rekabetçi markaların (organik görünürlükte) küçük markaları ezeceğini söyleyebiliriz.

Sesli Aramalar

Sesli aramalar her yıl daha fazla öne çıkıyor ve 2020 yılında SEO çalışmalarının sesli arama sorgularına yanıt verebilecek şekilde yapılması gerekecek. Akıllı cihazlarda 2019 son çeyreğinde yapılan aramaların yüzde ellisinde sesli aramaların kullanıldığı düşünüldüğünde 2020 yılında bu oranın en az yüzde altmış seviyesine çıkacağı öngörülebilir. Sesli aramalara cevap verebilecek şekilde SEO çalışmaları yapan web sitelerinin de organik görünürlüğünün çok daha artacağı söylenebilir.

Kullanıcı Odaklı İçerik

Video içeriklerinin her geçen gün daha fazla öne çıktığını görüyoruz. Özellikle yeni neslin video içeriklere ilgisi çok fazla ve yeni gelen kuşaklarda da bu artarak devam ediyor. Bu yüzden markaların hedef kitlelerine ulaşabilmek için video içeriklerine yatırım yapmaları artacak. Video anahtar kelimeleri SEO çalışmalarında öne çıkacak. Özellikle Youtube apayrı bir mecra halini almaya başladı. Hemen her sektörde insanlar sadece Youtube yayınlarına ağırlık veriyor. Sayfaların görünür olması için bu alanda yeni SEO çalışmalarının başlaması kaçınılmaz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap