Anasayfa SEO Fiyatları

SEO Fiyatları

Yazar Can Cankıran

seo-fiyatlari

SEO Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

               SEO çalışmalarının başarısızlıkla sonuçlanmasının en önemli nedenlerinin başında, paket olarak satılan SEO hizmetlerinden faydalanmayı tercih etmek yatıyor. Çünkü web sitelerinin konumu, sektördeki rakiplerin çalışmaları veya anahtar kelimelerdeki rekabet gibi birçok farklı konu web sitesi için yapılması gereken SEO çalışmalarının farklı olmasına neden olmaktadır. Yani farklı sitelerin başarılı olması için farklı çalışmalar yapmak gerekir. Dolayısıyla önemli olan konularda gerekli olan analizlerin yapılması, eksiklerin tespit edilmesi, stratejinin ve yapılması gereken SEO çalışmalarının tespit edilmesi ve buna göre uygulama yapılması gerekir. Kısacası standart hale getirilmiş olan SEO paketleri çerçevesinde standart SEO çalışmaları yapmak her sitenin başarılı olmasını sağlayamaz. Elbette bu yöntem ile de başarıya ulaşan siteler olacaktır. Ama böyle önemli bir konu hakkında şansa güvenmek pek akılcı bir yaklaşım olmayacaktır.

                SEO fiyatları konusuna geldiğimizde ise bu özellikler öne çıkar. Paket olarak SEO hizmeti vereceğini söyleyen kişiler ya da firmalar uygun fiyatlar teklif edebilir. Ama bu paketler sitenizin ihtiyaçlarını karşılamayabilir. Sitenin ihtiyaçlarının tespit edilmesi ve gerekliyse daha kapsamlı çalışmaların yapılması ise normal olarak SEO danışmanınızın harcadığı mesai süresini ve SEO çalışmalarının fiyatını artıracaktır. Ama SEO paketlerinden faydalanma yoluna gider ve istediğiniz sonucu alamazsanız yaptığınız harcama boşa gitmiş olacaktır. Dolayısıyla başlangıçta ucuz gelmeyen kapsamlı bir SEO hizmeti, aslında çok daha hesaplı bir hizmet olabilir.

                SEO fiyatlarını belirleme konusundaki etkenler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Web sitesinin ait olduğu sektörde yaşanan rekabet, buna bağlı olarak belirlenen anahtar kelimelerde yaşanan rekabet.
  • Web sitesinin o anda bulunduğu durumu, değeri, kod yapısı, index sayısı, içeriği gibi etkenler.
  • İhtiyaç duyulan On Page SEO Çalışmaları.
  • Sosyal medyada yapılması gereken ya da yapılması istenen çalışmalar.
  • Web sitesinin yaşı ve SEO çalışmalarının takip edileceği, güncellemelerin yapılacağı süre.
  • Web sitesinde daha önce hatalı sayılabilecek SEO uygulamalarının yapılıp-yapılmamış olması ve bu zararların temizlenme zorluğu.

Sonuç olarak bu kriterlerin tamamı web sitenizin konumunu ve ulaşmak istediği noktayı belirleyen özelliklerdir. Dolayısıyla başarılı bir SEO çalışması için bu konularda kapsamlı analizler yapılması ve çalışmaların buna göre planlanması gerekecektir. Ama bu şekilde yapılan SEO çalışmaları istediğiniz sonuçlara, daha verimli sonuçlara ulaşmak için tercih etmeniz gereken yoldur. Daha önce de belirttiğimiz gibi piyasadaki fiyatlardan daha yüksek miktarda bir bütçe ayırmanızı gerektirebilir. Ama elde edilen sonuç ve yapılan çalışmaların getirisi de diğer yöntemlerle kıyaslanamayacak kadar büyük olacaktır. Dolayısıyla geri dönüşüm oranı hesaplandığında yapılan yatırımın çok daha verimli bir yatırım olduğunu görebileceksiniz.

Bir başka konu ise yapılan SEO çalışmaları sonucunda belli bir süre içinde belli bir noktaya ulaşma garantisinin verilmesidir. Örneğin 3 ay sonucunda ilk 5 sırada yer alacağınız gibi bir garantinin verilmesi mümkün değildir. En basit anlatımla, Google tarafından yapılan algoritma değişiklikleri ya da rakipleriniz tarafından yapılan SEO çalışmaları bu sonuca ulaşılmasını engelleyebilir. Böyle bir garanti verilebilir ama maliyeti ayırmanız gereken bütçenin çok daha üstünde olacaktır. Dolayısıyla maliyet/fayda analizini yaparak uygun bir karar verebilirsiniz. Ama önemli olan konunun kalıcı bir şekilde hedeflediğiniz bölgede, sırada kalmak olduğunu unutmamalısınız. Bu nedenle profesyonel SEO çalışmaları yaptırmak, SEO danışmanınız ile uzun süreli anlaşmalar yapmak ve kısa süreli bir başarı yerine uzun süreli ve kalıcı bir başarıyı tercih etmek mantıklı olabilir. Dolayısıyla genellikle backlink ağına sahip olan kişiler tarafından ve gerçekçi olmayan vaatlerle satılan SEO paketlerinden uzak durmak, bu yöntemin fiyatı çok düşük olsa da diğer garantili yönteme yönelmek mantıklı olacaktır. Kaliteli işler çıkartan SEO Uzmanları ile çalışmak sizi birçok farklı sorunla uğraşmaktan kurtaracaktır. SEO yatırımınızın ne kadar başarılı olduğunu, yatırım getirisini hesaplamak isterseniz, ROI kavramı hakkında bilgiler verdiğim makalemi inceleyebilirsiniz.

WhatsApp chat