Anasayfa SEO Semantik Makale Nedir?

Semantik Makale Nedir?

Yazan Can Cankıran
Semantik Makale Nedir?

SEO uyumlu olarak bir makale nasıl yazılır gibi bir konuyu araştırdığımızda karşınıza “semantik makale nedir” diye bir konu karşımıza çıkabilir. Makalemde bu sorunun cevabını vermeye çalışacağım.

Semantik, kelime anlamıyla “anlam bilim” manasına gelen bir sözcüktür. SEO çalışmalarıyla ilgili Semantik kelimesi ise, herhangi bir makale içinde anahtar kelime dışında anahtar kelimelerin başka versiyonlarının da (anahtar kelimeyi çağrıştıran, onunla bağdaştırılan kelimeleri) kullanılarak daha detaylı bilgiler verilmesi şeklinde açıklanabilir.

Bu tekniğin uygulanma amacı, kendisini devamlı olarak geliştirmeye çalışan Google arama motorunun geliştirdiği algoritmalara uyum sağlama çabasıdır. Bir örnek vererek bu tekniği daha anlaşılabilir bir şekilde açıklayalım:

Bir makale yazıyorsak ve anahtar kelime olarak “yaprak sarması” terimini kullanıyorsak, makalede google arama kısmına bunu yazan bir kullanıcının karşısına gelebilecek olan çağrışımları da kullanmamız makaleyi semantik özellikli yapar. Yaprak sarması anahtar kelimesi haricinde bu kelimenin diğer çağrışımları olan;

 • Zeytinyağlı yaprak sarması,
 • Dolma – yaprak dolması
 • Sarma tarifi gibi kelimelerin makale içinde kullanılması, makaleyi semantik özellikli, SEO uyumlu bir makale haline getirecektir. Bu konu açlık hissetmenize, iştahla buzdolabına saldırmanıza neden olabilir ama spesifik bir örnek olması açısından faydalıdır.

SEO İçin Semantik Makale Yazılmasının Önemi

Semantik tekniği kullanılarak yazılan makaleler daha fazla okunacaktır. Bunun nedeni ise bir kullanıcı internette arama yaparken genellikle aradığı kelimeyi tam olarak yazmaz. Bu durumda anahtar kelimenizin yanında makalenizde eş anlamlı kelimeler kullanmış olmanız, anahtar kelimeyle bağdaştırılan sözcükler kullanmış olmanız, sitenizin aramalarda daha üst sıralarda çıkmasını sağlayacaktır.

Yukarıda verdiğim örnek üzerinden gidilirse ‘yaprak sarması’ ile ilgili yazdığım makalede “dolma” kelimesi geçiyorsa, kullanıcı arama kutusuna “yaprak sarması” yerine “yaprak dolması” ya da sadece “dolma”  yazdığında, sonuçlar arasında bu makale yine görünecektir.

Semantik makale yazımı, SEO çalışmalarının vazgeçilmez bir parçası olmaya devam edecektir.

Semantik SEO Tekniği Uygulanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

“Semantik makale nedir?” sorusunu cevapladıktan sonra bu tekniğin diğer detaylarını da bilmeniz önemlidir. Bu detaylardan biri semantik SEO uygulama şeklidir.

 • Anahtar kelime makale içinde kullanıldığında makalenin genel içeriği ile alakalı olmalıdır. Yani makale bir şey anlatır, anahtar kelime farklı bir çağrışım yaparsa, makale kurala uymuyor demektir.
 • Makalenin özgün olması gerekir. Başka yerlerde kullanılmış olması (bire bir aynı olmasa da aynı fikrin savunulması, aynı örneklerin verilmesi) makaleyi özgün olmaktan çıkartır. Bu da sitenizin arama sonuç sayfalarında daha arka sıralara düşmesine yol açar.
 • Makalenin karakter sayısı için “şu kadar kelime içermeli” demek doğru bir yaklaşım olmaz. Bu nedenle yazı içeriğinin sitenize gelen ziyaretçiyi tatmin edebilecek şekilde planlanması, uzunluğunun buna göre ayarlanması gerekir.
 • Sitenizin spam algoritmasına yakalanmaması ve aramalarda çok arka sıralara düşmemesi için, kullanacağınız anahtar kelimenin makalenin toplam kelime sayısı içindeki oranı %2-3 civarında olmalıdır.

Makale Giriş Bölümü Nasıl Olmalıdır?

Bir makalenin SEO uyumu makalenin giriş kısmından başlar. Burada bu konuyla ilgili bazı önerilerde bulunacağım.

 • Anahtar kelimenin mutlaka makalenin giriş bölümünde bulunması gereklidir. Çünkü arama motorları yazınızın ilk kısmında belirli bir karaktere kadar olan kısmına bakar ilgili arama terimi geçiyorsa arama sonuçlarında listeleme yapar. Anahtar kelime ile başlangıç yapıldıktan sonra yazının gelişme kısmı başlanmalıdır.
 • Makalenin gelişim bölümünde makale bilgi verici, dikkat çekici özellikte olmalıdır ki ziyaretçi okumaya devam etsin. Mesela film konulu bir makale yazıyorsanız, içeriğinde yazının bütünlüğünü bozmayacak biçimde farklı film türlerine, örneklere değinilebilir.
 • Yazının sonuçlandırıldığı bölümde yine anahtar kelime kullanılmalı ve SEO uyumlu makale bu şekilde tamamlanmalıdır.

  SEO uyumlu bir makale yazarken, semantik bir makale yazarken uyulması gereken kurallar vardır.

SEO Uyumlu Makalede Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 • Anahtar kelime ya da kelime grupları hem makalenin giriş kısmında hem de sonuç kısmında yer almalıdır.
 • Yazım kurallarına uyulması önemli bir detaydır.
 • Google arama motorundan elde edilen veriler, bir içeriğin dikkat çekici olması için en az 300 kelime olması gerektiğini göstermektedir.

“Semantik makale nedir?” veya “SEO uyumlu makale nedir?” sorularına kısaca bu şekilde bir cevap verebiliriz. Tabi bu konunun önemi sadece SEO çalışmalarıyla sınırlı kalmayabilir. Content Marketing yani İçerik Pazarlaması stratejisinde hazırlanan içeriklerin de bu kurallara bağlı olarak hazırlanması gerekir.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap