Anasayfa Genel SEM Nedir?

SEM Nedir?

Yazan Can Cankıran
SEM Nedir?

SEM, Arama Motoru Pazarlama kavramının İngilizce karşılığı olan ‘Search Engine Marketing’ kelimelerinin baş harflerini yan yana getirmek suretiyle ortaya çıkan bir kısaltmadır. Sitenin arama motoru sonuç sayfalarında ( Search Engine Results Page-SERPs) üst sıralarda yer almasını sağlamak amacıyla kullanılan dijital pazarlama yöntemidir.

SEM, İngilizce ‘Search Engine Marketing’ (Arama Motoru Pazarlama) sözcüklerinin baş harflerini birleştirerek elde edilen bir kısaltmadır.

SEM ‘Search Engine Marketing- Arama Motoru Pazarlama’ Nasıl Yapılır?

Web sitelerinin arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralara yükselmesini sağlamak amacıyla yapılan çalışmalar SEO (Search Engine Optimization)  ya da arama motoru optimizasyonu olarak adlandırılır. SEO çalışmaları, sitenin sattığı hizmetlerle ya da ürünlerle ilgili anahtar kelimelere yoğunlaşır, titiz ve kapsamlı çalışmalar gerektirir. Sitenin arama sonuç sayfalarındaki yükselişi de yapılan çalışmaların karşılığını verdiği sürece yayılır. Dolayısıyla başarılı sonuçlara ulaşmak isteyen, hedeflerine ulaşmak isteyen web siteleri (özellikle e-ticaret siteleri) açısından mutlaka yapılması gereken, vazgeçilmez olarak nitelendirebileceğimiz çalışmalardır. Ama sonuçlarının ortaya çıkması, hedefe ulaşılması belli bir süre alır.

Arama sonucu sayfasında görülen organik arama sonuçlarının  üstünde (adresin sol tarafında  -reklam- yazıyor) veya sağında görülen adresler, reklam veren sitelerin adreslerini işaret eden sonuçlardır.

SEM yani Arama Motoru Pazarlama (Search Engine Marketing’) kavramı da sitenin arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralarda yer almasını hedefler. SEO çalışmalarından farkı, arama motorları tarafından (özellikle Google)sunulan imkânlardan yararlanarak ücret karşılığında reklam vermek ve arama sonucu sayfalarında üst sıralarda yer almaktır. Herhangi bir konuda arama yaptığınızda arama sonuç sayfasının üst tarafında veya sağ tarafında yer alan; site adresinin baş tarafında ‘reklam’ ya da ‘sponsorlu’ ibarelerinin yer aldığı sonuçlar, reklam vererek (yani ücret ödeyerek) arama sonuçlarında üst sıralarda yer alan, görünür hale gelen web siteleridir.

SEM Çalışmasında Kullanılan Yöntemler

SEM (Arama motoru pazarlama) sadece reklam vererek arama sonuç sayfalarında üst sıralarda yer almak değildir. Reklam metin ve görselleri hazırlanarak internetteki çeşitli platformlarda ve özellikle arama motoru sonuç sayfasında yer alan reklamlar yayınlanır ama bu çalışmaları SEO yöntemleriyle desteklemek gerekir. SEM çalışmalarının şu kısımlardan oluştuğu söylenebilir:

  1. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)
  2. Ücretli Yerleşim (Paid Placement): Belirlenen anahtar kelimeler arandığında reklam verenin sitesinin, adresinin ve listesinin üst sıralarda görünmesini garantileyen programdır. Özellikle oteller vb. gibi rekabetin yoğun olduğu sektörler tarafından sıkça kullanılan bir yöntemdir. Ücretli yerleşim listesinin sıralaması (çünkü aynı sektörde birden fazla reklam veren olabilir, genellikle böyle olur) ise verilen rekabetçi tekliflere göre belirlenir.

    Reklam verenlerin arama sonuç sayfalarında üst sıralarda listelenmesi sadece Google tarafından değil, tüm arama motorları tarafından kullanılan bir yöntemdir.

  3. Ücretli Katılım (Paid Inclusion): Bu terim de web sitesinin belirli arama terimleri kullanıldığında ortaya çıkan arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını garantileyen bir yöntemdir. Yani web sitesi arama motoruna ücret eder ve sitenin sonuç sayfasında görüntülenmesini sağlar, bunu garanti eder.

SEM Nasıl Yapılmalıdır?

SEM çalışmalarının konuda uzmanlaşan ve tecrübe sahibi olan bir kişi tarafından yapılması gerekir.

SEM stratejisi sitenizin kısa sürede arama motoru sonuç sayfalarında yer almasını garantiler. Ama SEM stratejisinin belirlenmesi, kampanya ilkelerinin ve bütçenin belirlenmesi, uygun bir teklif verilerek reklamları yayınlatmak (az ücretle en üst sırada yer almak), stratejiyi destekleyen SEO çalışmalarını planlamak ve uygulamak oldukça zor ve uzmanlık isteyen işlerdir. SEM çalışmaları sonucunda başarılı olmak ve hedefine ulaşmak isteyen kişiler, bu konularda uzmanlaşmış olan Seo & SEM firmalarından/uzmanlarından yardım almalıdırlar. Yine de bu yöntem ve uygulamaları hakkındaki bilgilerinizi artırmak isterseniz, “TBM Nedir?” başlığını taşıyan makalemi incelemenizi öneririm.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap