Anasayfa E-ticaret Sanal Pos Nedir? Nasıl Çalışır?

Sanal Pos Nedir? Nasıl Çalışır?

Yazan Can Cankıran

Günümüzde internetin etkisiyle pazarlama ve satış yolları değişmiş ve bundan yirmi yıl öncesinde olmayan bir çok satış modeli öne çıkmıştır. İnternet üzerinden satış yapmak daha kolay hale geldikçe doğal olarak internet üzerinden ödeme yapmanın da daha kolay metotları ortaya çıkmıştır. İnternet ve kredi kartı teknolojisi birbirine paralel olarak gelişmektedir. Bugünkü yazımda size internet üzerinden alışveriş yapmayı sağlayan sanal pos hakkında bilgi vereceğim.

Bir mağazaya gidip bir ürün satın aldığınızda ya da bir kafede çay-kahve içtiğinizde, ödemeyi banka veya kredi kartıyla yapmanıza olanak tanıyan cihaza POS cihazı denmekte. POS, Point of Sale yani Ödeme noktası’nın kısaltılmış halidir. Nasıl bir mağazada ödeme yapmanızı sağlayan POS cihazı varsa, internet üzerinden satış yapan siteler dei Virtual Point of Sale yani sanal pos ile ödeme alır. İnsanlar hem internetin hem de kredi kartıyla ödemenin yaygınlaşması ile bir ürün satın almak için dışarı çıkmak yerine interneti daha fazla tercih etmeye başlamıştır.

Sanal POS Nasıl Çalışır ?

Çağın değişmesiyle birlikte ödeme yöntemleri de değişiyor ve e-ticaret en yoğun olarak tercih edildiği döneme giriyor.  Bu yüzden fiziksel poz cihazı terminallerinin yerini de artık  sanal POS terminallleri alıyor. Sanal POS mantık olarak aynı fiziksel POS cihazıyla aynı şekilde çalışır.  POS cihazı nasıl kartı taktığınızda ya da okuttuğunuzda bilgileri alıp ödeme işleminin gerçekleşmesini sağlıyorsa Sanal POS da aynı şeyi yapar. Kart numarasını, güvenlik kodunu ve kartın son kullanım tarihini girmeniz yeterlidir.

Sanal POS Ne İşe Yarar ?

Sanal POS, internetten üzerinden istediğiniz her türlü alışverişi yapmanıza imkan sağlar. Evinize ya da kendinize bir alışveriş yapabileceğiniz gibi, konser biletleri, festival biletleri, otobüs, tren ya da uçak biletleri de Sanal POS sayesinde internet üzerinden alınabilir.  Bununla birlikte, Sanal POS, taksitli alışverişi de imkan sağlayabilir. Eğer bir e-ticaret mağazası sahibiyseniz, Sanal POS sayesinde kredi kartına taksitli şekilde ürünlerinizi satabilirsiniz.  Sanal POS sayesinde, faturalar vb. tekrar eden ödemeler de kolayca yapılabilir. Otomatik ödeme talimatı vererek bu ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Sanal POS’un müşterilere sağladığı bir başka imkan da kart bilgilerinin saklanmasıdır. Kart bilgilerini saklama seçeneği tercih edilerek her alışverişte kart bilgilerini yeniden girmeye gerek kalmaz.

Sanal POS Nasıl Alınır ?

Eğer bir e-ticaret siteniz varsa ve Sanal POS’a sitenizde yer vermek istiyorsanız, çalıştığınız bankanın ya da ödeme kuruluşunuzun size sunduğu SANAL POS yazılımını sitenizin altyapısına yerleştirmeniz gereklidir.  Sanal POS’u size sunan banka ya da ödeme kuruluşu, yazılımı sitenize nasıl entegre edeceğinize dair bir dokümanı sizinle paylaşacaktır.  Sanal POS hizmetini bankalardan aldığınızda, sitenizde yer vereceğiniz farklı ödeme yöntemleri için birden fazla bankayla anlaşmanız hatta neredeyse tüm bankalarla görüşmeniz söz konusu olabilir. Bu yüzden, online ödeme kuruluşları bankalardan daha çok tercih edilmektedir. Bir tane sözleşme yaparak bu işin altından daha az maliyetle kurtulmanız mümkün hale gelecektir. https://www.cancankiran.com/paytr-iyzico-turkpos-payu-karsilastirmasi/ bağlantıya tıklayarak sanal pos işlemlerini hızlandırmanızı sağlayacak aracı firmaları inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap