Anasayfa Algoritmalar PR(PageRank Algoritması) Nedir?

PR(PageRank Algoritması) Nedir?

Yazan Can Cankıran
PR Nedir?

PR, genellikle bilinen şekliyle ‘halkla ilişkiler’ teriminin kısaltması olarak kullanılmaktadır. Halkla ilişkiler anlamında kullanılan PR, SEO çalışmalarında da büyük bir önem arz eder. Ama bugün SEO çalışmalarında önemli bir yeri olan başka bir PR kısaltmasından, PageRank (sayfa sıralaması) konusundan bahsedeceğim.

Google, internetteki web siteleri arasındaki bağlantıları (linkleri) ve içerik kalitesini baz alarak her siteye 0-10 arasında değişen bir puan verir.

Pagerank Nedir?

PR olarak da kısaltıldığını görebileceğiniz Pagerank, Google tarafından siteleri sıralamak amacıyla kullanılan algoritmalar sonucunda sitenize biçilen değeri gösteren bir kavramdır. Basitleştirilmiş şekliyle 0’dan 10’a kadar olan Pagerank değeri, sitenizin Google arama motorunda yapılan aramalar sonrasında bulunacağı sıranın tespit edilmesi amacıyla kullanılan verilerden birisidir. Tabi konuyu yanlış anlamamak gerekir. Pagerank değerinin artması, yükselmesi Google tarafından yapılan sıralamada doğrudan yükselişe geçeceğiniz, ilk sıralarda yer alacağınız anlamına gelmez (doğrudan bu anlama gelmez).

Backlinkler, sayfa içeriğiyle birlikte Pagerank değerinin ortaya çıkmasını sağlayan faktörlerdir.

Pagerank Değerleri ve Sistemin İşleme Şekli

Pagerank değeri genel anlamda sitenin özgün içeriğe sahip olmasına ve en önemlisi dışarıdan aldığı bağlantılara (backlink) bağlı olarak değişmektedir. Unutulmaması gereken, önemli olan çok sayıda link almak değil, bağlantı veren sayfaların kalitesinin yüksek olmasıdır. Backlink nasıl alınmalı makalesinde verdiğim bilgileri inceleyerek daha iyi bir fikir edinebilirsiniz. Yani PR değeri 8 olan bir siteden sizin sayfanıza yönlendirilen bir link, değeri 1 olan 100 siteden alınan backlinklerden daha değerli olabilir.

Pagerank değeri link aldığınız sayfaların sahip oldukları değerin yüksekliğine yani bağlantı kalitesine bağlı olarak yükselir. Bu nedenle sitenin aldığı link sayısından ziyade link aldığı sayfanın kalitesi (pagerank değeri) önem kazanmaktadır.

Sayfaları bu linkler aracılığıyla birbirine bağlayan Google, sayfanın hakkını vermek amacıyla içerik analizleri yapmayı da ihmal etmez. Temelde web sitelerinin aralarındaki link ilişkilerine göre puanlanmasını sağlayan Pagerank, sitedeki içeriğin özgün olması sayesinde de yükselmektedir.

Değerli sitelerden aldığınız backlink sayısı arttığında ve özgün içeriğe sahip olduğunuzda Pagerank değeriniz de yükselir. Bu da Google arama motorunda yapılan aramalarda daha üst sıralarda yer alacağınız anlamına gelir. Ama SEO kriterleri olarak ifade edebileceğimiz kaideler yani sitenizin Google arama motorunda yapılan aramalarda yükselmesini sağlayan kriterler sadece bununla sınırlı değildir. Site içindeki 100’e yaklaşan kriter ve link aldığınız sitelerin sayfa sayısı, içerik benzerliği, kopya içerik ve içerik kalitesi, alakalılık ve önemlilik gibi değerler, kriterler de arama motorunun yaptığı sıralamayı etkiler. Bu kriterler Pagerank değeri 1 olan bir sitenin Pagerank değeri 4 olan bir sitenin üzerinde yer almasını sağlayabilir. Tabi spam olarak algılanan bağlantılar ceza almanıza da neden olabilir. Bu nedenle Google Spam Algoritması makalemi de incelemenizi öneririm. 

Pagerank Değerinin Önemi ve Güncellemeler

Pagerank değerleri sitelerin sıralamalarını etkileyen çok önemli bir faktör olduğu için SEO çalışmalarında büyük önem taşıyan değerlerdir. Çünkü Google arama motorundaki sıralamanızın yükselmesi ziyaretçi sayınızın artması, e-ticaret sitelerinin iş hacimlerinin yükselmesi, kurum ya da kuruluş sitelerinin daha çok destek almaya başlamaları anlamına gelecektir. Bu nedenle sitenin Pagerank değerini yükseltmek ve bu amaçla backlink alınan sitelerin PR değerini bilmek önemlidir.

Google algoritmalarının tamamında (tabi ki Pagerank algoritmasında da) çok sayıda kriter değerlendirilir.

Sorun Pagerank değerlerinin hesaplanmasında kullanılan algoritmada yapılan güncellemeler olarak gösterilebilir. 2015 senesine kadar yılda birkaç kez güncellenen bu algoritma o tarihten beri güncellenmemiştir. PR değerinin önemi nedeniyle internette bir link pazarı oluşması yüzünden güncelleme yapılmamakta ve hesaplama yönteminde değişen kriterler (varsa bile) bilinmemektedir.

Sonuç

Güncelleme yapılmaması veya açıklanmaması Pagerank değerinin önemli olmadığı, Google tarafından önemsenmediği anlamına gelmez. Google internetteki tüm sitelere PR değeri verir ve bu puanları güncel tutar. Ancak bu otoritelendirme algoritması şu anda Pagerank olarak adlandırılmıyor ve kullanıcılar ile paylaşılmıyor. Web site otoritenizi ölçümlemek için Ahrefs, majestic gibi araçları kullanıp bu yazılımlara ait algoritmaların yorumlamalarını göz önünde bulundurabilirsiniz.

Google 4-5 yıldır güncelleme yapmasa da her siteye puanlar vererek bir Pagerank değeri oluşturmaktadır. Bu puanları güncel tuttuğu da bilinir.

Pagerank sorgulama sistemleri ile sitenizin Google tarafından son bildirilen Pagerank değerine ulaşabilirsiniz. PR değerini yükseltmek istediğinizde ise, konuda tecrübeli ve bilgili bir SEO uzmanından yardım alarak kaliteli backlink inşası yoluna gitmelisiniz. Google Analytics Uzmanı sayfamızı da okuyabilir, yönlenmeniz gereken konular ve çalışma şeklimiz hakkında ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz. Tabi diğer algoritmaları inceleyebilir ve bu konulara olan hakimiyetinizi de geliştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap