Anasayfa E-ticaret PPC Nedir?

PPC Nedir?

Yazan Can Cankıran
ppc nedir

Dijital pazarlama konusunda bilinmesi gereken önemli noktalardan birinin üzerinde durmaya çalışacağım. PPC nedir sorusu dijital pazarlama konusunda sorulması gereken sorulardan birisidir. Bu makalemde PPC teriminin anlamı, bu sistemin özellikleri, sağladığı avantajlar ve kullanma şekli hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğim.

PPC kısaltması (Pay Per Click) kelimelerinin baş harflerinin yan yana getirilmesiyle oluşturulmuştur.  Türkçe açıklamasıyla “tıklama başına maliyet” anlamına gelmektedir.  Bu dijital pazarlama terimi Facebook, Twitter ve Google Ads (eski adıyla Adwords) platformlarının kullanıldığı reklam kampanyalarında oluşturulan bütçenin harcanma şekli konusunda bilgi verir.

Pay Per Click kelimelerinin baş harflerinden oluşan PPC, tıklama başına ödeme anlamına gelen bir terimdir.

PPC kuralına uyularak bir reklam kampanyası yapıldığı zaman ziyaretçiler tarafından reklamlarınız her tıklandığında oluşturulan bütçeden bir miktar harcanmış olur. Örnek olarak Twitter ortamında bir kampanya düzenlediğinizi varsayalım. Bu reklam kampanyasında tıklama başına 1 TL ödeyecekseniz Twitter kullanıcıları sizin reklamlarınıza her tıkladığında hesabınızdan 1 TL harcanmış olur. Tıklama başı maliyet kısaca bu şekilde gerçekleşmektedir.

PPC’yi Kimler Kullanmalıdır?

PPC nedir sorusunu kısaca yanıtladıktan sonra “bu reklam türünü kimlerin kullanması daha doğru olur” ona bakalım.

Bu reklam yönetim şekli genel olarak sektör fark etmeksizin her işletme tarafından kullanılabilir. Marka bilinirliğini arttırma, bir internet sitesine daha çok ziyaretçi çekmek ve verilen bir hizmetin tanınmasını sağlamak için uygulanabilir.

Reklamınıza tıklandığında ödeme yaptığınız sistem kısaca PPC olarak adlandırılır.

PPC Kullanmanın Yararları

 • PPC sayesinde internet sitenize gelen ziyaretçi sayısı ve trafik artar. Sonuç olarak müşteri sayınızda artış gözlemlersiniz.
 • Reklamlarla ulaşılmak istenilen kitlenin internet sitenize gelmesini sağlayabilir. Bunun için farklı anahtar kelimelerin ve farklı coğrafyaların hedeflenmesi gerekir. Doğru reklam kampanyasıyla, ilgi çekici materyallerin kullanıldığı reklamlarınıza tıklayan müşteriler direkt olarak sitenize gelir ve satın alma işlemini gerçekleştirme ihtimalleri diğer ziyaretçilere göre daha fazla olur.
 • PPC ile internet sitenizin belirli sayfalarına ziyaretçi çekmeniz mümkündür. Bunu analiz yapıp performans ölçme imkanları sağlaması sayesinde gerçekleştirir.
 • Yatırım miktarını denetleme imkânı sunar. Yapılan bir reklam kampanyasının ne derecede kâr sağladığı belirlenebilir.
 • Verilerin analiz edilme imkânı vardır.

  Sitenizin ziyaretçi sayısının ve trafiğinin artmasına yardımcı olan PPC sistemi; müşteri olma ihtimali yüksek olan kullanıcıların sitenize gelmelerini sağlar. Dolaysıyla satışlarınızın artmasına yardımcı olur.

PPC’nin Önemi

 • Bu yöntem işletmelerin reklam bütçelerini azaltmaktadır. Çünkü kullanıcılar reklam linklerinize tıklarsa ödeme yaparsınız.
 • Hedeflenen kitleye ulaşmanın en hızlı yöntemidir. Çünkü sadece sunduğunuz ürün ya da verdiğiniz hizmet ile ilgilenen kişiler reklamlarınızı tıklar.
 • Bazı durumlarda bir ziyaretçinin alıcı olması için birden fazla yerde reklamınıza rastlaması gerekir. PPC reklam türünün remarketing ile uyumlu olarak çalışması bunu sağlar. Ama şu nokta önemlidir: kullanıcılar reklamlarınızı görse bile tıklama yapmadıkları sürece size herhangi bir maliyeti olmaz.
 • Dikkat edilmesi gereken önemli bir ayrıntı da SEO ve PPC reklam türünün birbirine zıt olmamasıdır. Bu nedenle her iki platformun da bir arada yapılmasını öneren uzmanlar bulunmaktadır. Çünkü bu iki platformdan her birinin sağladığı avantajlar farklıdır.

  PPC sisteminin en önemli avantajlarının başında reklam bütçesini küçültmeye olanak tanıması ve reklam bütçesini daha verimli şekilde kullanmanıza yardımcı olması gelmektedir.

PPC Kampanyalarınız İçin Öneriler

PPC reklam kampanyaları internette tanınan bilinirliğini arttırmak açısından oldukça önemlidir. Bu aşamada bir reklam kampanyası oluşturmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı detaylarla ilgili öneriler sunacağım:

 • Mobil cihazların kullanımının artmasıyla birlikte bu kullanıcılara yönelik olarak kampanyalarını optimize etmeniz size çok yarar sağlayacaktır. Mobil aramalarda reklamlarınızın çıkmasını sağlamanız, geri dönüşlerin artmasına neden olacaktır.
 • Rekabet ettiğiniz firmaların markalarına yönelik reklamlar yapmaya çalışın. Bunun için rakibinizin reklamlarının çıktığı anahtar kelimelerde PPC reklamları oluşturmanız gereklidir. Bu anahtar kelimeleri arayan kullanıcılar aynı anda sizin sitenizin reklamlarını görecek ve sitenize oradan da ziyaretçi akışı sağlayacaktır
 • PPC nedir sorusunu cevaplarken bu reklam türünün analize uygun olduğunu belirtmiş performans ölçümü yapabileceğinizi belirtmiştik. Bir PPC kampanyasından istediğiniz oranda verim alamıyorsanız o kampanyayı bir an önce durdurun. Bu şekilde reklam için ayırdığınız bütçenin boş yere harcanmasını engelleyebilirsiniz. Ayrıca bu bütçeyi başka reklamlar için kullanarak daha verimli reklam kampanyaları yapabilirsiniz
 • Reklamlarınızın gösterildiği konumları iyi ayarlayın. Çünkü reklamlarınızın ilgi görmeyeceği dolayısıyla da ziyaretçi çekmediği yerlerde görünmesi, reklam için ayırdığınız bütçenin boşuna harcaması demek olur. Hedef kitlenizi ve reklamların gösterileceği konumu iyi belirleyin, elinizdeki veriler doğrultusunda spesifik seçimler yaparak reklamların gösterileceği kişilerin sayısını en aza indirin. Bu daha az ama reklamlarınıza tıklama ihtimali çok daha yüksek olan kişilere yani müşteri olma ihtimali yüksek olan kişilere ulaşmanızı sağlayacak ve katlandığınız maliyeti düşürecek bir yöntemdir.
 • Reklamlarınızın gösterime başlama ve gösterimlerini durdurma tarihlerini iyi ayarlamaya bakın. Bir kampanya oluşturacağınız zaman bu tarihleri de belirleme imkânınız bulunmaktadır. Bu nedenle reklam bütçenize göre zaman ayarlaması yapmak yararınıza olacaktır.
 • PPC nedir konusunda açıkladığımız gibi aramalarda daha fazla görünmenizi sağlayacak anahtar kelimeler seçmeye özen gösterin. Çünkü etkili anahtar kelime seçimi ziyaretçi trafiğini arttıracak ve geri dönüşleri arttıracaktır
 • Retargeting – Remarketing reklamlardan yararlanmanızı öneririm çünkü bu reklamlar sitenizin farklı ortamlarda görünmesini sağlar. Bu da sonuç olarak ziyaretçileri sitenize girmeye teşvik edilmesi anlamına gelir. Bu konuda özellikle mobil reklamlara yönelmenizi tavsiye edebilirim. Bu strateji ve faydaları hakkında ayrıntılı bilgiler almak için Remarketing linkini takip edebilirsiniz. Sosyal medya ortamlarında reklam vermek veya Google Ads servisi hakkında bilgi almak isteyenler ise linklerin yönlendirdiği makalelerimi inceleyebilirler. Diğer ödeme yöntemleri hakkında bilgi edinmek isteyen kişiler ise Görüntüleme Başına Ödeme (CPV) Nedir? vb. makalelerimi okuyabilirler.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap