Anasayfa Analiz Pazarlama Veri Analizi Nedir?

Pazarlama Veri Analizi Nedir?

Yazan Can Cankıran

Marketing Data Analysis yani Pazarlama Veri Analizi kavramı bu pazarda işlerin tamamen planlı şekilde yürütülmesini sağlayan bir kalıptır ve gereklidir. Bu şekilde ilerleyen planlı pazarlama süreci ne kadar verimli iş yaptığınıza başladığınız süreçten bu yana şahit olmanızı sağlar.

Pazarlama Veri Analizi bulunduğunuz pazar içersinde nasıl çalıştığınız, şirketin zayıf ve güçlü yönlerini ele alıyor. Veri analizi iç ve dış faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Tutulan mevcut data yani eldeki veriler tüm pazarlama kanallarını ele alarak toplu veriyi elde tutar ve bunu tek bir çatı altında birleştirir.

Marketing Data Analysis Neden Bukadar Önemli?

Bu durumda bir girişimci yada yatırımcı olmaya karar verirseniz kendinizi nasıl bir sorumluluğun altına soktuğunuzu idrak edebilmeniz gerekiyor. Şirketiniz için bir vizyona ihtiyacınız var ve bunu belirlemek için elinizde birtakım veriler olması gerekiyor. Bunun içinde bahsettiğimiz gibi pazarlama veri analizi şart oluyor.

Sizin için karlı olabilecek getiri bu analizin işe yaradığını gösterir ve yoğun olarak daha çok yatırıma teşvik olursunuz eğer mevcut piyasa size kar getirmiyorsa bir takım tereddütlerle bu işe zamanınızı ve emeklerinizi boşa harcadığınızı düşünerek yaklaşmaktan çekinirsiniz.

Müşterinizin halinden, ne istediğinden anlamaya gayret gösteriyorsunuz ve bu bağlamda onlara istedikleri ürünü & hizmeti sunmaya çalışıyorsunuz.

Tabi bunları yaparkende yaptığınız işe yön verebilecek olan piyasadaki rakiplerinizi detaylı analiz etmeniz gerekir. Çünkü bunları hesaplamak bir anlamda risk analizi yapmak demektir.

Tüm bu değişkenlik gösteren nedenlere bağlı olarak pazarlama analizleri çok önemlidir. Bu size mevcut pazardaki konumunuz hakkında fikir verir ve bununla kalmaz bu işte yer alan çalışanlarınıza ilham kaynağı olur. Onlar için bulunduğunuz konumu görme ve daha verimli ilerlemenize fırsat olabilecek gelecek planlamalarınıda beraberinde getirir.

Marketing Data Analysis ile Tam Olarak Neler Yapabiliriz?

Marketing Data Analysis yani Pazarlama Veri Analizleri bize pek çok farklı şekilde yardımcı olabilir. Örnek vermek gerekirse piyasanın nasıl yürüdüğü hakkında bilgiler verir, sizin katılım göstereceğiniz, pazarın neresinde yer alacağınız hakkında pek çok yardımı dokunur. Daha fazla örneklendirmek gerekirse bir veri analizinin artıları şunlardır;

⦁ Şirketimizin pazarlama girişimleri bugün ne halde?
⦁ Uzun vadede nekadar iyi olacağız?
⦁ Gelişmemiz için fırsat varmı?
⦁ Şuanki performansımızı artırmak için daha ne yapabiliriz?
⦁ Rakiplerimizin bizden önde olma sebebi ne?
⦁ Bizden neyi farklı yapıyorlar?
⦁ Planlarımızı tekrar mı gözden geçirmeli miyiz?
⦁ Mevcut kaynaklarımızı verimli kullanıyor muyuz?
⦁ Elimizdeki parayı ve zamanı farklı bir şey için kullanmamız gerekiyor mu?
⦁ Öncelik vermemiz gereken doğru şeyler ne olmalı?

Aslında bu sorulan sorular bizi doğru planlama yapmaya iter. Şirketlerinde doğal olarak kendilerine sürekli sorduğu sorulardır. Bunların hepsi önemli sorular ve cevapları verilirken tekrar tekrar düşünülmesi gereken sorulardır. Marketing Data Analysis yani Pazarlama Veri Analizleri işte tam olarak burada bize yardımcı oluyor. Doğru cevabı bulmamız, şirketimizin planlama sürecinin tıkır tıkır işlemesi için.

Marketing Data Analysis’in Önemli 3 Aşaması

Pazarlama Veri Analizlerinden en verimli şekilde yararlanmak için pazarın en önemli 3 farklı aşamasının analizini doğru birşekilde yapmak gerekir. Geçmişi , günümüzü baz alarak gelecekte olabilecek sonuçları idrak etmek. Böyle ilerlediğimiz zaman pazarda çok daha iyi stratejilere ve aynı zamanda mümkün olduğunca elimizdeki en iyi sonuçlara sahip olacağız. Bu kademeleri nasıl aşacağız gelin biraz göz gezdirelim;

Geçmişteki Raporlar: Geçmişe gittiğinizde hüsrana uğramış olan tüm stratejileri görerek, şirketinizin o hataya düşmeden ilerleyeceğini analiz etmiş olursunuz. Geçmişte yaşanmış hatalı stratejiler, sizin bu hataya düşmeyeceğiniz ve şirketinize daha çok para kazandıracağınız anlamına gelir. Düşülen hatalara sizin düşmeyeceğinizi bu şekilde garantilemiş oluyorsunuz.
Günümüz Piyasa Raporları: Bulunduğunuz pazardaki veri analizleri piyasayı çok daha iyi anlamanıza olanak sağlar. Ne tarz yöntemler nerede işe yarıyor onu görebilirsiniz ve mevcut pazarlama planlarınıza müşterilerin nasıl yanıt verdiğini analiz etmiş olursunuz. Gelecekte daha iyi olmanız ve hata yapmamanız için bu süreçten geçiyorsunuz.
Geleceği Analiz Etmek: Gelecekte size planlamanızı nasıl yapmanız gerektiğinin temelini atacak harekettir. Mevcut pazardaki trendleri, düşüş ve yükselişleri takip ederek varsayımlarda,olasılıklarda bulunacak ve şirketinize bu yönde strateji uygulayacaksınız. Geleceğin istikrarını bozmaması için bulunduğunuz pazarda iz bırakabilirsiniz, bu yönde müşterinin sadakati ve yatırım getirileri sizin şuanki stratejiniz ile gelecekte çok daha iyi yerlere gelmenizi sağlayacaktır.

Mevcut Verilere Göre Yol İzlemek

Enerjinizi boşa harcamak istemiyorsanız, piyasayı detaylıca analiz ettiğinizde tek bir karar vermeniz gerekir. Elinizde bir veri olduğu halde planlarınızı harekete geçirmemeyi tercih ederseniz boşa zamanınızı harcamış olursunuz yada mevcut verileri kabul edip, her zamanki gibi risk alarak strateji uygulamaya devam edersiniz.

Pazarlama Veri Analizi basitçe bir domino etkisi yaratır. Elde ettiğiniz tüm bilgileri bir kenarda tutarsınız ve bu bilgilere göre strateji izlersiniz. Bu adımlar şirketinizde performans anlamında gelişmeye yol açar ve bu şekilde çok daha iyi yönetim planlarınız olur dolayısıyla pazarlama stratejilerinizin olumlu olarak size dönmemesi için hiçbir sebep kalmaz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

WhatsApp chat