Anasayfa Deneyim PayTR, iyzico, Turkpos, PayU Karşılaştırması

PayTR, iyzico, Turkpos, PayU Karşılaştırması

Yazan Can Cankıran
PayTR, iyzico, Turkpos, PayU Karşılaştırması

2015 yılının ilk 6 ayında (BKM (Bankalararası Kart Merkezi)’nin verilerine göre) %15 artan kartla ödeme oranları, kullanıcıların ödeme alışkanlıklarının hızlı şekilde kredi kartı, banka kartı veya diğer kartlarla yapılan ödemelere, kartlı ödeme sistemlerine kaydığını gösteriyor. Bu ödemeleri almak isteyen e-ticaret sahiplerinin ihtiyacı olan online tahsilat programı sanalpos olarak ifade edilebilir. İnternette ödeme yapma aşamasında vazgeçilmez bir gereklilik olan sanalpos uygulaması, farklı nedenlerle çeşitli problemlere yol açabiliyor. Özellikle bazı bankaların önemsiz nedenlerle sanalpos başvurularını kabul etmemeleri ya da birkaç yıl geciktirmeleri, e-ticaret sitelerinin özel ödeme sistemlerine yönelmelerine yol açabiliyor.

“Bankaların sanal pos başvurularına cevap verme konusunda bazı sorunlar çıkartmaları, e-ticaret sitesi sorumlularının özel ödeme sistemleri tarafından sunulan hizmetlere yönelmelerine neden oluyor.”

Kredi kartları e-ticaret siteleri açısından mutlaka sunulması gereken ödeme yöntemi olsalar da, 2000’li yılların başından kurulan ve üyelerini hızlı şekilde artıran özel ödeme sistemleri, anlaşmalı oldukları bankaların kredi kartlarına taksit yapmalarının yanı sıra sanalpos konusunda sıkıntı yaratmayan, kısa sürede ihtiyaçlarınızı karşılayan sistemler olarak görünüyorlar.

Ödemelerin şekli, süresi ve komisyon ücretlerinin yanı sıra entegrasyon, destek ve güvenlik konuları da e-ticaret firmalarının çalışacakları özel ödeme sistemini seçme aşamasında dikkat etmesi gereken kriterler arasında bulunuyor.

Kredi kartlarına ve diğer ödeme yöntemlerine önemli bir alternatif olarak görünen özel ödeme sistemlerinden PayTR, iyzico, Turkpos, PayU sistemleri ülkemizde en çok kullanılan sistemler olarak göze çarpıyorlar. Bu sistemleri şu özellikler bakımından inceledim:

  • Kurulum ücreti
  • Entegrasyon
  • Komisyon Oranı
  • Taksit Yaptığı Kartlar
  • Ödeme Şekli ve Sıklığı
  • Destek
  • Güvenlik ve Fraud (şüpheli işlem-dolandırıcılık) İşlemleri tüm özel ödeme sistemlerinde sıkıntılı. Bu sıkıntıları chargeback (ters ibraz, iade-müşteri hesabına geri ödeme) işlemleri sırasında görebiliyorsunuz. Destek sistemine ulaşmayı başararak ‘filtreleriniz ürünü göndermeden önce niye uyarı yapmadı?’ diye sorduğunuzda net bir yanıt alamıyorsunuz. Yani ödeme yapılan kredi kartının sahibi olan müşterinin ‘bu ürünü ben almadım’ demesi durumunda bazı sıkıntılar yaşanabiliyor, geri ödeme yapılması gerekebiliyor. E-ticaret sisteminin önemli sorunlarından birisi olan bu durumdan kaçınmak isteyen şirket sahiplerinin kredi kartı ödemelerinde 3d-Secure sistemini kullanmasını tavsiye ederim. Güvenlik konusunu bu bölümde açıkladığım için firmaları ve hizmetlerini tanıttığım bölümlerde bu konuya değinmeyeceğim.

En verimli ve kullanışlı özel ödeme sistemi hakkında yaptığım değerlendirmeden faydalanarak, özelliklerini beğendiğiniz firmayla çalışmaya başlayabilirsiniz.

Özel Ödeme Sistemleri

Özel ödeme sistemleri hakkında yaptığım değerlendirmeler, firmanın sunduğu en avantajlı kampanyalar ya da en çok tercih edilen seçenekler dikkate alınarak yapılmıştır. Firmalar güçlendikçe artan hizmet seçenekleri ve farklı kampanyalar arasında size en uygun olanı seçmek için firmalarla görüşmeyi tercih edebilirsiniz.

PayTR

PayTr, yerli sermaye ile kurulan özel ödeme sistemlerinden birisi durumunda bulunuyor. Ücretsiz aldığınız sanalpos ile yaptığınız satışların ödemesi ise ertesi iş günü hesabınıza geçiyor. 

2009 yılında tamamı yerel sermaye ile kurulan PayTR, tamamen ücretsiz sanalpos sistemi sağlamasıyla dikkat çekiyor. Kurulum ücreti, başlangıç ücreti veya aylık-yıllık aidat ücreti talep etmiyor.

Ödemelerinizi satışı gerçekleştirdiğiniz takip eden gün yani ertesi işgünü hesabınıza geçen PayTR, uyguladığı komisyon oranları hakkında net bir bilgi vermemiş. Ali İhsan Y. (PAY-TR FULL STACK DEVELOPER) ile yapılan bir röportajda tipik bir e-ticaret sitesi için %2,5 komisyon aldıkları belirtilmiş.

PayTr ödemelerde sunduğu avantajların yanı sıra entegrasyon aşamasında sağladığı kolaylıkla da öne çıkmayı başarıyor.

Ciro artışına göre bu komisyon rakamını esnetebilen firma, ödemeler için Ekstra havale/eft ücreti almıyor, %2,7 +vergiler dâhil giriş komisyon oranı alıyor.

Güvenlik açısından tüm özel ödeme sistemlerinin yaşayabildiği sıkıntıları yaşayabilen PayTR, Bonus, World, Axess, Maximum, Cardfinans, Paraf kredi kartları için taksit imkânı sağlıyor. Mobil ödeme ve Havale/EFT olanaklarını da kullanmanızı sağlayan sistem, ödeme seçeneklerinin çokluğu ve müşterilerine ertesi gün ödeme yapması sayesinde en başarılı özel ödeme sistemi olarak görünüyor. Entegrasyon açısından da sıkıntısı olmayan ve tüm e-ticaret yazılımlarıyla 1 gün içinde entegre olabilen sistem, destek hizmetlerinin sorunlu olması nedeniyle puan kaybediyor. Telefonla görüşmekte zorlandığım destek hizmetleri e-mail mesajlarına dönüş yapıyor ve gelen cevaplar sade ve anlaşılır ama standart dönüşler olduğu anlaşılabiliyor.

İyzico

Yerli sermaye ile kurulan sistemlerden birisi olan iyzico, müşterilerini yakından tanıyan ve hizmetlerini onlara uygun şekilde düzenleyen bir firma olarak görünüyor.

2012 Ekim ayında Türkiye’de hizmet vermeyen firmanın yöneticilerinin ve kurucularının dostluğu önceki yıllara, Almanya’ya dayanıyor. İstanbul’da kurulan ve Türk tüketicisini ve ticaret  erbabını iyi tanıyan firma kurulum ücreti talep etmiyor. Sabit ücret de talep etmeyen iyzico, başarılı işlem başına vergiler dâhil %3,69 + 0,25 TL komisyon alıyor. 200 bin TL ciro rakamını aşan müşterilerine daha uygun teklifler sunuyorlar. Ödemelerini ise Çarşamba – Salı aralığında gerçekleşen başarılı işlemleri hesaplayarak ve üzerine 22 gün ilave ederek yapıyorlar, kayıtlı banka hesabınıza aktarıyorlar. Şirket Bonus, World, Maximum, CardFinans, Paraf, Axess ve Advantage kartlarına taksit yapmanızı sağlıyor.

Başlangıçta entegrasyon konusunda önemli sıkıntılar yaşayan sistem bu problemleri aşmayı başarmış. Tüm sistemler için entegrasyon desteği sağlayan İyzico, entegrasyon konusunda yetkili olan kişi tarafından verilen telefon desteği de sunuyor. Dokümantasyonları İngilizce ve Türkçe olarak sunulan şirketin kendi geliştirdiği açık kaynak kodlu e-ticaret yazılımları da bulunuyor.

iyzico, entegrasyon ve müşteri desteği konusunda en başarılı özel ödeme sistemlerinden birisi olarak gösterilebilir.

Destek konusuna gelindiğinde en başarılı sistem olduğu görülen İyzico, sitesinde bulundurduğu geniş ‘yardım merkezi’ bölümünün yanı sıra telefonla destek alabildiğiniz firmaların başında geliyor. Gerçek insanlarla görüşebildiğiniz telefon görüşmelerinden sonuç alamazsanız, sorun çıkarmadan hatta kendileri teklif ederek bir üst departmana aktarılmanızı sağlıyorlar. Özellikle ödemeleri geç yapması nedeniyle puan kaybeden şirket, destek sistemi ve entegrasyon konusundaki başarısı ile üst sıralara çıkmayı başarıyor. Şüpheli işlemler (fraud) ve chargeback (ters ibraz, iade-müşteri hesabına geri ödeme) işlemleri konusunda daha dikkatli olduklarını belirten ve bazı farklı uygulamalar yapan sistem yine de güvenlik konularında problemler yaşayabiliyor.

Turkpos

Turkpos, tek çekim ücreti olarak uyguladığı düşük komisyonla öne çıkmaya çalışıyor.

Turkpos sanalpos sistemini de herhangi bir kurulum ücreti ödemeden alabiliyorsunuz. Tek çekim için %1,48 + KDV komisyon alan şirket, taksitli satışlarda bu komisyon oranını %7,33 (9 taksit) seviyesine kadar yükseltiyor. Taksit sayısı arttıkça komisyon da artıyor. 20 bin TL rakamını aşan cirolar içinse özel komisyon rakamları uyguluyorlar. Bonus, World, Axess, Maximum, Cardfinans, Paraf logolu kredi kartları için taksit imkânı sunan Turkpos, 7-9 gün önceki Cuma günü mutabakatı yapılan ve belirlediğiniz alt limit tutarını aşan miktarı Pazartesi hesabınıza yatırıyor. Yani Cuma günleri kesilen hesap 2. Pazartesi günü hesabınıza geçiyor.

Turkpos kurulum ücreti ya da hizmet-servis bedeli almadan çalışıyor.

Güvenlik konusunda tüm firmalarla aynı sorunları yaşayan şirket,  destek konusunda da başarılı değil. Entegrasyon konusunda da önemli problemler yaşadığı bilinen sistem bu sorunları aştığını ve tüm sistemlere 1 günde entegre olduğunu belirtiyor. Yine de, entegrasyon konusunda temkinli yaklaşmak gerekir diyebilirim.

PayU

PayU tecrübelerini ülkemizdeki e-ticaret şirketleriyle de paylaşıyor.

Çeşitli kampanyalarla kurulum ücretini almayan PayU, aylık taksitlerle ödeyebildiğiniz vergiler dâhil yıllık servis bedelini 630 TL olarak belirlemiş. Sitesinde yer alan dokümanları çok açık bir şekilde hazırlanan firma, entegrasyon süreci açısından en başarılı özel ödeme sistemi olmayı başarıyor.

Sabit işlem ücreti talep etmeyen firma, tüm vergiler dâhil peşin satış komisyon ücretini %3 olarak belirlemiş. Bonus, World, Axess, CardFinans, Maximum, Paraf, Advantage kredi kartlarına taksitlendirme imkânı sunan PayU, banka kartlarıyla ya da BKM Exspress ürünleriyle de ödeme almanızı sağlıyor. Yurt içi ya da yurt dışı kartlar için aynı komisyon oranından yararlanıyorsunuz.

PayU, entegrasyon kriteri açısından bakıldığında en başarılı ödeme sistemi olarak gösterilebilir. Ödeme almanızı sağladığı kartların çokluğu ve taksit imkanları açısından bakıldığında da ilk sıralarda yer alıyor. 

PayU ödemelerini her hafta Cuma günü yapıyor, Cuma iş günü olmadığında takip eden ilk iş gününde ödemenizi tanımlı banka hesabınıza geçiyor.

Satış öncesi desteği mükemmel olan firmanın satış sonrası destek hizmetleri birkaç günlük bekleme sonrasında devreye girebiliyor. Güvenlik ve Fraud (dolandırıcılık) işlemleri konusunda tüm özel ödeme sistemlerinin yaşadığı sıkıntıları PayU sistemi de yaşıyor.

SONUÇ

Şirketlerin hepsinin değerlendirme yaptığımız kriterler konusunda avantajları ve dezavantajları olduğu görünüyor. Örneğin İyzico, hemen her konuda diğer şirketlerden daha iyi hizmet veriyor gibi görünmesine karşı müşterilerine yaptığı ödemeleri 3 hafta bekleterek puan kaybına uğruyor.

Turkpos ise peşin ödemelerde düşük komisyonla çalışıyor ama taksitli ödemelerde artan komisyonu ve diğer kriterlerdeki eksiklikler nedeniyle ilk sırada yer almayı başaramıyor.

Hangi ön ödeme sistemini sunan şirketle çalışmayı tercih edeceğiniz size kalmış bir şey. Ama sanalpos uygulamasının e ticaret şirketleri için vazgeçilmez olduğunu ve ön ödeme sistemlerinden faydalanmanın akıllı bir tercih olacağını belirtmek gerekir.

PayU ve PayTR ise değerlendirdiğimiz tüm kriterler yönünden en az sorun yaşayan özel ödeme sistemleri olarak görünüyorlar. Destek hizmetleri konusunda iki firmada da sıkıntılar yaşanıyor ama PayTR yerli bir şirket olması ve (hiç değilse) e-mail yoluyla gönderilen mesajlara dönüş yapması sayesinde öne çıkmayı başarıyor. Değerlendirmem sonucunda öne çıkan özel ödeme ve sanal pos sistemlerinin PayTR ve (ödemeleri bir süre bekletmesine katlanabilirseniz) İyzico olduğunu söyleyebilirim.

Sanal pos sistemleri ve entegrasyon süreci hakkında daha geniş bilgiler edinmek istiyorsanız, İdeasoft, Ticimax, Shopify, Tsoft Karşılaştırması makalemi okuyabilirsiniz. Dünya çapında önde gelen e-ticaret CMS sistemleri hakkında bilgi edinmek içinse bu linki takip edebilirsiniz: En İyi E-Ticaret CMS Listesi

Eğer bir e-ticaret danışmanı arıyorsanız bu bağlantıya tıklayarak tarafıma ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

5 Yorumlar

Avatar
can 13 Şubat 2019 - 11:33

Güzel ve bilgilendirici bir değerlendirme olmuş. komisyon oranı ve teknik altyapı olarak paytr’ı daha güvenilir buldum. 2 aydır çalışıyorum teknik anlamda yaşanan sıkıntılar hızlıca çözülüyor. BDDK lisansına sahip olan güvenilir ödeme sistemleri ile çalışmanızı tavsiye ederim.

Reply
Avatar
Emre Can 29 Mayıs 2019 - 20:47

Gayet güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler. IPara ile uzun bir dönem çalıştım. Entegrasyon ayağında herhangi bir sıkıntı yaşamadığımı söyleyebilirim. Fakat iş yaşanılan problemlere geldiğinde telefon ile destek almanız çok mümkün değil. Müşteri temsilcileri email atmanız gerektiğini söylüyor, telefon üzerinden destek verilemiyor. Mail süreleri çok da uzun değil ortalama 2-3 saat içerisinde cevap geliyor fakat bir noktadan sonra mail trafiği artıyor.

Reply
Avatar
Özgür Güneş 18 Eylül 2019 - 14:53

Faydalı bilgiler var teşekkür ederim

Reply
Avatar
Doğa 6 Ekim 2019 - 02:48

PayTR ertesi gün yaptığı ödemeleri çeşitli sebepler ile 15 gün blokeli olarak değiştiriyor. Son zamanlarda ertesi gün ödeme alabilen görmedik.

Reply
Avatar
hasan 23 Aralık 2019 - 17:10

Elllerinize Emeğinize Sağlık Çok Faydalı Bir Yazı Hazırlamışsınız teşekkürler.

Reply

Yorum Yap