Anasayfa SEO Paravan Blog Nedir Ne İşe Yarar ?

Paravan Blog Nedir Ne İşe Yarar ?

Yazan Can Cankıran

               Paravan blog, SEO çalışmalarında önemli bir yer tutan, son yıllarda öneminin daha çok farkına varılmış, oldukça gelişmiş bir SEO tekniğidir.  Paravan blog’un kullanım amacı, aslında isminden de rahatlıkla anlaşılabilir.  Ana sitenizi internet üzerinde daha güçlü ve  arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda gözüken bir hale getirmek için, ana sitenizi beslemeleri amacıyla oluşturulan bloglara paravan blog adı verilmektedir. Bugünkü yazımda, paravan blog hakkında detaylar verecek, nasıl daha efektif bir biçimde kullanılabileceğini ve ne işe yarayacağını anlatacağım.

Paravan bloglar sitenize backlink almak ve sitenin değerini artırmak amacıyla yararlanabileceğiniz yöntemlerden birisidir.

Paravan Blog Çalışması Nasıl Yapılır ?

               Paravan blog çalışmalarının temel yapı taşı, trafiği ve arama motorları sonuçlarındaki sıralaması yükseltilecek bir ana sitedir. Kurulacak diğer blogların amacı bu siteyi güçlendirmek olacaktır.  İyi bir paravan blog çalışması için,  belli sayıda blog veya site oluşturulmalı ve ilk olarak bu bloglarda özgün, kaliteli içeriklere yer verilmelidir. Bloglar oluşturulur oluşturulmaz ana siteye link vermek kesinlikle kaçınılması gereken bir eğilimdir.  Eğer bir anda açılan onlarca siteden birbirlerine ve ana siteye linkleme yapılırsa, bu back linkler gerçekçi durmayacak ve arama motorlarının botları tarafından fark edilecektir. Bu yüzden, açtığınız her blog için, en azından bir ay boyunca siteye girebileceğiniz özgün içeriklere ihtiyaç vardır. Bir ay gibi bir süreden sonra yapılan linklemeler faydalı olacaktır. Kısacası; paravan blog oluşturmak aslında karmaşık olmayan bir çalışmadır. Yapmanız gereken, trafiğini yükseltmek istediğiniz ana sitenize linklerin verileceği mikro siteler veya bloglar açmak, bunları önce 200-500 kelime aralığındaki özgün içeriklerle doldurmak ve daha sonra da, paravan bloglar arasında ve ana siteye linklemeler yapmaktır. Açacağınız paravan blogların ve bu bloglara gireceğiniz içeriklerin, ana sitenin içeriğiyle alakalı olmasına dikkat etmek gerekir. Paravan bloglar oluşturmak için kullanabileceğiniz platformlar arasında Tumblr, WordPress,  Blogspot sayılabilir.

Paravan blog oluşturmak için Tumblr ve WordPress gibi kolay biçimde blog hazırlamanızı sağlayan kaynaklardan faydalanabilirsiniz.

Paravan Blog Ne İşe Yarar ?

               Titiz biçimde yapılmış bir paravan blog çalışması sayesinde, siteniz daha güçlü hale gelir. Backlink almanın en sağlıklı yolu paravan bloglardır. Paravan blog oluşturmadan backlink almak ve sitenizin tanıtımını yapmak istiyorsanız, başka sitelerden para karşılığında backlink ve tanıtım yazısı almanız gerekebilir. Paravan blog sayesinde bunu masrafsız şekilde halledebilirsiniz.  Bir tık daha fazla çaba gerektirse de, daha masrafsızdır ve SEO çalışmaları için de daha sağlıklıdır.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap