Anasayfa Analiz Özgünlük & Kopya İçerik Analizi Nasıl Yapılır ?

Özgünlük & Kopya İçerik Analizi Nasıl Yapılır ?

Yazan Can Cankıran

Google, Yandex ve diğer arama motorları, arama sonuçlarını belli bir algoritmaya göre listelemektedir. Bu algoritmalarda, özgün içerik de önemli bir yer tutar. Arama motorları, insanların en kaliteli ve doğru içeriğe, en kaliteli adreslerden ulaşmasını amaçlamaktadır.  Özgün içerikler bu yüzden arama motorlarında her zaman daha değerlidir.  Ayrıca, özgün içerikler arama motorları tarafından değer gördüğü gibi, kopya içerikler de tam tersi şekilde değersiz görülmektedir. Hatta kopya içerik konusunda çok ileri gidilirse, kopya içeriği barındıran site interneti kirleten bir site olarak görülecektir ve amiyane tabirle spamlanacaktır.  Bu sebeple, web sitesindeki içeriğin özgünlüğüne dikkat etmek çok önemlidir. Web sitesinde yer verilecek bir içerikte kopya olup olmadığını belirlemek kolaydır. Bu amacı yerine getirmek için birçok araç ve internet sitesi mevcuttur ve bazı SEO çalışmalarında kullanılmaktadır. Fakat, bunun yerine Google’ın arama işlevini kullanarak da içeriğinizin kopyalanıp kopyalanmadığı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Kopya İçerik Nasıl Fark Edilir ?

               Kopya içeriği tespit etmenin en basit yolu, Google’ın arama hizmetinden geçmektedir. Hiçbir şekilde programa ya da bir araca gerek kalmadan içeriğinizde kopya cümle olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken, sitenizde yayımlamayı düşündüğünüz makaleden bir cümle almak ve Google’ye bu cümleyi ya da kelime grubunu yapıştırmaktadır. Mesela bu makalede geçen ‘’bu cümleyi aratabiliriz’.’ Tırnak içine aldığınız bu kelimleieri Google arama kutucuğuna yapıştırın. Aramayı yaptığınızda, makaledeki cümleleri birebir kopyalayan  siteleri göreceksiniz. Ardı ardına gelen kelimeler Google’da tam olarak eşleşecektir. Test ettiğiniz cümlenin başına ve sonuna tırnak işareti getirmeyi unutmayın.

               Bu gibi durumlarla karşılaşmamak ve Google ya da diğer arama motorları tarafından spam olarak görülmemek için, sitenizdeki içerikleri eğer kendiniz hazırlamıyorsanız mutlaka iyi SEO uzmanları ile çalışın ve üretilen içeriklerdeki özgünlükten emin olun. Bu sayede arama motoru sonuç sayfalarındaki yükselişiniz de hızlanacaktır.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap