Anasayfa Online İtibar Yönetimi

Online İtibar Yönetimi

Yazan Can Cankıran

Firma itibarının korunması, imajının istenen noktaya getirilmesi ve sahip olunan markanın ya da markaların pazarda doğru bir şekilde konumlanması, firmanın ve markalarının başarısı için çok önemli konular. Günümüzde her alandaki rekabet sertleşmiş durumda. Dolayısıyla sadece belli miktarda satış yapmak ve günü kurtarmak ticari firmalar için yeterli değil. Kaldı ki, markanız pazarda hedeflerinize ulaşacak bir noktada konumlanmadıkça, günlük satışları da belli bir noktada tutmak mümkün değil. Sonuç olarak firmanın ve markanın bugününü ve geleceğini sağlama alabilmek için firma itibarının olması gereken noktaya getirilmesi gerekiyor. Bu da itibar yönetimi kavramını en az üretim, pazarlama ve satış gibi işlevler kadar önemli bir noktaya getiriyor..

İtibar yönetimi kavramının önemini anlattıktan sonra, bu görevi yerine getirmeye yönelik çalışmaların yapılması gereken platformlardan da bahsetmek gerekiyor. Günümüzde insanların neredeyse tamamı internet kullanıcısı haline gelmiş durumda ve bunların 3’te birinden daha fazla bir bölümü, işlerini ve alış verişlerini internet üzerinden yapmayı tercih ediyor. Aynı zamanda bu insanların %80’lik bölümü aktif olarak sosyal medya organlarında yer alıyor ve orta yaş kuşağının yaklaşık yarısı, genç kuşağın neredeyse tamamı günde en az 4 saatini sosyal medya ağlarında geçiriyor. Dolayısıyla itibar yönetimi üzerine yapılan çalışmaları klasik yöntemlerle yaparak nüfusun en fazla %10-15’ine etkili bir şekilde ulaşabiliyorken, internet üzerinde yürüteceğiniz çalışmalar ile nüfusun en az yarısına mesajlarınızı etkili biçimde iletme olanağınız bulunuyor. Yani ticari şirketlerin reklam ve tanıtım gibi klasik işlevlerinin yanı sıra itibar yönetimi çalışmalarını da internet üzerinden yürütmesi, en etkili ve maliyeti az yöntem durumuna gelmiş bulunuyor. Bu durumda ise ‘online itibar yönetimi’ kavramı ortaya çıkıyor ve ticari firmaların üzerinde durması gereken en önemli görev hatta zorunluluk haline geldiğini gösteriyor.

Online itibar yönetiminden söz edildiğinde ise, firmanın sosyal medya ağlarında ve diğer web platformlarında etkili olarak yer alması ve olumlu ya da olumsuz tepkilere karşı hızlı bir şekilde hareket etmesinin gerektiği dikkatlerden kaçmıyor. Çünkü bu ortamlarda firmalar ya da markalar hakkında yer alan olumlu ya da olumsuz yorumlar, haberler çok hızlı bir şekilde yayılıyor, firma itibarını ya da marka konumlanmasını, olumlu veya olumsuz yönde çok hızlı bir şekilde etkileyebiliyor. Dolayısıyla firmanın ve markanın zarar görmemesi için olumsuz gelişmelere süratli şekilde cevap verebilmek, olumlu gelişmeleri destekleyecek yorumlar yapmak ya da olumlu yorumlar yaratacak olan faaliyetlerde bulunmak hayati önem taşıyan konular olarak gösterilebilir. Bu durumda online itibar yönetimi çalışmalarını yapmak ya da yapılmasını sağlamak, firmanın ve markanın bugünü ve geleceği açısından önem verilmesi gereken ilk sıradaki başlık olarak kabul edilebilir. Online itibar yönetimi konusunda yapılması gereken belli başlı çalışmalar ise şu şekilde özetlenebilir:

 

Arama Motoru Optimizasyonu Çalışmaları: İnternet kullanıcılarının %80-90 gibi oranlara varan çok büyük bir bölümü, herhangi bir ihtiyaçları olduğunda ya da bir konu hakkında araştırma yapmak istediklerinde arama motorlarına başvuruyor. İlgilendikleri konu ya da ürün ile alakalı olan anahtar kelimeleri ya da kalıpları kullanarak arama motorlarında aramalar yapıyor ve gelen sonuçlar içinde genellikle ilk 3 sırada yer alan sitelere giriş yapmayı tercih ediyorlar. Dolayısıyla sadece müşteri sayınızı artırmak için değil, güçlü, başarılı ve işinin uzmanı bir firma olduğunuz imajının kafalarda yer etmesi için de, web sitenizin arama motorlarındaki sıralamalarda ilk sıralarda yer alması gerekiyor. Dolayısıyla online itibar yönetimi kavramının gerekliliklerini yerine getirmek istiyorsanız, SEO çalışmaları yaptırmanız ve web sitenizi üst sıralara taşımanız gerekiyor.

SEM yani Arama Motoru Pazarlaması Çalışmaları: Sektörünüzün öne çıkan firmaları arasında olmak ve markanızın konumunu güçlendirmek istiyorsanız, dijital platformlardaki reklam ve tanıtım çalışmalarını dikkatle planlamanız gerekiyor. Dolayısıyla online itibar yönetimi çalışmalarında, SEM uzmanlarının yardımlarından faydalanmanız da uygun olacaktır.

Sosyal Medya Ağları: Sosyal medya platformları hedef kitleniz ile aktif şekilde iletişim kurabildiğiniz, gerçek zamanlı olarak etkileşim içinde bulunabildiğiniz platformlar. Ayrıca viral pazarlama yöntemlerinin etkili şekilde kullanılmasını sağlayan, olumlu ya da olumsuz düşüncelerin ağızdan ağıza çok hızlı şekilde yayılmasını sağlayan platformlar. Dolayısıyla online itibar yönetimi kavramının ve çalışmalarının en önemli zorunluluklarından birisi, firmanızın sosyal medya ağlarında yer almasını, aktif bir şekilde sosyal medya ağlarında bulunmasını sağlamak olacaktır.

Dijital PR Yani Halkla İlişkiler: Halkla ilişkiler kavramını, hedef kitlenizin algılarını istediğiniz yönde değiştirmek ve bu kitlede sizin lehinize görüşler yaratmak açısından çok önemli bir kavramdır. Şu halde internet ortamında gerçekleştireceğiniz faaliyetlerde de çok önemli bir kavram olacaktır. Yapmanız gereken firmanızın halkala ilişkiler stratejisini belirlemek, algı yönetimi ve itibar yönetimi kavramları ile uyuşan bir strateji yaratmak, internet üzerindeki faaliyetlerinizi bu stratejiye uygun şekilde gerçekleştirmektir. Markanızla ilgili etkinlikleri, haberleri ya da firmanızın yeni projelerini halka internet üzerinden duyurmak, onların görüş ve yorumlarını almak, tepkilerini değerlendirmek ve yeni çalışmalarınızı bunlara göre yapmak çok faydalı olacaktır.

Sitenizdeki İçerikleri Güncel ve Özgün Tutmak: Web siteniz, müşterilerinizle direkt olarak iletişim kurduğunuz ve dışarıdan iletişime etki edecek faktörlerden etkilenmediğiniz yegâne platformdur. Dolayısıyla siteniz aracılığı ile sizin kontrolünüzde olan şekilde müşterilerinizle iletişim ve duygusal bir bağ kurabilirsiniz, müşterilerinizin firmanıza ve markanıza karşı sadakat duygusu geliştirmelerini sağlayabilirsiniz. Fakat bunu gerçekleştirebilmek için müşterilerinizi web sitenizde tutmanız ve onlarla iyi bir şekilde iletişim kurabilmeniz gerekir. Bunun için web sitenizdeki içerikleri sürekli güncellemeniz ve özgün içerikler kullanmanız yerinde olacaktır. Tabi bahsedilen içeriklerin müşterilerinizin dikkatini, ilgisini çekecek konulardan bahsetmesi hatta onların işine yarayacak, onlara avantaj sağlayacak yöntemleri işlemesi yerinde olabilir. Ayrıca sitenizdeki kullanıcılarla aktif şekilde iletişim kurabileceğiniz kanalların olması (yorum bölümleri, iletişim formları vb.) gerekir. İletişim kanalları ile sizinle bağlantı kuran site kullanıcılarına da kısa süre içinde dönüş yapmalısınız. Kısacası sitenizin her türlü yönden kullanıcılarınızı destekleyecek, onlara yardımcı olacak şekilde düzenlenmesi gerekecektir. Bu hem kullanıcılarınızı memnun etmenizi hem de sitenizi SEO uyumlu bir web sitesi haline getirmenizi sağlayacaktır. Bu çalışmalar firma itibarının müşterilerin gözünde yükselmesini sağlayacak olan yani çevrimiçi itibar yönetimi çalışmaları içinde yer alması gereken çalışmalar olarak kabul edilebilir. Tabi SEO konusunda sürekli destek aldığınız profesyonel bir SEO danışmanı ile çalışıyorsanız siteniz ile ilgili gerekli olan çalışmalar düzenli olarak yapılacaktır.

Sitemde size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyorum. Bu siteyi kullanmaya devam edersen, bunu kabul etmiş sayılırsın. Kabul et