Anasayfa Pazarlama Nöropazarlama Nedir ? Nöropazarlama Teknikleri

Nöropazarlama Nedir ? Nöropazarlama Teknikleri

Yazan Can Cankıran

Nöropazarlama, Fonksiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme (fMRI) gibi tıp teknolojilerini, beynin pazarlama uyarıcılarına karşı tepkisini ölçmek için  kullanan yeni bir pazarlama alanıdır. Nöropazarlama, nörobiliminin pazarlamaya uygulanışıdır. Nörpazarlama, beyin görüntülenmesi, taranması ya da diğer beyin aktivitesi ölçme teknolojilerinin, insanların belirli ürünlere, reklamlara, ambalajlamalara verdiği tepkileri anlamak için direkt olarak kullanılmasıdır. Bazı durumlarda,bu yöntemler ile ölçülen  beyin aktivitesi, çalışmanın öznesi tarafından belki bilinçli şekilde algılanamaz. Bu yüzden, bu çalışmalar sonucunda ortaya çıkartılan veriler, anketlere ya da grup çalışmalarına göre daha net bilgileri ortaya çıkarabilir.  Şimdi, nöropazarlama tekniklerinden biraz bahsedelim.

  1. Göz İzleme

Göz izleme, insanların göz hareketlerini izleyerek alışveriş tepkilerini ölçmektir. Başka bir deyişle, markanızın, potanisyel müşterilerinizin bakışlarının ardını görmesini sağlar. Göz izleme tekniğinde, küçük kızılötesi kameralar aracığı ile, müşterilerin göz hareketleri, göz bebeklerinin büyümesi ya da küçülmesi kaydedilir. Bu teknik sayesinde, markalar, bir diziyi soruya cevap bulabilir. 

  • Müşteriler, mağaza girişinde sergilenen ürünlere ne kadar dikkat ediyor ?
  • Müşteriler gerçekten afişleri ve bilboard ilanlarını okuyor mu yoksa sadece üstün körü göz mü gezdiriyor ?
  • Tv izlerken karışılarına çıkan ürün yerleştirmelere dikkat ediyorlar mı ?

2) Fonksiyonel MRI

               Nöropazarlama sayesinde sadece  insanların neye baktıklarını değil ne düşündüklerini de bilebiliyoruz. Bunu da, beynin elektromanyetik aktivitelerini okumak konusuna özelleşmiş, fonksiyonel MRI gibi cihazlar kullanarak yapıyoruz.

               Pazarlamacılar, bu bilgileri, müşterilerin tercihlerini öğrenmek için kullanabilir.  Bu teknikler sayesinde, markanın müşterilerin ilgilerini mi çektiği yoksa sıktığı mı öğrenilebilir. Eninde sonunda, aynı soruya geleneksel pazarlama teknikleri ile de cevap alınabilir fakat nöropazarlama kullanıldığında, daha bilimsel ve daha doğru sonuçlar elde edilir.  Beyin okuma teknikleri hem avantajlara hem dezavantajlara sahiptir.

3) Yüz İfade Tanımlaması

               Nöropazarlama, yüz ifadelerini yorumlama sanatını bir şekilde bilime dönüştürür. Göz izleme tekniğinin göz hareketlerini ölçtüğü gibi, ifade tanımlaması da yüzleri okumaya çalışır.

               Güldüğümüzde, sinirimizi yüzümüzde ifade ettiğimizde ya da başka yüz ifadeleri gösterdiğimizde, bunu kaslarımızı kullanarak yaparız.  Bir takım sensörler kullanılarak, kendimizin bile farkında olmadığı ifadeler ve duygular, kas hareketleri aracılığı ile ölçülür. Elbette küçük bir gülüş bir kişinin ne düşündüğüne ya da hissettiğine dair kesin doğruyu göstermez fakat yüzsel kodlama, pazarlamacıların, müşterilerin tepkilerini okumasına yardım eder.

4) Duyusal Pazarlama

               Soruşturma ve alakalı tekniklerin dışında, nöropazarlama, daha pratik ve işlevsel uygulamalara sahiptir. Duyusal pazarlama da bunlardan biridir.  Duyusal pazarlamanın farklı formları vardır. Temas, ses ve koku bunlar arasındadır.  Kokunun kullanımı duyusal pazarlamaya iyi bir örnektir. Mesela, büyük marketlerde fırın ürünlerini, kokunun kolay şekilde yayılabileceği yerlere yerleştirir ve potansiyel müşterilerin ürünün kokusundan etkilenerek satın almaları sağlanır.

5) Akıl Oyunları

               Nöropazarlamanın son yöntemi olarak akıl oyunlarına yer vereceğim.  Örnek olarak, etiketlerde para birimlerinin simgelerinin ($,€,₺) kullanılmamasını ele alabiliriz.  Para birimlerinin simgeleri kullanıldığında, insanlar, ürünü satın alırken kaybettikleri parayı daha fazla fark etmekte ve bu yüzden satın almaktan vazgeçmektedirler.

               Bu tekniklerin tamamı kullanışlı ve değerlidir. Fakat bütün teknikler bütün durumlarda etkili değildir. Önemli olan, bu teknikleri nasıl ve ne zaman kullanacağını iyi bilmektir.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap