Anasayfa E-ticaret Longtail Keywords Nedir? Nasıl Bulunur?

Longtail Keywords Nedir? Nasıl Bulunur?

Yazan Can Cankıran

Long-tail keywords ya da Türkçe adıyla uzun kuyruklu anahtar kelimeler, arama motorlarında,  görece daha düşük bir arama yoğunluğuna sahip kelime gruplarıdır.  Diğer anahtar kelimelere göre daha uzunlardır (3+ kelime) ve isimlerini de buradan alırlar.

Az sayıda insanın uzun kuyruklu anahtar kelime aramaları yaptığı düşünülse de bu aramaların hepsini bir araya toplayınca, uzun kuyruklu anahtar kelimeler, Google arama sonuçlarında büyük bir yer kaplar.  Bugünkü yazımda, uzun kuyruklu anahtar kelimelerin neden önemli olduğundan ve nasıl bulunacağından bahsedeceğim.

Google’de “uzun kuyruklu” şeklinde bir arama yaptığımızda karşımıza 1,5 milyona yakın sonuç çıkıyor. Bir sonraki görselde “uzun kuyruklu anahtar kelimeler” aramasının sonuçlarını göreceksiniz.

 

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Neden Önemlidir?

Longtail keywordslerin önemini iki ayrı başlıkta inceleyebiliriz.

1. Longtail Keywords Çok Rekabetçi Değildir

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, kısa arama terimlerine göre çok daha az rekabetçidir ve böylece uzun kuyruklu anahtar kelimelerle yapılan aramaların sonuçlarında yükselmek çok daha kolaydır.

Örnekle açıklamak gerekirse; Google’da ‘’bluetooth kulaklık’’ araması yaptığınızda, karşınıza 20.500.000 sonuç çıkar, yani en üst sıraya yükselmek için, 20.500.000 sonucu geride bırakmanız gerekir. Fakat arama terimini ‘’fiyat performans açısından en iyi bluetooth kulaklık’’ yaparsanız, karşınıza çıkacak sonuçların sayısının azaldığını göreceksiniz.  Bu arama, 501.000 sonuç vermektedir. Yani çok daha az rekabetçi bir ortam sunar.

Bu durum, sadece organik arama sonuçlarında değil, Google Ads’de de geçerlidir.  Uzun kuyruklu anahtar kelimelere, daha ucuz fiyat teklifleri ile reklam verebilirsiniz.

Google’de “uzun kuyruklu” yerine “uzun kuyruklu anahtar kelimeler” araması yaptığımızda sonuç sayısı 300 bin civarına iniyor. Yani Long tail keywords daha az rekabetçi ve konuyla gerçekten ilgilenen, spesifik aramalar yapan kişilerin görüntülediği sonuçlara ulaşmamızı sağlıyor. Bu kişiler ürünü satın almaya, ürünü edinmeye hazır olan ve ürünün belli özelliklerini araştıran kişiler. Dolayısıyla satın alma işlemini gerçekleştirme ihtimalleri, dönüşümün gerçekleştirilmesi ihtimali daha yüksek olan kişiler.

2. Long Tail Keywords Yüksek Dönüşüm Oranına Sahiptir

Uzun kuyruklu anahtar kelimelerle ilgili en dikkat çekici noktalardan birisi de, çok daha yüksek dönüşüm oranları sunmasıdır. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler çok daha spesifiktir. Başka bir deyişle, çok popüler arama terimlerine göre daha fazla trafik sağlar. Çünkü spesifik arama yapan kullanıcılar, arama yaptıkları ürünü ya da hizmeti satın almaya daha niyetlidir ve artık ince detayları incelemek isterler.

Örneğin, Google’da, ‘’cep telefonu’’ araması yapan bir kullanıcı, muhtemelen sadece araştırma aşamasındadır. Fakat ‘’kamera açısından en iyi akıllı telefonlar’’ araması yapan bir kişi,  muhtemelen akıllı telefon alma konusunda kararlıdır ve seçim yapmak için önceliği kameraya vermiştir.  Bu da, longtail keywordler kullanarak arama yapan kullanıcıları, daha kolay müşteriye çevirebilecek olmanız anlamına gelir. Bu yüzden, uzun kuyruklu anahtar kelimeler son derece önemlidir. Şimdi, Longtail keywordlerin nasıl bulunabileceğinden bahsedeceğim

Long Tail Keywords Nasıl Bulunur ?

Longtail keywords bulmak için birçok farklı yöntem kullanılabilir. Google aramanın sunduğu özelliklerin bir kısmı bile longtail keywords bulmak için başlı başına yeterlidir.

İlgili Aramalar

Bunlardan ilki, Google Arama’nın sunduğu ‘’ilgili aramalar’’ bölümüdür.  Google’da bir arama yaptığınızda, aramanın en alt kısmında karşınıza çıkan ‘’… ile ilgili aramalar’’ kısmını farketmişsinizdir.   Örneğin, Google’da ‘’akıllı telefon’’ araması yaptığınızda, sayfanın alt kısmında, akıllı telefon ile ilgili diğer aramaları görürsünüz. Bu kısımda, birçok ‘’longtail keywords’’ örneği ile karşılaşabilirsiniz.

İleri bir tavsiye: Bu özellikten daha iyi faydalanmak istiyorsanız, yaptığınız aramanın sonucunda çıkan iligli aramalar kısmına bakın ve buradaki sonuçlardan birine tıklayıp, o terim aratıldığında çıkan ilgili aramalara göz atın. Böylece, onlarca hatta yüzlerce longtail keywords bulabilirsiniz.

Google Trends aracında yapılan “futbol topu” aramasının sonuçları. Bu araç anahtar kelime bulma araçlarında göremeyeceğiniz ve az bilinen uzun kuyruklu anahtar kelimeler tespit etmenize yardımcı olabilir.

Google Keyword Planner

Google anahtar kelime planlayıcısı, bir Google Ads aracıdır. İnternet ortamında görebileceğiniz bütün anahtar kelime analiz araçları bu toolun verilerini kullanarak çalışmaktadır. Google Keyword Planner’i doğru bir şekilde kullanmanız durumunda diğer toollara pek ihtiyaç duymayabilirsiniz. Bütün anahtar kelime analiz araçları aslında buradan aldığı verileri kendi koşullarına göre sıralayarak daha basit sonuçlar üretirler.

Keywordtool.io

Oldukça basit bir anahtar kelime analiz aracı. Long tail keyword araştırmanızda başına ve sonuna gelecek anahtar kelimeleri seçmenize olanak tanıyor. Fakat yine her zaman ki gibi verileri Google Keyword Planner aracılığıyla edinen bir tool.

Ahrefs

Ahrefsin anahtar kelime aracı son yıllarda kendini ciddi seviyede geliştirdi. Özellikle benim SEO çalışmalarımda en çok tercih etmiş olduğum tool olan Ahrefs, anahtar kelimeleri soru bazlı ve uzun kuyruklu olarak ayrıştırma olanağı sunuyor.

Answer The Public

Answer The Public oldukça başarılı bir anahtar kelime bulma aracıdır ve longtail keywords bulmak için tercih edilebilir. Soru odaklı anahtar kelimeler bulmaya yarar. Kullanması da son derece basittir. Araçta karşınıza çıkacak olan arama kutusuna, istediğiniz kelimeyi yazın ve ‘’Get Questions’’ butonuna tıklayın. Karşınıza, insanların bu kelimeyle ilgili sordukları sorular gelecektir. Soru aramaları da genelde birden fazla kelimeyle yapıldığından, ister istemez, longtail keywords örnekleri ile karşılaşırsınız. Fakat sorun şu ki Türkçe sonuçlar için şu anda hizmet vermiyor.

Forumlar

Forumlar uzun kuyruklu anahtar kelime bulmak için eşsiz bir kaynaktır. Web sitenizin ele aldığı konuyla ilgili sorular soran ve soruları cevaplayan bu kadar çok insanı bir arada bulabileceğiniz tek yer forumlardır.  Eğer bir kişi bir forumda açtığı başlıkta bir konuyla ilgili soru sorduysa, aynı konuyu Google’da araştıran diğer insanların da oraya gideceğini biliyorsunuz.  Bu yüzden, forumları da longtail keywords bulmak için kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, popüler olan birkaç foruma gidip, son zamanlarda açılan konulara ve sorulan sorulara bakmak olacaktır.

Google otomatik tamamlama çok faydalı bir long tail keywords bulma aracıdır. Örneğimizde “futbol topu s” şeklinde bir metin girdiğimizde, “futbol topu satın al”, “futbol topu sipariş” gibi uzun kuyruklu anahtar kelime örneklerini görmüşüz.

Google Otomatik Tamamlama

Google’ın bu özelliğinden muhtemelen haberdarsınız. Google otomatik tamamlama özelliği, benim favori anahtar kelime bulma yöntemlerimden biri. Bunun sebebi, sonuçların direkt olarak, hedef aldığınız arama motoru olan Google’dan gelmesi.

Google otomatik tamamlama özelliğini kullanmak son derece kolaydır. Tek yapmanız gereken, bir anahtar kelimeyi girmek ya da bir anahtar kelime ve arkasından da boşluk bırakıp veya +1 harf yazıp sunulan seçeneklere bakmaktır.

Karşınıza, bu kelimeyi barındıran binlerece popüler arama gelecektir ve bazıları da longtail keywords denilen türdedir. Örneğin Google’a ‘’futbol topu’’ yazıp, altta otomatik tamamlama kısmında gözüken sonuçlara bakabilirsiniz. Eğer ‘’futbol topu s’’ yazarsanız, bu sefer karşınıza, ‘’futbol topu satın al’’, ‘’futbol topu satan mağazalar’’ gibi seçenekler çıkacaktır. Longtail keywords bulmak için son derece kullanışlı bir yöntem olduğunu söylememe gerek bile yok.

Google Trends

Google Trends bence tüm zamanların en iyi anahtar kelime arama araçlarından biridir.  Eğer bir ürün ya da hizmete yönelik SEO çalışması başlatmak istiyorsanız, anahtar kelimelerinize yönelik ilginin yükseldiğini mi düştüğünü mü bilmek istersiniz. Google Trends bu amaç için kullanılabilir. İlk yapmanız gereken Google Trends’e girmek ve arama sonuçlarında yükselmek istediğiniz anahtar kelimeyi girmektir. Araç size, bu anahtar kelimelere yönelik zaman içindeki ilgiyi, yapılan aramaların yoğunluğuna göre gösterecektir.  Aklınızda olan anahtar kelime örneklerini aratın ve yükselişte olanları tespit edin. Daha sonra, alakalı long tail keywordsleri hedef alacak şekilde SEO çalışmanıza başlayın.

İleri Tavsiye: İlgili sorguları görmek için sayfayı aşağı kaydırın. İlgili sorgular kısmında görülen aramaların büyük çoğunluğu, diğer anahtar kelime bulma araçlarında göremeyeceğiniz, az bilinen anahtar kelime örnekleridir. Bu anahtar kelimelere yönelik çalışmalar yapmak da size büyük fayda sağlayabilir.

Bu tavsiyelerimden yararlanarak, işinize yarayacak birçok uzun kuyruklu anahtar kelime örneği bulabilirsiniz. Daha kolay şekilde müşteriye dönüşebilecek kullanıcılara, daha az rekabetçi bir yoldan ulaşabilirsiniz.Anahtar kelime analizi hakkında daha ayrıntılı bilgiler almak isteyen kişilerin verdiğim linki takip etmelerini öneririm.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

WhatsApp chat