Anasayfa Deneyim Know How Nedir?

Know How Nedir?

Yazan Can Cankıran

Know how kavramı, bir üründen, bir yöntemden en verimli şekilde veya en kolay biçimde yararlanmayı sağlayan ticari sır, bilgi demektir. Yani bir işin nasıl yapılacağı konusundaki püf noktaların, şirketlerin sözleşmeleri doğrultusunda belli bir bedel veya anlaşma karşılığında kullandırılmasıdır. Know how sanayi devriminden sonra ortaya çıkmış köklü bir terim olsa da bizde çok yaygın değildir. Sanayi Devriminden sonra şirketlerin, firmaların genişlemesi, yeni üretim tekniklerinin gelişmesi bu bilgilerin gizli kalmasını zorunlu kılmış, bunun sonucunda da know how kavramı ortaya çıkmıştır.

Zaman içinde şirketler ar-ge çalışmalarıyla zaman kaybetmek yerine know how bilgilerini satın alarak üretim yapmaya başlamış, bunun üzerine gelişim inşa etmişlerdir. Bu, kısa sürede fazla yol almayı sağlamıştır.

Know How’ın Ticari Hayatta Değeri

Know how olan bilgi, kolaylıkla ulaşılabilir değildir. Şirketler parçalar halinde bu bilgi veya formülleri muhafaza ederler ve bütün parçalar bir araya getirilse dahi herkes tarafından tam olarak bilinmesi ya da çözümlemesi mümkün olmaz. Örneğin dünya pazarını elinde bulunduran kola markalarının tarifleri know how konusuna en uygun örnektir. Bu markaların kola tariflerini şirket merkezinden çok sınırlı kişi, sınırlı düzeyde bilir ve bileşenler sayesinde ürün ortaya çıkar. Bu bakımdan Coca Cola’nın know how bilgileri dünyadaki en pahalı, en gizli bilgilerinden birisidir. Söylentiler özel formülün iki kişide yarım halde bulunduğu, bu iki kişinin bir araya gelmesiyle formülün ortaya çıkabildiği yönündedir.

Know How’un Yasal Boyutu

Know how alım satımının yasal olarak çeşitli kriterleri vardır. Know how alıcısının bir işletme faaliyeti içinde olma zorunluluğu bunlardan birisidir. Yasalarda dahi know how bilgilerinin tam olarak sınırları çizilse de detayları şirketlerin tek elinde olup paylaşılması söz konusu değildir.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap