Anasayfa Dijital Pazarlama İzinli Pazarlama Nedir?

İzinli Pazarlama Nedir?

Yazan Can Cankıran

 İzinli pazarlama,  hedef alınan kitleye, onların iznini alarak tanıtım mesajları gönderme yoluyla yapılan bir pazarlama modelidir. İzinli pazarlama konsepti, girişimci ve yazar Seth Godin’in, 1999 yılında yayımlanan ‘’İzinli Pazarlama: Yabancıları Arkadaşlara, Arkadaşları Müşteriye Çevirme’’ isimli kitabında popülerlik kazanmaya başlamıştır.  İzinli pazarlama en belirgin üç özelliği; öngörülür olması,  kişisel olması ve uygun olmasıdır. Tanıtımı yapılan ürünün geniş bir kitleye, onların izni olmadan tanıtıldığı doğal pazarlamanın karşıtı olarak algılanır.

İzinli Pazarlamayı Anlamak

İzinli pazarlama, özellikle dijital pazarlama açısından popülaritesini artırdı. E-mail listelerine abone olmak, izinli pazarlamanın iyi bir örneğidir. Kullanıcılar, bir sitede üyeliklerini başlatırken,  açıkladıkları ilgi alanlarına göre,  periyodik e-mailler ya da başka iletişim kanalları yoluyla teklifler almak ya da bilgilendirilmek için onay verir. Bu onay, reklam yapılmasına izin verme anlamına gelir.

İzinli pazarlama, hedef kitlenizle iletişim kurarak onlardan tanıtım mesajları veya bültenler gönderme gibi konularda izin aldığınız (sitede e-mail listesine üye olma seçeneği bulunması yoluyla vb.), potansiyel müşterilerinizle ilk elden ve etkili bir şekilde iletişim kurmanızı sağlayan yöntemler olarak açıklanabilir.

İzinli Pazarlama Faydaları

İzinli pazarlama, potansiyel müşteri ile bir iletişim kurmak için etkili ve düşük bütçeli bir yoldur.  E-mail ve sosyal medya gibi, müşterilerle direkt olarak iletişim kuran dijital platformların kullanımı, kitlesel mail ya da yazılı reklamlar gibi geleneksel tanıtım kanallarının yol açtığı birçok genel gideri  ortadan kaldırır. Bunun çok daha ötesinde, potansiyel müşterinin tanıtım için izin vermesi, onların, kendilerine gösterilen tanıtımları dikkatli şekilde okuyacakları anlamına gelir.

Geleneksel Pazarlamaya  Karşı İzinli Pazarlama

Geleneksel anlamdaki doğrudan pazarlama, genelde kör pazarlamaya eşittir. Hedef kitleye dair, posta kodu haricinde pek bir şey bilinmez.  Örneğin, bir emlakçı, belli bir alanda bulunan, belirli bir  posta koduna sahip evlerin tümüne bir tanıtım kartı bırakabilir.  Tanıtım kartını bırakacağı evlerin hangilerinin gerçekten içerikle ilgileneceğini, hangilerinin hiç bakmadan çöpe atacağını bilemez.

İzinli pazarlama ise bambaşka bir anlayış içerir.  Yine emlakçı üzerinden gidersek, izinli pazarlamada emlakçı bir blog açar ve ev fiyatları, kiralar ya da spesifik bir bölgedeki evleri satmak için tavsiyeler gibi çeşitli içerikleri bu blogda paylaşır. Fakat izinli pazarlama bu değildir. İzinli pazarlamanın gerçekleşmesi için, blogda, isteyen kullanıcıların sitedeki yeni içerikler ya da teklifler, kampanyalar hakkında e-mail almalarını sağlayan bir link olması gerekir. İsteyen kullanıcılar, bu linki kullanarak hangi içeriklerin mail olarak kendisine gönderileceğine karar verebilir.  Böylece, gerçekten hedef kitleye dahil olan kişilere mailler gönderilir ve böylece,  firma ile e-mail listelerinin aboneleri arasında güçlü bir bağ kurulmuş olur. Bu kullanıcıların bir ev-arsa alabilecekleri ya da satabilecekleri zaman geldiğinde,  zaten iletişim halinde oldukları, aralarında güçlü bir bağ olan  firmayı tercih edeceklerdir.

İzinli pazarlamanın faydaları bu şekilde özetlenebilir. Hem firmanın, hedef kitlesine yönelik tanıtımlar yapmasını sağlar. Böylece boşa giden tanıtım bütçesi gibi sorunlarla karşılaşılmaz. Hem de kullanıcılar kendi istekleri doğrultusunda belli tanıtımlara maruz kaldıklarından, gelen maillerden ya da karşılarına çıkan tanıtımlardan rahatsızlık duymazlar.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap