Anasayfa E-ticaret Influencer Marketing Nedir?

Influencer Marketing Nedir?

Yazan Can Cankıran
Influencer Marketing Nedir?

‘Influencer marketing’ teriminin Türkçe karşılığı ‘Etkileyici Pazarlama’ olarak verilebilir. Aslında İngilizcesi kalıp olarak kullanılan bu terimin tam bir Türkçe karşılığı yoktur. Influencer kelimesi İngilizcede ‘etkileyen’ anlamına gelir. Diğer kişilerin davranışlarını etkileyen, değiştiren kişiler bu sıfatla anılırlar. Bu yöntemin kullanımına güzel bir örnek olarak Youtube fenomeni PewDiePie ( Felix Arvid Ulf Kjellberg )olabilir. Paris’teki Fransız yer altı mezarlıklarında geçen bir korku filminin yapımcısıyla birlikte çalıştı ve bu yer altı mezarlarında bir takım mücadelelere girdiği bir dizi video hazırladı. PewDiePie’nin 27 milyon abonesi için mükemmel bir içerikti ve filmin fragmanının izlenmesini abone sayısını neredeyse iki katına çıkardı, 50 milyondan fazla abone sayısına ulaştı. Bu internet ünlülerinin ya da sinema filmi yıldızları gibi diğer Influencer’lerin yaratabilecekleri etkiyi göstermek için verebileceğimiz en iyi örneklerden birisidir.

Influencer marketing, sosyal medya kanallarında çok sayıda takipçisi olan Influencer’lar aracılığıyla, hedef kitleniz içinde bulunan takipçilerin satın alma davranışlarını etkilemeye amaçlayan bir dijital pazarlama stratejisidir.

Günümüzdeki yeni medya yapılanması çerçevesinde, sosyal medya platformlarında çok sayıda takipçisi olan ve onların bazı davranışlarını, bizi ilgilendiren bölümüyle ‘satın alma davranışlarını’ etkileyebilen kişiler ‘Influencer’ olarak anılmaya hak kazanan kişilerdir. Influencer marketing terimi ve kavramı ise, bu sıfatı taşıyan kişilerden faydalanarak hedef kitlenize ulaşma, ürününüzü/markanızı tanıtma ve satışlarınızı artırma çabalarını ifade etmektedir. Viral reklam olarak bilinen pazarlama stratejisinin farklı şekilde uygulandığı bir sistem olarak da düşünülebilir.

Neden İnfluencer Marketing Yapılır?

Influencer olarak anılan kişiler, kendilerine sadık bir takipçi kitlesine sahiptir. Dolayısıyla İnfluencer topluluğu olarak adlandırabileceğimiz takipçiler, bu kişi tarafından yapılan paylaşımların samimi olduğuna inanırlar ve ona güvenirler, paylaştığı deneyimleri ve fikirleri benimserler.  ‘Influencer’ olarak adlandırabileceğimiz kişiyi otorite, bilirkişi olarak kabul ederler.

Takipçilerin bilirkişi olarak kabul edip güvendikleri Influencer’lara ait olan hesaplarda ya da sitelerde İnfluencer tarafından yapılan paylaşımlar şeklinde; marka bilinirliğinin artmasını ve firma imajının iyi yönde gelişmesini, satışların artmasını sağlayacağı düşünülen çalışmalar biçiminde yapılır.

Influencer marketing; sizin sunduğunuz ürünlerle ilgilenme ihtimali yüksek olan ‘etkileyici ‘kişinin takipçilerinin ( hedef kitleniz içinde kalan kişilerin) satın alma davranışlarını etkilemek üzere yapılan çalışmaları ifade etmektedir. Yani yapılan pazarlama çalışmaları pazarın tamamını etkileme amaçlı değil de, influencer’lar vasıtasıyla potansiyel müşterileriniz arasında bulunan takipçileri etkilemek amacıyla yapılır.

Youtube, Facebook, Twitter, Periscope, Instagram gibi sosyal medya kanallarında çok sayıda takipçisi olan Influencer’lar yani ‘etkileyici ya da etkileyen kişi’ aracılığıyla yapılan Influencer marketing çalışmaları, binlerce hatta milyonlarca potansiyel müşteriye kolay ve nispeten düşük maliyetli biçimde ulaşmanızı sağlar. Bu durum pazarlama-satış alanında sağladığı avantajların yanı sıra SEO çalışmalarını da olumlu yönde etkileyecektir.

Influencer Marketing Nasıl Yapılır?

Oldukça yeni bir pazarlama stratejisi olan Influencer marketing, merkezinde Influencer olarak isimlendirilen kişilerin bulunduğu bir pazarlama tekniğidir. Dolayısıyla Influencer’ları yani reklamınızı yapacak kişileri seçerken çok dikkatli davranmalısınız.

Influencer Seçimi

Örnek vermek gerekirse, bir gıda ürünleri-yemek şirketinin reklamının ünlü bir şarkıcı tarafından                  yapılması (Tarkan gibi çok etkili bir sanatçı olsa bile) uygun olmayabilir. Çünkü Tarkan’ın milyonlarca takipçisi vardır ama bu takipçiler arasında sattığınız gıda ürünleriyle ilgilenecek olan kişilerin oranı pek yüksek değildir. Aynı tanıtımı çok daha az takipçisi olan ve ‘Oktay Usta’ olarak tanınan aşçı (Oktay Aymelek ) yaparsa, takipçilerinin büyük bir kısmının tanıtımlarınızla ilgilenecek kişiler olacağı söylenebilir. Yani çalıştığınız Influencer’larınn hedeflediğiniz kitlelere ulaşabilen, takipçilerinin büyük bir kısmının sizin hedef kitleniz içinde olan kişilerden oluşması gerekir. Bu maliyetleri de düşürmenizi sağlayacaktır. Çünkü internet fenomeni, blogger, Youtube vloggerı, Instagram ünlüsü, ünlü sanatçılar gibi kişiler arasından bulacağınız Influencer’lar, karşılıksız bir şekilde size yardım etmeyeceklerdir.

Çok takipçisi olan bir ünlüyü Influencer olarak belirlemek yeterli değildir. Alaka düzeyi çok önemlidir. Yani sattığınız ürünle ilgisi olmayan bir dünya starının takipçileri milyonlarca olsa da,bu takipçiler arasında ürününüzle, markanızla ilgilenen kişi sayısı çok az olabilir.

Bu pazarlama stratejisinde genellikle kullanılan yöntem, marka ile reklamların, tanıtımların yapıldığı hesabın sahibi olan kişinin iş ortağı şeklinde çalışmalarıdır. Markanıza inanan ve güvenen Influencer’lerle karşılaşabilirsiniz ama genellikle doğrudan teklif edilen iş ortaklığı veya para ödemesi yapmak gerekecektir. Yani Tarkan gibi dünya starı sayılan bir Influencer yerine Oktay Usta gibi farklı alanlarda ün kazanan bir Influencer arasında seçim yapmanız gerekirse, takipçilerinin sayısından ziyade takipçilerin markanızla ilgi düzeyine bakmanız daha uygun olabilir. Bu daha çok kişiye ulaşmanızı sağlar ve yapacağınız ödeme miktarının da daha düşük bir seviyede kalmasına neden olur. Influencer marketing çalışmalarında alaka düzeyi çok önemlidir, hedef kitlenize ulaşmanızı ve maliyetlerinizi düşürmenizi sağlayan, Influencer ve takipçileri hakkında önceden yapılan analizlerdir.

Pişmemiş gıda ürünleri ya da gurmelere yönelik ürünler satan bir markanın, firmanın tanıtımı için Oktay Usta’dan faydalanmak, takipçi sayısı bazı sanatçılara göre az olsa da ürününüzle ilgilenme ihtimali yüksek olan kişilerden oluştuğu için mantıklı bir seçim olabilir.

%80’inden fazlası blogger’lardan oluşan Influencer’lar hakkında yapacağınız analiz, Google Analytics sonuçlarını sizinle paylaşmanızı istemek ve ne kadar trafik aldıklarını görmekle başlayabilir. Kontrol etmeniz gereken veriler ise şu şekilde özetlenebilir:

  1. Domain Yetkisi,
  2. SEMrush Organik Trafik,
  3. SEMrush Organik Anahtar Kelimeler,
  4. Trust Flow (Güven Akışı),
  5. Paylaşım Başına Etkileşim,
  6. Citation Flow (Kaynak Akışı),
  7. Tekil Ziyaretçi Sayısı,
  8. Yaş, Konum, Cinsiyet kriterlerine göre ‘Hedef Kitle Bilgisi’.

    Tabi size ait bir restoranda Tarkan’ın böyle çekilmiş bir fotoğrafını hesaplarımda paylaşması, restoranın dolup taşmasına da neden olabilir.

Influencer Marketing Stratejisi

Hedefinizi doğru tespit etmenizi, kampanya yazılarını ve diğer malzemeleri hazırlamanızı, bütçenizi belirlemenizi gerektiren aşamadır.

Tüm marketing çalışmalarında çok önemli olan kampanya stratejisinin oluşturulduğu aşama, Influencer Marketing çalışmalarında da büyük bir önem taşır.

Influencer Marketing Çalışmalarının Sonuçlarının İzlenmesi

Çalışmalar sonucunda elde ettiğiniz verilerin metrik etkilerini incelemek ve analiz etmek gerekir.

Yaptığınız çalışmalar sonucunda elde ettiğiniz etkileşimler, e-mailler, tıklamalar ve kitle büyümesi gibi verileri izlemenizi ve analiz etmenizi gerektirir. Bu analizler sayesinde kampanyanızı daha etkili hale getirecek olan düzenlemeleri yapabilirsiniz. SEO Analizi nasıl yapılır? makalemi okuyarak işlemlerinizi ve yaptığınız iyileştirmeleri, iyileştirmelerin sonuçlarını analiz etme konusunda ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap