Anasayfa İçerik Pazarlama

İçerik Pazarlama

Yazar Can Cankıran

icerikpazarlamasi-pngicerikpazarlamasi-png2

İçerik pazarlaması profesyonel SEO hizmetleri sunan firmamızın en önem verdiği konular arasında yer almaktadır. Bunun nedenini kısaca açıklayalım.

Öncelikle içerik pazarlaması kelimeleri ile ifade edilmek istenen konuyu açıklamamız yerinde olur. Standart reklam yöntemlerinde yani TV reklamları, panolar ya da broşürler kullanıldığı zaman genellikle hedeflenen markanın ya da ürünün müşterinin kafasında yer etmesidir. Örneğin kola denildiğinde aklınıza ilk gelen marka coca cola markası olur. Hedef ürünü verilen genel isim zikredildiğinde, marka adının akıllara gelmesidir. Bu başarıya ulaşan yöntemler ile sonuca ulaştırıldığında çok iyi bir stratejidir. Böylece bir süre sonra insanlar evde alış verişten sorumlu olan kişiye ‘kola aldın mı?’ diye sormak yerine ‘coca cola aldın mı?’ diye sormaya başlarlar. Markanın alternatifi yokmuş gibi düşünür ve uygun bir benzetme sayılırsa markanın bağımlısı haline gelirler. Fakat günümüzde her ürün için çok fazla alternatif bulunuyor. Üstelik markaların izlediği yol başarılı bir ürünü alarak benzerini üretmek, biraz farklılaştırarak piyasaya sürmek. Dolayısıyla kola örneğinde olduğu gibi ‘cep telefonu’ örneğinde ürünün adı yerine kullanılan bir marka yaratmak neredeyse imkânsız hale geldi. Bu nedenle reklam ve tanıtım stratejilerini ürünün benzerlerinden farklı, öne çıkan ve kullanıcısına kolaylık sağlayan yönleri üzerine oturtmakta fayda bulunuyor. Bunun bir diğer avantajı ise şu olacaktır: İnsanlar gereksiz olarak kabul ettikleri metinleri okumayı, görselleri izlemeyi sevmezler. Ama onlara sunulan ürünün hayatlarını önemli ölçüde kolaylaştıracağını, maddi ve manevi yönden avantajlar sağlayabileceğini gösterirsek, mesaj vermek için kullanacağımız içerikleri takip etmelerini hatta bu içerikleri güncellememizi talep etmelerini sağlayabiliriz. Bu şekilde bir süre sonra yine ‘marka bağımlısı’ haline gelebilirler.

icerik-pazarlama-2

Firmamız farklı ürünler için değişik stratejiler belirlese de genel olarak bu mantığa dayalı içerikler üretmeyi hedeflemektedir. Yani hazırlanan içerikler, marka ve ürünün kullanıcısının hayatına kolaylık sağlayacak yönlerini gösterme ve onlarla duygusal bir bağ kurarak algılarını yönetme hedefi ile oluşturulurlar. Bunun için de konunun iyi bir şekilde araştırılması ve içerikleri hazırlayan ekibin konu üzerinde yeterli deneyime ve bilgiye sahip olan bir ekip olması gerekir.

Örneğin, iktisat alanında faaliyet gösteren, söz gelimi bankaların ya da sigorta şirketlerinin verdiği hizmeti internet üzerinden pazarlatan bir firmayı ele alalım. Sattıkları ürünler anlaşmalı oldukları firmaların sigorta, kredi ya da mevduat getirisi sağlayan ürünleridir. Dolayısıyla kendileri üretim yapmamakta, sadece işin pazarlama yönünü üstlenerek komisyon almaktadırlar. O halde hazırlayacağımız içerik bu ürünlerin kendisini tanıtmaya yönelik olamaz. Sitenin, site üzerinden bu ürünleri almayı tercih eden kullanıcılara sağladığı faydaları ortaya koymak gerekmektedir. Müşterimiz bize başvurduktan ve sitenin ihtiyacı olan içeriği tespit ettikten sonra, eğitimli ve alanlarında deneyimli yazar kadromuz içinde bu görevi üstlenebilecek olan kişiye ya da kişilere yazılması gereken konu ve içerik hakkında gerekli bilgileri veririz.

icerik-pazarlama

Yazarlarımız hedefe uygun olacak şekilde web üzerinde ve basılı malzemelerden yararlanarak gerekli olan araştırmaları yaparlar. Hazırlanacak olan içerik ana hatlarıyla ortaya çıkartılır. Tabi örneğimizdeki gibi bir durumda yani ürünü üretmeyen ama pazarlamasını üstlenen bir firma söz konusu olduğunda, verilen hizmetin diğer alternatifleri değerlendirmeye göre nasıl bir avantaj sunduğu da anlatılır. Örneğimizdeki firma için sigorta, kredi ve mevduat ürünlerini ayrı olarak işleyen içerikler hazırlamak gerekecektir. Tabi firmanın verdiği hizmetlerin genel olarak anlatıldığı içerikler de hazırlanır. Örneğin kredi ürünü üzerine çalışan yazarlarımız kredi almaktaki mantığı, sunduğu avantajları (kredi ile ev alarak, kira ödeme durumunda katlanılan maliyetin bir kısmının ev alımı işine aktarılması gibi) ve bu ürünü üzerinde çalıştığımız web sitesinden alarak sağlayacağı avantajlar anlatılır. Örneğin bankalara yapılacak kredi başvurusu sitemiz üzerinden yapıldığında, kredi dosya masraflarının alınmaması gibi anlaşmalar yapılmış olabilir. Yani ürünü kullanan kişilerin elde edeceği avantajlar ve bu kanalı, bu siteyi kullanarak sağlayacağı avantajlar anlatılır. Bu içerikler görsel malzemelerle ve grafiklerle zenginleştirilir, kullanıcıların bu sayfa üzerinden ürün almayı tercih ederek en avantajlı konuma geleceklerini hissetmesi sağlanır. Kaliteli ve beklenen bilgileri iyi şekilde veren bir içerik hazırlandığında, siteyi ziyaret eden kişiler sitede daha uzun süre kalır ve bir süre sonra bu siteyi ‘sık kullanılanlar’ arasına eklerler. Sitede uzun süre kalmaları da sayfada kalma oranını artırır, ilgili istatistiği yükseltir. Google Analytics aracında bu istatistiğe ulaşabilir siniz ve bu oranın yükselmesinin Google tarafından kaliteli bir içeriğe sahip olan site olarak algılanmanız anlamına geldiğini, dolayısıyla arama sonuçlarındaki sıralamalarda daha üstlerde yer almanızı sağlayan önemli etkenlerden birisi olduğunu bilmelisiniz. Sonuç olarak mali konularda sorunları ya da danışmaları gereken konular olduğunda da ilk olarak bu siteye gelmeyi alışkanlık haline getirirler. Dolayısıyla hedef kitle ile duygusal bir bağ kurulmuş olur ve bu site mali konular hakkında ücretsiz danışmanlık sağlayan, gerektiğinde en uygun şartlarla kredi, sigorta ya da mevduat ürünlerine ulaşılmasını sağlayan bir site olarak algılanmaya başlar. Tabi ki sitenin satışları ve müşteri sayısı da buna bağlı olarak artacaktır.

icerik-pazarlamaciligi

Sonucun bu şekilde olması ise hedeflemenin doğru yapılmasına ve buna uygun olan profesyonel ve çekici içerikler hazırlanmasına bağlıdır. Yani analiz yapan üyelerimiz sadece kredi ürününü tanıtmayı yeterli bulursa ve yazar kadromuz sadece ürünün teknik özelliklerini anlatan düz metinler hazırlarsa, web üzerinde çok sayıda alternatifi olan bir site oluşturulmuş olur ve başarı şansı düşük olacaktır. Oysa analiz ekibimiz hedefi doğru olarak belirlediğinde ve lisans eğitimlerini mali konular üzerine yapmış olan yazarlarımız konuyu asıl yönü ile ele alarak içeriği çeşitli malzemelerle zenginleştirdiklerinde bahsedilen sonuca ulaşabiliriz. Kullanıcılar böyle bir siteyi kendileri kullanmakla kalmazlar. Facebook’ta maddi yönden zorlandığını belirten arkadaşlarına da çözüm yolu olarak ve konuları daha iyi anlamaları için bu siteyi tavsiye ederler. Yani doğru ve kaliteli içerik, kullanıcıların siteyi tekrar kullanmayı istemelerini ve ağızdan ağıza yayılma (viral pazarlama) yoluyla adının duyulmasını sağlar. Kısacası hazırladığımız içerik pazarlama (content marketing)stratejisi ile sitemizin gözde, ilk sıralarda yer alan ve referans olarak gösterilen bir site haline gelmesini sağlarız. Üstelik bu kendi üretmediği ürünü satan bir site için yapılmıştır. Üretimini ve satışını kendisi yapan bir firma için çok daha kolay bir şekilde ve daha etkili içerikler hazırlamak mümkün olacaktır. Benzer konulardaki yöntemler ve sağladığı faydalar konularında bilgi edinmek istiyorsanız, Lead nedir? Ne için Kullanılır? başlıklı makalemi incelemenizi tavsiye ederim.

Hemen Web Siteniz için teklif alın!

Fiyatlar, yazılacak olan içeriklerin konusuna göre değişim göstermektedir. Bu nedenle web siteniz ve ekstra isteklerinizi bize detaylıca formda anlatınız.

WhatsApp chat