Anasayfa SEO Heading Tags Nedir Nasıl Kullanılır?

Heading Tags Nedir Nasıl Kullanılır?

Yazan Can Cankıran

İster bilgisayar ekranında bir yazı okurken olsun, ister basılı bir belgeyi okurken olsun, başlıkların amacı, içeriği daha kolay okunabilir hale getirmektir. Ayrıca, bir metnin içeriğini belli etme görevleri de vardır. Eğer metinde alt başlıklar da yer alıyorsa birçok okuyucu, içeriğe sadece göz atar ve eğer başlıklar ilgilerini çekiyorsa yazıyı okumaya karar verir. Fakat bu davranışı sadece okuyucular yapmaz. Arama motorları da aynı eğilimdedir. Arama motoru botları, metinlerin başlıklarını mutlaka inceler. Bugünkü yazımda, heading tag’lerin okunabilirliği ve SEO’yu nasıl geliştirdiğini anlatacağım.

Heading Tags Nedir ?

 Normal şartlarda başlıkları, yazı tiplerini dizayn etme yöntemi olarak düşünürüz (bold olarak yazılmış ve daha yüksek fontlu yazılar).  Fakat HTML ile kodlanmış sayfalarda başlıkların farklı görevleri vardır.  Heading tags yani başlık etiketleri; başlıkları ve alt başlıkları, metnin kalanından ayırmak için kullanılan HTML biçimlendirmeleridir.  Heading tags, sayfadaki kullanıcılara düzenli bir yapı sunabilme amacıyla kullanılır.  Heading tags, altı farklı katmana ayrılır. En önemlisi <h1> en az önemlisi <h6>dır.

Heading tags hiyerarşisi

H1’de en büyük boyutlu başlık yer alır ve bir gönderinin ya da sayfanın, ya da ana sayfada bulunan önemli bir içeriğin ilk katmanını oluşturur. WordPress de dahil olmak üzere birçok CMS H1 etiketini, bir gönderinin başlığına direkt olarak ekler. Fakat bazen temalar bu ayarı değiştirebilir

H2, H1 içeriğini kolay şekilde anlaşılabilecek bölümler ayırmak için kullanılır. Her bir H2 içeriğini bölmek içinse H3 etiketini kullanmanız gerekir. İçeriğin H4 seviyesine veya daha ötesine ulaşması son derece nadir görülen bir durumdur.

Neden Heading Tags Kullanılmalı ?

Web sayfalarındaki başlıklar büyük oranda basılı formattaki içeriklerde bulunan başlıklarla aynı işlevi yerine getirir. Fakat, iş web sayfalarına geldiğinde, başlıklar sadece görünümden ibaret değildir.  Başlıklar, arama motoru botlarının sayfayı bulmasına yardımcı olumlar.

Google, aranan kelimlerle alakalı içeriğe ulaşmak için gönderinizi tarar ve içeriğin ne anlattığını anlamak için de başlığa bakar.  Heading tags kullanımı bu yüzden de önemlidir. Başlık etiketi, hem kullanıcıları hem de arama motorlarını, sayfanın hangi konu ile alakalı olduğu hakkını bilgilendirir.

SEO için ideal bir sayfa ve içerik oluşturabilmek için, sitenize girdiğiniz her gönderi için özel bir başlık oluşturmalısınız.  Başlık etiketleri arama motoruna, çeşitli metinlerin birbiriyle ne şekilde bağlantılı oldukları hakkında bilgi verir.  Bu durum da göz önüne alındığında, neden anahtar kelimenin başlık etiketleri arasında yer alması gerektiğini anlamak kolay olacaktır.  Google, anahtar kelimenin de yer aldığı bir başlığı, arama terimleriyle en alakalı içerikler arasında görecektir ve bu da arama motoru sonuç sayfalarındaki sıralamanızı mutlaka yükseltecektir. Başlık etiketlerinin SEO sıralaması için hayati bir öneme sahip olduğunu söylemek biraz abartılı olsa da önemli  olduğunu söylemek uygun olacaktır.  Çünkü Google, headings tag içine yerleşmişlerse anahtar kelimeleri daha iyi bulur ve bu yüzden heading tags önemli bir SEO faktörüdür.

Heading Tags En İyi Şekilde Nasıl Kullanılır ?

  • Bir sayfada yalnızca bir H1 etiketi kullanmak genelde en uygun olandır, ve büyük ihtimalle başlıkta kullanmak en doğrusu olacaktır.
  • H1’den H3’e kadar olan etiketler çoğu sayfa için yeterlidir. H4-H6 arası etiketler, başlıkları haddinden fazla gösterebilir. Eğer sayfadaki içerik gerçekten ağırsa o zaman tabii ki H4’e geçmek ve devam etmek de gerekebilir.
  • Heading Tags kullanırken hiyerarşiye uyulmalıdır. H2’yi H3, H3’ü H4 takip etmelidir.
  • Anahtar kelimenin H2’de de kullanıldığından emin olmak gerekir. Bunun sebebi, Google’ın içerikleri tararken ve sıralarken hem başlıkta anahtar kelime varlığına hem de anahtar kelime yoğunluğuna bakmasıdır.
  • Web sitenizdeki farklı sayfalarda aynı heading tagleri kullanmak tavsiye edilmez.
WordPress’e heading tags eklemek zor bir iş değildir.

WordPress’te Heading Tag Nasıl Eklenir?

WordPress’te bir içeriğe heading tag eklemek için kullanılabilecek iki temel yöntem vardır. Bunlardan ilki, içerik editörüne girerek başlık etiketini manuel olarak yazmaktır.  İkinci yöntemse,  görsel metin editörü kullanmaktır ve bu şekilde çok kolay bir biçimde heading tags eklemesi yapılabilir. Görsel metin editöründe yer alan araç çubuğu birçok düzenleme seçeneğine sahiptir.  Araç çubuğunda ilk olarak sadece bir sıra  seçenek görünür fakat en sağda yer alan araç çubuğu düğmesine tıkladığınızda ikinci bir sıra açılır. Burada, heading tags ile ilgili kısımları bulabilirsiniz.

Başlık eklemek için, metni seçin ve araç çubuğunda bulunan ‘’paragraf’’ kısmına gelin. Bu butona tıkladığınızda 6 başlık etiketinin yer aldığı bir menü karşınıza çıkar ve istediğinizi seçebilirsiniz. Metinin seçtiğiniz kısmı böylece başlık olarak görünür.

Eğer aynı işlemi klavye kısayolları ile yapmak isterseniz, metni seçtikten sonra alt+shift ve birden 6’ya kadar olan numara kombinasyonu ile de yapabilirsiniz. Örneğin alt+shift+5’e basarsanız, metin H5 olur.  Metni seçip alt+shift+7 yaptığınız zaman, metin artık başlık olarak gözükmez.

Sonuç olarak, heading tags ya da Türkçe adıyla başlık etiketleri hem okunabilirlik açısından hem de arama motorları için son derece değerlidir. Konuyla bağlantılı olmalı ve uygun şekilde kullanılmalıdırlar.  Bu yüzden, SEO çalışması içinde mutlaka yer almalıdır.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap