Anasayfa E-ticaret Görüntüleme Başına Ödeme (CPV) Nedir?

Görüntüleme Başına Ödeme (CPV) Nedir?

Yazan Can Cankıran
cpvnedir

İnternet üzerinden pazarlama yapmaya çalışanların yabancı olmadıkları bir reklam kavramı üzerinde duracağım. “Görüntüleme-Başına-Ödeme (CPV) nedir” sorusunun cevabını “Cost Per Wiew” kelimelerinin baş harflerini birleştirerek oluşturulan bir terimdir şeklinde vereceğiz.

Bu kavram Youtube ve benzeri içerikleri olan siteler için geçerlidir. Daha açık bir ifade ile bu kavram videolarda yayınlanan reklamların görüntülenmesi ve izlenmesi sonucunda oluşan maliyeti ifade etmektedir.

CPV Çalışma Şekli Nasıldır?

Bir video reklam kampanyası hazırlandığı zaman reklamların görüneceği kesimin de ayarlanması ile beraber reklamların görüntülenmesi başına ödenecek olan miktar belirlenmiş olur. Konunun daha iyi açıklanabilmesi için basit bir örnek verelim;

Özel bir şirketin tanıtımı için bir reklam kampanyası hazırlansın. Hazırlanmış olan bu reklamların görüntülenmesi başı 50 kuruş ödemek istiyorsunuz. Hazırlamış olduğunuz bu reklamlar yayınlamaya başladığı andan itibaren reklamınızın 30 saniye görüntülenmesi başına 50 kuruş ödersiniz. Görüntüleme-Başına-Ödeme (CPV) konusu aslında bu kadar basit bir işlemi ifade etmektedir.

Görüntüleme başına ödeme (CPV), reklamlarınız izlendiğinde ya da tıklandığında ödeme yaptığınız sistemdir. Google Ads sisteminde kampanyanızı yayın içi vide o veya discovery kampanyası olarak belirleyerek Görüntüleme Başına Ödeme (CPV) sistemini kullanabilirsiniz.

Görüntüleme Başı Ödeme Reklamlarının Avantajları

 • Bu reklamların en önemli avantajı reklam maliyetidir. Reklamlarınız sadece izlenirse ya da kullanıcı bu reklama tıklarsa ödeme yaparsınız.
 • Oldukça esnek olduğu için çok farklı varyasyonlarda etkileşimi yüksek reklam hazırlama imkânı sunar.
 • Bir markanın bilinirliğini artırmak açısından en etkili reklam türüdür.
 • Reklamlarınız diğer kullanıcılar tarafından (ücret ödemeniz gerekmeden) paylaşabilirler.

Görüntüleme-Başına-Ödeme (CPV) sisteminin, bu şekilde ücretlendirilen reklamların son derece yüksek popülerliğe sahip çevrim içi reklamlar olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü internet kullanıcıları reklamlarda tanıtılan ilgili internet sitesine giriş yaptıklarında bu reklam için ödeme yapılır. Reklamın bir kez ya da bin kez görüntülenmesi bir şeyi değiştirmez.

Bu reklamlar için “truewiev” kavramını da bilmek gerekir. Bunun nedeni oldukça önemli bir ayrıntı olmasıdır. Truewiew kavramı gerçekten izlenme manasına gelir. Örneğin Youtube üzerinde yayınlanan bir reklamınız kullanıcı tarafından 30 saniyeden çok izlendiğinde tarafınıza bununla alakalı ücretlendirme yapılır. Ayrıca ölçümlenebilmesi de bu reklamların sağladığı avantajlardan biridir. Mesela dijital ortamda ve televizyonlarda aynı reklam yayınlanırsa televizyon reklamlarının ne kadar izlendiğini ölçemezsiniz ama aynı şey dijital ortamlar için geçerli değildir.

CPV Nasıl Ücretlendirilmektedir?

Görüntüleme-Başına-Ödeme (CPV) konusunda açıklama yaparken reklamınızın bir kez ya da bin kez izlenmesinin yeterli olmadığını, bir maliyet oluşması için reklamın 30 saniye izlenmesi gerektiğini belirtmiştim. Örneğin bir kullanıcı reklamı 30 saniye değil de 20 saniyede reklam geçilirse bu reklam için ücret alınmaz. (Bazı Youtube vb. reklamlarda bu tanıtımı 5 sn. sonra geçebilirsiniz, 30 sn. Sonra geçebilirsiniz gibi süreler belirtilir) CPV reklamlarının hesaplanma konusu ise şu şekilde yapılır;

CPV= Maliyet / Reklam görüntülenme sayısı yani bir video reklamınız 1000 kez yayınlanmış ve reklamın maliyet tutarı 50 TL ise CPV=50/1000 olur.

Truewiev Kampanyası Nasıl Oluşturulur?

 

Google ADS ile Görüntüleme başına ödeme (CPV) ve Truewiev Kampanyası şeklinde reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz.

 • Google Ads hesabınıza giriş yapın.
 • Kampanyalar kısmında yeni kampanya oluşturma bölümünden videoyu seçin.
 • Kampanyanız için bir isim belirleyin ve standart kampanya hazırlayacaksınız işlemlere devam edin. Eğer mobil kampanya ya da alışveriş kampanyası hazırlayacaksanız ilgili yönergelere uyun.
 • Görüntüleme-Başına-Ödeme (CPV) konusunda belirtildiği gibi “yayın içi video” ya da discovery reklam seçeneklerinden birini seçin.
 • Reklamınız için bütçe belirleyin.
 • Bu aşamadan sonrasında reklamların yayınlanacağı hedef kitle ile alakalı seçimleri yapın (kampanyanın yayınlanacağı ağ, müşterilerin konuşma dili vs.).
 • Reklamların yayınlanacakları cihazların seçimini yapın. Görüntüleme-Başına-Ödeme (CPV sisteminde) önemli noktalardan biri ayarların doğru yapılmasıdır. Bu aşama sonrasında kampanyayı kaydederek devam edin.
 • Bir Youtube videosu seçin, teklif tutarı belirleyerek hedefleme metotlarını düzenleyin. Çünkü varsayılan hedeflemede tüm kullanıcılara reklamlarınız gösterilir. Bu da istemediğiniz her yerde reklamların görünmesi ve bütçenin doğru harcanmaması demektir.

CPV yani Görüntüleme Başına Ödeme sistemi kısaca bu şekilde açıklanabilir. Diğer reklam kampanyaları ve ödeme sistemleri hakkında bilgi edinmek için PPC Nedir? veya Google Reklam Veme Rehberi gibi makalelerimi inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

WhatsApp chat