Anasayfa Wordpress Google Site Kit Nedir?

Google Site Kit Nedir?

Yazan Can Cankıran
Google Site Kit Yayınlandı! Google Site Kit Nedir?

Google Site Kit adı verilen WordPress eklentisini yayınladı. Google Webmasters Twitter hesabından yapılan resmi açıklama, uzun süredir ihtiyaç duyulan ve sabırsızlıkla beklenen Google Site Kit adlı WordPress eklentisinin yayınlandığını bildirdi.

Google Site Kit adı verilen eklenti; önemli Google uygulamalarının internetteki sitelerin %32’sini oluşturan WordPress tabanlı sitelerin yönetim panellerinden kontrol edilebilmelerini sağlayacak.

Google Site Kit (site seti, site araçları olarak çevrilebilir), erken erişim elde etmek isteyenler için Beta versiyon başvuru formu yayınlayan sitedeki formu dolduran ve onaylanan kişiler tarafından 2019 başlarında kullanılmaya başlayacak.

Google Site Kit Nedir?

Google Site Kit, en basit şekilde açıklayacaksak olursak, internet kullanıcılarına, kod veya programlama veya web tasarımı bilgisi gerektirmeden site oluşturma, oluşturdukları siteyi analiz etme ve geliştirme şansı tanıyan bir yardımcı uygulamadır.

W3Techs (Web teknolojileri araştırma şirketi) tarafından yayınlanan rapor, internet üzerinde yer alan web sitelerinin yaklaşık 3’te 1’inin (%32) WordPress altyapısını kullanan siteler olduğunu gösteriyor. WordPress, içerik yönetim sistemleri kategorisinde (site içeriğini yönetmenizi sağlayan sistemler) de %59,5 oranla lider durumunda bulunuyor.

Google Site Kit eklentisi yayınlandı. 2019 yılı başında testlerine başlanacak olan Beta sürümünün başvuru formlarını dolduran ve onay alan kişiler, Google Site Kit eklentisini ilk olarak kullanmaya başlayan kişiler olacaklar.

Google Site Kit; Search Console, Analytics, Adsense ve PageSpeed Insights olarak isimlendirilen 4 Google ürününü WordPress panelinden erişilebilir hale getiriyor. Hemen her webmaster’in tarayıcılarının “sık kullanılanlar ya da favoriler” kısmında yer alan bu Google ürünleri, WordPress sistemine kurulacak ve birkaç asımla yetkilendirilebilecek. Böylece WordPress yönetim panelinden bu 4 uygulamanın verilerine erişim sağlanabilecek.

Google Site Kit İle WordPress Yönetim Panelinden Erişebileceğiniz Uygulamalar

Google tarafından Google Site Kit eklentisinin Beta versiyonunu kullanmak, test etmek isteyenler için yayınlanan başvuru formunun bulunduğu sitede verilen bilgiler;  Search Console, Analytics, Adsense ve PageSpeed Insights uygulamalarını (Google Site Kit eklentisiyle) sitenize bağlayabileceğinizi belirtiyor.  Burada yer alan bilgilere göre, basit 3 adımda sitenizle bu uygulamalar arasında bağlantı kurabileceğiniz (eklentiyi kurabileceğiniz) ve kullanmaya başlayabileceğiniz söylenebilir.

Peki, bu eklentiyle WordPress tabanlı sitelerde kullanmaya başlayabileceğiniz Google ürünlerinin özellikleri nedir? İşte Google Site Kit eklentisiyle WordPress altyapısını kullanan sitelerde kullanmaya başlayabileceğiniz 4 uygulamanın özellikleri:

1.      Search Console

Google Search konsol, Google Site Kit eklentisiyle WordPress yönetim panelinden erişilebilir hale geleceği açıklanan uygulamalardan birisi.

Bu aracın verileri Google arama sonuçlarında sitenizin nasıl göründüğü hakkında bilgiler edinmenizi sağlayan veriler anlatılabilir. WordPress tabanlı sitenizi Google dizinine eklemenizi, durumunu kontrol edebilmenizi ve gerektiğinde optimize edebilmek için çalışmalar yapmanız gerektiğini anlamanızı sağlar. Kullanıcıların web sitenize, sayfalarınıza nasıl eriştiğinizi görebilmenizi sağlayan bir araçtır. Googlebot’un siteyi ziyaret ettiği andaki verilerini görebilmenizi sağlar. Sitenin hangi arama sonuçlarında Google dizininde listelendiğini ve tıklama oranlarını gösterir.

2.      Analytics

Webmaster’lar tarafından kullanılan araçların başında gelen Analytics, Google Site Kit eklentisi kapsamında bulunan Google ürünlerinden bir tanesi.

Google Analytics Web siteleri için en yaygın şekilde kullanılan ziyaretçi sayacı ve davranış istatistik aracıdır. Sitenizi ziyaret eden kişilerin davranışlarını rapor eder ve yapabileceğiniz değişiklikler, yenilikler, geliştirmeler konusunda yardımcı olan analizler gerçekleştirir. Ziyaretçilerinizin siteniz üzerinde göstermiş oldukları her türlü davranışı görmenizi sağlayan araç, kimlerin sitenize geldiğini, nereden gelip nereye gittiklerini, hangi sayfada siteyi ziyaret ettiklerini, sitedeki hangi sayfadan hangi sayfaya gittiklerini gösteren istatistikler tutuyor ve analizler sunuyor. Web sayfanız için geçerli olan tüm metriklere erişmenizi sağlıyor. Dolayısıyla sitenizin sayfalarını optimize etmenize, sitedeki sayfalarda bulunan hataları ayıklamanıza ve sitenizin kullanıcı dostu bir web sitesi haline gelmesine yardımcı oluyor.

3.      Adsense

Google Site Kit, Adsense sistemine ulaşmanızı ve sitenizin reklam performansını değerlendirmenizi, reklam gelirlerinizi kontrol etmenizi kolaylaştıracak.

İnternet üzerinden para kazanmanın en kolay yolu, Google Adsense sistemine kayıt olarak dünyadaki milyonlarca web sitesi tarafından verilen reklamları yayınlamak olarak görünüyor. Google Site Kit, Adsense uygulamasını WordPress altyapısını kullanan sitenize taşıyor. Adsense sistemine kayıt olma, reklam yayınlama ve gelirinizi takip etme olanağını sağlayan bu uygulama, ‘en iyi reklam yerleşimi’ gibi verilere ulaşmanızı da sağlıyor.

4.      PageSpeed Insights

Google Site Kit ile WordPress yömetim panelinden kontrol etmeye başlayabileceğiniz Uygulamalardan bir tanesi de Google PageSpeed Insights uygulaması.

Web sitelerinin sağlıklı bir hıza sahip olmaları gerekliliği, Google başta olmak üzere tüm arama motoru algoritmalarında önemli bir kriter olmasından kaynaklanıyor. Kullanıcı deneyimi açısından da çok önemli bir kavram olan site hızı, sitenizin arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralarda yer almasını sağlayan ve kullanıcıların sitenizde vakit geçirmesini, sitenize tekrar gelmelerini sağlayan çok önemli bir faktör. PageSpeed Insights, web sitenizin hızını ölçmenizi, sitenin hızını etkileyen faktörleri incelemenizi, düzenlenmesi-düzeltilmesi iyi olabilecek faktörler hakkında bilgi edinmenizi sağlıyor. Kısaca sitenizin performansını ölçmenizi ve optimize etmenizi sağlayan önemli araçlardan bir tanesi olarak anlatılabilir.

Google Site Kit Eklentisinin Sağladığı Avantajlar

4 önemli Google ürününü WordPress panelinden kontrol etmenizi sağlayacak olan Google Site Kit, web sitenizin durumunu kontrol etmenizi, optimize etmenizi ve gelirlerinizi görebilmenizi kolaylaştıran bir eklenti olarak görünüyor.

Şimdilik sadece yukarıda bahsettiğimiz uygulamaların kullanılmasını sağlayan Google Site Kit eklentisinde (İlerleyen zamanlarda) bazı eklemeler ve değişiklikler yapılması söz konusu olabilir. Sitenizin ihtiyaçlarına göre bu uygulamalardan bir kısmını kurmayı, diğerlerini kurmamayı tercih edebilirsiniz. Ama bu dört uygulama bile siteniz hakkındaki çok önemli verilere ulaşmanızı ve uygun düzenlemeler yapmanız için öneriler getirilmesini sağlıyor. Bu önerilerden faydalanarak veya araçların sağladıkları verileri analiz ederek Web sitenizi geliştirebileceksiniz.

Google Site Kit eklentisi sayesinde WordPress altyapısını kullanan sitenizi sıralamalarda ilk sayfaya, ilk sıraya taşımanızın kolaylaşacağı söylenebilir.

Adsense ile reklam performansınızı, yapılabilecek değişiklikleri ve gelirinizi görebileceksiniz. Google Site Kit web sitenizi optimize etmenizi kolaylaştırırken, site gelirlerinizi kontrol etmenizi ve uygun değişiklikler yapmanızı da sağlayacak.

2019 yılının başlarında Beta sürümü testlerinin yapılmaya başlayacağı Google Site Kit eklentisi, WordPress altyapısı kullanan siteler için çok faydası olan ve zaman içinde vazgeçilemeyecek bir araç haline geleceğini söyleyebileceğimiz bir ürün olarak görünüyor.

İlginizi Çekebilir

1 yorum

Avatar
Sergen 1 Şubat 2019 - 09:07

Google Site Kit kullanmaya başladım. Gerçekten çok kolaylık sağlayan bir uygulama olmuş. Teşekkürler Can Hocam.

Reply

Yorum Yap