Anasayfa Analiz Google Search Console Nedir?

Google Search Console Nedir?

Yazan Can Cankıran

               Web sitesi sahiplerinin ve SEO uzmanlarının, ilgilenmekte oldukları web sitesinin durumunu izlemeleri önemli bir gerekliliktir. SEO çalışmalarının farklı alanlarının takibi için kullanılabilecek birçok farklı araç vardır. Google Search Console da, web sitesi sahiplerine ve SEO uzmanlarına, sitelerini gözlemleme yolu sunan resmi bir portaldır. Bilgilerin direkt olarak Google tarafından sunulması, Google Search Console aracını benzerlerinden ayıran en önemli avantajdır. Google Search Console kullanarak, direkt olarak Google tarafından sunulan verilere erişebilirsiniz ve bu da sitenizi optimize etmeyi daha kolay hale getirir. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz ?

Google Search Console web sitenizi gözlemlemenizi ve direkt Google tarafından sunulan verilere ulaşmanızı sağlayan bir araçtır.

Google Search Console Nasıl Efektif Biçimde Kullanılır ?

               Google Search Console ücretsiz bir araçtır. Herhangi bir web sitesi sahibi bu hizmetten yararlanabilir. Fakat, sadece Google Search Console üyesi olmak, SEO çalışmalarınızı otomatik olarak daha iyi hale getirmeyecektir. Google Search Console bir araç takımıdır. Bu da, nasıl efektif şekilde kullanılacağını bilenlerin bu hizmetten iyi şekilde yararlanabileceği anlamına gelir. 

               Performans sekmesini kullanarak, sitenizin Google’da hangi anahtar kelimeler  için üst sıralarda yer aldığını görebilirsiniz. Search Console, eski versiyonunda, en fazla son 90 güne kadar olan veriyi görmenizi sağlıyordu. Fakat artık, son 16 güne ait verileri görmek mümkün.

Google Search Console sayfasına gidip yeni mülk ekleyerek sitenizin ve sayfalarının “mülk” olarak eklenmesini sağlayabilirsiniz. Doğrulama işlemini sayfada verilen seçeneklerden birisini kullanarak yaptığınızda ve sayfayı Google dizinine kaydetme izni gönderdiğinizde aracın sunduğu avantajlardan faydalanmaya başlayabilirsiniz.

               Sitenize Google arama sonuçlarından kaç ziyaretçinin tıkladığını, web sitenizin genel olarak ne sıklıkla arama sonuçlarında göründüğünü öğrenmeniz de mümkündür. Bunlarla birlikte, sitenizdeki kaç sayfanın Google tarafından indekslendiğini, kaç tanesinin indekslenmediğini ve hangi hataların sitenizin Google tarafından indekslenmesini zorlaştırdığını görebilirsiniz.

Google Search Console Bir İletişim Kanalıdır

               Google Search Console, Google’ın, web sitesi sahipleriyle iletişime geçmesinin temel kanalıdır. Google Search Console üyeliğine sahip olduğunuzda, Google, site yöneticilerine, web sitenin problemleri, alması muhtemel cezalar, sitede karşılaşılan hatalar gibi konular hakkında bilgi verir. Ayrıca, sitenin temel meseleleri ve istekleriniz için onlarla iletişim kurmak için kullanabileceğiniz bazı sınırlı araçlar sunar.

Google Search Console Kontrol Merkezinizdir

               Web sitenizi aktif bir biçimde optimize ederseniz, SEO çalışmalarının asla bitmeyen bir uğraş olduğunu fark edersiniz. İçeriğinizi devamlı olarak geliştirmeli, site ayarlarınızı devamlı olarak kontrol etmeli ve düzenlemeli ve hataları en az düzeye indirmelisiniz.

Mülkleri yani siteleri Google Search Console’a kaydettikten sonra aracın arayüzünün sol üst kısmında bulunan bölümden istediğiniz mülkü (siteyi-sayfayı) seçerek aracın sunduğu tüm özelliklerden faydalanmaya başlayabilirsiniz.

               Google Search Console bunları yapabilmeniz için en doğru seçenektir. Search Console, günlük olarak kontrol edilmesi gereken bu faktörler için size çeşitli araçlar sunar ve hepsini sizin için daha kolay hale getirir. XML site haritalarınızı sunmanıza ve gözlemlemenize, Google’ın sitenizdeki hataları yeniden değerlendirmesine ya da Google’nın sitenizdeki belirli sayfaları ve URL’leri nasıl algıladığınızı görmenize olanak sağlar. Bu yüzden, SEO çalışmalarında mutlaka aktif olarak kullanılması gereken bir platformdur.

Search Console İle Performans Takibi Yapın

               Google Search Console hesabınız, web siteniz arama motorları sonuç sayfalarında nasıl göründüğü ve nasıl performans verdiği ile ilgili kullanışlı bilgiler ile doludur. Mobil kullanılabilirlik raporlarından görünürlüğe kadar birçok imkan sunar. Eğer web sitenizi Google arama sonuçları için daha optimize bir hale getirmek istiyorsanız, Google Search Console, bu işlem için adeta bir merkezi sinir sitemi görevi görür. Sitenizin Google arama sonuçlarında ne zaman, nasıl ve ne şekilde görüldüğünü sizin için daha görünür kılar.

Aracı kullanarak sitenizin performansı gibi verilere ulaşabilirsiniz. Sitede yaptığınız değişiklikleri anında Google dizinine ekleyebilir, geliştirmelerin kısa süre içinde Google arama sonuç sayfalarına yansımasını sağlayabilirsiniz.

Google Search Console Bir Veri Kaynağıdır

               Bir web sitesinin Google arama sonuçları sayfasındaki görünürlüğü, web sitesi sayesinde daha fazla müşteri ya da popülerllik elde etmek isteyen site sahipleri için oldukça önemlidir. Google Search Console ile, Google Arama sonuçlarındaki yerinizi gözlemlemenize olanak sağlayan verilere ulaşmak çok daha kolaydır.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap