Anasayfa Google Reklam

Google Reklam

Yazar Can Cankıran

Google reklam hizmetinden yararlanmaya karar vermiş olsanız bile, hemen başvuru yapmak ve reklam yayınlatmaya başlamak doğru bir strateji olmayabilir. Çünkü reklamların çeşitleri, faydaları, uygulama biçimleri ve ücretleri değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle reklam kampanyalarınızda Google reklamlarından faydalanmak ve yüksek verim elde etmek istiyorsanız, firmamız bünyesinde yer alan uzman SEM (Arama Motoru Reklamcılığı) faydalanmanız yerinde olacaktır.

Günümüzde onlarca firma, internet reklamcılığı alanında yanlış adımlar atması sonucu zarar ediyor. Biz Sağlıklı bir reklam çalışmasının en az teknik bilgi kadar algı yönetimi üzerinden geçtiğinin farkında olan profesyonel bir ekibiz. Doğru hedefleme ve analizler sonucu elde ettiğimiz sektörel verileri sizler için yorumlar ve fikirlerimizi sizin bir çözüm ortağınız olarak masaya yatırırız. Bir reklam danışmanından daha çok fikir ortağınızız!

Sektörel kelimeleriniz üzerinde yapılan ileri düzey araştırmaları ekibimiz içerisinde tartışıp sizlere sunuyoruz. Bu anahtar kelimelerinizi gelecekte olan değişimlere göre yorumluyor ve en az sizin sektörünüzden biriymiş gibi katılım sağlıyoruz. Yapmış olduğumuz çalışmalarda tıklama başına maliyet, dönüşüm oranları, sektörel gelişimler ve geçmişte olan değişimleri ön planda tutuyor bu sonuçlara göre plan haritası çiziyoruz.

Google Reklamlarının Faydaları

Google reklamlarının faydalarından bahsedelim. Google reklamları, Google tarafından belirlenmiş farklı kampanyalar ya da türler biçiminde yayınlanabilir. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde yer vereceğimiz reklam kampanyalarının hepsinin ortak özelliği anahtar kelimelere, belirlediğiniz lokasyonlara, belirlediğiniz sürelere ya da kitlelere göre yayınlanmasıdır. Yani gerçekten sizin ürününüz ile ilgilenen ve müşteri olma potansiyeli olan kişilere gösterilir. Dolayısıyla yayınladığınız reklamların satışa dönüşme ihtimali, diğer yöntemleri kullanarak yaptığınız reklamlardan çok daha yüksektir. Bu nedenle maliyet/kazanç (getiri) oranı diğer yöntemlerden çok daha fazladır. Ayrıca marka bilinirliğini artırma ve firmanızın imajını, itibarını yükseltme ve yönetme konularında da çok önemli katkılar sağlamaktadır. Kısacası Google reklamları her yönü ile çok mantıklı yatırımlardır. Bu imkândan faydalanan firmalar rekabette bir adım öne geçmeyi başarırken, Google reklamlarını değerlendirmeyen şirketlerin geride kalacağı açık bir şekilde görülebilir. Maliyetinin düşük olmasının yanı sıra, ayırılan bütçenin doğru yönetilmesi ve faaliyetlerin iyi şekilde planlanması durumunda da maliyetlerin daha da aşağıya çekilmesini sağlaması önemli özelliklerindendir. Google reklamlarının önemini kavradıktan ve reklam vermeye karar verdikten sonra yapmanız gereken iş, reklam kampanyalarınızı doğru şekilde yönetebilecek olan bizim gibi uzman bir şirketle temasa geçmek olacaktır. Çünkü ayırdığınız bütçenin en verimli şekilde kullanılabilmesi ve en iyi sonuçların alınması için kampanyanızın uygun şekilde planlanması ve hazırlanması gerekecektir. Ya da daha mantıklı bir şekilde ihtiyacınız olan kampanyayı ya da kampanyaları belirleyebilir ve buna göre uygun bir bütçe ile çalışmalara başlayabilirsiniz. Yani Google reklamı seçeneklerini, farklı reklam kampanyası alternatiflerini ya da yararlanabileceğiniz reklam türlerini incelemek yerinde olacaktır.

  • Yalnızca Arama Ağı: Bu seçenek metin reklamları olarak da adlandırılabilir. Google arama motorunda yapılan aramaların sonuçlarında, Google Alışveriş, Google Play, Google Haritaları, Google Grupları platformlarında gösterilen ve metin biçimindeki reklamlardan oluşur. Kullanılan anahtar kelimeler ile sonuçlar eşleştirildiği için, ne aradığını kesin olarak bilen yani çok yüksek bir ihtimalle müşteriniz olacak kişilere ulaşmak açısından çok etkili bir yoldur.

Burada dikkat edilmesi gereken noktalar ise anahtar kelimelerin doğru şekilde belirlenmesi ve Google tarafından reklam verenleri sıralamak için kullanılan ‘Kalite puanı’nın yüksek olmasını sağlamaktır. Anahtar kelimeler spesifik kelimeler olmamalı, daha genel ifadelerin kullanıldığı kelimeler olmalıdır. Örneğin cep telefonları reklam grubunda ‘akıllı telefon’ gibi genel ifadelerin kullanılması yerinde olur. Ama ‘sesle kontrol edilen akıllı telefon’ gibi yapılan spesifik, aşırı ayrıntıya giren ve özelleştirilmiş anahtar kelimelerin internet kullanıcıları tarafından kullanılma ihtimali oldukça düşüktür. Dolayısıyla bu kelimelerin kullanılması yarardan çok zarar getirebilir. Kalite puanı ise Google tarafından kullanılan, reklamların sıralanmasını sağlayan ve bileşenleri tam olarak açıklanmayan bir sistem olarak tarif edilebilir. Ama kalite puanının yükselmesini sağlayan en önemli unsur, tıklama oranı olarak kabul edilebilir. Yani reklamlarınıza tıklayan kişi sayısının, reklamların gösterildiği kişi sayısına bölünmesi ile elde edilen orandır. Bu oranı yükseltmek için reklamlarınıza tıklama ihtimali az olan kişilere reklamlarınızı göstermemeniz gerekir. Yani reklamlarınızın gösterileceği kitleyi, lokasyonu ve zamanı doğru olarak belirlemeniz, anahtar kelimeleri uygun şekilde seçmeniz gerekecektir. Anahtar kelimeleri genel ifadeler kullanarak oluşturmak faydalı olsa da, İstanbul Bahçelievler’de bulunan bir cep telefonu servisinin ‘2.el Bahçelievler cep telefonu’ şeklinde belirleyeceği anahtar kelime grubu, gereksiz tıklamaları önemli ölçüde azaltabilir. Reklamların alaka düzeyi de kalite puanınızın artmasını sağlayacak önemli bir faktördür. Yani yayınladığınız reklamlar ile seçilen anahtar kelimelerin ilgili olması kalite puanınızı yükseltecektir. Reklam uzantılarında, reklam metinlerinde (fiyat ve kalite üstünlüğünden bahsetmek gibi), url’lerde yapılacak olan çalışmalar ile kalite puanının yükselmesi sağlanabilir. Açılış sayfanızın kullanıcı deneyimlerine göre düzenlenmesi, hızının artırılması, şeffaflığının sağlanması, anahtar kelimelerle alaka düzeyinin yükseltilmesi de kalite puanının artmasını sağlayacaktır. Adwords hesapları seviyesinde geçmiş performanslara, kampanyalara ve anahtar kelimeler göre yapılan değerlendirmeler de kalite puanının yükselmesini sağlayacaktır. Firmamız bünyesinde bulunan SEM uzmanlarının size yapacağı katkı ise bu faktörleri incelemek, analiz etmek ve doğru uygulamaların yapılmasını sağlamak olacaktır. Böylece maliyetleri aşağıya çekmenize rağmen çok daha iyi sonuçlara ulaşabilirsiniz. Reklamlarınızın Google arama sonuçlarının yanında gösterilmesini ve sunduğunuz belli bir ürünü arayan müşterilere ulaşmak istiyorsanız iyi bir seçenektir.

  • Sadece Görüntülü Reklam Ağı: Bir milyondan fazla siteyi barındıran bu ağ ile banner ya da yazılı metinler gibi uygulamalarla potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Alakalı Google reklamları gösteren internet siteleri, Youtube, Gmail, Blogger, Google Haritalar ve Google Finans gibi platformlarda bu reklamların yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Çok zengin hedefleme seçenekleri olduğu için, hedef kitlenize ulaşmanızı kolaylaştıran bir uygulamadır. Belli web sitelerini, bazı belirli konularda bilgiler yayınlayan sayfaları, bazı demografik grupları ya da meslek/öğrenim gruplarını belirleyebilir, reklamlarınızın sizin istediğiniz sitelerde yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Hazırladığınız reklamlar, örneğin bannerlar, hazırladığınız boyutta ve görseller kullanılarak sitelerde yayınlanır. Görsel reklamlarda da kalite puanı etkilidir. Ama açılış sayfasının kalitesi gibi etkenlerin yanı sıra, reklamlarınızın reklam vermeyi tercih ettiğiniz site ile alaka seviyesi, reklamlarınızın geçmişi gibi etkenler de kalite puanınızı etkileyecektir. Uygun görsellerin kullanılması, doğru hedefleme metotlarının kullanılması, negatif anahtar kelimeler ve negatif yerleşim bölgeleri kullanılması (o kelime kullanıldığında ya da o bölgeden arama yapıldığında reklamın gösterilmemesi), Göreli Tıklama Oranına göre reklamlarınızın yayınlanacağı sitelerin doğru olarak belirlenmesi, toplam tıklama oranınızın artmasını ve kalite puanınızın yükselmesini sağlayabilir. Bu etkenleri inceleyecek ve gerekli uygulamaları yapacak olan kişiler de şirketimiz bünyesinde Google reklamları konusunda çalışan uzman arkadaşlarımız olacaktır. İnternette farklı platformlarda gezinmeyi seven müşterilere ulaşmak ve marka bilinirliğinizi artırmak istiyorsanız, sizin için uygun alternatif olabilir.
  • Görüntülü Reklam Ağı ile Arama Ağı: Bu seçeneği kullandığınızda bütçeniz yukarıdaki iki seçeneği birlikte kullanmak üzere paylaştırılacaktır. Farkı ise Görüntülü reklam ağında yayınlanacak olan reklamlarınızın, belirlediğiniz anahtar kelimelerle ilgili sitelere giriş yapan yani ürünlerinizi satın alma ihtimali daha yüksek olan internet kullanıcılarına gösterilmesidir. Yani doğru hazırlanmış içeriklerle yayınlanan reklamlar ve doğru şekilde belirlenen anahtar kelimeler ve doğru şekilde hedeflemem yapılmasının yanı sıra uygun bir bütçe belirlenmesi ile çok etkili olabilecek kampanya seçeneği olarak kabul edilebilir. Tabi yine işletmemizde SEM uzmanı olarak çalışan arkadaşlarımızın sağlayacağı uzmanlık ile daha verimli bir şekilde kullanılması mümkün olacaktır. Arama ağı bütçenizden arta kalan miktarı görüntülü reklam ağında kullanmak istiyorsanız, sadece belirli ürünleri arayanlara değil, internette gezinen kişilere ulaşma amacındaysanız, uygun bir seçenek olacaktır.
  • Video Reklamları: Video şeklinde hazırladığınız reklamların Youtube ve Google Video Ağı’nda yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Dolayısıyla Youtube üzerinde video izleyen milyonlarca kişinin yanı sıra, Google reklam ağında yer alan platformlarda ve videolar, oyunlar ya da uygulamalar kullanan çok sayıda kişinin reklamlarınızı izlemenizi sağlayabilirsiniz. Burada iki farklı modelde reklamlarınızın yayınlanması söz konusu olacaktır. İlk seçenek ‘yayın içi’ reklam modeli olarak tanımlanabilir. Youtube’da bulunan videoları izlemek üzere tıklayan kişiler, öncelikle sizin reklamınızı görürler. İsterlerse reklamın ilk 5 saniyesini izledikten sonra reklamı geçebilir ve asıl izlemek istedikleri videoya atlayabilirler. Burada önemli olan reklamınızın tamamını izlemeyen, bir kısmını izleyen kişiler için ödeme yapmanızın gerekmemesi, bu durumda ücretlendirilme yapılmamasıdır. İkinci model olan görüntülü true view söz konusu olduğunda ise, reklamınız belirleyeceğiniz görsel ile birlikte Youtube arama motoru sonuçlarında, Youtube videolarında, Youtube iş ortakları sitelerinde ve yer paylaşımında gösterilir. Ücretlendirme ise kullanıcılar tarafından reklamınızın izlenmesinin tercih edildiği durumlarda yapılır.
  • Gmail Reklamları: Nispeten daha yakın dönemde devreye giren Gmail ya da GSP reklamları, Gmail hesabı olan e-posta kullanıcılarının kişisel sitelerinde reklam yayınlanmasını sağlaması ile dikkat çeken bir uygulama. İlgi alanlarına ya da anahtar kelimelere göre hedefleme yapabiliyorsunuz. Diğer reklam türlerinden yeterli verim alamayacağını düşünen kişiler için ilgi çekici bir alternatif olarak değerlendirilebilir.

Reklam kampanyası türünü ve bütçeyi belirleme: Adwords hesabındaki kampanyalar seçeneğinden belirleyebilir ve vereceğiniz fiyat teklifi ile reklamlarınızın yayınlanmaya başlamasını sağlayabilirsiniz. Ama burada dikkat edilmesi gereken, yüksek bir fiyat teklifi vermenin reklam verenler arasında üst sıralarda yer almanızı garantileyecek bir yöntem olmamasıdır. Daha düşük bir fiyat teklifi vererek ama yüksek kalite puanına sahip olmak şartıyla, reklamlarınızın konumunun yükselmesini sağlayabilirsiniz. Yani alaka düzeyi daha yüksek olan reklamlar ve anahtar kelimeler belirlendiğinde, sitenin açılış sayfasının hızını artıran çalışmalar yapıldığında, kullanıcı deneyimlerinin kalitesini yükseltecek çalışmalara önem verildiğinde, daha düşük bir bütçe ile reklamlarınızın daha iyi bir konumda yer almasını sağlayabilirsiniz. Tabi reklamlardan istediğiniz verimi almak için uygun kampanyayı, uygun reklam türünü seçmeniz de bütçenizi kontrol etmenizi kolaylaştıracaktır. Bizim Google reklamları uzmanlarımızın hizmetleri, firmanız ve ürününüz için doğru reklam türünü ya da türlerini belirleme aşamasında başlayacaktır. Belirlenen kampanyadan en yüksek verimi almak ve maliyetleri düşürmek için gerekli olan çalışmaların planlanması ve uygulanması ise önemli kabul edilmesi gereken bir diğer hizmetimiz olacaktır. Böylece reklamlarınızın doğru platformlarda yayınlanmasını ve mümkün olan en düşük maliyetlerle satış gerçekleştirmenizi sağlamış oluruz. Doğru belirlenmiş olan stratejiler ile hem reklamlarınızın en uygun maliyetlerle yayınlanmasını hem de ürününüzle gerçekten ilgilenen, ürünü satın alma potansiyeli yüksek olan kişilere gösterilmesini sağlamış olursunuz. Kısacası kampanya sonucunda hesaplanan yatırım ve geri dönüş oranı en yüksek seviyede olacaktır. Bu sonuca ulaşmak için ise Google reklamları hizmetlerinden faydalanmaya karar vermeniz ve firmamızda görev yapan Google reklam uzmanları tarafından sağlanan hizmetlerden faydalanmanız gerekiyor..

WhatsApp chat