Anasayfa Algoritmalar Google RankBrain Algoritması

Google RankBrain Algoritması

Yazan Can Cankıran
Google RankBrain Algoritması

Google arama sonuçlarını sunmak için RankBrain adını verdiği bir teknolojiyi kullanmaktadır. Burada yer alanlar RankBrain hakkında bugüne kadar öğrendiğimiz bilgilerden oluşmaktadır.

Kısa bir süre önce gelen bir bilgi ile Google’ın RankBrain adını verdiği bir tür akıllı sistem kullandığı ortaya çıkmıştı. Gelen bilgiye göre Google arama sonuçlarını düzenlemek adına bu akıllı sistemden faydalanıyor. Elbette birçoğumuzun aklında bu sistemin işleyişinin nasıl gerçekleştiği ve Google’ın genel sıralama sistemine etkisinin ne olduğu gibi sorular bulunuyor. RankBrain hakkında sıkça sorulan sorular bu yazıda bir araya getirilmiştir. Bu yazıdan yardım alarak Google’ın kullanmış olduğu akıllı sistem hakkında fazlasıyla bilgi sahibi olabilirsiniz.

RankBrain Nedir?

RankBrain, Google’ın arama sonuçlarını işlemek için kullandığı bir makine öğrenimi yapay zeka sistemidir. Bu sistem bugüne kadar gizli tutulmuş olsa bile Bloomberg tarafından yapılan bir haber ile ilk kez duyulmuştur.

Makine Öğrenimi Nedir?

Makine öğrenimi, bir bilgisayar sisteminin bir şeylerin nasıl yapıldığını kendi kendine öğretmesidir. Detaylı programlama gerçekleştirilmeden veya insanlar tarafından öğretilmeden bilgisayar sisteminin gerçekleştirdiği işlemlere makine öğrenimi adı verilmektedir.

Yapay Zeka Nedir?

Gerçek yapay zeka veya kısaltılmış ve terimsel adı ile AI, bir bilgisayarın insan kadar zeki olabilmesi, var olan bilgileri hem kaynağından öğrenebilmesi hem de yeni bağlantılarla edinebilmesi anlamına gelmektedir.

Gerçek yapay zeka sadece bilim kurgu romanlarında yer almaktadır. Pratikte ise yapay zeka öğrenmek ve bağlantılar kurmak için geliştirilmiş bilgisayar sistemlerini adlandırmak için kullanılmaktadır.

Yapay zeka ve makine öğrenimi arasındaki fark nedir? RankBrain açısından bakacak olursak ikisinin eş anlamlı olduğunu söyleyebiliriz. Bu terimlerin birbirinin yerine kullanıldığını görebilirsiniz veya makine öğrenimini istihdam edilen bir tür yapay zeka türü olarak düşünebilirsiniz.

RankBrain Google’ın Arama Sonuçlarını Sıralamasının Yeni Yöntemi Mi?

Hayır. RankBrain, Google’ın genel olarak kullandığı arama algoritmasının bir parçasıdır. Milyonlarca sayfayı sıralama konusunda destek alınan ve yapılan sorgulara göre en uygun sonuçlarını sunma konusunda işlev gösteren bir sistemdir.

Google’ın Arama Algoritmasının Adı Nedir?

google-algoritmaları

Son algoritma Hummingbird adını taşımaktadır. Yıllar geçmesine rağmen genel algoritma konusunda bilinen bir isim söz konusu değildir. Ancak 2013 yılında gerçekleştirilen güncelleme ile Google en son algoritmasına Hummingbird adını vermiştir.

RankBrain, Hummingbird Algoritmasının Bir Parçası Mı?

Bu soruya olumlu yaklaşılabilir. Hummingbird genel anlamda arama algoritması niteliğini taşımaktadır. Bir aracın motoru gibi düşünebilirsiniz. Hummingbird aracın motorudur. Motorun sahip olduğu filtreler ve radyatörler gibi parçalar bulunmaktadır. Bu yönden bakacak olursanız RankBrain’i Hummingbird’ün bir parçası olarak görebilirsiniz.

Bilhassa RankBrain’i Hummingbird’ün bir parçası olarak görmemiz gerekmektedir. Çünkü RankBrain için Bloomberg tarafından ortaya çıkarılan bilgilerde onun tüm aramalarla ilgilenmediği belirtilmektedir. Bununla birlikte Hummingbird, SEO açısından tanıdık gelebilecek farklı bileşenlere de sahiptir. Gereksiz mesajlarla mücadele edebilmek için geliştirilen Panda, Penguin ve Payday algoritmaları, yerel sonuçları iyileştirmek için geliştirilen Pigeon, reklam yığını sayfalara yaptırıp uygulamak için geliştirilen Top Heavy, mobil dostu sayfaları ödüllendirmek için geliştirilen Mobile Friendly ve kopya içeriklerle mücadele için geliştirilen Pirate bu tür bileşenler arasında yer almaktadır.

Google Algoritması PageRank Adını Taşımıyor Muydu?

PageRank, Hummingbird algoritmasının bir parçasıdır. İşlevi ise bir sayfadan diğerine yönlendirilen linkler neticesinde sayfalara dereceler vermektir. PageRank özel bir parçadır çünkü Google’ın sıralama algoritmasına yönelik verdiği ilk isimlerden birisidir.

Google’ın Sıralama Konusunda Kullandığı Sinyaller Ne Anlama Geliyor?

Sinyaller Google’ın sayfaları sıralarken kullandığı unsurlardır. Örneğin, Google sayfalarda yer alan kelimeleri okuyabilir. Bu durumda kelimeler bir sinyaldir. Eğer bazı kelimeler koyu yazılmışsa bunlar belki dikkate alınacak farklı bir sinyal niteliği taşıyabilir. PageRank için kullanılan hesaplamalar bir sayfaya PageRank skoru verebilmektedir. Dolayısıyla bunlar da birer sinyaldir. Eğer bir sayfa mobil dostu olarak nitelendirilmişse, bu da bir sinyaldir.

Tüm bu sinyaller Hummingbird algoritmasında işlenmekte ve arama sonuçlarında gösterilmektedir. Google bu sayede hangi sitenin nerede yer alması gerektiğini belirleyebilmektedir.

Ne Kadar Sinyal Mevcut?

Google’ın net olarak ne kadar sinyale sahip olduğu bilinmemektedir ama söylentilere göre 200 adet ana sıralama sinyali bulunmaktadır ve rakamları 10.000 gibi uçuk değerleri bulabilecek alt sinyaller yer almaktadır.

RankBrain En Önemli Üçüncü Sinyal Mi?

Evet. Bloomberg tarafından sunulan bilgilerde RankBrain’in Google tarafından kullanılan en önemli üçüncü sıralama faktörü olduğu belirtilmiştir. RankBrain, Google’ın bir sayfanın sıralamasını belirlemek için kullandığı yüzlerce sinyalden birisidir. Kullanılmaya başlandıktan kısa bir süre sonra RankBrain en önemli üçüncü sıralama faktörü olmuştur. Bu nitelik ise arama sorgularından yola çıkıp arama sonuçlarını sunmasına sağladığı katkıya göre belirlenmiştir.

Birinci ve İkinci En Önemli Sinyaller Neler?

Google bu konuda net bilgi vermekten kaçınmaktadır. Google bu ikisi konusunda bilgi vermekten neden kaçınıyor belli değil ama Bloomberg’e sunulan bilgilerin bilerek verildiğini söylemek mümkün. Google makine öğrenimi olarak geliştirdiği ürününün tanıtımını yapmaktadır.

Bu buluş Google için bir fırsat olabilir. Arama sonuçlarını düşünenler için ise farklı bir yaklaşım anlamına gelmektedir. RankBrain uygulamaya alındıktan bir süre sonra üçüncü en önemli sıralama faktörü olmuşsa, gerisinde ve ilerisinde kalan sinyallerin neler olduğunu düşünmek doğal bir durumdur.

Ancak derinlemesine düşündüğünüz zaman Google için en önemli sinyalin linkler olduğunu söylemek mümkündür. Google, sayfalara giden linkleri birer oy olarak değerlendirmektedir. Bu işleyişin sıkıntılı yönleri olsa bile önem açısından birinci sırayı linklerin aldığını söylemek mümkündür.

İkinci en önemli sinyal ise büyük olasılıkla kelimelerdir. Kelimeler bir sayfada yer alan kelimeler olabileceği gibi Google’ın arama kutucuğuna yazılan kelimeler de olabilir.

RankBrain Tam Olarak Ne Yapıyor?

RankBrain hakkında elde edilen bilgilere göre bu sistem kullanıcıların girmiş olduğu yanlış sorgulamaları tercüme etme görevini görüyor.

google-rankbrain-algoritmasi

Google Zaten Bunu Çok Önceden Beri Yapmıyor Mu?

Aslında evet. Google pagerank algoritması  gibi yazılımlar sayesinde sitelerin kullanıcılar açısından değerini belirlemesinin yanı sıra, uzun süredir gerçek terimler girilmeden belirli sayfalara ait sonuçları çıkarabilmektedir. Örneğin, Google arama kutucuğuna “ayakkabı” yazdığınız zaman Google “ayakkabılar” yazılı sayfaları sonuçlara eklemiyordu çünkü bunlar teknik anlamda iki farklı kelime anlamına geliyordu. Ancak Google zaman içerisinde daha akıllı davranmaya ve ayakkabı kelimesinin varyasyonlarını hesaba katmaya başladı.

Google aynı zamanda eş anlamlı sözcükleri de hesaba katmaya başladı. Bununla birlikte marka ismi olarak kullanılan belirli terimler ile sözcüklerin terimsel anlamlarını birbirinden ayırabilecek zekaya sahip olmayı başardı. Apple markası ile yabancı dilde yapılacak elma aramasında farklı sonuçların ortaya çıkarılması buna en iyi örnektir.

Bilgi Grafiğine Ne Oldu?

Bilgi Grafiği 2012 yılında ortaya çıktı. Google bu sayede kelimeler arasındaki bağlantıları daha akıllıca yorumlamaya başladı. Daha önemlisi, Google’ın nitelendirmesine göre belirli terimleri arama konusunda iyileştirmeler söz konusu oldu. Google buna dize olmayan unsurlar adını verdi.

Dizeler bir tür mektup dizesi olarak nitelendirilebilir. Örneğin, bir isim anlamına gelen bir dizeyi yazdığınız zaman isme ait sonuçların çıkması buna en önemli örneklerden birisidir. Diğer insanlar, yerler ve unsurlarla etkileşim kuran kişi bir insandır ve sonuçlarda yer almalıdır.

Bilgi Grafiği dünya üzerinde yer alan unsurlar ve onlar arasındaki ilişkiler hakkında bir tür veritabanı görevi görmektedir. Bu sayede bir kişinin ismini belirtmeden yaptığınız aramalarda isimle ilgili sonuçlar elde edilebilmektedir.

Google, arama sonuçlarını iyileştirmek için sık sık algoritma güncellemeleri yapmaktadır. Örneğin Haziran 2019 Çekirdek Algoritma Güncellemesi hakkındaki bilgilere verdiğim linki takip ederek ulaşabilirsiniz.

google-aramasi

RankBrain Sorgulamaları Nasıl Düzenler?

Google’ın sorgulamaları düzenlemek konusunda yaptığı çalışmaların büyük bir bölümü insan emeğine dayalıdır. Bir tür eş anlamlı sözcükler veya kaynak listeler oluşturmuş, unsurlar arasında veritabanı bağlantısı kurmuş olsa bile ortada bir otomasyonun olduğu açıktır. Ancak tüm çalışmalar büyük oranda insan emeğidir.

Başlı başına problem olan durum ise Google’ın günlük 3 milyara yakın arama işlemi gerçekleştirmesidir. 2007 yılında Google tarafından verilen bilgiye göre bu sorguların %20-25’i daha önce hiç görülmemiş sorgulardan oluşmaktadır. 2013 yılında ise bu oran %15 civarına inmiştir. Ancak bu hala çok büyük bir rakamdır.

Bu sorguların bir kısmı karmaşık, çok kelimeli veya bilinen adıyla uzun kuyruklu sorgulardan oluşmaktadır. RankBrain bu sorguları düzeltmek ve etkili bir biçimde çevirmek için geliştirilmiştir. Arka planda işlem gören bu yöntem sayesinde aramayı yapan kişiye en iyi sayfalar sunulabilmektedir.

Google tarafından sunulan bilgilere göre bu sistem, birbirleriyle bağlantısı bulunmayan karmaşık aramaların aslında nasıl birbirine benzer şeyler olduğunu ortaya koyma konusunda etkili bir yapı durumunda. Bu öğrenim aynı zamanda gelecekte yapılacak karmaşık aramaları ve onların hangi başlıklarla ilgili olduğunu anlama konusunda etki gösterebilmektedir. Daha önemlisi, Google tarafından dile getirilen bilgiye göre bu sistem, belirli arama sorgularını gruplar haline getirip aramayı yapan kişinin beğenebileceği belirli sonuçlarla eşleştirmeyi başarmaktadır.

Google bu konuda daha fazla detay vermiş durumda değil. RankBrain sisteminin en iyi sayfaları nasıl belirlediği konusunda bir bilgi bulunmuyor. Ancak, sistemin bir aramayı daha spesifik bir şeye dönüştürmesi daha iyi sonucun gelmesini sağladığı için bu konuda ekstra bilgi sunulmamasını normal karşılamak gerekiyor.

Bu Konuda Bir Örnek Verilebilir Mi?

Aslında örnek verebilmek için Bloomberg’in yazısını baz almak gerekiyor çünkü Google detaylı bilgi vermese bile en azından bir adet örnek ortaya koymuş durumda. Verilen örnek bilgisayar oyunlarıyla alakalı. Girilen sorgu “oyun için en iyi bilgisayarlar” şeklinde.

 

1.Sorgu

rankbrain algoritması1

2.Benzer Yakın Sorgu

rankbrain algoritması2

İlk gördüğünüz zaman burada yer alan “bilgisayar”  bilimsel bir terimdir. Diğer görseldede yer alan pc kelimesiyle google çapında bilgisayar kelimesine kadar en yakın kelimeler olsada sonuçları farklı çıkartmakta ve en doğru sonuçtan bazen kelimesine göre bizi uzaklaştırmaktadır. İlk görsel ikinci görsele göre daha verimli sonuçlar çıkartmasına rağmen kelime odakları aslında aynıdır. RankBrain sisteminin bunu spesifik bir sorguya dönüştürmesi sonucunda elde edilen bilgiler sorunun cevabına oldukça yakın ve hatta cevabı doğrudan veren sonuçlardır.

RankBrain sisteminin orijinal uzun ve karmaşık sorguyu kısa olanla eşleştirdiğini veya ikisi arasında bir bağlantı kurduğunu düşünün. Kısa olan büyük ihtimalle daha çok arama yapılan bir sorgudur. RankBrain her ikisinin birbirine yakın olduğunu belirleyebilmektedir. Sonuç olarak Google, sıkça yapılmayan bir sorguyla sıkça kullanılan sorguyu bir araya getirerek arama yapanlara istedikleri sonuçları bulabilme imkanı tanımaktadır.

Aynısını Bing RankNet İle Gerçekleştirebilir Mi?

2005 yılında Microsoft makine öğrenimi olan kendi ürünü RankNet’i kullanacağını duyurmuştu. RankNet, bugün Bing arama motorunun bir parçası konumundadır. Sistem işleyişini sürdürse bile Microsoft bu konuda çok fazla konuşmamaktadır. Yakın zamanda bu durumun değişebileceğini düşünebilirsiniz. Bununla birlikte benzer örneklerle Bing’i test ettiğiniz zaman iyi sonuçlar elde ettiğinizi görebilirsiniz.

Yapılan bir sorgu Bing’in RankNet’in Google’ın RankBrain’inden iyi olacağı anlamına gelmemektedir. Bu konuda kıyaslama yapabilmek de pek mümkün değildir.

RankBrain’in Nasıl Çalıştığına Yönelik Farklı Örnekler Var Mı?

Bu konuda çok fazla örneğe sahip değiliz ama Google, Amerika ve Avustralya arama motorlarında yaptığı bir sorgulamayı örnek olarak göstermektedir. Yapılan arama aynı olsa bile ülkeler arası ölçüm farklılıklarından dolayı farklı sonuçlar elde edilebilmesi söz konusudur.

RankBrain Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Verilen örnekler ve bilgilendirmelerle RankBrain konusunda çok fazla değerlendirme yapabilmeniz mümkün olmayabilir. Ancak arama sonuçlarını göz önünde bulundurduğunuz zaman bu sistemin büyük bir etkiye sahip olduğunu görebilirsiniz. Sıralama algoritmasında ilerleme kaydetmek isteyen bir firmanın ölçülü adımlar attığını fark edebilirsiniz. Büyük değişimler söz konusu olduğunda ise bunun duyurusu yeteri kadar güven hissedildiğinde gerçekleştirilmektedir.

RankBrain konusunda benzer durum söz konusudur. Yeteri kadar güven hissedildiği için en önemli üçüncü sıralama sinyali olduğu belirtilmiştir. Bu büyük bir değişimdir. Google, RankBrain’in işe yaramadığını düşünseydi bu tür bir açıklamayı veya duyuruyu gerçekleştirmeyi tercih etmezdi.

RankBrain Ne Zaman Devreye Sokuldu?

Google’dan alınan bilgiye göre RankBrain sistemi 2015 yılının başından beri kademeli olarak devreye sokuldu ve yaklaşık birkaç aydır küresel olarak tam anlamıyla işlevini göstermeye başladı.

Ne Tür Sorgular Etkilendi?

Google’dan alınan bilgiye göre RankBrain tarafından işlenen sorgular, mevcut sorguların çok büyük bir bölümünü kapsıyor. Bu konuda daha detaylı bilgi ise maalesef verilmiyor.

RankBrain Öğrenmeye Devam Edecek Mi?

Google’a göre RankBrain’in öğrendiği her şey çevrimdışı olarak gerçekleşiyor. Kendisine geçmiş aramalardan örnekler sunuluyor ve sistem bu örnekler üzerinden tahminler yürütüyor. Bu tahminler test ediliyor ve eğer iyi sonuçlar elde edilirse RankBrain’in en son versiyonu aktif hale getiriliyor. Ardından çevrimdışı öğrenme ve ardından hayata geçirme döngüsü yeniden gerçekleştiriliyor.

RankBrain Sorgu Düzenleme Dışında Başka Bir Şey Yapıyor Mu?

Genel olarak bir sorgunun düzeltilmesi bir sıralama faktörü veya sinyali olarak değerlendirilmiyor. Sinyaller içeriğe bağlı olan tipik faktörlerdir. Bir sayfada yer alan kelimeler, sayfaya giden linkler, sayfanın güvenli bir sunucuda olup olmadığı ve bunun gibi unsurlar bu faktörlerdendir. Bunlar aynı zamanda kullanıcıya bağlıdır, kullanıcının nerede olduğu, arama ve tarama geçmişi gibi unsurlar hesaba katılmaktadır.

Google RankBrain hakkında konuşurken onun en önemli üçüncü sıralama sinyali olduğunu belirtiyor. Peki bunu gerçekten bir sıralama sinyali olarak kabul etmek gerekiyor mu? Sorunun cevabı evet. Google, RankBrain’de yer alan bir bileşenin bir şekilde doğrudan sayfaların sıralamasına katkı sağladığını belirtiyor.

Bu nasıl gerçekleşiyor? Sayfaların bir tür RankBrain skoru mu bulunuyor? Belki, ancak RankBrain’in Google’a sayfaları sınıflama ve tanımlama konusunda daha fazla destek olduğu ve sayfalarda yer alan içerikleri anlama konusunda yardım ettiği bariz bir biçimde ortada yer alıyor. Hatta RankBrain, Google’ın mevcut sisteminden daha etkili bir biçimde bir sayfada neler yer aldığını özetleyebilecek bir yapıya sahip olabilir. Belki olmayabilir çünkü Google bu konuda kesin bir şey söylemiyor.

Destek kaynaklar:SearchEngineLand, Google

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap