Anasayfa Algoritmalar Google Haziran 2019 Çekirdek Algoritma Güncellemesi

Google Haziran 2019 Çekirdek Algoritma Güncellemesi

Yazan Can Cankıran
Google Haziran 2019 Çekirdek Algoritma Güncellemesi

Google, 2 Haziran tarihinde, oldukça ender olarak görülen bir hareketle, geniş çaplı bir çekirdek algoritma güncellemesine başlayacağını Google Search Liason Twitter hesabından duyurdu. Bu durum, SEO uzmanları ve site sahipleri için önemli bir gelişme oldu. Zira genelde bu algoritma güncellemeleri önceden açıklanmazdı. SEO uzmanları ile site sahipleri, yapılan güncellemeden, sitelerinin Google arama sonucu sayfalarındaki dramatik yükseliş ve düşüşleri aracılığı ile haberdar olurdu.
Peki Google bu güncellemeyi neden önceden duyurdu? Google, bu hareketi, sitesinin arama sonuçlarındaki yerleri ile ilgilenen kişilerin isteklerini yerine getirme çabası olarak açıklıyor. Google, toplumdan gelen ‘’büyük değişiklikler konusunda daha proaktif olma’’ beklentisini karşıladığını söylüyor. Google Arama Hizmeti danışmanı Danny Sullivan, önceki güncellemeler ile karşılaştırıldığında özel olarak ‘’büyük’’ bir güncelleme olmadığını söylüyor. Sullivan, Google’ın amacının SEO uzmanları ve site sahiplerini, önceden bilgilendirmek olduğunu belirtiyor.

Peki Çekirdek Güncelleme Tam Olarak Nedir?

Birçok kişinin kafasında, Google’ın zaten her yıl birçok algoritma güncellemesine gittiği, bu güncellemenin ne farkı olduğu sorusu yatıyor. Bu soruya basit şekilde şöyle cevap verilebilir; önceki dönemlerde karşılaştığımız Penguin, Panda, Pigeon vb. güncellemeler, Google algoritmalarındaki belli hataları düzeltmek için çıkartılmıştı. Örneğin, Penguin güncellemesinde amaç spam linklemeyi düzeltmek, Pigeon’da ise, yerel SEO spamlarının önüne geçmekti. Kısacası her bir güncellemenin kendi içinde farklı bir amacı vardı.

Çekirdek algoritma güncellemesi, direkt olarak temel algoritma aramasında yapılan değişiklikleri ifade etmek amacıyla kullanılan bir terimdir.

Fakat çekirdek güncelleme biraz daha farklı bir durum. Çekirdek güncelleme, temel arama algoritmasında direkt olarak yapılan ince ayarlar veya değişikliklerdir. Bir sitenin arama sonucundaki yerini belirleyen 200 ile 500 arasında sinyal ya da etmen olduğunu biliyoruz. Çekirdek güncelleme, Google’ın, bu sinyallerin değerini, ağırlığını veya sırasını önemli ölçüde güncellediği anlamına gelmektedir. Bu yüzden, gizli formüllerini açıklamadan, algoritmada değiştirdiklerinin ne olduğunu insanlara açıklama imkanları yoktur.
Bu durumu daha iyi anlamak için kafamızda şöyle farazi bir tablo oluşturabiliriz. Google’ın, önem derecelerine göre sıraladığı iki yüz faktör olduğunu ve Google’ın bu iki yüz faktörden 35 tanesinin önem sırasında bir değişiklik yaptığını düşünelim. Sitelerin arama sonuçlarındaki sırası tabii ki değişecektir. Fakat bu değişimler, tek bir neden ya da faktörden dolayı değil, birçok farklı değişkenin kombinasyonundan kaynaklanacaktır. Tabii ki durum bu örnekteki kadar basit değil. Fakat çekirdek güncellemenin ne olduğunu daha basit bir şekilde anlamak için iyi bir yol olduğunu söylenebilir.
Google, site sahiplerine ‘’Bu güncellemede, h1 etiketlerinde bulunan anahtar kelimelerin önemini %7 oranında artırırken, başlık etiketlerinde yer alan anahtar kelimelerin değerini %18 oranında düşürdük.’’ gibi detayları vermeyecektir. Google, her geçen gün; arama sonuçlarını geliştirmek için yeni güncellemelere imza atıyor. Bu güncellemelerden bazıları spesifik noktalardaki geliştirmelere odaklanırken, bazıları geniş çaplı güncellemelerdir. Geçen hafta, geniş çaplı bir çekirdek güncellemesine gidildi ve bu güncellemeler yılda birkaç kez düzenli olarak yapılır.

Düzenli sayılabilecek şekilde yapılan çekirdek algoritma güncellemeleri, Google’ın arama sonuçlarını iyileştirmek amacıyla yaptığı güncellemelerdir.

Güncelleme Nasıl Etki Eder ?

Herhangi bir güncellemede olduğu gibi, bazı sitelerin sıralamasında düşüş veya yükselişler görülebilir. Bu durumun, sitenin eskisine göre daha düşük ya da performans ile çalışması ile bir alakası yoktur. Sadece bazı parametrelerin değişmesinin etkisinden bahsedilebilir. Bu yüzden, görülen düşüşlerin önüne geçmek için yapılması gereken tek şey, web sitenizde iyi içeriklere yer vermeye devam etmektir.

Güncelleme İle Alakalı Ne Yapmak Gerekir ?

Google’ın, Seo uzmanlarına web sitesi sahiplerine, yeni güncelleme ile alakalı önerisi, hiçbir değişiklik yapmamaları yönündedir. Birçok yayıncı ve reklamcılık uzmanı, bu öneriyi biraz kabul edilemez bulsa da, Google’ın aslında doğru bir tavsiye verdiği söylenebilir.
Google’ın, güncelleme ile alakalı temel önerileri şu şekilde sıralanabilir;
○ Güncelleme ile düzeltilen herhangi bir şey bulunmamaktadır.
○ Google güncellemelerinin tam olarak yerine oturması bazen bir hafta – on gün sürebilir. Bu yüzden, ne olduğuna dair kesin sonuçlara varmadan önce biraz beklemek akıllıcadır.

Çekirdek algoritma güncellemelerinde yapılan değişikliklerin hangi kriterlerin önem kazanmasına yol açacağını önceden bilmek mümkün değildir. Bu nedenle değişikliklerin ortaya çıkaracağı farklılıkları analiz etme aşamasında aynı çalışmalara devam etmek uygun olacaktır. Yani özgün içerik girmek ve sitenizi güncel tutmak.

● Google’ın geniş çaplı çekirdek güncellemesi, spesifik bir hedef seçmiyor. Google yetkililerinden John Mueller bu durumu, kötü bir üne sahip ‘’Medic’’ (İngilizcede Doktor-Tıp öğrencisi ilgili) güncellemesinin sağlıkla ilgili siteleri hedeflememesi ile örnekliyor. Bu da, ‘’geniş çekirdek algoritma güncellemesi’’nin anlamını açıklıyor. Buradaki ‘’geniş’’, ‘’geniş kapsamlı’’ bir güncelleme olması anlamı taşır.
○ Çekirdek güncellemenin ‘’ilgi’’ ile alakalı olduğu söylenebilir. Site niteliği algoritmalar her zaman önemlidir. Fakat hiçbir zaman algoritmaların ana odağı olmamıştır. Bunun bir ‘’site niteliği’’ güncellemesi değil, çekirdek güncellemesi olduğunu akılda tutmak gerekir.
○ Sitenizin neden artık sonra daha düşük sıralamalar elde ettiğini düşünürken, bu durumun Google tarafından düzeltilmesi gerektiği fikrine kapılmayın. Bunun yerine, sitenizin neden artık Google tarafından uygun bulunmadığı üzerine düşünün. Sitenizde bazı yanlışlar olduğu ve düzeltilmesi gerektiğine fikrine çok kapılmayın. Bunun yerine, daha iyi sıralamaya sahip sitelerin hangi açılardan iyi olduğunu düşünmek daha faydalı olabilir. Algoritmalar hakkında daha ayrıntılı bilgiler edinmek için linki takip edebilirsiniz. Çalışma şekilleri hakkında spesifik bilgiler edinmek içinse algoritmalar başlığı altında yer alan tüm makalelerimi, örneğin  Rankbrain Algoritması hakkında geniş kapsamlı incelemeler yaptığım makalemi okuyabilirsiniz. Bu güncellemeye benzeyen bir güncelleme olan Google Mart 2019 Çekirdek Algoritma Güncellemesi konulu makalem ise Haziran 2019 güncellemesinin yaratabileceği etkiler hakkında fikir edinmenizi sağlayabilir. 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap