Anasayfa Adsense Google Discover Nedir ?

Google Discover Nedir ?

Yazan Can Cankıran

Google’ın en bilinen özelliği, en güncel ve kullanıcıların aradığına en uygun sonuçları sunan arama motoru olmasıysa da Google yıllar içinde ciddi şekilde büyüyerek birden fazla alanda hizmet veren bir yapıya bürünmüştür. Google’ın birçok farklı hizmeti bulunmaktadır ve özellikle SEO çalışmaları için bu hizmetleri takip etmek, sitenizi bu farklı hizmetlere göre optimize etmek oldukça önemlidir. Google’ın en güncel ve yenilikçi hizmeti ise Google Discover adıyla karşımıza çıktı.

Google Discover, SEO çalışmalarına getireceği yeni soluk sayesinde, sitenizde daha fazla trafik ve daha fazla gelir elde etmenizi sağlayabilir. Bu yazımda, Google Discover’ı nasıl kullanabileceğiniz ve trafiğinizi nasıl artırabileceğinizi en iyi şekilde anlatmaya çalışacağım.

Google Discover Ne İşe Yarar?

İlk olarak Google Discover hakkında bir tanımla başlamak uygun olacaktır, Google Discover, kullanıcılarına web üzerinde içerik önerilerinde bulunan; bunu da arama geçmişi ve ilgi alanlarını baz alarak yapan bir öneri motorudur. Haber akışına daha fazla benzese de birçokları tarafından bir sosyal medya akışı olarak tanımlanabilir.  Artık, telefonunuzdan Google’a girdiğinizde basit bir aramayla değil çok daha gelişmiş versiyonu ile karşılaşacaksınız. Google Mobil Site, Android ya da IOS uygulamasında, arama kutucuğunun hemen altında gözüken bireysel kartlar ile daha ilginç içeriklere ulaşabilirsiniz.

Google Discover internette gizli kalan ama sizin ilgi alanlarınızda önemli bir yer tutabilecek olan gizli hazinelere ulaşmanızı sağlayan bir hizmet olarak tanımlanabilir.

Arkadaşsız bir zaman akışı olarak Google Discover, hikayeleri, makaleleri ve daha birçok şeyi takip etmeniz için size önermektedir.  Alıştığımız sosyal medya sitelerinden farklı olarak arkadaşlarınızın paylaştıklarını ya da beğendiklerini görmezsiniz. Sadece Google tarafından önerilen içerikleri görürsünüz.

Google Discover Nasıl Kullanılır?  

Google Discover, Google aramadan farklı olarak, kelime bazlı arama yapmaya yarayan bir fasilite değildir. Sizin geçmişteki aramalarınıza, ilgi duyduğunuz konulara göre bir akış sunmaktadır.

Android veya Ios cihazınızdan Google uygulamasına girdiğinizde arama kutusunun hemen altında bir akış çıkacaktır. Bu akıştan istediğiniz bir karta tıklayarak) gezintinize başlayabilirsiniz. Google Discover, Türkçe adıyla Google Keşfet’inizi kişiselleştirmek için de Google uygulamanızda diğer sekmesine giderek, keşfet seçeneğine tıklamanız yeterlidir. Buradan isterseniz keşfet hizmetini kapatabilir, isterseniz de etkinlik kontrolleri kısmına girerek, hangi etkinliklerinizin geçmişe kaydedileceğini ve dolayısıyla bu uygulamada kullanılacağını seçebilirsiniz.

Google Discover Hangi Yenilikleri Getirdi?

Google Discover birçok yeniliği beraberinde getirdi. Google, Discover piyasaya sürülmeden önce de kullanıcılarına sunduğu bir akış mevcuttu ve ismi de Google Feed idi. Feed İngilizce’de ‘’akış’’ manasına gelen bir kelime ve bu da oldukça açık bir isim seçimiydi. Fakat Google Discover, yani ‘’Keşfet’’, ismiyle bile daha kompleks bir yapı vaat ediyor.  Bu isim tercihi ile Google, kullanıcılarına, ilgi alanlarını daha derin şekilde keşfetmeye teşvik ediyor.  Google, arama kutusuna isimler yazılarak yapılan kısa süreli aramaların yerine, sürekli devam eden bir yolculuğu öneriyor.  Bunu da yaptığı isim değişikliği ile de gösteriyor.

Google Discover yeni ve Google Feed’e göre daha kullanışlı ve basit olan tasarımıyla ilgilenebileceğiniz sitelere, başlıklara kolay şekilde ulaşmanızı sağlıyor. Bu durum SEO uzmanlarının ve site sahiplerinin yapacakları SEO çalışmalarını Google Discover’ı hesaba katarak planlamalarını zorunlu hale getiriyor.

Google Discover, sunduğu yeni tasarım ile de öne çıkıyor.  Google Discover, aynı zamanda hem işlevli hem de basit olmayı başarabilen bir dizayna sahip. Google Feed’e göre çok daha kullanışlı olan bu tasarımda karşınıza çıkan kartların başlıkları, yayımlandıkları tarih ve kısa açıklamalar rahat şekilde görünüyor.  Konu başlıkları ise belki de bu hizmetteki en önemli yenilik. Bu kısımda, karşınıza çıkan hikâyenin, videonun ya da haberin neden size gösterildiğine dair bir bilgi görünüyor. Aynı zamanda bir buton olarak işlev gören bu kısma tıklayarak benzer hikayelere de gidebiliyorsunuz.

Google Discover’ın en öne çıkan özelliklerinden birisi de sadece trendlere bağlı olarak tavsiyeler sunmaması. Google Feed, önerdiği içeriklerde büyük ölçüde zamana dayalıydı.  Güncelliğini koruyan içerikler karşınıza çıkartılır ve güncelliğini kaybettiğinde yok olurdu. Fakat Google Discover, sizin ilgi alanınızı güncelliğin üzerinde tutuyor. İnternette birkaç ay önce yer almış, yeterince konuşulmamış ve popüler olmamış fakat sizin de ilgi alanınıza giren bir haberi ya da hikayeyi size önerebiliyor. Böylece internetteki gizli hazinelere ulaşabiliyorsunuz.

SEO Uzmanları İçin Google Discover

Google Discover, kendi siteleri için SEO çalışmaları yapan site sahipleri ve SEO uzmanları için de tabii ki önemli bir değişiklik oldu. Google Discover’da kullanıcıların arattıkları kelimelere göre değil, Google’ın önerilerine göre içerikler kullanıcıların karşısına çıktığı için, anahtar kelime bazlı yapılan SEO çalışmalarının haricindeki çalışmalar önem kazandı.  Google Discover’da, ilgi alanları dolayısıyla hedef kitlenize dahil olan kullanıcıların karşısına çıkabilmek internetteki görünürlüğünüzü, site trafiğinizi ve belki de sitenizden elde ettiğiniz gelirinizi artıracaktır. Bu nedenle, Google Discover’da yer alabilmek, SEO’da güncel trendleri takip eden web sitesi sahiplerinin arzu ettikleri bir durum haline gelmiştir.  Hedef kitleye dahil internet kullanıcıların arattıkları kelimeleri bularak bu kelimelerin yer aldığı içerikleri siteye ekleyerek hit kazanmaya çalışmak Google Discover’da yer almak için yeterli olmayacaktır.

Klasik arama motoru sonuçlarında olduğu gibi, Google Discover’da da tepelerde görünmek tabii ki daha fazla görünürlük demektir.  Fakat Google Discover’da üst sıralarda yer alabilmek, SEO’ya yeni ve benzersiz bir bakış gerektirir. Çünkü, artık kullanıcıların grup halinde yapılan aramalardan çok, bireylerin tercihleri ve ilgi alanları önem kazanmıştır ve bunlar üzerinden daha fazla kişiye ulaşmak hedeflenmektedir. SEO çalışmaları da bu doğrultuda güncellenmelidir.

Google Discover ile Daha Fazla Trafik

Google Discover’da kullanıcıların karşısına çıkabilmeye uygun SEO çalışmaları yapmanın yolu içerikten geçmektedir.  Kullanıcıların bir sitede geçirdiği zamanın kalitesine her geçen gün biraz daha önem vermeye başlayan Google, bu tercihini en şekilde Google Discover’da göstermektedir.  Sitenizi Google Discover’a uygun şekilde optimize ederek daha fazla trafik sağlamak için yapmanız gerekenleri şu şekilde sıralayabilirim.

Gerçekten Kaliteli İçerik

Arama motoru sonuç sayfalarına yönelik SEO çalışmaları için de kaliteli içeriğin gerekli olduğu her zaman söylenir. Fakat her zaman dikkate alınmaz. Bunun nedeni, kelime bazlı yapılan aramalarda üst sıralara yükselmek için anahtar kelimelerin de her zaman önemli olmasıdır. İnsanlar bu yüzden, Google kaliteli içeriğe önem verdiğini ne kadar açıkça belirtse de içeriğin kalitesinden çok anahtar kelimeleri içermesine önem vermektedir. Fakat Google Discover’da bu yöntem hiçbir şekilde yeterli olmayacak.

Google’ın kurallarına uygun şekilde SEO çalışması yapan ve arama sonuçlarında üst sıralarda yer alan herhangi bir site Google Discover’da görünebilir fakat aynı arama sonuçları sayfasında olduğu gibi burada da asıl gözde alan en üst sıralardır. Burada da sadece, kullanıcıların iyi vakit geçirdiği, hemen terk etmediği ve ilgi gösterdiği içeriklere sahip siteler ilgili kişilerin Google Discover’ında görünecektir.  Bu yüzden içeriğiniz mutlaka özgün ve gerçekten kaliteli olmalı. Tabii ki kaliteli içeriğe, mobil kullanıcı dostu bir yapı da eşlik etmeli. Google Feed mobil cihazlarda kullanılabilir durumda olduğu için, mobil cihazlarda iyi çalışan siteler üst sıralarda yer almaktadır.

Medyaya Yer Verin

Google Discover’da, kullanıcılar sunulan tüm kartlarda ciddi derecede bir görsellik olduğu kolayca görülebilir. Bu da Google’ın zaman içinde, görselliğin kullanışlılığına verdiği değeri ne kadar artırdığının bir kanıtıdır.  Miniboy resim (thumbnail) seçimini doğru yaparak hedef kitledeki kişilerin keşfet akışlarında ilerlerken dikkatlerini çekmeyi başarabilirsiniz. Yani içerikle uyumlu, yüksek çözünürlüklü ve dikkat çekici bir görseli içeriğe eklemeniz önemlidir. Eğer SEO çalışması yaptığınız site, video içeriğe de yer verebilecek bir yapıya sahipse, videolara da yer verebilirsiniz. Videolar da Google Discover’da üst sıralarda yer alma ihtimalinizi artırır.

Kullanıcı Etkileşimi Çok Önemli

Google Discover Tam olarak bir sosyal medya platformu olmasa da yapısı gereği benzer tanıtım ve etkileşim teknikleri uygulanarak Google Discover’da daha fazla yükselebilirsiniz.  Sitenizin otoriter ve ziyaretçi çeken bir yapıya sahip olması önemlidir. Fakat bununla yetinmemeli, kullanıcıları, içeriğinizi paylaşmaya teşvik etmelisiniz. Özellikle de dönemin trendi olan, daha fazla ilgi çeken konularda kullanıcıların etkileşimde bulunduğu bir siteniz olursa, bu Google Discover’da daha fazla görünür olmanız anlamına gelecektir.

Bu ayrıntılara dikkat ederek Google Discover’da daha fazla kişinin karşısına çıkabilir ve böylece trafiğinizi artırabilirsiniz. Google’ın Discover hizmetine önem verdiği göz önüne alınırsa, gerçekten iyi bir SEO çalışması yapmak istiyorsanız, artık Discover’da gözükmeyi de hedef almanız gerektiğini rahatlıkla söyleyebilirim.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap