Anasayfa Analiz Google Data Studio Nedir?

Google Data Studio Nedir?

Yazan Can Cankıran

Bu konuda bilginiz yoksa kısaca örneklendirelim, Google Data Studio basitçe özelleştirilebilen kullanıcı dostu veri raporlama sistemidir. Elde olan toplu veriyi dinamik birşekilde panel üzerinde size sunar. Onu farklı kılan ise toplam veriyi anlaşılabilir, sade bir bilgi haline getirmesidir.

İşletmeniz için mevcut hedeflerinizi destekleyerek size periyodik raporlar halinde yalın bilgiler verecek bir grafik yapısına sahiptir ve bu şekilde performans göstergeniz olan KPI verileri sizin ilerleyen başarılarınızı değerlendirir ve yön gösterir. Halihazırda, Data Studio Beta, Google Kullanıcıları ve Google Cloud Müşterileri için bu hizmet ücretsiz olarak sunuluyor.

Data Studio, steroidlerdeki Google Analytics gösterge panoları ile benzerdir ve pano başına 12 widget ile sınırlıdır.

Data Studio Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

⦁ 12 Widget ile sınırlı kalmazsınız.
⦁ Dilediğiniz miktarda rapor sayfası ekleyebilirsiniz.
⦁ Raporları çoklu hesaplara Google Analytics hesabı görünümü ile bağlayabilirsiniz.

Diğer Yardımcı Araçlarla Nasıl Kıyaslanır?

Piyasanın en iyi iş zekası yani Business Intelligence tabiriyle adlandıracağımız (Tableau, Microsoft Power vs.) kadar detaylı sayılmaz.

Ancak en büyük farkı kullanıcı dostu bir arayüze sahip. Sürükle bırak mantığından Google araçlarına ve Google Analytics verilerinizle kolayca bağlantı kurmasına kadar pek çok kolaylıkla Data Studio sizin işinizi görecektir.

Nelerle Çalışıyoruz?

Gerçek Zamanlı Veri Bağlantısı

Raporlama ile ilgili en önemli zorluklardan biri mevcut verilerinizle bağlantı kurmaktır. Data Studio, raporlarınız için periyodik veri yenilemelerini, zamanlama ihtiyacını ortadan kaldıran çeşitli veri kaynaklarına (aşağıda mevcuttur) yerleşik bağlantılara sahiptir.

Gerçek zamanlı veri bağlantısının bir başka faydasıda, tarih aralıkları arasında geçiş yapma imkanıdır. Verilerinizin ne kadar geriye gittiğine bağlı olarak, size gerekli olan herhangi bir tarih aralığını aktif olarak kullanabilmektesiniz.

Burada tarih aralıkları gibi filtreleme seçenekleri yer alıyor.

Veri Bağlayıcıları Listesi

DoubleClick
⦁ Google AdWords
⦁ Google Analytics and Google Analytics 360
⦁ Google Attribution 360
⦁ Google BigQuery
⦁ Google Cloud SQL
⦁ Google Sheets
⦁ MySQL
⦁ PostgreSQL
⦁ YouTube Channel
⦁ Data Uploader

Hesaplanan Metrikler

Mevcut verileriniz bazen istediğiniz gibi anlamlı veriler oluşturmak için yeterli olmayabilir. Hesaplanan metrikler yani veri ölçümleri, formülleri kullanarak özel metrikler oluşturmanıza imkan verir. Formül tipleri, matematiksel,mantıksal ve diğer tipik fonksiyonlarıda kapsayan basitten karmaşığa doğru giden bir yapısı vardır.

Dinamik Kontroller

Hiçbirşey kullanıcının görsel detaylarla etkileşime gireceği raporlardan daha iyi değildir haliyle.

Data Studio ile;

Kullanıcılar dinamik kontroller sayesinde ölçüm ve tarih aralığı seçimleri ile istediği gibi filtreleme yapabilir.

Sayfadaki tüm içeriğin değişmesiyle alakalı tereddütleriniz varsa değişmemesini istediğiniz içeriği filtreleyebilirsiniz.

En İyi Çözümler

Google Data Studio ‘nun en iyi özelliği raporlarınızı bir başkası ile paylaşabiliyor olmanız, hatta aynı rapor üzerinde çalışabilmenizdir. Raporlarınızı paylaşabilmek işbirlik kurmanın güzel bir yoludur.

Kullanıcılara Google Analytics’e benzer belirli izin kısıtlamaları da yapmanız mümkündür, böylece izinler dahilinde siz bilmeden herhangi birşey değiştirilemez.

Peki Ne Eksik?

Diğer Veri Bağlantıları

Raporlamanın önündeki en büyük engellerden biri verilerinizle bağlantı kurmaktır. Data Studio, dahili veri bağlantıları sağlayarak iyi bir iş çıkarsa bile, kullanıcılar için dar bir bağlantı imkanıyla sınırlıydı. Bunlar, uzun zaman önce desteklenmeyen, MySQL hariç Google Connector yani diğer veri bağlayıcı kaynaklarıdır.

Data Studio ile çıtayı bir üst seviyeye çıkmak istiyorsanız, Google dışındaki harici veri kaynaklarına ek bağlayıcılar eklemeniz ve kullanıcıların kendi Connector yani bağlantılarını kurabilmeleri için Data Connector API’lerine erişimlerine izin vermeniz gerekli.

Yetersiz Önizleme Araçları

Diğer araçlar gibi Data Studio ‘da kullanıcı verilerini görsel anlamda zenginleştirmek için kullanabilecekleri temel gereksinimleri sağlar. Bunlar kullanıcıların analizlerini yapabilmeleri için yeterli olan çizgi, çubuk, tablo ve pasta grafiği gibi yardımcı araçlardır. Tabi analistler herzaman daha detaylı inceleme yapma gereksinimi duyarlar.

Analistler yenilikçi önizleme araçlarına ihtiyaç duyuyorlar. Böylece kullanıcılara daha verimli ve anlaşılabilir rapor verebiliyorlar, tabi Data Studio’da bu durumda temel seviyeye sahip yeterli bir görselleştirme imkanı sunuyor.

Araç İpuçları Özelleştirmesi

Başlarda bahsettiğimiz BI araçlarında yoğunlukla kullanılan araç grafikteki ipucu mesajlarıdır. Bu size grafikle alakalı ölçü ve metrik bilgilerini vermekle yükümlüdür.

BI (Business Intelligence) yani yukarıda bahsettiğimiz iş zekası araçları genellikle izleyiciye daha anlamlı bilgiler sağlamak için araç ipucuna ekstra metrikler eklemenizi sağlar. Ne yazık ki, Data Studio’daki araç ipucunuza ek veri ölçümleri ekleyemiyorsunuz. Buda sizi veri ölçümlerinde bir nebze kısıtlıyor.

Veriler Arası Bağlantı

Kullanmakta olduğunuz, verileri elde tutma ve görsel birşekilde basite indirgediğiniz, nicel ölçümler yaptığınız bu araçlar farklı kaynaklardan gelen verileri birbirine bağlayarak kıyaslamanıza büyük ölçüde yardımcı olur.

Özet geçmek gerekirse Google Data Studio veri aldığınız farklı kaynaklara anında uyum sağlayabilir, anlamlı bir tablo ile yalın bilgiler sunar bununla yetinmeyip verilerinizi dönüştürebilir,başkalarıyla kolayca paylaşabilirsiniz. BI araçlarından farklı olarak onlar kadar gelişmiş olmasada iş zekası kısmında kendini geliştirebilecek , gerek özelleştirme gerek veri harmanlama kısmında dahada gelişebilecek bir potansiyele sahip. Bunun dışında mevcut haliyle diğer Business Intelligence araçlarının yaptığı işi Data Studio aracı ile yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

WhatsApp chat