Anasayfa Google Google Aramalarda Üst Sıralarda Çıkmak İçin 5 Önemli Kriter

Google Aramalarda Üst Sıralarda Çıkmak İçin 5 Önemli Kriter

Yazan Can Cankıran

Google, günümüzde arama motoru pazarındaki tek hakim durumundadır.Bu sebeple, Google arama sonuçlarında görünür olmak, web siteleri için çok önemlidir. Özellikle, web sitesinden bir gelir ya da daha fazla ziyaretçi gibi beklentileri olan web sitesi sahipleri; Google arama sonuçlarında sitesinin üst sıralarda yer almasını önemsemelidir.

Google’ın, arama sonuçlarında çıkan siteleri sıralamak için baktığı bazı faktörler vardır. Bu faktörlere dikkat edildiğinde, web sitesinin Google’daki yükselişi daha kısa sürecektir. Bugün yazımda, Google aramalarda üst sırada gözükmeyi daha kolay hale getirecek en önemli beş faktörden bahsedeceğim.

Arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanızı sağlayacak pek çok kriter vardır ama bu kriterler arasında öne çıkan 5 tanesini bu şekilde gösterebiliriz.

1.Meta Title ve Description Kelime Eşleşmesi

Meta Başlığı ve Açıklama, ya da İngilizcedeki adlarıyla Meta Title and Description, Google’da bir sitenin üst sıralarda çıkmasını sağlayacak, önemli HTML  kodlarıdır ve sayfanın başlık kısmında yer alırlar. Temel işlevleri, arama motoru botlarının bir sayfanın içeriğini anlamasına yardımcı olmaktır. Bir web sitesi arama sonuçlarında görüntülendiği zaman, meta başlığı ve açıklamaları görülür.  Meta Başlığı ve Açıklamada yer alacak anahtar kelimelerin birbiriyle olan uyumu da bu noktada önemlidir. Açıklama kısmında, mutlaka başlıkla alakalı bir içeriğe ve dolayısıyla doğru anahtar kelimeye yer vermek gerekir.

Meta title ve description yani meta başlık ve açıklama, kullanıcıların ilgisini sitenize çekmenizi sağlayabilen ilk etkileşimdir. Google da kullanıcılarla karşılaştığınız bu ilk metinlerin birbirleriyle alakalı olmalarını, sitenizin içeriğinin kısa bir özeti olmasını tercih eder.

Başlık etiketi, bir web sitesini içeriğini özetleyen başlık elemanıdır. Çok önemli üç alanda gözükür; tarayıcılar, arama motoru sonuç sayfaları ve Facebook ya da diğer sosyal medya siteler gibi dış siteler.  Mutlaka akılda tutulması gereken önemli bir nokta vardır. Arama motorları, başlık etiketlerinin, sitenin içeriği ile alakalı anahtar kelimeler ve ifadeler içermesini beklerler. Bu yüzden, oluşturduğunuz başlık sitenin içeriği ile ilgili değilse, Google başka bir başlık göstermeyi tercih eder.Birçok web sitesi sahibi böyle bir durum olmasını istemez. Çünkü başlık etiketleri, siteye daha fazla insan çekmek için en doğru yollardan biridir.

Meta açıklaması da bir web sitesinde bulunabilecek içeriğin kısa bir özeti olmayı hedefleyen bir etikettir. Başlık etiketi son derece kısıtlıyken, açıklamalar, sitenin size sundukları ile alakalı daha fazla bilgi verir ve bu yüzden önemlidir. Bu sebeple, sitenin içeriği ile ilgili bir başlık seçtikten sonra, bu başlığın daha ilgi çekici hale gelmesi için de doğru açıklamalara yer verilmelidir. Açıklamalar ile başlık arasında bir kelime uyumu olması, içeriklerin birbiri ile alakalı olması da web sitesinin Google üzerindeki görünürlüğünü artırabilecek faktörlerdendir.

2.Sayfa İçeriği ile Aranan Kelimelerin Eşleşmesi ve Kaliteli-Benzersiz İçerik

Anahtar kelimeler, Google’da yapılan aramalar için son derece önemlidir. Hedef kitlenizde olan kullanıcıların arattığı kelimeler tespit edilmeye çalışılmalıdır. Onları sitenize çekebilmek için, iyi bir içerikte, bu anahtar kelimeler kullanılmalıdır. Böylece siteniz bu anahtar kelimeler kullanılarak yapılan aramalarda öne çıkacak, Google’da daha fazla hit elde edecektir. Fakat kullanıcıların bir siteye geldikten sonra sitede ne kadar zaman geçirdikleri konusu da önemlidir. Sitede zaman geçirmeleri için de aranan anahtar kelime ve sitedeki içeriğin birbiriyle eşleşmesi gerekir. Aradığını bulamayan kullanıcılar siteyi kısa süre içinde terk edecek, bu da sitenin değerinin Google gözünde düşmesine neden olacaktır.

Arama sonucunda SEO, algoritma, dijital pazarlama blogu olarak görülen sitemizde bu konularda yer alan onlarca hatta daha fazla makaleyi bulabiliyorsunuz. Yani Google’ın istediği gibi kullanışlı ve alakalı makalelere ulaşabiliyorsunuz.

Site içeriğinin kaliteli ve benzersiz olması da web sitelerinin Google arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmasını etkileyecektir. Fakat bu faktörden bahsetmeden önce, ilk olarak ‘’içerik’’ ne demek bu konu üzerinde dursak iyi olacak. ‘’İçerik’’ kelimesinin ne ifade ettiği hakkında, üzerinde uzlaşılmış bir tanım vermek zor olacaktır. Fakat önemli bir pazarlamacı olan Heidi Cohen, içerik hakkında iyi bir tanım yapıyor: ‘’Bir duyguyu veya yükümlülüğü teşvik etme hedefiyle uyumlu olacak bir bağlamda sunulan bir hikayeye sahip, kaliteli ve kullanışlı bilgiye içerik denir .’’ Canlı olarak ya da eş zamanlı olmadan iletilen içerik, yazı, resim, video ses veya sunumları içeren birçok farklı yöntemle açıklanabilir.

İçeriğin ne olduğunu öğrendiğimize göre, içeriğin SEO için neden önemli olduğu konusuna gelebiliriz. Google, en büyük arama motoru konumundadır ve kendisine belirlediği bir misyon vardır. O misyon da ‘’saniyeden daha kısa bir sürede kullanışlı ve alakalı sonuçları kullanıcılara ulaştırmaktır’’. Web sitesi sahiplerinin burada dikkat etmeleri gereken nokta ‘’kullanışlı ve alakalı’’ kısmıdır. Google, kullanıcılara kaliteli içerikleri ulaştırmak istemektedir.Başka bir deyişle, içeriğinizin SEO açısından bir değeri olması için, arama yapan kullanıcılara faydalı olması gerekir. Faydalı bir içerik de, özgün ve kaliteli olmak zorundadır.

3.Full Responsive Olması

Full Responsive Web Tasarımı yani sitenizin farklı cihazlar ile kullanılabilecek şekilde tasarlanması ya da uyarlanması, sitenizin Google sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer almasını sağlayacaktır.

Bilgisayarlar uzun zamandır internete bağlanmanın tek yolu değil. Akıllı telefonlar ve diğer mobil cihazlar aracılığı ile internete giren ve dolayısıyla Google’da arama yapan birçok kullanıcı mevcut. Ayrıca, bilgisayarlar da tek bir çeşit değildir. Hepsinin farklı ekran boyutları ve çözünürlükleri vardır. Responsive, İngilizce’de duyarlı demektir ve duyarlı web tasarımı, sitenin, farklı ekran boyutlarında, farklı çözünürlüklerde kolay kullanılabilir olması demektir. İnternette arama yapan insanlar, kullanamadıkları bir sitede zaman geçirmeyi tercih etmezler. Dolayısıyla 2010 yılında ortaya atılan Full Responsive Web Tasarımı, SEO çalışmaları için önemlidir.

4.Sayfa Hızının Artırılması

Google, 2010 yılında sayfa hızının, sitenizin sıralamasını etkileyeceğini açıklamıştı. Bir kullanıcı Google arama sonuçlarında yer alan bir web sitesine tıkladığında, sayfanın tamamen yüklenmesinin kaç saniye aldığı SEO açısından önemlidir. 

Bir e-ticaret sitesinin yüklenmesi ortalama olarak 7 saniye almaktadır. İdeal yüklenme süresi de 3 saniyedir. Google, sizin sitenizin yüklenme hızını rakiplerinizle kıyaslar ve eğer en hızlı olan site sizin sitenizse, (tabiri caizse) bonus puanlar verir.

Google sıralamalarında yukarılara çıkmanızı sağlayacak olan ve dikkat edilmesi gereken kriterlerden iki tanesi de site hızı ve backlink inşası konularıdır.

5. Backlink Çalışmaları

Kullanıcıları başka sitelerden sizin sitenize yönelten linklere backlink adı verilir. Bu linkler Google arama sonuçlarında üst sıralara çıkmak için önemlidir.

Backlinklerin önemine dair birkaç sebep sayılabilir. İlk olarak, Google örümcekleri, bir siteyi bulmak için backlinkleri kullanır. Bu da, Google tarafından daha kolay bulunma anlamına gelir. Tabii bu siteler saygın olmalıdır. 

Saygınlık demişken, backlinkler aynı zamanda Google’ın saygınlık ölçümüdür. Saygın sitelerden backlink almak, sizin sitenizin de aynı şekilde saygın olduğu anlamını verecektir. Ayrıca, alakalı sitelerden gelen backlinkler, hem kullanıcıların hem de Google’ın gözünde güvenilirliğinizin artmasına neden olur.

Backlinkler, sitenize trafik de sağlar. Google, yeterli trafiği olmayan bir siteye arama sonuçları sayfasında yer vermeyeceğinden, backlinklerin bir önemi daha ortaya çıkar. Farklı sitelerdeki spesifik çalışmalar hakkında daha ayrıntılı bilgiler edinmek için E-ticaret Siteleri İçin SEO Planlamasını anlatan yazımı okuyabilirsiniz. Tabi yapılması gereken çalışmaları tespit etmek üzere yapılan SEO Analizi ve SEO’da Rakip Analizi konulu makalelerimi de inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

1 yorum

Avatar
Cimbom Gazete 19 Eylül 2019 - 15:57

Hocam gerçekten çok iyi anlatmışsınız elinize sağlık. Daha fazla SEO konusunda yazılarınızı bekliyorum.

Reply

Yorum Yap

WhatsApp chat