Anasayfa Google Analytics Uzmanı

Google Analytics Uzmanı

Yazar Can Cankıran

Sizin için en etkili trafik kanalını saptıyor ve o kanallar üzerinde anahtar kelimeleri analiz ederek güçlü ziyaretçi kanallarınıza ziyaretçi kazandırıyoruz. Ekibimizi diğerlerinden ayıran en büyük özellik zayıf trafik kanallarınızı saptayıp “ne yapmamızı istersiniz?” sorusunu sormadan, “Şunu yapmamız gerekiyor.” ifadesiyle yaklaşıyoruz.

Sadece bir rapor değil hedef sunuyoruz!

Son derece sade ve öz bilgi içeren raporlar sunarak müşterilerimizi gidişatları konusunda bilgilendiriyor ve yönelmesi gereken alanları hedef gösteriyoruz.

Siz ilerlerseniz, bizde ilerleriz.

Analizlerimizi bir görev neticesinde değil, kendi başarımızı ilerletmek amacıyla sürdürüyoruz. Çünkü siz başarırsanız, bizde başardık demektir.

Google Analytics Uzmanı Neler Yapar?

              SEO çalışmaları web sitenizi arama motoru sıralamalarında daha üst sıralara çıkartmak, ilgili anahtar kelimelerle aramalar yapan gerçek hedef kitlenize sitenizi, firmanızı ve ürünlerinizi tanıtmak amacıyla yapılmaktadır. Anahtar kelimeler doğru olarak belirlendiğinde, gerçekten sizin ürünlerinizle ilgilenen internet kullanıcılarına ulaşmayı başarırsınız. Böylece yaptığınız çalışmalar ve yatırımlar en verimli şekilde değerlendirilmiş olur.

Sitenize gelen ziyaretçileri sayfada tutmak ve ürünlerinizin gerçekten onların işine yarayacak ürünler olduğunu, siz tercih ederek kazançlı çıkacaklarını göstermek ise daha farklı çalışmaların yapılmasını gerektirir. Bunun için siteniz hakkındaki verilere ulaşmanız, ziyaretçilerin sitenizdeki davranış şekillerini analiz etmeniz gerekir. Böylece gerekli olan düzenlemeleri yapabilir, sitenize gelen ziyaretçilerin sitenizde daha çok vakit geçirmesini, ürünlerinizi tanımasını ve satın almaya karar vermesini sağlayabilirsiniz. Yani yapılan çalışmaların yeterli olup olmadığını anlamak, gerekli olduğunda düzenlemeler yapmak için site ziyaretçilerinin verilerine ulaşmak, bu verileri analiz etmek ve uygun bir şekilde raporlamak gerekir. Dolayısıyla yapılan çalışmaların verimini artırmak ve stratejinizi doğru yönde belirlemek ve geliştirmek için analiz ile raporlamalar yapılmasının gerekli hatta zorunlu faaliyetler olduğu söylenebilir.

Google Analytics aracı reklamlarınızın ve sitenize yaptığınız yatırımların getirisini ölçmenizi, geliştirilmeleri ve daha verimli olmaları için nasıl çalışmalar yapmanız gerektiğini analiz etmenizi sağlayan bir araç olarak tarif edilebilir. Sadece kendi sitenizdeki ziyaretçi istatistiklerini değil, sosyal ağ siteleriniz, flash ve video uygulamalarınızı da izlemenizi sağlar. Yani web üzerinde yapmakta olduğunuz tüm faaliyetlerinizi takip etmenizi ve değerlendirmenizi sağlayan bir araçtır.

Google Analytics ile sitenize gelen ziyaretçilerin sitenizi hangi sıklıkta ziyaret ettiğini, hangi linkleri kullanarak sayfanıza ulaştığını, fiziksel olarak bulundukları yerleri yani lokasyonlarını tespit edebilirsiniz. Ayrıca ziyaretçilerin sitenizdeki hangi sayfaları daha çok ziyaret ettiğini ya da sitenizde geçirdikleri zamanın ne kadar olduğunu da tespit edebilirsiniz. Araç sayesinde ulaşabildiğiniz ortalama ziyaret süresinin yüksek olması, hemen çıkma oranının düşük olması, yeni ziyaretçi oranının yüksek olması gibi veriler, yaptığınız çalışmaların doğru yönde ilerlediğini gösterecektir. Ama hemen çıkma oranı yüksek ise yani sitenize gelen ziyaretçiler sitenizde vakit geçirmeden bakıp çıkıyorsa, bazı geliştirmeler yapmanız gerektiğini tespit edebilirsiniz.

Benzer şekilde sosyal medya ağları üzerinde yer alan hesaplarınızı da takip etmeniz mümkün olacaktır. Google Analytics sayesinde, Sosyal medya ağlarında yani facebook, Twitter, Linkedin gibi ağlarda yer alan hesaplarınızdan elde edeceğiniz verileri de görebilme ve analiz edebilme imkânına sahip olursunuz. Bu ağlardaki etkileşimleri, yapılan işlem sayısını, katılım ya da beğeni sayısını, oturum başına sosyal medya etkileşimi sayısını görme şansınız olur. Dolayısıyla sosyal medya ağlarında yer alan hesaplarınızın başarı oranını ve gerekliyse yapmanız gereken geliştirmeleri ve bu geliştirmeleri hangi yönde yapmanız gerektiğini tespit edersiniz.

Sonuç olarak web üzerinde yapmış olduğunuz faaliyetler, diğer reklam ve tanıtım yöntemlerine göre çok daha fazla kişiye, gerçek hedef kitlenize ulaşmanızı sağlar ve diğer yöntemlerden çok daha etkili olan bir araçtır. Google Analytics ise diğer reklam ve tanıtım yöntemlerinin başarılı olması amacıyla yapılan Pazar araştırması ön çalışmalarının web üzerindeki çalışmalara uyarlanmış şekli olarak kabul edilebilir. Üstelik bu verileri neredeyse gerçek zamanlı olarak ve çok düşük bir hata payı ile (çünkü gerçek hedef kitlenizden elde edilmiş verilerdir) almanızı sağlamaktadır. Dolayısıyla diğer yöntemlerde kullanmak üzere yapacağınız Pazar araştırması sonuçlarından çok daha değerli bilgileri ücretsiz olarak elde etmenizi sağlamaktadır. Pazar araştırması bütçelerinin, ayrılan reklam bütçesinin 4’te 1’i ile yarısı arasındaki bir miktarı kapsadığını düşünürseniz, Google Analytics’in çok önemli bir araç olduğunu algılayabilirsiniz. Üstelik bu bahsettiğimiz özellikler sadece aracın temel özellikleri olarak gösterilebilir. Araç ile daha detaylı şekilde planlanmış modellemeler yapmak ve buna göre web sitesinin ve firmanızın stratejisini planlamak olanağı vardır.

Google Analytics uzmanı ise Söz konusu olan aracı kullanmak için gerekli bilgiye ve beceriye sahip olan kişidir. Google tarafından düzenlenen sınava katılarak ve başarılı olarak Google Analytics sertifikası almıştır. Yani aracın sağlayacağı verileri toplama, analiz etme ve raporlamaları yapma konusunda gerekli olan bilgi ve beceriye sahip olan, araç üzerinde hâkimiyeti olan kişilere Google Analytics uzmanı adı verilmektedir.

Ekibimizde yer alan Google Analytics uzmanları sertifikasını almış ve bu konu üzerinde uzun bir süredir çalışmakta olan kişiler olarak görev yapmaktadır. Dolayısıyla bizimle çalıştığınız zaman, Google Analytics aracının sağlayacağı tüm verilere ulaşabilir, bu verilerin doğru bir şekilde analiz edilmesini, stratejilerin belirlenmesini ve düzenli aralıklarla raporlamaların yapılmasını sağlamış olursunuz. Yani web sitenizin ve firmanızın geleceğinin doğru bir şekilde planlanmasını garantilersiniz.

Bünyemizde Google Analytics uzmanı, web sitenizi ve web üzerindeki diğer faaliyetlerinizi sürekli olarak takip eder. Bahsedilen verilere ulaşır ve bu verileri analiz eder. Böylece web sitenizin ve web üzerindeki diğer faaliyetlerinizin başarı oranını tespit eder. Yapılması gereken geliştirmeler varsa, bu geliştirmelerin ne yönde yapılması gerektiğini belirler. Sitenizin ve web üzerindeki tüm faaliyetlerinizin ne yönde ilerlemesi gerektiğini, yapılacak olan çalışmalar sonucunda elde edeceklerinizi tespit eder ve takip etmeniz gereken stratejiyi belirler. Bu çalışmalar sonucunda hazırlayacağı raporları ise düzenli aralıklarla size sunar. Böylece o an için bulunduğunuz konumu ve konumunuzu geliştirmek için yapmanızın gerekeceği çalışmaların ne olduğunu belirlemiş olursunuz.

Kısacası Google Analytics uzmanlarımız tarafından yapılan çalışmalar sayesinde web üzerinde yapmanız gereken çalışmaları tespit etme ve gecikmeden uygulama şansınız olur. Böylece rakiplerinizin önüne geçme ve firmanıza güvenli bir gelecek sağlama ihtimaliniz artar. Google Analytics aracından elde edilen verilerin düzenli olarak analiz edilmesi ve raporlanması işlemlerinin, başarı şansınızı önemli ölçüde artıran ve hayati denebilecek kadar mühim çalışmalar olduğunu söyleyebiliriz..

 

WhatsApp chat