Anasayfa Algoritmalar Google 301 Yönlendirme Güncellemesini Duyurdu

Google 301 Yönlendirme Güncellemesini Duyurdu

Yazan Can Cankıran
Google 301 Yönlendirme Güncellemesini Duyurdu

SEO oyun kitaplarını yeniden yazmanın zamanı mı?

SEO’lar URL’lerin yeniden yönlendirilmesi ile nasıl en iyi şekilde başa çıkılacağını bir dizi yöntemlerle yönetmiştir. (Bu uygulama bir URL’den bir başka URL’i gösterir. Eğer hızlı bir yenileme gerekiyorsa, işte burada HTTP durum kodları üzerine kullanışlı bir kılavuz vardır.)

Denenmiş ve doğru modası geçmiş yöntemler dâhil edilmiştir:

 1. 301 yeniden yönlendirmeleri %15 civarında sayfa derecesi kaybettiriyor. Matt Cutts 2013 yılında 301 in bir sayfadan başka bir sayfaya bağlantı verildiğinde aynı miktarda sayfa derecesi kaybedildiğini onayladı.
 2. 302ler sayfa derecesini geçemiyor. Tanımı gereği, 302ler geçicidir. Arama motorlarına farklı davranmaları açısından mantıklıdır.
 3. HTTPS geçişleri sayfa derecesini kaybettiriyor. Bunun nedeni ise birçok 301 yeniden yönlendirmesinin dâhil olmasıdır.

Bunlar URL değiştirmek isteyen herkes için büyük endişeleri temsil ediyor, ya süresi geçmiş bir ürün sayfasıyla uğraşırsınız, ya da web sitenin tamamını taşırsınız.

Akışı kaybetme riski, hiçbir değişiklik yapmadan iki kötü şeyden en az zararlısını seçmek manasına gelir. Birçok SEO site geçişlerini erteledi, URL’lerini kötü bıraktılar, değiştirmenin dezavantajları yüzünden HTTPS’ye geçişi ertelediler.

3xx Yeniden Yönlendirmenin Yeni Kuralları

Belki de yeniden yönlendirmenin dezavantajları yüzünden — özellikle HTTPS ile olan — Google son birkaç ay içinde bu aksiyonlarla uğraştı.

 • Şubat ayında, Google’dan John Mueller Http’den HTTPS’ye geçişte 301 veya 302 yeniden yönlendirmelerinde sayfa derecesi kaybı yaşanmayacağını duyurdu. Bu birçok kişi tarafından Google’ın HTTPS’ ye geçen ağ yöneticilerinin sayısını artırmak amacıyla yaptığı bir çaba olarak görüldü.
 • Google’ın Gary Illyes’i Google’ın senin hangi yeniden yönlendirme metodunu kullanacağını önemsemediğini SEO dünyasına anlattı, 301, 302 veya 307 olabilir. Google’ın bunu çözeceğini ve onların sayfa derecesini geçeceğini açıkladı.
 • En son, Gary Illyes 3xx yeniden yönlendirmelerinin artık sayfa derecesi kaybettirmeyeceğini Twitter’da üstü kapalı bir şekilde duyurdu.

Bütün bu şaşırtıcı değişikliklerin hepsi iyi ve güzel oldukları anlamına geliyor mu?

Evet ve hayır.

Google’dan gelen bu hoş değişikliklere rağmen, hala URL’leri taşırken sayfa derecesini aşan riskler ve dikkat edilmesi gereken noktalar var. Birazdan bunları ele alacağız.

İlk olarak, eski kavramları ya da benzeri şeyleri açıklamak için taslak burada. Google’ın yeni duyuruları.

 

301 yönlendirme tablosu

Yeniden yönlendirme hakkında sorulan ortak soruları cevaplandırarak yanlış kanıları ve efsaneleri ortadan kaldıralım.

Q: Akışı kaybetme riski olmadan her şeyi 301 ile yeniden yönlendirebilir miyim?

A: Hayır

Bütün yeniden yönlendirmeler risk taşıyor.

Google’ın artık 301 yeniden yönlendirmelerini sayfa derecesi kaybı şeklinde ‘cezalandırmayacak’ olması muhteşem bir şey, sayfa derecesinin Google’ın sayfaları sıralarken kullandığı yüzlerce işaretten sadece bir tanesi olduğunu aklımızdan çıkarmayalım.

İdeal olarak, eğer 301de bir sayfayı o sayfanın bir kopyasına yönlendirirsen, değişen tek şey URL olur, daha sonra teoride bu yeni kılavuzlarla birlikte akış kaybı beklemeyebilirsin.

Daha fazla hareketli parçalar sunmak, işleri daha zor bir hale getirebilir. Eğer ağırlık varsa, yeniden yönlendirmelerinizi alakasız sayfalar için çok fazla taşımayı beklemeyin. Taylor Swift fan sayfanı protein tozu satmak için satış ortaklığı sayfana yönlendirirsen suda boğulmuş gibi olursun.

Aslına bakarsak, Glenn Gabe Google’ın 404’ler gibi alakasız sayfalara yönlendirdiğini ortaya çıkarmıştır. Diğer bir deyişle, bu bağlantı eşitliğini ve uygunluğunu kaybettiren bir yeniden yönlendirmedir.

Q: Her şeyde 301 yerine 302yi kullanmak tamamen güvenli mi?

A: Tekrar hayır.

Bir süre önce Google’ın geçici 302 yeniden yönlendirmelerinin kalıcı 301inkilere benzemesinin nedeninin birçok web sitesinin yanlış türü uygulamasından dolayı olduğunu duyduk, bu durum Google’ın sıraya koyulmuş sayfalarında karışıklığa neden oluyordu.

Biliyoruz ki, problem Google’ın 302lere rağmen sayfa derecesini geçmesi, bu konuda birkaç sorunumuz var. Şöyle ki:

 1. 301 ve 302’nin her yönden eşit olup olmadığını bilmiyoruz. Geçmişte, 302’lerin sayfa derecesini geçtiğini görmüştük, ama önemli bir zaman geçtikten sonar olmuştu bu durum. 301’lerin aksine bağlantı sinyalleri oldukça hızlı geçer, 302’lerin bu minvalde meseleyi nasıl ele aldığını hala bilmiyoruz.
 2. 302 bir web standardıdır ve müzayedede Google tek başına değildir. 302ler geçici yönlendirmeyi işaret etmek içindir, Diğer arama motorları (Baidu, Bing, DuckDuckGo) ve sosyal hizmetlerin (Facebook, Twitter, etc) 302lere Google’dan daha farklı davranması oldukça mümkündür.

Rand Fishkin bunu güzel bir şekilde özetlemiştir.

 • Google’ın “30xs sayfa derecesi geçişi” duyurusu üzerine – temkinli olun. Test edin. Varsaymayın. Sayfa derecesi tek veya en önemli sıralama göstergesi değil.
 • Google’ın gözünde 301 ve 302 eşdeğer olabilir, fakat siz birçok 302yi 301e dönüştürebilir ve hala akış tümseğini görebilirsiniz.
 • Google’ın bunun gibi daha önceden yaptığı duyurular, gerçek dünyada daha farklı çalışabilir. Alanımızda şüpheci olmalıyız.

Google algoritmaları hakkında ayrıntılı bilgiler edinmek için linki takip edebilirsiniz.

rand-fishkin

Q: Eğer sitemi HTTPS’ ye geçirirsem, bütün akışımı elimde tutabilir miyim?

A: Belki

HTTPS geçişleri hakkında bir şey: onlar karmaşıktır.

Biraz olayın arka planına bakalım. Google bütün ağı HTTPS ile değiştirmek istiyor. Bu amaçla, sitelerin değişimini teşvik etmek için küçük sıralamaları yükselteceklerini duyurdular.

Sorun şu ki, ağ yöneticileri bağlantı değerinde %15lik bir kayıp için küçük sıralamaları yükseltmek niyetinde değillerdi, daha önceden sitelerini 301 tarafından yönlendirirken bunu tecrübe etmişlerdi. Bu da Google’ın 301lere geçişi sayfa derecesini kaybetmemek için yaptığının nedeni gibi görünüyor.

Hatta sayfa derecesi sorunları olmadan, HTTPS geçişleri inanılmaz derecede karmaşık olabilir, bu yılın başında umutsuzluklarına kablolunun keşfi son verdi. Moz.com a geçiş yaptığımızdan bu yana 1 seneden fazla zaman geçti ve bunu yaptığımız için memnunuz, ancak işlemde bir çok hareketli parça var ve birçok şeyin ters gitme potansiyeli var. Herhangi bir büyük proje için, ödüllerin yanı sıra risklerin de olduğunun farkında olun.

Örnek olay incelemesi: Çalışıyor mu?

Birkaç ay önce, küçük bir siteye geçiş yaparken Google’ın yeni 3xx sayfa derecesi kurallarını bilmeden test etme şansı yakaladım. (Google’ın değişikliği ne zaman yaptığını bilmemekle birlikte, öyle görünüyor ki kısa süreliğine yürürlükte.)

Bu istisnai geçiş sadece HTTPS’ ye doğru olmadı, ayrıca bütünüyle yeni bir alana doğru oldu. URL’lerin dışında, sitenin diğer bütün görünüşü aynı kaldı: sayfa başlıkları, içerik, resimler, her şey. Bu onu mükemmel bir test yaptı.

Sayfa derecesindeki %15lik kayıp yüzünden akışta düşüş olmasını bekliyorum. Akışıma tam olarak ne olduğunu resmin altında görebilirsiniz.

 

yeni 301 yönlendirmesi 2

Beklediğim düşüşün yerine, geçiş sonrasında akışta bir yükselme oldu. Akıllara durgunluk veren bir durum bu. Bu durum Google’ın HTTPS sitelerine verdiği küçük bir yükselişten kaynaklanabilir, ama tabii ki emin olamayız.

Bu küçük olay 301lerin ve HTTPS geçişlerinin nasıl çalıştığını kanıtlamak için kesinlikle yeterli değil, fakat doğru yönde olumlu bir işaret bu.

Yeni En İyi Uygulamalar

Açık yeni en iyi uygulamaları yazmak için çok erken olsa da, Google’ın sayfa derecesini 3xx yeniden yönlendirmeleri üzerinden nasıl geçirdiği ile ilgili akılda tutulması gereken birkaç belirgin nokta vardır.

 1. Tüm yeniden yönlendirmeler SEO riskini taşımaktadır.
 2. 3xx yeniden yönlendirmeleri sayfa derecesini korurken,301ler kalıcı yeniden yönlendirmeler için tercih edilen yöntem olmaya devam etmektedir (Arama motorlarının bütün yeniden yönlendirmelere eşit derecede davranıp davranmadığı bilinmemektedir)
 3. Sayfa derecesinin — ve diğer bağlantı değeri sinyalleri — web sayfaları sıralamasında Google tarafından kullanılan faktörlerden sadece bir bölümü olduğunu unutmayın.
 4. Sayfa derecesinin ötesinde,yeniden yönlendirme ile ilgili bütün kurallar aynı kalmaktadır. Eğer ilişkili olmayan bir sayfayı yeniden yönlendirirseniz veya ana sayfanıza 1.000 sayfa yönlendirmek amacıyla bir web sitesi satın alırsanız, büyük olasılıkla fazla bir yükseliş göremezsiniz.
 5. En iyi yeniden yönlendirme, URL dışında, diğer bütün elementlerin mümkün olduğunca aynı kaldığı yerde olur.
 6. HTTPS’ ye başarılı geçişler artık sayfa derecesi kaybetmeye daha az yatkındır, fakat akış sıralamasını negatif etkileyebilecek birçok tarama ve dizin oluşturma sorunları vardır.
 7. SEO amaçlı URL’leri değiştirme, dâhil olmak üzere…
  • Birden fazla sorgu parametrelerini kaldırma
  • Dizin / alt klasör yapısının iyileştirilmesi
  • URL’ ye anahtar kelimeleri dâhil etmek
  • URL’leri insanlar tarafından okunabilir hale getirme

… 3xx yeniden yönlendirmelerinin sayfa derecesini koruması artık daha az riskli. Yeniden yönlendirme yaparken her zaman dikkatli olun.

Şüpheye düşünce, En İyi Uygulama #1’e bakın.

Mutlu yeniden yönlendirmeler!

Bu yazı Moz kaynakları ile güçlendirilmiştir.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap