Anasayfa Deneyim Etkili Yükselme için 7 SEO Title Tag Yöntemi

Etkili Yükselme için 7 SEO Title Tag Yöntemi

Yazan Can Cankıran

1. Numaralandırma

Numaralandırmalar genel olarak sürekli karşınıza çıkmakta. Buna örnek olarak Liste başlıkları gibi yani “Zombi İstilasının Gerçekleşeceğinin 5 Kanıtı” gibi bir örnek sayılabilir.

  • Cognitive Bias – Türkçe anlamı ile bilişsel önyargı yada mantık dışı hareket etme nasıl tabir ediyorsanız, yani bir karar verme eylemi olur. Bunları SERPte gördüğünüzde, genellikle yüksek tıklanma oranı aldığını söylebiliriz. Bunun sebebi ise cognitive bias’dır. Beynimiz kendini belli eden ve spesifik şeyleri bulmak amacıyla çalışır. Arama sonuçlarını yani SERP’i gözlemlediğiniz zaman, ortaya bir sürü bilgi çıkar. Bunun sonucunda beyniniz anlayacağı en yakın öğeyi bulmaya çalışır ve bir sürü yazının arasında numaralandırmaların kendini belli ettiği kısma odaklanır. Bazen belirli durumlarda site başlıklarına numara eklerseniz tıklanma oranınız artacaktır.

2. Tarihler

Bunlar “2019 En İyi Aktör Oscar Adayı” ve daha spesifik olursak, “2019 Yılı Ocak Ayının En İyi Oyunları” gibi ayın bile eklendiği durumlar olabilir.
Bu yılın en iyi aktör oscar adayını araştıracak olsaydım, 2019 yerine 2018 yazardım. Bunun sebebi ise 2019 için oturmuş, yeterli verilerin olmamasıdır.

  • CMS’inizden yararlanın – WordPress ile Yoast Plugin’ini kullanırsanız, başlık taglarınızın her yıl, hatta her ay yenilenmesini sağlayabilirsiniz. Her şartlar için doğru çalıştığı söylenemez, ama bazı anahtar kelime aramaları için iyi çalıştığı kesin.

3. Uzunluk

Bu kavram en çok kontrolu elde tutmayı gerektirenlerden biridir. Öyle ki, denetim veya başlık taglarına baktığımızda SEO açısından endişe yaratanlardan. Kaçınılmaz olarak, SEO denetimi yaparken iki sorunla karşılaşırsınız. Başlık taglarının çok kısa olduğu, örnek olarak “Ceket”, yada her anahtar kelimeyi koymak için çok uzun olduğu durumu ile, “Siyah Çizgili Takım Elbise, Orta Bel Kemeri, Güneş Gözlüğü…”.

Şimdi, bu iki yazımında harika başlık tagları olduğu söylenebilir, ama iki problemde ortadadır. “Ceket” kavram olarak her şey olabilir. Bu başlık tagı çok anlamsız. Ne olduğunu idrak edemeyebilirsiniz. Düşünürsünüz, anlamaya çalışırsınız ama tam olarak olmaz. Arama motorları buna sizin baktığınız gözle bakacak. Bir insan bunun ne tür ceket olduğunu söylebilir mi? Hayır. Görüldüğü gibi, durum tam olarak böyle.

  • Etsy’nin yaptığı araştırma – Etsy’nin yaptığı araştırmaya göre binlerce linklerin sahip olduğu title taglarının kısa tutulduğu gözlemlendi. Sonuç olarak, bu durumdan title tagların kısa tutulması gerektiğini çıkarabiliriz. Uzun tagların kullanıldığını genellikle görüyorsunuz, ama kısaltıldığında sıralamada fark edilebilecek bir şekilde yükselecektir.
  • 50-60 tane karakter sayısı – Optimal uzunluk 50’den 60 karaktere kadar gidiyor, bu yüzden tercih edilenlerden biri de bu oluyor.
  • En çok kullanılan anahtar kelimeler – Title tagı kısaltırken hangi anahtar kelimeleri koyacağınız aşamaya geldiniz diyelim. Bu kısım önemli, araştırmanızı yapın ve ziyaretçilerin en çok arattığı anahtar kelimeleri bulup kullanın.

Google Search Console ve istatistiklere bakarsak, kullanıcıların “Takım elbise” gibi arama yaptıklarını görebiliriz. Buna uyacak parametreler ile ekleme yaparak title tag oluşturursak “Slim Fit Takım Elbise” gibi bir sonuca ulaşabiliriz. Bu tür bir title tag sayesinde sıralamada yükseleceğinizi belirtirim.

4. Eş Anlamlı Kelime İçeren Anahtar Kelimeler

Bu konu, bazı koşullar altında size yardımcı olabilir. Kullanıcıların arama yaparken nasıl arama yapacağını tahmin edebilirsiniz, ama aslında çoğu zaman düşündüğünüz gibi olmuyor. Bunun farkına varmak gerek.

Anahtar kelime araştırmanızı yaptınız diyelim ve en çok kullanılan kelimenin “ucuz taksi” olduğunu gözlemlediniz. İnsanlar bunu farklı bir şekildede uygulayabilir. Buna örnek olarak, “düşük fiyat taksi”, “ucuz uber” gibi bir şekilde arama yapacaklarını unutmayın.

Title tagınıza uyacak eş anlamlı kelimeler veya uygun kelimeler bulabilirsiniz. “Hızlı Ucuz Taksi, Düşük Fiyatlı Çabuk Taksi” gibi farklı örnekler verelim. Optimal uzunluk 50-60 karater sınırındaki bir durum için oldukça optimize yöntemler, bunun sayesinde sıralamada biraz daha yükseklere çıkabilirsiniz.

  • SERP için Anahtar kelime araçlarını kullanın – Arama sonuçlarını yani SERP’i iyileştirmek için etkili yöntemimiz olan birtakım anahtar kelimeler için istatistik araçları mevcut. Bu araçları kullanarak belirlediğiniz anahtar kelimenizi girdikten sonra arama sonuçlarında hangi kelimelerin vurgulandığına dikkat edin. Bu şekilde aradığınız en uygun kelimelere genellikle ulaşabiliyorsunuz. Keyword Explorer, SEMrush veya başka keyword araçları ile kelime istatistiklerinizi belirleyebilirsiniz. Google Search Console’da eş anlamlı kelimeler ve uygun kelimeler bulmanız açısından size yardımcı olacaktır.

5. Call To Action (CTA)

Türkçesiyle eylem çağrısı, kullanıcıların gözünün önüne çıkan “hemen al”, “ücretsiz al”, “şimdi incele” tarzında mesajlardır. Kullanıcıların büyük oranda tıklamalarını sağlayabilen yöntemler. Şimdi eylem olabilecek kelimelere göz atalım.

  • Eylem olabilecek örnekler — satın al, izle, indir, hemen incele ve ücretsiz al. Bu kelimeleri kullanmanız, kullanıcı için anahtar kelimelerden daha etkili olabileceğini gösteriyor ve bu bizim açımızdan iyi oluyor. Kullanıcılar arama kutusuna bunları yazmıyorlar bile. Çıkan sonuçlarda görüldüğü zaman, “Hmm, bunu indirebilirim aslında.” gibi bir düşünme etkisi bırakabilir. Eylem olabilecek kelimeleri kullanmanın bir zararı yok, ve tıklanma oranlarınızı bu şekilde yükseltmek gayet normaldir.

6. En çok aratılan anahtar kelimeler

Bu konu gözden kaçan bir konuydu ve karışık bir konsepti var. Sıklıkla sayfalarımızı belirli anahtar kelimeler için optimize ederiz, ama gelen trafik başka anahtar kelimelere gider. Bu durumda güçlü olan şey ise kişilerin kelimeleri arama kutusuna yazıp çıkan sonuçlarda kelimelerin title tag ile aynı olduğuyla karşılaşması. Bu tıklanma oranızı elbette yükseltecektir.

Örnek olarak, istatistikleri açıp kontrol ettim ve en çok kullanılan anahtar kelimelerden “Twitter,Twitter bioları,Twitter etkinlikleri” gibi sonuçlara ulaştım. Bunlar insanların basitçe listelere tıklamadan önceki aradıkları şeyler oluyor.

Bu bilgiyi kullanarak “Twitter İstatistik Aracı ile Twitter Bioları aramak” gibi bir title tag yazabilirim. Çekici ve iyi gözüktüğü kesin ve kullanıcıların kullandığı anahtar kelimelerin hepsiyle bağlantılı. Arama kutusuna “Twitter istatistikleri” yazarsam ve karşıma “Twitter İstatistik Aracı” çıkarsa, büyük ihtimalle ona tıklarım.

Daha öncede belirttiğim gibi, sayfanızı optimize etmeniz çok önemli. Sadece almaya çalıştığınız trafik için değil, uzun vadede kazandığınız trafik için de söylüyorum bunu. Bu ikisini iyi bir şekilde kullanırsanız, her açıdan avantajlı durumda olursunuz.

7. Sorular

Sorular title taglarınız için kullanabileceğiniz en iyi araçlardan biri. Bunlara örnek verirsek “Kuşlar Nereye Göç Eder?” iyi bir örnek olur, kullanacağınız anahtar kelime ise direkt “kuşlar göç eder” olmalıdır. Ancak şunu bilmelisiniz ki, soru sorarsanız kişide merak oluşturursunuz ve kişiyi tıklamasına teşvik edersiniz.

Soru sorarsanız, featured snippet elde etme şansını yakalarsınız. Featured snippetlerin önemini başka bir makalemde anlatmıştım zaten.
Size tavsiyelerim bu kadar. Görüşmek üzere.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

WhatsApp chat