Anasayfa SEO En İyi Anahtar Kelime Analiz Araçları

En İyi Anahtar Kelime Analiz Araçları

Yazan Can Cankıran
En İyi Keyword Analiz Araçları

Arama motoru optimizasyonu yani SEO, bir web sitesinin internette daha görünür olması ve arama motorları sonuç sayfasında daha yüksek sıralamaya ulaşması açısından son derece önemlidir. Arama motoru optimizasyonu için önemli olan faktörlerden birisi de anahtar kelimelerdir. Sitenin içeriğini oluşturan yazılardaki anahtar kelimelerin seçimi iyi yapılmalı kullanıcıların, sitenize gelmesine yönelik kelimeler seçilmelidir.

Anahtar kelimeleri doğru şekilde seçmek maalesef iyi bir SEO çalışması için tek başına yeterli değildir. Anahtar kelime seçimi yapıldıktan sonra, bu kelimeler ile arasında ilgi olan diğer anahtar kelimeleri belirlemek de son derece önemlidir. Bu işlem de, anahtar kelime seçimlerinin en zorlu kısmıdır. Fakat, bu işi kolaylaştıran bazı araçlar sayesinde, anahtar kelime seçimi daha başarılı ve zahmetsiz şekilde yerine getirilebilir. Bugünkü yazımda, sizler için derlediğim 10 keyword analiz aracından bahsedeceğim.

Önerilen: Google Keyword Planner

 Google Keyword Planner

Bu alanda akla gelen ilk araç, tabii ki Google tarafından üretilmiştir.  Google, günümüzde en çok kullanılan arama motoru konumundadır ve en yakın rakibinin bile çokça önündedir. Bu yüzden, SEO çalışmaları sırasında, üst sıralara çıkmanın en çok hedeflendiği arama motoru Google’dır. Google Keyword Planner tam da bu sebeple çokça tercih edilmektedir. Bu araç sayesinde, veriyi direkt olarak kaynağından alırsınız. Böylece, size sunulan verinin doğru olduğundan emin olabilir ve hemen SEO çalışmalarınızda kullanmaya başlayabilirsiniz. Programın kullanımı da oldukça kolaydır.  Örneğin ‘’e-ticaret’’ terimini bu araçta aratırsanız,  size bu kelime grubunun aylık ne kadar aratıldığını ve rekabet seviyesini gösterir, bu anahtar kelimeye benzer diğer kelime gruplarının aylık aranma ve rekabet oranlarını da görebilirsiniz. Ayrıca, size anahtar kelimeler için yapılan ortalama teklifleri gösteren bir başka sütun da yer alır. Böylece, Google Ads kullanarak reklam vermeyi düşünüyorsanız, bir fikir oluşturmanız da sağlanır. Aranma hacimlerini ülke ve bölgelere göre ayırabilir, mobil cihazlardan veya masaüstü bilgisayardan da ne kadar arama gerçekleştirildiğini anahtar kelimelere göre tespit edebilirsiniz. Maalesef 2018 yılında yapılan güncellemeye göre Google Keyword Planner’ı kullanabilmeniz için Google’da az da olsa reklam vermeniz gerekmektedir. Fakat diğer ücretli araçlarla karşılaştırıldığında kullanabileceğiniz en verimli araç Google Keyword Planner’dir.

DataForSeo

DataForSeo, Google Keyword Planner’dan farklı olarak, bir anahtar kelime araştırma aracı değildir. Araç, bunu yapmak yerine size, işe yarar anahtar kelimeler aramanıza, bunları analiz etmenize ve seçmenize yarayacak API’lar (programlama arayüzleri) sunar. DataForSEO tarafından üretilen bazı çözümler,  bazı büyük SEO firmaları tarafından da kullanılmaktadır ve siz de bu çözümlerden yararlanabilirsiniz.

Programdaki anahtar kelime bulma aracı, dört farklı data mining yani veri madenciliği kaynağına sahiptir. Google Autocomplete tarafından önerilen terimler ve alakalı aramalar da dahil olmak üzere, detaylı bir anahtar kelime fikirleri listesi edinebilirsiniz. Araç ayrıca, alan adına özel araştırma ve long tail keywordler de sunar. DataForSEO’nun en büyük avantajlarından birisi de, anahtar kelimeleri filtreleme ve belirli ölçümlere göre sıralama fırsatını da sunmasıdır. Bu şekilde,  fikirleri birbiri ile kıyaslayabilir ve sizin projeniz ile en alakalı olacak şekilde, en güçlü anahtar kelimeleri seçebilirsiniz.

DataForSEO, anahtar kelime önerilerinin yanı sıra, arama hacmi trendlerine de büyük önem verir.   Hangi anahtar kelimenin, sizin sitenizi ziyaret eden kullanıcılara göre daha fazla ziyaretçiyi kazandıracağı hakkında size fikir verir. Kısacası, DataForSEO alışılageldik bir anahtar kelime araştırma aracı olmasa da, önerebileceğim en kullanışlı araçlardan biridir.

Long Tail Pro

 Araç, kendisini ‘’Dünyanın en eksiksiz anahtar kelime araştırma ve rakip analizi yazılımı’’ olarak tanımlar. Bu ilk bakışta çok cesur bir iddia gibi dursa da, yazılımı bir süre kullandıktan sonra, siz de bu fikre katılabilirsiniz. Araç, size aylık 37 Dolar gibi ücrete mal olsa da, alacağınız dönüş daha büyüktür. Türkçe’de uzun kuyruklu anahtar kelimeler olarak bilinen longtail keywordler, günümüzün rekabetçi arama hacmi piyasasında çok önemlidir.  Program, adından da anlaşılabileceği gibi direkt olarak bu amaca hizmet eder ve bu sayede kullanıcılarına çok büyük fayda sağlar.

Long Tail Pro’nun ilgi çeken birçok özelliği vardır ve hızı da bunlardan biridir. Eğer geçmişte başka kelime araştırma araçlarını deneyimlediyseniz, bazılarının dikkat çekici derecede yavaş olduğuna şahitlik etmişsinizidir. Hatta bazı araçlarda, arama sonuçlarının gelmesi o kadar uzun sürer ki, aramayı iptal bile edebilirsiniz. Long Tail Pro, bu alanda başka bir önemli program olan ve pek de yavaş denemeyecek Market Samurai’dan sekiz kat daha hızlı olduğunu iddia eder. Yani, istediğiniz hızsa bu program size uygundur.  Programın hızı şöyle bir örnekle de daha kolay anlaşılabilir. programda yapacağınız tek bir arama, 800 kelimeye kadar sonuç verebilir. Bu da, saniyeler içinde binden fazla anahtar kelimeye ulaşabileceğiniz anlamına gelir.

Dahası, Long Tail Pro, size rakip analizi konusunda da iyi bir deneyim sunar. Seçtiğiniz anahtar kelime için ilk on sonucun ne olduğu konusunda araştırma yapmanıza gerek kalmadan,  bu işi sizin için yapar. Sonuçlar oldukça yüksek seviyede bilgi içerir.  Moz rank (link popülaritesi skoru, domain yaşı ve backlink sayısı da bu bilgilere dahildir.

En kapsamlı ve gelişmiş anahtar kelime araştırma aracı nedir diye düşünüldüğünde, Long Tail Pro’ya denk bir araç bulmak oldukça zordur.

Bulk Keyword Generator

 Bazı araçlar ise belli amaçlar doğrultusunda kullanmaya daha uygundur. Bulk Keyword Generator isimli araç tam da böyle bir araçtır.  Bulunduğu şehir özelindeki aramalarda daha yüksek sıralamalar elde etmek isteyenler, yani yerel SEO çalışmaları ile ilgilenenler, bu araçtan mutlaka yararlanmalıdır. Bu aracın temel hedefi, müşterilerin güncel olarak Google’da arattığı yerel anahtar kelimeleri tespit etmektir.

Aracı kullanmak da son derece basittir, ilk olarak, ‘’select business category’’ kısmından işletme tipinizi seçmeniz gerekir.

Daha sonra,  aklınıza gelen kelimeleri karşınıza çıkan kutucuğa girip ‘’generate keywords’’ butonuna tıklamanız gerekir. Karşınıza, bulunduğunuz yerelde sık yapılan aramalar gelecektir.

Programın en büyük özelliği tamamen ücretsiz ve hızlı olmasıdır. Bu ücretsiz program sayesinde, istediğiniz kadar anahtar kelime listesi oluşturabilirsiniz ve bu sadece saniyeler alır.

SECockpit

Bu listede size sunduğum her aracın belli bir işi çok çok iyi yaptığından emin olabilirsiniz. Fakat SECockipt’in, listenin en tepesinde bulunanlardan biri olduğunu söyleyebilirim.

SECockipt oldukça gelişmiş bir anahtar kelime tarayıcıdır. Tamamen hedefe yönelik sonuçlar sunar ve hepsinden önemlisi, basit bir kullanıma sahiptir.

Bu araç hakkında en çok hoşuma giden şeylerden birinin, üzerinde çok fazla rekabet görülmeyen anahtar kelimeler önermesi olduğunu söyleyebilirim. Böylece,  rakiplerinizin gözünden kaçan ama müşteri çekmenizi sağlayacak anahtar kelimelere yönelik çalışmalar yapabilirsiniz.

Long Tail Pro’ya benzer şekilde, bu araç da sadece bir arama yapmaktan daha fazlasını size sunar. Herbir anahtar kelime için, sıralamada ilk 10da yer alan sitelerin kapsamlı bir analizi size sunulur.  Bu analize, back linklerin sayısı, site içi SEO etmenleri, PageRank ve daha birçok veri dahildir.

Kısacası, hızlı çalışma ve etkili sonuçlar verme yönleri dikkate alındığında, SECockpit de benzersiz arama araçları arasında gösterilebilir. Bu yüzden, birçok işletme sahibinin birinci tercihi olmaya devam etmektedir.

Seed Keywords

 

                Sitenizdeki içerikte yer verdiğiniz anahtar kelimeleri, insanların gerçekten aratıp aratmadığını hiç merak ettiniz mi ?  Yalnız değilsiniz ve bunu öğrenmek için Seed Keywords’e başvuran ilk kişi de olmayacaksınız.  Araç, resmi web sitesinde ‘’değerli anahtar kelimeleri, arkadaşlarınızdan birazcık yardım alarak tespit edin. Basit bir arama senaryosu oluşturun ve temas halinde olduklarınızın, problemleri çözmek için kullanabilecekleri anahtar kelimeleri  tespit edin.

Buradan da anlaşılabileceği gibi, bu aracın yaklaşımı, diğer anahtar kelime tarayıcılarından son derece farklıdır.  Tamamen ücretsiz olan bu araçla, insanların arama motorlarında  gerçekten neyi araştırdıkları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Araç şu şekilde çalışır;

 • Arama terimi için bir senaryo oluşturun
 • İletişim halinde olduklarınıza, benzersiz bir URL verin
 • Anahtar kelime listenizin her geçen gün daha popüler olduğuna şahit olun

Bu, insanların arama motorlarında gerçekten ne aradığı konusunda size fikir verecek bambaşka bir yaklaşımdır. Bu arama aracı, size doğal uzun kuyruklu anahtar kelimeler sunar ve blog içeriğindeki, işletme sayfalarındaki veya diğer sitelerdeki arama hacminizi yükseltir.

Bu programda, gerçek kullanıcılardan gerçek bilgilere ulaşırsınız. Bu yüzden de, diğer araçlardan farklı olarak  sizin biraz daha çabalamanızı gerektirir. Belki de bu sebeple en popüler araç değildir fakat arama sonuçları çok isabetlidir ve hedefe yöneliktir.  Bu sayede de kullanıcılar devamlı olarak sitenize gelmeye devam eder.

Soovle

Bu basit anahtar kelime araştırma aracını kullanma zamanınız gelmiş olabilir. Tamamen ücretsiz araçlar arasında bulunan Soovle’yi kullanmak için üç neden sıralayabiliriz.

 • Kullanması tamamen ücretsizdir
 • Arama yapmak sadece birkaç saniye sürer
 • Birçok farklı kaynaktan otomatik arama sonuçları sunar (Google, Wikipedia, Amazon vb.)

Örneğin, ‘’e-ticaret’’ terimini Soovle kullanarak arattığınızda, Google, Yahoo ve Wikipedia’da çıkan otomatik tamamlanmış sonuçların hepsini görebilirsiniz.  Bu araç, Google üzerine yoğunlaşırken diğer büyük arama motorlarını görmezden gelmek istemeyenler uygundur.

Term Explorer

 

Bu araç, en çok kar getirecek anahtar kelimeleri bulmak istiyorsanız size uygundur. Aradığınız veriyi size sunabilecek cinsten bir araçtır. Diğer araçlardan çok daha fazla seçeneği ve özelliği barındırır. İlk çalışmanızı yaptığınızda buna şahit olursunuz.

Aracın sonuç sayfasında, sizi bir süre meşgul edecek derecede yoğun bir veri ile karşılaşırsınız.  Neyse ki, aracı kullanmayı bir kez öğrendiğinizde, sizi asıl ilgilendiren veriye odaklanmak zor değildir.

Yaptığınız bir arama, 1000e yakın anahtar kelime sonucu verebilir. Sonuçlar şu şekilde altı sütuna bölünerek size sunulur.

 • Anahtar kelime
 • PPC Rekabeti
 • Ortalama Aylık Arama
 • Ortalama CPC
 • Tekrarlama Düzeyi
 • EMD Uygunluğu

Böylece, anahtar kelimelere göz atmaya ve ortalama aylık aramalara zaman ayırabilirsiniz.  Anahtar kelime analizi özelliğinin yanında, URL analizi özelliğini de kullanmayı unutmayın.  Bu araç sayesinde sadece web sitenizi daha iyi analiz etmez, aynı zamanda sektörünüzdeki rekabet oranını da daha iyi kavrayabilirsiniz. Kısacası, Term Explorer asla temel düzeyde bir anahtar kelime analizi aracı değildir. Oldukça gelişmiştir ve asla yetersiz olduğunu düşünmezsiniz.

Keyword Tool Dominator

Otomatik tamamlama önerileri özelliği ile öne çıkan başka bir araç da Keyword Tool Dominator.  Google ya da Bing gibi önemli kaynaklardan veri sağlar.  Keyword Dominator Tool’a göre en önemli özelliği, diğer araçların yapamadığı bir şeyi yapmasıdır. ‘’Keyword Tool Dominator’un gizli silahı,  gerçek bir kullanıcıyı taklit edip, arama terimlerini  biraz farklı varyasyonlarla üst üste aratarak, oldukça kısa bir zaman içinde yüzlerce anahtar kelime önerisi sunmasıdır.’’ Bu özelliği güzel bulduysanız ve siteniz için kullanılabilecek yüksek kalitede uzun kuyruklu anahtar kelimeler arıyorsanız, Keyword Tool Dominator’a bir şans verebilirsiniz.

Bir arama yaptığınızda, anahtar kelime sonuçları ve anahtar kelime listeniz şeklinde iki ayrı kutucuk görürsünüz. Anahtar kelime arama sonuçlarınıza göz atarken, ilerleyen günlerde kullanmak üzere bazı anahtar kelimeleri listenize ekleme şansınız olur. Bu araçla ücretsiz olarak üç kez ücretsiz keyword araması yapabilirsiniz.  Memnun kalırsanız, programın ücretli versiyonunu edinebilirsiniz.

Hit Tail

 Bugünkü yazımda size hakkında bilgi vereceğim son araç Hit Tail olacak. 1.3  milyarın üstünde analiz edilmiş durumdaki anahtar kelime ile, HitTail, daha çok kullanıcıyı web sitenize çekecek bir araçtır. HitTail’in rakiplerinden farklı olarak ne önerdiğini merak ediyor olabilirsiniz.

 • İlk olarak, komplike algoritması sayesinde, size gerçek verilere dayalı bir anahtar kelime önerisi sunar.
 • İzleme kodu gerekli değildir. Aracı birkaç dakika içinde web sitenize monte edebilirsiniz.
 • Size en çok trafiği sağlayacak anahtar kelime listelerini sunar. Başka bir deyişle, kitlenin ne ile ilgilendiğini tahmin etmenize artık gerek yok.

Peki HitTail bunu nasıl sağlar? HitTail’de karşınıza çıkan anahtar kelime önerileri, sizin yaptığınız aramalara göre değil, Google Search Console hesabınızdan alınan veriye göre yapılır.  Bu anlamda, diğer araçların sunmadığı bir servis sunar. Bütün aşamalar yerine getirildiğinde, HitTail, Google Search Console hesabınızdan verileri almaya hazır hale gelir. Bu noktadan sonra, düzenli olarak anahtar kelime önerileri alırsınız. Araç sadece Google Search Console’dan anahtar kelimeler almaz, her birini HitTail algoritması kullanılarak analiz edilir ve trafiğinizi artıracak, arama motoru sonuç sayfası sıralamalarınızı yükseltecek konular önerilir. Bir süreliğine ücretsiz olarak deneyebileceğiniz programdan memnun kalırsanız, tüm özelliklerini kullanabileceğiniz paralı versiyonunu satın alabilirsiniz. Sunulan planlar aylık 19.95 dolardan başlamaktadır. Aylık olarak 200 anahtar kelime üretilir. Ayırca, öneriler haftalık olarak e-mail adresinize yollanır.

Sonuç olarak, keyword analiz araçları kullanmanın size büyük fayda getireceğini söyleyebilirim. Özellikle ticari hedefleriniz için, uzun kuyruklu anahtar kelime önerileri sunan araçlar size zaman ve kar anlamında büyük fayda sağlayacaktır.  Muhtemelen yazımda önerdiğim on aracın hepsini birden kullanmayacaksınız. Fakat bazılarını denemeniz sizin yararınıza olacaktır. Sizin işletme tarzınıza en uygun olanı tespit ettikten sonra ona güvenebilir ve anahtar kelime analizi için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri ve önemlerini anlattığım Longtail Keywords makalemi de okumanızı öneririm. Bunun dışında genel olarak SEO analizi hakkında bilgiler almak isterseniz, linki takip etmenizi öneririm.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap