Anasayfa Dijital Pazarlama E-Mailing Nedir Nasıl Yapılır ?

E-Mailing Nedir Nasıl Yapılır ?

Yazan Can Cankıran

Reklam ve tanıtım faaliyetleri, günümüzde bir ürünü ya da hizmeti geniş kitlelere tanıtmak için en kullanışlı yoldur. Ürettiğiniz ürün ya da sunduğunuz hizmet ne kadar iyi olursa olsun, tanıtım işlerine de aynı özeni göstermezseniz kitlelere ulaşması zor olacaktır. Bu yüzden, tanıtım çalışmalarına mutlaka gereken özen gösterilmelidir. Günümüzün en büyük kitle iletişim aracı da artık tartışmasız şekilde İnternet olduğu için, tanıtım çalışmalarının yapılacağı ilk adres de doğal olarak İnternettir. İnternette tanıtım yapmanın yollarından birisi de e-mailing olarak karşımıza çıkar. Bugünkü yazımda E-mailing nedir ve nasıl yapılır anlatmaya çalışacağım.

E-Mailing Nedir?

E-mailing hakkında basit bir tanım yapmam gerekirse, bir ürün ya da hizmetin ya da direkt olarak bir markanın tanıtımının yapılması amacıyla, seçilen hedef kitleye e-mail atılması diyebilirim. Bu yöntemin sağladığı en büyük avantaj düşük maliyettir.  Yüksek bütçeler harcanarak yapılan İnternet üzerinden reklam çalışmalarına göre oldukça uygun fiyatlar söz konusudur.

E-Mailing Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

 E-mailing çalışmasının başarıya ulaşması için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcuttur. Şu şekilde sıralanabilir;

  • Mailin doğru zamanda gittiğinden emin olunmalıdır. İnsanların maillerini kontrol ettikleri saatler seçilmeli, mail boşa gitmemelidir.
  • Anlatılmak istenen mesaj net olmalıdır
  • Kullanıcıların ilgisini çekecek bir kampanya, fırsat vb. duruma yer verilmelidir.

Mail gönderimlerinin hangi durumlarda yapılacağı da önemli bir konudur.  Bir kişi, ilgilenmediği bir firmadan ya da bir siteden gelen maili muhtemelen okumayacaktır. Bu yüzden, bu çalışma yapılırken hedef kitle çok iyi belirlenmelidir. Örneğin, e-mailing uygulamasının en başarılı olduğu alanlardan biri eski müşterileri geri kazanmak için yapılan kampanyalardır.  Zaten müşteriniz olan ama son zamanlarda ilgisini azaltmış olan kitleye bir kampanyayı ya da neden artık eskisi kadar ilgi göstermediklerini içeren bir mail attığınızda olumlu dönütler alabilirsiniz.

E-Mailing Nasıl Yapılır?

 E-mailing çalışmalarını daha kolay hale getiren eklentiler mevcuttur. Böylece, belirlediğiniz kitleye istediğiniz saatte otomatik mailler atabilir ve iyi geri dönüşler alabilirsiniz. Bu bölümde, e-mailing için kullanabileceğiniz en iyi eklentilerden bahsedeceğim.

Newsletter

Newsletter son derece basit ve etkili sonuçlar veren bir WordPress eklentisidir.  Bu eklenti sayesinde, sitenizde yer alan tüm içerikleri abonelerinize otomatik olarak gönderebilir ve trafiğinizi artırabilirsiniz. Eklenti size göndereceğiniz mailin nasıl görüneceğini belirleme şansı da sunmakta. Bununla birlikte, bir maili gönderdikten sonra maile dair istatistikleri de incelemeniz için imkan bulunmaktadır.

Alo Easy Mail

ALO Easy Mail de yine WordPress altyapısı ile çalışan sitelerin kullanabileceği bir eklentidir. Eklentinin en büyük avantajı, kullanıcılarına, adeta WordPress’te yazı yazar gibi mail gönderme olanağı tanımasıdır. Sitenizde kayıtlı olan tüm kullanıcılara otomatik olarak mail gönderebilirsiniz.

MailPoet Newsletter

MailPoet Newsletter da en çok tercih edilen otomatik mail gönderme eklentileri arasındadır. En büyük avantajı çok kapsamlı ama aynı zamanda da kolay bir kullanım sunmasıdır. Bu eklenti ile mail içeriğinizi görünüm anlamında istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Tut sürükle özelliğine da sahip olması nedeniyle kolay şekilde dizayn imkanı sağlar.  Maillerin hangi gün ve saatte gönderileceğini seçerek otomatik mail göndermesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca, maile eklediğiniz yazının gönderilen mailde ne kadarlık bir kısmının gösterileceğini de seçebilirsiniz.

Mail görünümü sizin tarafınızdan tasarlandığı için, Gmail, Yahoo, Ios ya da Android platformlarda aynı şekilde görünür.

Sendit Newsletter

Otomatik olarak mail göndermek için kullanılabilecek eklentilerden birisi de  Sendit Newsletter. Bu eklentiyi kullanarak sitenizin üyelierine, siteniz hakkında haberler ya da bir bülten göndermeniz mümkün hale gelir.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap