Anasayfa E-ticaret Dropshipping Nedir? Dropshipping Rehberi

Dropshipping Nedir? Dropshipping Rehberi

Yazan Can Cankıran

Bir dropshipping işi başlatmak online olarak para kazanmanın en basit yollarından biridir bulunduğumuz yıla baktığımızda.
Amazon, eBay, Etsy, Shopify ve benzeri diğer online platformlara baktığımızda artık 20$ gibi bir bütçeden daha az imkanlarla çevrimiçi bir mağaza işletebiliyoruz.

Risklerinin az olmasıyla beraber dropshipping son zamanlarda yoğunluğunu artırdı ve piyasada köklü bir rekabete ulaştı.Tam zamanlı yada ek iş olarak ikinci bir işinizin bu olmasını hedefliyor olabilirsiniz. Elbet bununda riskleri var, devamında bahsedeceğimiz adımları göz önünde bulundurarak başarılı ilerlemenin prensiplerini bir ele alalım.

Basitçe kendimize soralım. Dropshipping işi tam olarak ne oluyor?

Dropshipping’de ürün envanteri tutma kavramı yoktur. Müşteri sizden ürünü perakende fiyatına satın alır ve siz toptan fiyatını ödemiş olduğunuz tedarikçinizle muhattap olursunuz. Devamında tedarikçiniz bu siparişi alıp, sizin ticari adınız ile müşteriye gönderimini sağlar. Yani burada siz müşteri ve onu ilgilendiren kısımla kontak kurmuş oluyorsunuz. Tek yapmanız gereken şey bir web sitesine sahip olmanız.

Bulunduğunuz ticaret hacminde dünyada 5-7 haneli büyük işler yapan birçok insan mevcut. Siz neden bir yerden başlayıp bunu başaramayasınız ki? Önemli olan başlamak.

Şimdi size Dropshipping’e 5 adımla nasıl giriş yaparız onu anlatacağım.

 • 1 – 2020 yılı için niş kategoride bir dropshipping seçimi yapmak.
 • 2 – Doğru dropship tedarikçileri bulmak.
 • 3 – Vergi numarası almak.
 • 4 – Satış yapacağınız doğru platformu seçme.
 • 5 – Müşteri bulma kısmında stratejik hamleler.

Dropshipping Nedir?

Dropshipping sürecinin işleme mantığı diğer e-ticaret işletmelerinden farklıdır. Geleneksel perakende sistemine benzemediğinden önemlidir ve detaylarına girmek gereklidir.

Dropshipping resmi kavram anlamı olarak, perakendecinin malları stokta tutmadığı, bunun yerine müşteri siparişlerini ve sevkiyat ayrıntılarını üreticiye, başka bir perakendeciye veya bir toptancıya aktardığı bir tedarik zinciri yönetim yöntemidir.

Dropshipping’in Çalışma Şekli Nedir?

Basit anlamda dropshipping şu şekilde işliyor;

 • Herhangi bir müşteri mağazanızdan bir ürünü perakende fiyatla satın alır.
 • Sipariş tedarikçinize iletilir (toptan fiyatını ödediğiniz tedarikçiniz).
 • Tedarikçi, siparişi verilen ürünün, doğrudan şirket ünvanınızla müşteriye gönderimini sağlar.

Aslında bu sayede toplu ürün alım riskini ortadan kaldırmış oluyorsunuz. Herhangi bir stok tutma zorunluluğunuz olmuyor.

Geleneksel perakende modeline baktığımızda benzerlikleri olabilir, bu iş minimum yatırım gerektirir ve bu yüzden pek çok kesim tarafından tercih edilir.

Dropshipping İstatistikleri: Veri Analizleri Nelerdir?

Bu iş modelinde elbette sınırlı bilgiler mevcut ve bu işe çekinerek yaklaşmanızı sağlayacak unsurlardandır.

Temkinli olmak istiyorsunuz doğal olarak. Bunun için aşağıdaki istatistikleri incelemelisiniz;

 • Aktif perakendecilerin % 22-33’ü birincil iş modeli olarak dropshipping’i benimsiyor.
 • Dropshipping , 2011’de Amazon’da satılan ürünlerin yalnızca % 34’ünü oluşturuyordu . Bu sadece bir online pazardan satılan 14.2 milyar dolarlık ürün hacmini kapsıyor.
 • Düşüşe geçen bir üreticinin ortalama karı, geleneksel perakende içinde yer alan üreticiden % 18,33 daha yüksektir.
 • Küresel e-ticaret satışları 2,3 trilyon ABD doları hacmine ulaştı. Tahminler 2021 yılına kadar 4.48 trilyon ABD dolarına erişebilecek büyüklüğe ulaşacağını basitçe gösteriyor.
 • Online satıcıların %84’lük kısmı, dropship tedarikçileri ile pozitif ilişkiler kurmanın iş kurma aşamasında size sorun çıkaracağını söylerler.

Google Trends verileri özellikle, son birkaç yıl içerisinde dropshipping için büyük bir ilgi artışı olduğunu da gösteriyor.

Dropshipping İşinizi Başlatmanız için Nelere İhtiyacınız Var?

Gündelik iş motivasyonunuz ve işinizle ilgili tutumlarınız dışında, karmaşık olmayan basitçe birkaç temele dayanan dropshipping aşamalarımız mevcut;

 • Satılacak niş ürün seçimi
 • Bu ürünün tedarikçisi
 • Ürün satışı için seçilen bir platform
 • Satış için vergi numaranızın olması

Daha detaylı özetlemek gerekirse sıradaki aşamalarınız şunlardan ibaret;

 • Niş kategorinizin seçimi
 • Bir dropship tedarikçisi ayarlamanız
 • Satış için vergi kimliğinizin olması
 • Satış platformunu seçmeniz
 • Mağazayı tanıtmanız..

1. Adım: 2020’de Kendi Dropshipping’inizi Başlatın

Niş dediğimiz yani bu pazarda seçtiğiniz birden çok kategori yerine tek bir ürün kategorisini ele almaktır. Örnek olarak bluetooth hoparlörler çevre birimleri > ses kategorisinde yer alıyor. Alt kategori olarak su geçirmez hoparlörler bile olabilir. Niş seçimi tam olarak bundan ibaret . Bekleyin, konuya tam olarak hakim olacaksınız.

Niş seçimi ile yaptığınız ilk başlangıçla dropshipping işine atılmış oluyorsunuz zaten. Dropshipping’in zamanla artan popülerliği sizin niş kategorilerde seçim yaparken zorlanacağınız anlamınada geliyor ancak bu sorun değil. Geçtiğimiz günlerde , hatta haftalarda sürekli farklı trendler,fırsatlar çıkıyor ve bunları seçmemeniz için bir neden yok.

Dropshipping için yanılgı olan yaygın bir şey daha var. Genellikle bir akımı yakalayın derken onu doğrudan seçin demiyorum, günümüzde büyük markaların alanlarıyla rekabet etmenize gerek yok, yani kendinize kazanç sağlayayım derken bir yokuş seçmeyin. Rekabet edilmesi gereken niş alanlar bunlar değil.

Bu yıl online olarak para getirisi olacak bir dropshipping niş alanı seçmenize yardımcı olan bir kaç maddeden bahsedelim.

 • İlgi duyduğunuz alanlar ve hobileriniz: İlgi duyduğunuz alanlara ve mevcut hobilerinizi gözden geçirin. Mesela açık hava seyahatlerinden hoşlanıyorsanız bu yönde uygun bir niş seçimi yapabilirsiniz.
 • Kendi başınızı kendiniz kaşıyın: Bu biraz eski girişimcilerin önerisidir. Bu teoriyi baz aldığımızda ; kendi hayatınızda karşılaştığınız bir problemi yada gözlemlediğiniz bir problemi karşınıza alın. Bu problemi çözebilecek ürünü bulabiliyorsanız aslında harika bir dropshipping niş seçimi yapmış oluyorsunuz.
 • Rekabetleri gözlemleyin: Göz önünde bulundurduğunuz niş kategorisi çok mu rekabet içersinde? Öyleyse rekabeti yenmek zor gibi düşünebilirsiniz. Seçim ve sonrası için herşeyden önce piyasa rekabetini ve karşılaşacağınız seçenekleri gözlemleyin.
 • Niş seçiminizin kar etmesi için çalışın: Sonuçta bu piyasadaki amacınız para kazanmaktır. Bu sebeple niş ve ürün fikrinizin kârlılığını sürekli gözlemlemeniz gerekir. Kargo maliyetlerinden, tedarikçilerden yada vergilerden tutun %40 ‘lık gibi bir kar marjını hedefliyorsunuzdur ama aslına bakıldığında neden %100’e ulaşmıyorum yada daha fazlası için istikrar sağlamaya çalışmıyorum diye kendinize sormanız gerekir.

Bir İpucu: Bir hesap makinesi işlevi gören buradaki online aplikasyon , Arz & talep dengesini takip edebilmeniz için; Amazon fiyatlarını perakende fiyatından düşerek bununla beraber her ay satılan ürün sayısını analiz ediyor.

Amazon ve eBay’de Rağbet Gören Dropshipping Ürünleri

Küçük bir kürdandan mutfak lavabosuna kadar kategorileri ele alsakta, diğer ürünler dropshipping için biçilmiş kaftandır.

Potansiyel dropshipping ürünleri genellikle şöyle belirlenir;

 • Büyük markaların hakimiyeti dışında: Mesela Akıllı Telefon seçeneğini ele aldığınızda aklınıza hangi firma yada firmalar geliyor? Muhtemelen Apple & Samsung. Bu tarz firmalar akıllı telefon sektörüne kilitlenmiş vaziyette ve bizim gibi herhangi bir işletme sayılabilecek küçük girişimciler bu tarz kuruluşlarla rekabet etmezler. İyi bir dropshipping ürünü genellikle bu tarz büyük firmalar tarafından pazarda bulundurulmaz. Dolayısıyla küçükten pazarın sağlam getirisi olabilecek kısmını kolayca yakalamış olursunuz.
 • Hafif ve küçük seçimler: Genellikle, iyi bir dropshipping ürünün 2kg’dan daha az olması gerektiğidir. Bu bir ePacket(global kargo anlaşması) ağırlık limitidir.
 • Mevsimlik olmayan ürünler: Genellikle yıl içersinde sezon sezon rağbet gören ürünlerden kaçınırsınız doğal olarak. Örneğin yaz aylarında tatil yaparken en çok nelere ihtiyaç duyuyoruz? Bunlar sınırlı ürünlerdir değil mi? Bizim satış gücümüzü elbette kısıtlar. Bu sebeple yıl içersinde sürekli talep görebilecek ürünleri seçmenizde fayda var.
 • 15$ – 200$ arası perakende satışları: E-Ticarette bu genellikle bir fiyat ortalamasıdır. 15 dolar altına düşerseniz çok fazla kar marjınız olmaz yada 200 doların üstüne çıkarsanız toplu satışlarınızdan verim alamazsınız. Bu süreçte pek çok istisnalar olsada bu fiyat aralığı başlangıç için doğru aralıktır.

İş Fikirleri için Biraz Beyin Fırtınası Yapalım

Yukarıdaki kriterleride benimsediğinizi varsayarak , bu bilgiler dahilinde E-Ticaret işiniz için ürün seçimlerinizi belli bir kalıba daraltabilirsiniz.

Öncelikle en az 10-20 ürün fikri oluşturup bu yönde beyin fırtınası yapmalı ve listenizde bulundurmak yada çıkartmak için bahsettiğimiz kriterleri göz önünde bulundurmalısınız.

Bunu yaptığınızda, yalnızca uygun olduğunu düşündüğünüz birkaç ürün fikriniz halihazırda olacaktır. Eğer hala bir fikriniz yoksa bir başa dönün derim ufak detayları kaçırmış olabilirsiniz. Çünkü zor değil basit bir iştir dropshipping.

Bir tane bile olsa bunun sonucunda sağlam ürün fikriniz olduğunu varsaydığınızı hesaba katarsanız ilerleme kaydetmişsinizdir.

Pazar Araştırmaları için SaleHoo Labs Aracını Kullanın

SaleHoo Labs, E-Ticaret sahipleri ve dropshipperlar(ürün gönderenler) için güçlü bir pazar araştırma aracıdır. Aşağıda görüldüğü gibi 25 kategoride onbinlerce ürün için değerli bilgiler sağlıyor.

 • Amazon ve eBay’de satış yapan kişilerin her ürün için nekadar satış yaptığını ve rekabet yoğunluğuna kadar,
 • Neredeyse online olarak satılan her ürünün perakende satış tutarı,
 • Ürünlerin satış oranları,
 • Anında kontak kurabileceğiniz ürün tedarikçilerinin halihazırda listesi.
Bu tarz detaylı istatistiklere ulaşabileceğiniz bir araçtır. Manuel olarak kendinize bir zaman ayırıp detaylı bir pazar araştırması yapmanıza olanak sağlayan bir araçtır.

Rekabette Öne Geçmek

Bu rekabette yer alan kişi yada ufak kuruluş farketmeksizin , kendinizi bunlardan ayırmak ve rekabette öne geçmek istiyorsanız birkaç stratejiye ihtiyacınız var.

Bunu yaparken akıllıca seçimler yapmalısınız, mantığınıza yatan her seçeneği süzgeçten geçirdikten sonra birine odaklanmanız kafidir. Böylece çalışmada verimli olmak dediğimiz şeyi gerçekleştirmiş olur ve daha fazla satış yapma potansiyeline ulaşırsınız.

Evet ama bunu nasıl yapıyoruz diyecek olursanız biraz açalım;

 • Rekabet edeceğiniz satıcıları belirleyin: Amazon ve eBay’deki belirlediğiniz niş kategorinizdeki en aktif satıcıları belirleyerek başlayın. Bu nişi kapsayan kaç satıcı olduğunu not alın ve izlemeye devam edin.
 • Ürün listelerini analiz edin: Satıcılar ürünlerini ne yönde belirlemişler? Hangi tip fotoğraflarla ürünlerini temsil ediyorlar? yada Satış tarzları nasıl? Gibi basit sorular sorarak kendi yöntemlerinizi kolaya indirgemenin yolunu bulun. Ürün seçeneklerinizi potansiyel müşteriler için çok daha cazip hale getirecek satış noktaları gibi analizlerinizi aktif olarak yapmaya devam edin.
 • Müşteri yorumlarını görmezden gelmeyin: Halihazırda nişinizde yer alan pek çok satıcı vardır , onların yorumlarına göz atın. Olumlu olumsuz müşterinin neleri sevdiğini ve nelerden şikayetçi olduklarını belirlemiş olacaksınız. Bu yönde satış tercihleri geliştirirken diğer yandan müşteri desteği yönünde de çözümlerinizi genişletecek bir yol.

Dropshipping’e giriş yaparken mümkün olduğunca farklı kaynakları inceleyin. Niş kategorinizdeki en çok satan ürünler ve bunların incelemeleriyle beraber , rekabette hangi aşamada olduğunuzu görme imkanınız ve ayrıca bu durumda fikirlerinizi genişletmek içinde bir fırsattır.

Şöyle ilk adımı kısaca bir özetleyelim;

 • Kolay bir ürün nişi seçin
 • Yeterli talep varmı yokmu ? Gözlemleyin.
 • Piyasada kimlerle rekabete gireceğinizi analiz edin.

2. Adım: Doğru Dropship Tedarikçilerini Bulmak

E-Ticarette kalkınmanızın en önemli noktası ve bi okadarda zor dediğimiz kısmı güvenilir bir tedarikçi bulmaktır. Piyasanın iyileride bu yönde doğru tercih yaptıkları için iyidirler.

Ürününüzü stokta aktif olarak tutmak, kalitesini korumak ve zamanında gönderimini sağlamak istersiniz ve bunun içinde en çok tedarikçinize güvenirsiniz. Bir dropshipper olarak ürün tedarikçileriniz sizin en önemli iş ortağınızdır.

Bir Dropship Tedarikçisinde Hangi Özellikleri Aramalısınız?

İyi bir Dropship Tedarikçisinde bulunması gereken özellikler;

 • Doğru dropshipper seçimi: Bir kişiyle kontak kurmadan önce onun dropshipper olup olmadığını araştırın. Yani bu kişiler basitçe sizin için toptancılar yada üreticilerdir.
 • Tecrübeli kişilerle iletişime geçin: Dropshipping işinde tam tecrübeli birini arayın. Tedarikçiler dropshipping ile çok büyük sorumluluklar alan kişilerdir. Onlara güveniyorsanız, aynı zamanda bundan eminde olmanız gerekir. Tecrübeli olmadıklarından şüphelenirseniz zaten başka bir kişiyle görüşün. Sonuçta referansları sağlam olmayan biri sizi yarıyolda bırakabilir.
 • Düşük sipariş tutarları: Pek çok dropship tedarikçisi Çin’dedir. Bunu zaten neredeyse hepimiz biliyoruz. Tedarikçiler genellikle 2-5 Dolar arası paketleme nakliye hizmet tutarı alırlar. Bu oranlar düşüktür ve olması gereken oranlardır. Daha fazla tutar isteyen tedarikçilere çok yanaşmayın. Ek olaraksa akıllara ürün teslimat süresi geliyor. Müşteriye ürünü teslim ederken kısa sürede teslim garantisi vermek istersiniz. Bu işi yaptığınız ülkeye gönderim sürelerini gözden geçirin. Yani genellikle dropshipping için yeterli süre 1-2 hafta idealdir. Daha fazlası müşteriler tarafından yapılan olumsuz yorumlara sebebiyet verebilir.
 • Kaliteli ürünler ve ürün fotoğrafları: Herhangi bir tedarikçinizi seçmeden önce ürün örneklerini incelemek istersiniz. Size burada ürün için yeterli seviyede kaliteli ve detaylı görüntüler sunulması gerekir ve bu yoksada kendileriyle görüşme sağlamaktan çekinmeyin.
 • Tedarikçi seçimine karar vermek: İyi bir tedarikçiyi tescillerken onun yaptığı hizmeti doğrulayabilecek detayları arayın. Kimi zaman incelemeler yaparak , kimi zaman ağızdan ağıza yönlendirmelere dahil olarak doğru seçimi yapamayabilirsiniz

3. Adım: Vergi Mükellefi Olun

Her nerede iş yapıyorsanız, Türkiye’de bir vergi numaranızın olması, muhasebecinizin olması, satışını yaptığınız ürüne fatura kesmek gibi önemli sorumluluklarınız var. Dünyanın her yerinde aynı mantık işliyor; ne şekilde adlandırıyorsanız ABD ve Kanada’da işiniz için gerekli olan satış sertifikası, satıcı lisansınız, vergi kimliği yada satış numarası gibi..

Satış vergisi, ürünlerinizin tüketicilere satışında uygulanan bir vergidir. Yurtdışında %6-9 arası, Türkiye’de işletme büyüklüğüne göre %15-35 arasıdır. İşletmeler vergi giderini perakende fiyatına ekleyerek tüketiciye yansıtır.

Vergi mükellefi olmak sanıldığı gibi zor değildir. Küçük yada büyük mevcut işinizi nereden yürütüyorsanız vergi dairesine uğrayarak işe başlama bildiriminizi yaparsınız. Daha sonra vergi dairesi yoklama memuru bunu tescillemek için işi yürüttüğünüz adrese uğrar. Bu sırada işinizin büyüklüğüne göre ekstra masraflar olup olmayacağınada değinelim.

4. Adım: Satış Yapacağınız Platformu Seçme

Satışını yapacağınız ürüne karar verip, tedarikçinizle anlaşıp artık para kazanmak istiyorsunuz. Bu aşamada başlangıç için bir platforma ihtiyacınız var.

İşinizin başarısı için online olarak başlayacağınız doğru platformu seçmeniz gerekiyor. Çevrimiçi satış platformlarının bu pazardaki artılarına ve eksilerine bakalım.

Neredeyse çoğu dropshipper’lar bu işe başladığında Amazon yada eBay gibi köklü satış platformlarını seçiyor. Peki neden?

Avantajlarımıza bakalım,

 • Satış öncesi kolay hesap oluşturma imkanı
 • Mevcut platform gereği müşteri trafiği sorunu olmaması
 • Müşterilerin bu platforma güven duyması
 • Burada yüklü kazançlar elde edebilme potansiyeliniz

ve Dezavantajlarımız ise;

 • Her satış için sizden kesinti alınması
 • Kontrollerinizin kısıtlı olması(müşteri hizmetleri,markalaşmak,ürün fotoğrafları gibi)
 • Mevcut platformda diğer satıcılarla rekabet halinde olmanız
 • Müşterilerin tek bir platformda birden fazla seçeneğinin olması

Aynı zamanda dropshipping yapanlar için en popüler pazarlardan birkaçının üzerinden gidelim.

Amazon: İlk akla gelenlerden Amazon tam olarak 300 milyon aktif kullanıcıya sahip . 2016’da Amazon üzerinde 100 bin’den fazla satıcı 100 Bin Dolardan fazla kazanç sağlamış bulunmaktadır.Amazon aynı zamanda Amazon Prime gibi ekstra hizmetlerede sahiptir. Amazon kullanıcıları listenen ürün fiyatının %15’ini Amazon’a kesinti olarak öder.

eBay: Gelelim 190 farklı pazara hakim yaklaşık 1 milyar ürünü pazarlayan 171 milyonda aktif kullanıcısı olan eBay’a. Ürün listelemeleri için %10 yada daha az (ancak limitli sayıda ücretsiz listeleme imkanı veriyor) kesinti yapıyor. eBay, aynı zamanda her ürün için açık arttırma imkanı da sunuyor.

Etsy: 54 Milyon üyesiyle, 2 milyon aktif satıcı ve 32 milyon alıcısı bulunan Etsy kadınlar arasında popülerliğe sahip bir platformdur. Yani %84’ünü kadın kitle oluşturuyor. Etsy el sanatları, ev eşyaları ve el yapımı ürünlerden tutun benzer ürünlerin satışının olduğu bir platformdur.

Kendinize Ait Online Satış Mağazanızı Oluşturun

Pek çok dropshipperin yapmak istediği birşeydir bu. Uzun vadede kesinlikle doğru tercih yapıldığında daha fazla yatırımla iyi paralar kazanacağınız bir kazanç sistemidir.

Artılarına bakacak olursak;

 • Marka belirleme,tasarım,platform düzeni gibi imkanları siz denetliyorsunuz,
 • Üçüncü taraf kuruluşlardan tamamen bağımsızsınız,
 • Ekstra masraflar olmadan yüksek kar marjı hedefliyorsunuz
 • Platform içinde diğer satıcılar ile rekabet etmiyorsunuz

Eksilerine de bir bakalım;

 • Kendi mağazanızı kurmak biraz maddi güç istiyor.(web barındırma vs.)
 • Sürekli trafiğiniz yok(reklam ihtiyacı)
 • Google için verimli bir SEO çalışmasına ihtiyacınız var ve ağırlıklı olarakta yatırım yapmanız gerekiyor.
 • Nakliye kısmına yatırım yapmak için paranız varsa , zamanınız varsa ve uzun vadede burada olmayı hedefliyorsanız, kendinize ait bir kuruluş oluşturmak yükseği hedeflemek ve bu yönde çok daha fazlasını kazanarak iyi yerlere gelmek için bir seçenektir.

5. Adım: Müşteri Kazanma Stratejileri

Evet, artık dropshipping işiniz için bir satış platformunuz var. Geriye kalan hedef kitleyi buraya yönlendirmek. Müşteri kazanma stratejisi dediğimiz şey burada devreye giriyor.

Müşteri kazanmak aynı zamanda ikna etme sanatıdır. Pazarlama ve reklamı yan yana getirerek bunu düşünebilirsiniz. Yeni müşterileri bünyenize katmanın etkili yani maddi yolu yada maddi olmayan diğer yolunu tercih edebilirsiniz ama bu stratejiyi bir açalım.

Para Harcayarak Müşteri Çekmek

Dropshipping için Facebook Reklamları

Haliyle Facebook dünyanın en büyük sosyal medya platformudur. Ürünlerinizi tanıtmak için iyi bir fırsat ve oldukçada etkili. Her yaştan kitleyi hedefleyip onlara ulaşabiliyorsunuz. Facebookta bu şekilde para kazanıyor. Neden Facebook diye sorduğunuz zaman;

 • Başlaması kolay bir mecra.
 • Aktif olarak nekadar harcama yaptığınızı analiz edebiliyorsunuz.
 • Demografik özellikleri belirleyerek hedef koyabilirsiniz.(konum,ilgi,ilişkiler vs).
 • Hızlı ve etkili sonuçlara ulaşıyorsunuz.
 • Marka bilincini artırmaya destek oluyor.
 • İyi bir viral için biçilmiş kaftan.

Google Reklamları ile E-Ticaret

Başta gelen isimlerden Google, en popüler arama motoru tabiki. Online bir mağazanız mevcutsa Google’da ilk sırada yer almak istersiniz. Bunu istediğiniz anahtar kelimeleriyle reklam alarak yada SEO ile yükselmek gibi organik yollarla başarabilirsiniz. Kolay yolu seçelim ve reklam almak neden iyidir birde ona bakalım;

 • Arama sonuçlarında harika bir konuma ulaşmış oluyorsunuz, direk göz önündesiniz.
 • Dünyadaki en büyük ve en etkili reklam alanına sahipsiniz.
 • Demografik bilgileri hedefleyebiliyorsunuz.(konum,dil,giriş yapılan cihazlar vb).
 • Niş kategorinizle alakalı büyük hacimli anahtar kelimeleri belirleyin ve reklam ile en üste çıkın.

Sosyal Medya ile Etkili Pazarlama

Son yıllarda perakende kuruluşlar için müşteri kazanımında büyük etkiye sahip. 2020”de herhangi bir müşteri kazanma stratejisinin bir parçasıdır. Mesela modanın trendde olduğu bir yerdeyseniz, örneğin yeni bir el çantası tasarımına sahipsiniz ve bunu yaymak istiyorsunuz. İnstagam’ı kullanabilir ve yayılmasını sağlayabilirsiniz. Buda size müşteri olarak döner, bunu günümüzde çok sık uygulayanlar var. Etkileyici pazarlamanın maliyeti, ürünün nekadar ünlendiğiyle orantıldıır. Mesela Kim Kardashian’ın paylaşımı 250 Bin dolara mal oluyorsa 10 Bin takipçili birinin paylaşımı birkaç yüz dolara tekabül eder.

Tamamen Ücretsiz Yollarla Müşteri Çekmek

Blog ve Forum Üzerinden Pazarlama Girişimi

Mevcut ürününüz yani niş kategorinizle alakalı blogları veya forumları kullanmanızla alakalıdır. Buralarda içerik oluşturarak web sitenizin tanıtımına olanak sağlayabilirsiniz. Böylece müşteri trafiğiniz artışa geçebilir.

Content(İçerik) ile Pazarlama

En yaygın örneklerdendir. Bir blog yazısı olabilir, youtube kanalı, popüler instagram hesapları yada twitter üzerinden paylaşılan mizah içeren yazılara dahil edilen reklamlar olabilir. Bu yöntem ile stratejiyi müşterilere dönüştüebilirsiniz. Bu sayede içerikler size bir kitle oluşturmaya başlar. Apaçık bir reklamdan ziyade içerikleri kullanarak reklam yapmış olursunuz.

Sosyal Medya ile Pazarlama

Organik erişim gitgide zorlaşıyor bu mecrada. Ancak sorun değil, sürekli olarak sosyal medya sayfalarınızda harika içerikler oluşturarak paylaşım yapabilirsiniz. Zamanla müşterilere ulaşma fırsatı yakalamış olacaksınız.

E-Posta ile Pazarlama

Müşterileri ilgi çekici birşeyle yakalayabiliyorsanız onları e-postaları ile kayıt olmaya teşvikte edebilirsiniz. Onlara iyi teklifler sunmayı unutmayın yada bu yönde taktikler geliştirin. İyi bir e-posta listesi birikiminiz olduğu zamansa toplu olarak bu kişilere eposta yoluyla ulaşma imkanınız reklam açısından oldukça potansiyeli olan bir yöntem.

Sonuç

Bukadar mı? Dediğinizi duyar gibiyim. Son birkaç tavsiyeyle dropshipping işinizle sizi baş başa bırakalım.

Endişelenmenize gerek yok, bu ipuçlarını bir özet olarak görüp konumuzun basitliğini kavramışsanız. Dropshipping işinizde önünüzdeki süreçlerde ilerleme kaydedeceğinizi söyleyelim.

 • Web sitenizi sürekli güncel tutun. SEO üzerinde verimli çalışmalar gerçekleştirin. Trafiğinizi artırmak için herzaman içeriklerinizde kaliteye önem verin.
 • Ürün tedarikçiniz ile ilişkilerinizi iyi tutun. Satışını yaptığınız ürünlerin konumunu takip edin ve yeterli olduğunuzu hissetiğinizde daha fazlasını eklemek için uğraşın. Bunu başlarda bahsettiğimiz araçlar ile analizler yaparak geliştirebilirsiniz.
 • Müşteri hizmetleri konusunda aktif olun. Size gelen epostaları ve soruları yanıtsız bırakmayın. Kendinize bir S.S.S yani sıkça sorulan sorular sayfası oluşturun. Bununla ilgili sitemizde detaylı bir makale daha mevcut.
 • Sosyal medyada aktif olun. Reklamınızı yapabilecek içerik, ücretli ücretsiz her yolu deneyin. Reklam kampanyalarını gözden geçirin.

Bu makaleyi girişimci ruhuna sahip tüm arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Umarım bilgilendirici ve ilham verici bir içerik olmuştur.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap